Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si mai revin cu un sfat, sa stiti cum sa procedati daca vi se intampla:
se oprise un prieten de-al meu cu masina in statia de autobuz, avarii puse tot,se duce 30 secunde pana intr-un magazin sa cumpere un citro, iese afara, hopppa comunitarii faceau poze isi notau numere de inmatricularee, se duce prietenu asta al meu la ei zicandu-le ca acuma pleaca ca a fost plecat doar 30 secunde se suie in masina refuzant sa semneze vreun proces verbal ceva zicand ca i-a murit motoru motoru la semafor ca are probleme cu radiatoru ca nu raceste tre sa faca o pauza mica , de nicaieri apar 2 jandarmi se pun in fata masinii : nu pleci nicaieri pana nu semnezi, amenda era 5 milioane, asta nevoit sa semneze o face si pleaca. El nu plateste amenda bazandu-se pe faptul ca atunci cand va fi dat in judecata face contestatie ca nu era funtinala masina si a imobilizato in statia de autobuz, dar ajuns in instanta, el zicand ca nu mergea masina, judecatorul i-a cerut bonul de la service cum ca a avut intr-adevar probleme si a fost reparata problema,el normal ca nu a avut asa ceva si nici nu a stiut cum se pune problema...deci pe viitor baieti daca patiti ceva asemanator sa nu plateti 5 mil stiti ce aveti de zis si ce aveti de facut
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
KlubbHead, sa inteleg ca tu il aprobi pe amicul tau, care, conform mentalitatii romanesti, a considerat ca e perfect indreptatit sa opreasca masina in usa magazinului?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai hai sa va zic si eu.
Permis de 13 ani - 4 amenzi.
Prima a fost ptr oprire interzisa, nu mai stiu cat am platit.A doua radar pe Constanta-Mangalia, venea pe sensul opus, m-a luat din mers cu 116km/h, dar fransem de pe la 140.A treia a fost ptr centura, anul trecut, iar cea mai nasoala in vara anului trecut, langa Fagaras celebrul DN 1 pe care sunt 40 de semafoare intre Brasov si Sibiu.Stateam la un semafor, in fata mea o dacie alba veche, in spate coloana.Se face verde ala din fata cred ca avea pbl. pune avariile si mergea f incet.Linie galbena continua, care din cauza sapaturilor nu se prea vedea.Il depasesc atat eu cat si inca vreo 10 masini.Clasic, Garcea ma vede...ma opreste amenda 148 RON si suspendare permis 30 zile.Incercat dat spaga....nu a vrut......parlamentari vreo 45 min, NIMIC!Facut contesatie ajutat de un jurist, si...surpriza...pe 13 decembrie...CASTIGAT PROCESUL!Anulare puncte, posibilitate recuperare bani!Asa ca in 13 ani nu am stat nici o zi cu permisul suspendat.Oricum tampitul mi-a stricat tot concediul!(Urcam pe Transfagarasan!)
  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am permis de 9 ani si am incasat pana acum 3 amenzi.
Una pentru viraj la stanga peste linia continua pentru a intra in curte. Linia continua incepe cu 500m inainte de curtea mea si se termina dupa 1km. Pentru ca eram pasibil oricand de inca o amenda am facut sesizare la Politia din localitate si am obtinut derogare. Se intampla acum 7 ani - nu au mai fost probleme de atunci.
A doua a fost pentru viteza 108 km/h in afara localitatii.
A treia s-a intamplat vara trecuta in Italia, Napoli, am parcat intr-o parcare cu plata (eu nu am vazut toata Italia o parcare fara plata?!), mi-am luat bilet de 4 ore si m-am intors la masina dupa 5,5 ore. Invatat ca la noi unde daca intarzii platesti diferenta, am ramas masca cand am gasit pe parbriz o amenda eliberata de primarie in valoare de 36 euro. Am achitat-o dar am aflat ulterior ca nu se intampla nimic daca nu o plateam, figuram doar la primaria din Napoli deci un control pe autostrada nu ar fi stiut de ea.
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:KlubbHead, sa inteleg ca tu il aprobi pe amicul tau, care, conform mentalitatii romanesti, a considerat ca e perfect indreptatit sa opreasca masina in usa magazinului?

Crezi ca o amenda de 5 milioane merita pentru fapta lui de 30 secunde?Nu era de ajkuns un avertisment sau macar 5sute mii.....5 milioane? 5 milioane iau pt ca ii sparg gura la unu pe strada....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu discut cuantumul amenzii, ci faptul ca isi merita amenda. Parerea mea
Nu de alta, dar vis-a-vis de biroul meu e o banca. Vin romanasii nostri destepti, si parcheaza in fata bancii (ca de, stau doar 2 minute), blocheaza drumul, si eu am zilnic concert de claxoane. Tinand cont de faptul ca pe aici trec si tirurile (pentru cine stie Clujul, C-tin Brancusi, piata Cipariu) iti inchipui ca avem un concert de-a dreptul mirific (tirurile au plamani)
Sau sa vezi concert la semafor, pentru ca dupa semafor e statie de autobuz. Vin cretinii, parcheaza in statie, bineinteles autobuzul opreste in drum, si incepe lumea sa claxoneze pentru ca nu poate iesi din intersectie.
Si exemplele pot continua...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cea mai mare amenda am luat-o in decembrie, adica frumoasa suma de 600 ron. Nejustificata dar asta e, politia trebuie s-o duca bine intr-un fel sau altul. In primii doi ani de sofat am incasat aproximativ 15 amenzi si toate numai pe nimicuri gen 3km/h in plus, lipsa talon, lipsa numar, intoarcere pe linie continua. In ultimii doi ani am mai luat doua, una pentru centura si cea de mai sus.
Politia rutiera e un monstru lacom, vrea orice, si spaga si amenzi!
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt nesimititi rau astia domne. Esti hazliu...
Skip ads

  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
234 ron si 4 puncte penalizare pentru 86 km/h la cateva zeci de metri dupa panoul care indica intrarea in localitate. Aparat radar instalat intr-o masina fara inscriptii parcata dupa sant langa un gard, , poza facuta cu blitz (era noaptea). Oprirea se facea la cateva sute de metri distanta de radar de catre un alt echipaj de politie. Soferul care era cu masina inaintea mea, oprit si el bineinteles, era cu detectorul in mana gata sa-l dea de pamant. Il intreb pe politist: "V-ati dotat cu aparate de ultima generatie de nu a zis nimic detectorul?". Raspuns: "A nu, sunt modele foarte vechi, probabil de aceea nu l-a sesizat". Nu a vrut sa spuna cat de vechi era modelul, dar probabil functiona la aceiasi parametri ca nou si avea verificarea metrologica la zi...Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
multe si marunte
inanitea cand era epoca oltcit/dacia luam destul de des pentru un bec ars, tresa, etc
epoca opel am luat doar doua, un avertismnet pebtru centura dupa ce am depasit masina de politie pe linia continua, si una acum trei zile de radar, pus dupa o curba cu 81 km pe ora, dar mi-a zis politistul ca aveam mult mai mult dar a fost el baiat subtire si mi-a trecut km astia ca sa iasa amenda 150 ron, cu toate ca mie mi se parea ca am doar 70 dar ma rog, ideeea e ca odata cum mine a mai oprit un tuareg si un santa fee, care binenteles dupa ce au fost opriti si cateva telefoane au plecat bine mersi, cu toate ca ei ma depaseau pe mine
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
156 RON pt. lovire in spate + 156 RON pt. ca nu am declarat acidentul in 24h, + o luna permis care s-a transformat in doua luni (bonus 30 zile Smile ).


Ultima modificare facuta de stelea la Mie 30 Jan, 2008 12:32 pm
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:pt. lovire in spate.

si eu care caut pe cineva sa ma loveasca din spate Twisted Evil

de ce 60 de zile?, amenda nu mi se pare mare, avand in vedera ca vi s-a suspendat permisul
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@DB77AAA - Eu caut pe cineva care sa ma loveasca in fata(nu tare,sa-mi crape bara sa o schimb Embarassed ) .
Acum revenind la amenzi, una singura la activ, 67km/h , radarul ascuns dupa niste panouri de metal la cateva sute de metri de semafor , lucru care l-am aflat dupa ce am luat amenda (70ron, 35 in 48h) .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Bonusul a venit de la faptul cã nu a dat/luat examenul de reverificare a cunoºtinþelor.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu personal, in timp, mi-am facut o parere despre politisti ca is cei mai mari smenari si cei mai mari serpi,nu iti vor binele si iti cauta tot timpu nod in papura,isi vor binele lor(mentalitatea tipic romaneasca, incepand de la ei politistii pana la parlamentari, ceaa mai unita "specie" din romania sunt rromii) de aia romania nu va fi niciodata un stat civilizat, niciodata, toti sa fure (pot sa zic ca inclusiv eu ce, nu mi rusine si recunosc, asta e) avand in vedere raportul salar/preturi o sa ne ducem dracu cat de curand....dincolo daca iti strangi bani 2 ani iti iei un Escalade, aici daca iti strangi banii 4 ani iti iei un Logan, tare nu?
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:Nu discut cuantumul amenzii, ci faptul ca isi merita amenda. Parerea mea
Nu de alta, dar vis-a-vis de biroul meu e o banca. Vin romanasii nostri destepti, si parcheaza in fata bancii (ca de, stau doar 2 minute), blocheaza drumul, si eu am zilnic concert de claxoane. Tinand cont de faptul ca pe aici trec si tirurile (pentru cine stie Clujul, C-tin Brancusi, piata Cipariu) iti inchipui ca avem un concert de-a dreptul mirific (tirurile au plamani)
Sau sa vezi concert la semafor, pentru ca dupa semafor e statie de autobuz. Vin cretinii, parcheaza in statie, bineinteles autobuzul opreste in drum, si incepe lumea sa claxoneze pentru ca nu poate iesi din intersectie.
Si exemplele pot continua...


statia era prevazuta cu alveola si circulatia se facea pe 2 benzi, chiar daca oprea autobuzu in statie nu era stanjenita circulatia+ca numa un cretin ar claxona un autobuz oprit sa urce pasageri...
eu personal folosesc claxonul exact cum zice legislatia, sa evit un eventual pericol sau poate daca sunt in spatele unuia la semafor si e verde de 5 secunde fara ca el sa se puna in miscare, alfel pt ce sa il folosesc? sa stresez pe altii? sa ma injure altii? nu rezolvi nimic parerea mea.. nu cred ca toti care claxoneaza in draci se grabesc sa ajunga undeva URGENTT, is doar niste ratati....
ieri(pieton fiind) verde pe zebra, ajung la capatul trecerii de pietoni(acolo unde e verde intermintent pt cei ce fac dreapta)mers normal, ajunge in dreptu meu o pisda cu un spark rosu,ma claxona in draci, da in draciii,ma ocoleste si cand sa ma intorc cu un piceor in masina am ratat cu cativa cm Sad , creca o bateam pe vaca aia daca ii prindeam piceoru in masina si se oprea cu scandal...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Esti tare, frate!
E perfect legal sa claxonezi la stop daca ala nu a plecat in 5 secunde, cum tot perfect legal este si vandalismul asupra masinilor conduse de femei.
Din pacate in trafic sunt prea multi din astia cu mentalitate de stana! Cei carora nu li s-a uscat balega de pe calcaie.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
no, mai baieti, calmati-va. Si controlati-va limbajul. Ca altfel va claxonez de nu va vedeti.
Dezbatem, etc., dar pastram un limbaj civilizat. Da?
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am destul de multe amenzi, vreo 15 in ultimii 3-4 ani (am acasa un dosar cu sina dedicat ptr asa ceva), majoritatea ptr radar, si cateva ptr neacordare pe prioritate la trecerile ptr pietoni si lipsa acte la control( desi le am la mine mereu).
In functie de gravitatea faptei cad la intelegere cu organul.
La Domnesti , circuland pe centura spre jilava, deoarece era ora 3 dimineata si intersectia era goala, de destept ce am fost nu am mai oprit la stop sa ma asigur, am trecut usor prin intersectie ca la cedeaza trecerea, iar baietii buni erau dupa colt intr-o dacie nova particulara. Au venit dupa mine si au vrut sa ma buleasca tare, dar de fapt ei erau pusi pe spaga si m-au golit de toti banii pe care ii aveam la mine, vreo 500mii acu trei ani,(cand le-am spus ca aia erau toti banii mei, ,,las ca te descurci tu,, Evil or Very Mad imi venea sa-i strang de gat, da de eram de vina) iar eu am facut foamea doua zile (ptr ca atat dura cursa pe care o faceam) , am mai scos ceva pe traseu atat cat sa nu mor de inanitie!
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
PH13CHR a scris:Am destul de multe amenzi, vreo 15 in ultimii 3-4 ani (am acasa un dosar cu sina dedicat ptr asa ceva), majoritatea ptr radar, si cateva ptr neacordare pe prioritate la trecerile ptr pietoni si lipsa acte la control( desi le am la mine mereu).
In functie de gravitatea faptei cad la intelegere cu organul.
La Domnesti , circuland pe centura spre jilava, deoarece era ora 3 dimineata si intersectia era goala, de destept ce am fost nu am mai oprit la stop sa ma asigur, am trecut usor prin intersectie ca la cedeaza trecerea, iar baietii buni erau dupa colt intr-o dacie nova particulara. Au venit dupa mine si au vrut sa ma buleasca tare, dar de fapt ei erau pusi pe spaga si m-au golit de toti banii pe care ii aveam la mine, vreo 500mii acu trei ani,(cand le-am spus ca aia erau toti banii mei, ,,las ca te descurci tu,, Evil or Very Mad imi venea sa-i strang de gat, da de eram de vina) iar eu am facut foamea doua zile (ptr ca atat dura cursa pe care o faceam) , am mai scos ceva pe traseu atat cat sa nu mor de inanitie!


mda...nu stiu in ce tara mai circula politia in masini de civili(asta e unul exemplu din numeroalese cazuri) numa la noi si in Cipru probabil se practica marsavii dinastea, si pt nerespectarea in asemenea circumstante la stop putea sa te lase cu un avertisment cu atat mai mult daca le-ai zis ca pleci in cursa si aia is toti banii...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Politia romana prefera dreptatea sau spaga?
Sa se faca dreptate si toata lumea sa fie indreptatita! 24%
Unii sunt jigniti daca le oferi spaga si mai rau iti faci 11%
Depinde acuma, este si om bun este si om rau... 41%
Hai da 100 lei si pleaca...ce te uiti asa? vrei si chitanta? 12%
Pai ai facut asa ai facut pe dincolo, costa 800 lei si 2 luni, dar te scot cu 300.. 8%
Eu nu ma joc, la mine daca vrei sa scapi sari cu foite de euro cu doua zerouri 1%
70 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR