Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mark, farurile se spala doar cind le ai aprinse. Doar ca nu e foarte comod sa opresti farurile si sa stropesti parbrizul. Smile
Eu n-am xenoane, dar i-am improvizat unui prieten cu Vectra B ceva ca sa scape de acest "cosmar". Smile In locul sigurantei nr. 9 (30A - circuitul de alimentare a pompei stopitorului de faruri) am pus un circuit alcatuit dintr-o siguranta intrerupta, un soclu de siguranta pe fir + siguranta de 30A si un intrerupator care sa tina curent mare, pe care l-am prins sub bord. Nu am intervenit brutal in instalatia electrica, improvizatia putind fi scoasa in 10 secunde. Mai elegant ar fi sa pui intrerupator (merge si unul micut) pe circuitul de comanda al releului pompei respective, dar trebuia tras fir de sub capota si se complica treaba.

In felul acesta, daca dai de intrerupator, poti sa stropesti doar parbrizul sau parbrizul + farurile.
Skip ads

  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Am impresia ca sunt inegale la C.

Ale mele au exact dimensiunile aratate mai sus(480mm)
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
merci frumos de raspuns murzick ... acum imi explic si de ce nu mergeau stropitorile la faruri in totdeauna Laughing ... acum stiu Very Happy, cat despre improvizatia aia mai bine sting farurile caci nu ma pricep Wink
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e vreo marca anume de la me ptr vectra b2 care im recomandai? casa nu scartaie? si in legatura cu ce tre sa cumpar sau ce tre adaptat la sprituitor vreau mai multe detalii. ms
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
murzick ... ghici ce? azi am spalat parbrizul, cu luminile stinse bineinteles ... surpriza, farurile au fost spalate si ele si bineinteles capota plina de spume Laughing ... Sad
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Esti norocos ca merge la mine nu merge nici cu farurile aprinse nici cu ele stinse. Ce dracu or avea. Exista cumva alta pompita pentru faruri sau or fi infundate diuzele. Cu prima ocazie cand o sa trec pe la vulcanizare ii pun pe aia sa sufle un pic pe ele. Referitor la pb ta ca stropesc prea sus incearca sa reglezi diuzele cu un ac sa stropeascas mai jos.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mark, vezi ca stropeste farurile si daca ai pozitiile aprinse. Daca ai oprit si pozitiile si tot stropeste, atunci ai o problema, s-o fi sudat contactele in releul care comanda pompa de pe stropitorile farurilor.
  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bulky a scris:e vreo marca anume de la me ptr vectra b2 care im recomandai? casa nu scartaie? si in legatura cu ce tre sa cumpar sau ce tre adaptat la sprituitor vreau mai multe detalii. ms

Nu e o marca anume.Stergatoarele sunt nemtesti in niste cutii bleu.Eu am luat de la benzinariile Rompetrol dar cred ca gasesti si la Lukoil.Functioneaza ireprosabil.Dupa cum spuneam 9.5 RON/bucata. Iei o lama de pe masina si o masori inainte de a le cumpara .Despre sprituitoare..... sa-ti dea sfaturi ceilalti colegi ,eu fiind atehnic.Bafta!
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pif, verifica siguranta nr. 9 din panoul de sub volan. Daca e ok siguranta, verifica releul K97. Releul este pozitionat sub capota, in cutiuta de deasupra blocului hidraulic al ABS si conform Autodata este asta:

Daca si releul e la locul lui si e ok, atunci s-o fi ars pompa stropitoarelor de faruri sau o fi infundat/gituit vreun furtunas.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
aha, deci trebuie sa fie totul off ca sa nu spele farurile ... o sa incerc si asa
pif, nu bat prea sus insa sprituiesc foarte puternic si e normal sa sara si in sus, masina fiind in mers totul cade pe capota Sad
o sa incerc cu totul stins sa vad daca mai sprituie pe faruri ...
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Nou si eu pe aici. Am o Vectra Caravan, de numai 3 zile, si am si eu problema cu sprituitoarele de parbriz. faza e ca la mine, cand am luat-o, a avut o tentativa sa "scuipe" ceva apa dar s-a oprit pt ca nu mai avea apa. Am pus lichid in rezervor dar degeaba. Pompa functioneaza, ca bazaie. Propune cineva ceva?

Mersi.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O remarca la faza cu bagatul de aer comprimat pe conducte - nu afecteaza nicicum pompa?

72DAD a scris:
razvan ovidiu a scris:salut!...la mn trebuie sa tin vreo 10 secunde actionata maneta ca sa spele parbrizu si iese p ala din stanga(cum t uiti din interior pe capota) un pic d spuma si p celalalt nimic...pompa se aude cum bazaie,apa are..c sa fie?

Sunt 2 variante :
- ori s-a depus calcar in orificiul stropitorilor si atunci le desfunzi cu un ac(de preferinta mai lung)
- ori sunt infundate conductele si atunci(am patit-o si eu) deconectezi conductele chiar de la stropitori , desfaci capacul de la rezervorul cu lichid de spalat ,si bagi presiune pe conducte (in sens inves circuitului normal, adica spre rezervor), cu lichid in rezevor(apa, pentru ca se pierde cam multa).Eu am efectuat asta la o spalatorie auto care avea si compresor, si desi la inceput doar bolborosea apa din vas ,la final, o arunca cam la 1,5 m in sus. A durat cam 10 minute de suflat si iar reumplut vasul cu apa.Probabil ca era un dop pe undeva si l-a "scuipat" mai greu.Oricum, sunt convins ca si la tine se aplica una din cele doua variante aratate mai sus. Bafta!

Skip ads

  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
apropo ce sanse am sa pun pe vectar b2 din 2000 instalatie de spalat faruri? si pret
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bulky, astea sint piesele de care ai avea nevoie:

Si aici http://rapidshare.com/files..._washer_parts.pdf ai codurile de catalog ale tuturor pieselor din poza.
Cablarea probabil o ai, dar nu poti sti pina nu testezi. Probabil ai putea scoate toate astea de pe vreo masina de la dezmembrari.

Acum ca ti-am dat informatia de care aveai nevoie, da-mi voie sa te intreb ceva. De ce ai consuma niste bani si timp sa-ti pui stropitoare? Smile Mai ales ca implementarea lor nu e tocmai stralucita la Vectra B. E asa de greu sa-ti stergi farurile cu o cirpa din cind in cind? Eu zic ca nu merita deranjul.
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ok am luat documentatia, nu stiam cat de dificil e montareea, ma gandeam daca se poate de ce sa nu o fac, nu e greu dar e incomod Very Happy, daca zici ca nu merita deranjul nu mai imi bat capu , era o idee de a-mi monta
  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ALIN BOGDAN

Nu afecteaza !Doar rezolva problema! Laughing
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
unQ a scris:...nu pot sa ma pronunt pana nu verific apa acum fiind la servici nu am timp pana diseara...

O fi ajuns unQ acasa? Care o fi fost cauza problemei lui? Oare?
  • unQ
  • OP
  • 49 mesaje
  • din 30 Jan 2008
  • Vectra 1997 X16XEL 1.6 16v
  • Dolj
  • unQ

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:
unQ a scris:...nu pot sa ma pronunt pana nu verific apa acum fiind la servici nu am timp pana diseara...

O fi ajuns unQ acasa? Care o fi fost cauza problemei lui? Oare?



Smile) ")) Smile)
da a ajuns... acasa , am verificat , si nu am apa ,
insa nu am avut timp sa cumpar lichid de spalat parbrize , ca m-a atins o "pasarica" la aripa din fata si spoiler si acum o am in service:(, sa i-au naiba lichidul si sa verific daca merge ....i'll keep in touch with you:)
tnx for concerns! si ms pentru ajutor to all!
  • mjr

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sa ne spui si noua care a fost problema
  • unQ
  • OP
  • 49 mesaje
  • din 30 Jan 2008
  • Vectra 1997 X16XEL 1.6 16v
  • Dolj
  • unQ

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Gata ! s-a rezolvat ...nu aveam apa si nici nu stiam sa actionez corect maneta Embarassed tnx all for advices......merge perfect.adica ...cu aceeasi problema cu a altora ..adica apa iese dupa ce stergatoare fac aproape o cursa...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR