Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Contragreutatea aia nu are in nici un caz 1kg. Mai degraba cred ca e din start undeva la vreo 500g.

La mine a avut efect maxim (facut proba in trafic) dupa ce am montat-o fix in pozitia opusa fata de ce specifica cei de la Opel. De atunci am peste 20mii km si merge totul ok

Zgomotul facut de acea vibratie este influentat enorm de ce fel de jante ai (14/15/16", tabla/alu), ce fel de anvelope, marime, uzura, iarna/vara.

S-a mai discutat despre asta... cautati si cititi...
Skip ads

  • freshu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Despre dealer-ul Gold&Platin din Bacau am si eu o parere ft proasta! Ori sunt incompetenti, ori vor sa ma fure pe fata!
-
La Corsa, la revizia de un an mi-au spus ca ma costa 10 mil. Intreb "de ce?"; raspunsul lor a fost ca trebuie sa schimbe filtrul de motorina care se schimba in general la 30.000 (masina are 11.000).
Probleme au mai avut si niste amici care au Astra!

-
Referitor la uleiul pe care al trebui sa-l folosesti, cei de la service spun ca trebuie neaparat de la GM. Parerea mea e ca sigur exista ceva compatibil!
  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In leagatura cu uleiurile foarte multa lume de afara mai ales cei din lumea curselor recomanda in ultima vreme firma Motul.

florin71 a scris:Eu am optat sa imi Tomix, tu ai patit-o cu uleiul si piesele contrafacute , achizitionate de la reprezentanta Opel?


nu vreau sa contaminam topicului omului, sa ne fie cu iertare....
nu, nu am cumparat nimic de la ei. piesele din reprezentanta sunt originale dar preturile....
eu am fost acolo doar pt un test cu Tech-ul, in rest n-am incredere in nimeni de acolo. imi fac singur masina.
singurul care stie ce face acolo e unul Jolt, are o Calibra C20LET

am intalnit pe piata in special produse Castrol contrafacute cumparate de la diverse magazine de piese auto din oras. cele mai mari tzepe le-am luat de la magazinul Dellys. culbutori, garnituri, capete de bara......numai falsuri. culbutorii i-am dus inapoi insa n-am recuperat nimic.
  • neavilly

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In legatura cu contragreutatea : Opel mai produce doar de 1kg ce merge pusa la 2.0 motorina. Eu am cumparat de la dezmembrari una de 500 de g si am montat-o la un service (nu OPEL). Schimbul l-am facut la un service din Bacau(nu la OPEL), astfel am renuntat la "garantia Opel" de doi ani si de doi bani.
Am pus ulei Castrol Magna Diesel sau ceva de genu care avea si specificatiile Opel.
SFAT : Sa va invatati sa nu fie contrafacut ulei-ul cumparat de voi : uitati-va la codul de bare la prima cifra (4 - Germania; 5 - Romania; 8 - Austria; 6 - parca Franta;).
Opel in Moldova suckz in prinvinta service-ul si relatiile cu clientii.

Sanatate si drumuri fara evenimente neplacute.
Skip ads

  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ca sa-ti raspund la intrebarea cu service-urile, eu sunt din Oradea, si pot sa-ti spun ca Service-ul Opel de aici e super ok. (cel putin din punctul meu de vedere). Indiferent de tipul interventiei la masina, te lasa sa intri in service langa masina, baietii de acolo chiar stau sa-ti explice ce probleme ai, sunt amabili, iar de profesionalismul lor - eu personal sunt multumit. Ma rog, tu fiind din Bacau, e un pic peste mana sa vii pana aici pt un schimb de ulei......asta e.
Referitor la uleiuri, asta e o chestie relativa. Spunea cineva aici de exemplu, ca "partenerul traditional" e ARAL. Eu stiu ca A FOST. Acum ei folosesc ulei GM si pe asta il recomanda. La fel, marea majoritate a producatorilor de ulei si-au cam vandut licenta de productie prin alte tari, asa ca sa nu te miri daca vei gasi ulei Castrol de ex. facut pe noi sau turci. Ca exemplu, stiu din sursa sigura ca uleiul TEXACO comercializat la noi e facut in Bulgaria la PRISTA OIL, deci aproximativ acelasi ulei in alt ambalaj. Sa nu-ti mai spun ca am gasit ulei ARAL, in Austria, imbuteliat la .......Romanica noastra. De atunci incerc sa-mi iau ulei numai din Germania, desi parca si de acolo il iau cu strangere de inima. Asta e. Nimic nu mai e sigur....

Numa bine si km cat mai multi fara probleme.
  • neavilly

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu mai am drumuri prin Oradea, am mai auzit ca cei de acolo sunt de treaba, OPEL WEST daca nu ma insel.
Acum mi-am facut schimbul cu un ulei Castrol din Germania si filtre Mann, filtrele Mahle erau putin cam scumpe.
Oricum, renuntand la garantie, nu prea mai are rost sa fac schimbul la vreo reprezentanta OPEL.
Manopera pentru o revizie la orice service ajunge 100 RON. Am vazut si eu cum se schimba, nu e mare chestie daca te pricepi cat de cat.

Mersi pentru raspunsuri, s-auzim numai de bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR