Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
A mea sta normal insa la masina tatalui meu este aceiasi problema.
A fost cu ea l-a mecanic si i-a spus ca trebuie schimbate telescoapele nu arcurile. Inca nu le-a schimbat si nu stiu sa-ti spun exact daca telescoapele sunt de vina sau arcurile.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:....deschizi haionul....apuci de bara si ridici....daca se ridica vreo 15 cm inseamna ca ai amortizoarele duse ...daca nu, inseamna ca ai amortizoarele prea scurte...

incearca asa cum zice octav13 si vino cu raspunsul, poti sa pui ceva inaltatoare sub arcuri daca telescoapele sunt bune ...
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la a mea stiu ca are chestia aia de poti sa o umfli si se mai ridica.vezi ca si a ta s`ar putea sa aiba.cauta in spate la stopul dreapta (cum te uiti la ea) (desfaci capacul pt acces la becuri)si vezi ca s`ar putea sa gasesti un ventil;daca este il umfli si se mai salta.parerea mea...
  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am desfacut capacul acces becuri si nam vazut nici un ventil
Skip ads

  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu eream curios dak sia schimbat cineva arcurile,si si lea pus noi cand sa dus sa dea comanda sunt de mai multe tipuri?adik de carat sau sport sau etc dak si lea schimbat ma refer la astra f caravan
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de acord cu ce spui tu, dar un prieten al meu de profesie tinichigiu auto a facut o comanda,la autonet cluj pt o capota de ww touareg si culmea este ca acea , capota era una folosita si revopsita dar la pret de una noua de aceea tiam spus ca nu cumva si arcurile tale sa fi avut aceeasi soarta ,mai stii?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,am constatat ca piesele SH sunt mai bune ca cele noi..Am cumparat cablu ambreiaj NOU,7oo.ooo,mi-am spus ca de la 300 SH nu e mare distanta...M-am respectat ! A tinut exact o luna.Am luat SH din targ,are 1 an jumate`si n-am pb.Si cine stie cat mai avea inainte..Vanzatorul mi-a spus ca nu l-am montat in service autorizat,nu poa`sa-mi dea altu`..Aceiasi poveste si cu bendix-ul,in seara de craciun impingeam masina imbracat la 4 ace,cu pantofi bec prin noroaie..De ce ?Am schimbat`preventiv`bendix-ul original din `87 pt ca scapa o data la 2-3 chei.Am cump.NOU,cre`ca tot 1 luna a tinut,dupa care s-a volatilizat ,cand am desfacut capacul la cutie nu am gasit nici cea mai mica bucatica din pinion,nici acum nu-mi explic unde a disparut !De atunci m-am jurat sa nu mai cumpar nici becuri noi !
Referitor la problema ta,cred ca cea mai simpla rezolvare e sa pui inca un rand de rondele de cauciuc peste cele existente.De preferat ar fi sa le pui in partea de jos,pe punte,mi se pare mai usor..Se va inalta neasteptat de mult pt.grosimea lor,cam 3 cm.
Distractie placuta !
PS--piesele le-am luat de la ADF-ITALY,Brancoveanu nr 11,Berceni.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
.mai oameni buni stau si ma minunez.aceeasi belea o aveam si eu dar in capul meu.distanta dintre aripa si roata era mai mare pe fata.sischimb ca idiotul si arcuri si amortizoare si masina sta tot la fel.motivul?aripa spate la astra nu e decupata rotund ca pe fata si logic ca asa se vede ca si cum ar fi cocosata uita-te bine la nervura aia de sub bandouri si vei intelege ce vreau sa spun.
Skip ads

  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
merci pentru idee dragos a mai incercat cineva cu ink un set de cauciucuri?


Ultima modificare facuta de vl30tax la Vin 15 Feb, 2008 7:57 pm
  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si referitor k aripa nu e decupata destul nu prea e asa k sunt kam 80% opeluri modelul meu care stau mult mai inalte o sa mai astept putin timp si o sa imi iau alte arcuri din nou cu toate k ma oftic de mor k dau alti bani si dak nici alea nu sunt bune in principiu dak nu sunt arcurile de vina
  • Ilie Cosmin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2004 2.0 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sal si eu am patit tot asa am cumparat telescoape noi pe fata si pe spate si arcuri noi pe spate iar masina sta ca inainte.Ma oftic de nu mai pot acum incerc sa caut arcuri de ursuletz sau de omega cum am citit mai sus cica se potrivesc.Piesele care ajung in romania sunt numai facaturi dupa parerea mea.eu am pus 450 kg pe ea si era aproape lipita de asfalt si asta dupa ce am schimbat toate cele.



  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
offtopic : ai facut-o racheta cu pepenii aia !Smile)))
on : cred ca e normal sa se lase asa la greutatea aia .. ma intreb cum ar sta masina goala !
Skip ads

  • Ilie Cosmin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2004 2.0 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
e si u acum te iei de ce este in ea ..eu am luat masina sa car cu ea nnu sa ma plim si de aceea ma intereseaza sa stea putin ridicatra cand e goala ca in momentul cand o incarc sa nu se mai lase asa mult.nu ma intereseaza prea mult stabilitatea ca pt drumuri in afara orasului am un opel zafira.uite cum sta masina si gola :

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai eu zic , ca sta destul de ok. pentru a cara cred ca ar trebui sa iti achizitionezi niste arcuri / amortizoare speciale .. ceva gen heavy-duty. nu stiu exact ca nu ma pricep, dar ar trebui sa existe asa ceva!

ps : nu ma iau de ce este in ea, ma amuzam putin doar.. Razz scuze
  • Ilie Cosmin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2004 2.0 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nici o problema stai linistit! Ideea este ca am cerut asa ceva la magazinele pe unde am fost si au zis ca nu au.Oricum o sa merg azi la dezmembrari undeva poate gasesc arcuri mai tari si pe cele de pe masina o sa incerc sa le vand.Ms o zi buna!
  • SamuraiJerk

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
aceiasi problema apare si la mine, e lasata un pic din spate si vreau sa o inalt.
primul meu gand este sa cumpar arcuri pe spate din magazin. Dar inainte de asta vreau sa ma interesez daca pentru modelul asta de masina (Astra F Caravan '98 ) exista mai multe variante: mai moi, mai tari, mai inalte, etc

din mecanica pe care o cunosc eu, telescoapele nu au cum sa tina masina mai sus. Cel mult, o pot trage in jos, comprimand arcurile fortat, in cazul in care telescoapele sunt mai scurte decat originale. Ideea e ca la aceleasi arcuri pe masina, schimband telescoapele cu unele noi de acelasi tip nu se va modifica nici cu un milimetru garda la sol! Daca vrei sa ridici masina, trebuie arcuri mai tari sau mai lungi, sau flanse de cauciuc sub arcuri, in conditiile in care telescopul se mai poate "intinde" cat e nevoie.

cateva poze cum arata acum masina:

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@jack, faza cu telescoapele e 100% adevarata, n-au cum sa influenteze o garda la sol a masinii. arcul e vinovatul pentru garda aceasta scazuta. si eu ma confrunt cu aceeasi problema, si cred ca am sa apelez la acele seturi de cauciucuri dublate.
  • sorg

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2014

  • Mesaj Privat
cenzurat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR