Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ca si subiect SF tine, in "real world" sunt povesti cu Mos Craciun si marmota de la Milka, cea care ambaleaza ciocolata in foita de aluminiu... Laughing
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Poate ai dreptate, Sorine, insa ar fi fost mai interesant de argumentat de ce "nu", sau in ce conditii "da"....la asta m-am gindit cind am deschis acest topic.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
calfianu a scris:Proiectul Rainbow. Dar oficial nu exista
Nava care a devenit invizibila: U.S.S. ELDRIDGE, D-173

A avut loc, dar s-a renuntat la experimente pentru ca echipajul navei s-au imbolnavit inexplicabil si nimeni nu stia ce au patit. Greturi si varsaturi imediat dupa experiment, si au ramas bolnavi toata nviata dupa acest experiment. Evident, guvernul american neaga totul...
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nota 10 cu plus pentru calfianu.....Chiar imi place sa citesc lucruri interesante
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
S mie, chiar foarte mult, doar ca le iau drept literatura... Wink
  • stavarache

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: GT 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
"califianu" am citit cu atentie cam tot materialu postat de tine si vreau sa intervin cu o parere .
Filozofia ta e relativa intrucat nu poate da nimeni la acest moment un raspuns cu privire la realitatea care ne inconjoara , putem doar specula .
Faci comparatii de genul UNDO (in powerpoint) cu "undo in viata reala" o comparatie incompatibila si prin urmare nu este valida in aceasta ecuatie filozofica a realitatii . Teoretic vorbind sau stiintific , filozofic , cum vrei sai spui este logic ca nu poti da "undo" in viata reala . Dar tine cont si de faptul ca acest produs informatic , este un produs al omului si omul este un produs al naturii , prin urmare toate realizarile facute de om sunt tot un produs natural , cu alte cuviinte teoretic , intr-un alt context acest "undo" ar putea fi realizabil si in plan real .

Apoi contrazici legea timpului . Timpul la fel ca si spatiu sunt doar niste notiuni relative care ne ajuta la calcule si nu poti contesta existenta lor . Faptul ca tu ai o varsta si ai trait intr-un interval de timp nu poti nega (ar insemna ca te contrazici singur) nu poti spune doar ca ai trait intr-un spatiu si punct . La fel ai putea sa negi si existnta spatiului spunand .... : imagineazati o materie si atat fara spatiu si fara timp ... dar spatiu este determinat de dimensiunile materiilor din univers la fel ca si timpul care este determinat de existenta si de inceputurile materiilor in raport cu prezentul . Iar daca luam in calcul si teoria "unde este actiune exista si reactiunea" care bineinteles nu o poti contesta ajungi la concluzia ca unde exista materie exista si imaterie ... si atunci treaba cu spatiu si timpul chiar ca e da peste cap .
Iar apoi pui in raport cateva notiuni intro maniera foarte eronata - transformarea materiei cu timpul si cu spatiu .
Faci un joc de cuvinte din care reiese ca ai dreptate . E logic ca spatiu sa fie imobil deoarece este doar o notiune de calcul a distantelor in raport cu materia ... dar MATERIA ESTE MOBILA deci citez afirmatia ta "Din nou, nu are rost sa vorbim de timp, intru-un spatiu absolut imobil. " coform teoriei tale totul ar trebui sa fie mobil ca sa existe timp dar tu nu faci diferenta dintre spatiu si materie observ ...

Si in cocnluzie cine sunt eu sau tu sa judecam ce civilizatia umana a construit in cateva milenii ? Vezi ca toata tehnologia de care eu sa tu dispunem in acest moment au la baza stiinta si filozofia pe care tu o contrazici .
Eu zic ca decat sa incerci sati dai un raspuns al realitatii filozofand (o informatie limitata) mai bine incerti sa iti dai un raspuns cercetand .
  • stavarache

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: GT 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
revin cu un citat foarte important din filozofia lui coanda
“În conştiinţa oamenilor trăieşte convingerea că tot ce are viaţă e necesar să fie un corp solid. S-ar putea însă ca lucrurile să se prezinte şi altfel. Să nu uităm bunăoară toată acea taină care se păstrează încă în molecula de apă şi care ne dă de gândit continuu că viaţa ar putea avea şi alt conţinut, în alte forme în existenţa ei”.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
http://aim.active.ws/
Si aici sunt o multitudine de subiecte ce trateaza tema acestui topic !
Toate in romana!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
stavarache a scris:revin cu un citat foarte important din filozofia lui coanda
“În conştiinţa oamenilor trăieşte convingerea că tot ce are viaţă e necesar să fie un corp solid. S-ar putea însă ca lucrurile să se prezinte şi altfel. Să nu uităm bunăoară toată acea taină care se păstrează încă în molecula de apă şi care ne dă de gândit continuu că viaţa ar putea avea şi alt conţinut, în alte forme în existenţa ei”.

*
In ce e asa de important, dupa mine e o aberatie fara cap si coada, cel putin scoasa din context (pe care nu il cunoastem...)
  • stavarache

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: GT 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
stavarache a scris:revin cu un citat foarte important din filozofia lui coanda
“În conştiinţa oamenilor trăieşte convingerea că tot ce are viaţă e necesar să fie un corp solid. S-ar putea însă ca lucrurile să se prezinte şi altfel. Să nu uităm bunăoară toată acea taină care se păstrează încă în molecula de apă şi care ne dă de gândit continuu că viaţa ar putea avea şi alt conţinut, în alte forme în existenţa ei”.

*
In ce e asa de important, dupa mine e o aberatie fara cap si coada, cel putin scoasa din context (pe care nu il cunoastem...)


De ce oare esti asa ignorant ? eu am dat un exemplu bun consider eu ... al filozofiei unuia care cu adevarat merita luat de model atat pentru rezultatele lui cat si pentru conceptia/filozofia lui logica . Acest mare om , inventator si un bun filozof in acelasi timp "Coanda" a revolutionat industria aviatica ba mai mult , la ora actuala in usa in cateva baze militare se cerceteaza cateva proiecte secrete de amploare avand la baza principii ale acestui om . Un exemplu concret ar fi aerodina lenticulara considerata de multi in statele unite in perioada 1943 OZN .
Acum sa revin la subiect si sa iti pun o intrebare . Tu in calitate de "ce/cine" contrazici aceste afirmatii si la cataloghezi ca drept "aberatii" ? ce cercetari ai facut tu in acest sens ? Nu crezi ca suntem cam ignoranti noi oamenii in general ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Un mare inventator nu e neaparat un bun filozof (in practica mai niciodata), si chiar daca ar fi, nu toate afirmatiile unui filozof recunoscut sunt "memorabile"...
Reciproc, nu asi da 2 bani pe calitatile tehnice ale unui filozof celebru (cu extrem de putine exceptii, in epoca in care stiinta era suficient de embrionara sa o poti invata, daca nu in totalitate, macar in buna parte...)
Cu ata mai mult o fraza asa, taiata cu foarfeca dintr-un context pe care nu il cunoastem; nu are nici o valoare...
Asa ca nu poti "rupe gura lumii" cu orice fraza din opera de mii de pagini a NIMANUI... Daca cauti cu atentie, vei gasi adesea la acelasi autor si o afirmatie contrara, si ea, desigur, scoasa din contextul general...
Cat despre ignoranta, pana acum nu am intalnit imbecili mai mari decat "ufo-logii"... Twisted Evil
Cercetari in baze secrete... Razz m-am dat pe spate... Evil or Very Mad Elvis mai traieste ? O fi oare la aceeasi casa de batrani cu Kennedy si Howard H. ? E adevarat ca martienii fac parte din sponsori ?
Ignorant nu sunt, dar nici naiv...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
stavarache a scris:"califianu" am citit cu atentie cam tot materialu postat de tine...
Cu tot respectul, dar nu pot sa nu prefer sa nu consider ca nu ai citit cu atentie (si numele i l-ai pocit). Alternativa ar fi ca nu pot sa nu cred ca nu ai inteles absolut nimic, iar tot ce ai scris nu poate fi decat un nonsens. Am raspuns si eu in stilul tau, ai inteles ceva?

Ai extras din context franturi de idee si ai combatut ceea ce ai crezut ca intelegi de-acolo. Citeste macar acum, cu atentie, pana se clarifica totul:
calfianu a scris:Eu am o obsesie in legatura cu timpul. Eu cred ca nu exista. Imaginati-va un spatiu complet gol. Ce semnificatie are timpul in acel spatiu ? Niciuna. Timpul nu exista prin el insusi. Exista TRANSFORMARE. Atuci putem pune in relatie o transformare oarecare (de exp modificarea pozitiei unui obiect) cu o transformare pe care o numim unitate internationala de masura a timpului. Din nou, nu are rost sa vorbim de timp, intru-un spatiu absolut imobil. Din fericire totul se misca si se transforma.
Dar cum draq poti sa clatoresti in timp ? Prin ce procedeu pentru o presoana, toate transformarile traite de el si de mediu, pot fi intoarse.

in powerpoint faci o schema, cu operatii succesive in timp, si apoi poti da UNDO si REDO... Calculatorul este in stare sa tina minte toate transformarile si sa le faca reversibile. Cantitatea de informatie este standardizata, si putina.

Dar cum dai UNDO la spargerea unui ou ? Cum ar trebui sa fie realitatea asta pentru a face posibila intoarcerea in timpul in care oul ala a fost intreg? O realitate cu memorie, tot ce se intampa lasa informatii stocate undeva ?
De aceea imi este greu sa concep calatoriile in timp. In fizica cuantica, intr-un model teoretic, la nivel de particule, notiunea de timp este alterata. Dar asta doar pentru ca notiunea de transformare la acel nivel este necunoscuta, si in aceste conditii, "calatorii" in timp pot fi posibile.

Skip ads

  • stavarache

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: GT 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
"maiandrei " Citez afirmatia ta : "Cu tot respectul, dar nu pot sa nu prefer sa nu consider ca nu ai citit cu atentie (si numele i l-ai pocit). Alternativa ar fi ca nu pot sa nu cred ca nu ai inteles absolut nimic, iar tot ce ai scris nu poate fi decat un nonsens. Am raspuns si eu in stilul tau, ai inteles ceva? "

Pai fii mai concret , vino cu argumente si contrazima si daca logica ta pare credibila atunci eu am sa iti iau in consideratie punctul de vedere . Pana atunci ramai la nivel de "gica contra" asa numai ca sa te afli in treaba. Ai formulat o fraza ambigua ca sa imi demonstrezi mie capacitatile tale psihice de a formula un context "nonsens" asa cum ii spui tu , imi spui ca postul meu nu e compatibil cu filozofia lui "calfianu" si pe deasupra mai ma si pui sa mai si citesc o data ... Si toata agitatia asta pentru ce ?... a trebuit sa deduc eu , (pentru ca tu nu stii sa te exprimi , dar in schimb de lauzi) ca nu esti tu deacord cu ipoteza mea ! Mai bine imi spuneai clar bai omule eu cred ca tu aberezi , sau cel putin eu nus deacord cu ce spui tu , eu am alta parere si gata era mai simplu .. dar chiar si asa sa zicem...." bun is deacord ca tu nu esti deacord " dar vino cu argumente OMULE .

Da stii ce ? nu mai veni cu nici un argument .. tu ai dreptate m-am convis Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
OMULE, esti posesor de Opel sau esti aici in calitate de TROLL Question Mad
  • stavarache

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: GT 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
P.S.
Ar trebui sa abordati modalitati mai diplomatice de "contrazicere" . Dar se pare ca inca nu am ajuns la un nivel de maturitate prea avansat.... ma izbesc de aceleasi probleme mai in toate forumurile cu doar cateva mici exceptii in rest peste tot guverneaza "orgoliul" ...

Revin cu una din parerile mai vechi in legatura cu acest fenomen .
Aplicam filozofii asemanatoare dar personalizate de fiecare individ doar ca sa ne contrazicem/sa facem o critica de 2 lei … de ce ? doar din dorinta de ati exprima intr-un mod mai subtil orgoliul si peronalitatea .... asta este nivelul nostru la ora actuala .... la fel ca si progresu ...
  • stavarache

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: GT 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Is aici in calitate de nimeni te satisface acest raspuns ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, NIMENI te caracterizeaza perfect... Rolling Eyes
Nu de alta, dar pe mai toate forumurile au aparut "vizionari", probabil odata cu venirea primaverii... Wink
  • stavarache

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Braila
  • Masina: GT 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Wink bravo bun argument ... imi place cum ai judecat
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu sper numai ca sfarsitul sa fie in intr-o vineri (fie si 2012), sa apucam o salata in plus...
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
stavarache a scris:ma izbesc de aceleasi probleme mai in toate forumurile


E o vorba la romani "Daca toata lumea iti spune ca esti nebun, poate ca ar fi timpul sa-ti faci un control", asta nu se chiar potriveste la tine insa daca spui ca te izbesti de aceleasi probleme pe mai toate forumurile nu crezi ca poate chiar tu esti problema? Din cate vad eu tu te pui "gica contra" cu toata lumea ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR