Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Si totusi...exista? ca eu am dat bara jos si nu i-am vazut!
Cand fac diagnoza o sa intreb special daca sunt la locul lor....
Very HappyVery HappyVery Happy
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bun ... in urma accidentului airbag-urile nu s au declansat dar pe bord a aparut eroarea de airbag .

a 2- a zi cand m am uitat cu atentie la masina am vazut 2 fire portocalii rupte care ieseau dintr-o cutiuta neagra amplasata langa radiator . poate sa fie acesta ceva senzor ?

atasez o poza sa fie totul mai limpede .


  • adi 74

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
senzorii airbag la astra H sunt in apropierea farurilor pe suportii subansamblu fata ,aia ce sustin radiatorul de apa! nu-i poti vedea decat daca demodtezi ! Shocked
  • adi 74

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ala e senzorul ! l-ai ghicit maniacule! naspa loviotura!
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sfatul meu e sa mergi la un electrician,chiar la reprezentanta e mai indicat sa-ti faca legaturile la senzor si sa-ti faca si o verificare a sistemului airbag.chiar daca pare o chestie simpla sfatul meu este sa mergi sa o rezolvi la reprezentanta,tinind cont ca e vorba de un sistem de siguranta,si oricum trebuie sa ajungi pentru resetarea eroarii.
numai bine si sa-ti rezolvi masina cit mai repede.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai masina nu o repar la reprezentanta opel (m-ar costa mult prea mult ) iar lipirea si apoi izolarea firelor nu poate fi chiar atat de complicata . o sa merg totusi sa-mi stearga eroarea si eventual sa-mi verifice intreg sistemul .
singura parte "buna" , in urma accidentului , daca pot sa-i zic asa , e ca am pus piese de vectra model nou si arata mai bine . de la inceput am avut ghinion cu masina asta , iar coletul cu piesele noi nu a facut exceptie . cei de la cargus mi-au scapat capota ( indoit + sarit vopseaua).
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ma bag si eu in seama, am de o zi o astra g second, si am gasit in bara fata, undeva pe mijlocul ei in grila aceea neagra din dreptul radiatorului un senzor, sau un declansator care vine din acel furtun de care se vorbea mai sus, este legat oarecum cu sarma, nush de ce. acela stie cineva ce este? mie mia fost frica sa il ating, poate sare airbag sau pateste ceva.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca e senzorul de temperatura exterioara.
Skip ads

  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am inteles. daca e cineva care are si el acelasi model si poate sa imi zica sigur ce este acela, il astept
  • levis82

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sigur e senzorul de temperatura,daca nu poti sa verifici foarte usor,scoti mufa cu firele din senzor si te uiti pe tid sau ce ai sa vezi daca iti mai arata temperatura exterioara si ai sa vezi ca nu.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
la AstraG, modele care au doar airbaguri frontale (sofer si pasager) nu exista senzor de impact in bara fata. senzorii se afla in AirbagControlUnit (din tunel)

la AstraG, modele care au si airbaguri laterale, mai exista senzori in usi (pSatllites, pressure satelites)

la Vectra exista senzor de impact in bara fata (ala din poza de mai sus - apropo, ala e facut de ContinenatlaTemic) pe langa ACU si senzori de acceleratie laterali (in usi sau in stalpii centrali).

la AstraG, senzorul gasit in bara fata (in zona grilei radiator) este senzorul de temperatura exterioara., iar mufele din dreptul farurilor vin de la precablarea ptr proiectoare de ceata.
Sub scaune se gasesc mufele de la pretensionarea centurilor si senzorul ptr detectia pasagerului (in scaunul pasagerului exista un senzor care spune daca exista sau nu pasager, si in functie de asta se detoneaza sau nu airbag-ul pasagerului).

cel putin ptr lipiturile dintre senzor si ACU, trebuie sa ai mare grija sa fie facute bine, modificarile de rezistenta electrica (la lipituri si inadiri) pot fi sesizate ca eroare de catre ACU si de aici o sa ai tot felul de neplaceri (erori raportate de ACU, sau in cel mai rau caz functionare defectuasa a sistemului de airbag - nu se detoneaza sau se detoneaza cand nu trebuie). mare atentie la repararea acestor fire.
bafta!


Ultima modificare facuta de l_stoian79 la Sam 13 Nov, 2010 11:06 pm
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am inteles. deci treaba cu bara am lamurito. acum mai pun o intrebare. sub scaunul soferuli cablul meu este rupt. cel care a avuto inaintea mea a zis ca a rupt scaunul incercand sa il regleze in mers, si odata cu el si cablurile de sub acesta. ambele scaune au airbag. si acum am un bec in bord, cum pot remedia situatia? ma gandeam sa schimb scaunele cu totul, si ma gandeam la unele sport tot cu airbag. e ok? sau e vreo problema?
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
airbag-urile trebuie sa fie EXACT de acelasi fel ca cele dinainte...forma scaunului nu influenteaza, dar partea electrica trebuie sa se potriveasca.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si de unde imi dau seama daca se potrivesc sau nu? ma gandeam sa caut niste scaune sport cu airbag inclus. ce trebuie sa mai stiu despre scaunele care le caut, dar si despre cele care le am?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pai, excluzand cazul in care esti exagerat de puternic, ar trebui in primul rand sa se potriveasca mufele Laughing

acuma vorbind serios, mufele, si tensiunile de lucru si ar trebui sa fie acelasi producator/model de capsula airbag.

eu sincer nu as incerca sa schimb scaunele, ma rog e decizia ta. tehnic e posibil, recomandat ar fi sa folosesti airbag-urile de pe scaunele actuale (asta daca se potrivesc cu locasurile din noile scaune), dar trebuie sa fii atent la montaj sa le pui in aceeasi pozitie (sa nu ti se deschida airbag-ul spre interiorul scaunului). e posibil, daca nu folosesti airbag-urileactuale, pe cele noi sa nu ti le recunoasca ACU, mai ales daca nu sunt acelasi model/producator.
oricum sincer, nu as face schimbarea asta.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
pai sunt scaune sport de astra, care sunt tot de pe astra luate, e posibil sa difere producatorul?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
da...e posibil.
deobicei producatorii au mai multi furnizori (in paralel) ptr acelasi sistem, asta ptr a evita posibilele probleme legate de aprovizionare, ptr a negocia preturi mai bune, etc, alta poveste
de exemplu pe Astra Classic 2 se foloseste un ACU de la Siemens, pe AstraG mai vechi exista ACU si de la Siemens si de la Bosch, nu stiu acuma sa-ti spun care model de ACU e pe care model de Astra, dar ai prins ideea.
la fel se intampla si cu capsulele pirotehnice de la airbag-uri, mai mult ca sigur au avut cel putin 2 producatori. de aia ar fi bine sa verifici inainte (daca ai cum) de pe ce Astra provin scaunele sport respective, si bazat pe modelul respectiv (VIN-ul masinii ar fi super daca l-ai avea) poti sa vezi in Autodata sau TIS cu ce model de airbag sunt dotate (producator/model/serie/caracterisitici) iar info astea sa le compari cu modelul care il ai tu acum pe masina. Daca sunt similare e OK, daca nu....
in principiu provenind de pe scaune originale de Astra (fie ele si sport) as inclina sa cred ca airbagurile sunt compatibile, DAR trebuie sa verifici inainte.
poti sa incerc sa schimbi airbagurile intre scaune (ale tale sa pui in locul celor de pe scaunele sport si invers), dar trebuie data tapiteria jos, si trebuie sa speri ca se vor potrivi in locas (au aceleasi dimensiuni) si mai ales sa ai grija sa le pui corect cu airbag-ul spre exterior.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am inteles. multumesc pt raspuns. sa vad de unde fac rost de acest autodata
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
"I_stoian79",stiu ca topicul e vechiut,insa lamureste-ma ce si de unde vine "blestemata" asta de mufa! O sa merg si la un tester,insa vreau sa mi inving frustrarea. De unde este iesita si de ce? (asa am luat masina; airbagurile frontale sunt la locul lor. Am si in scaune insa nu stiu cum sa vad daca sunt acolo;martorul airbag,evident aprins)
  • dinelionut

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2001 db11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua ....am un opel corsa de 1.2 din 2002 si imi sta aprins becul de la airbak.uri am umblat sub scaunele din fata am dat si spray si tot aprins imi sta becul in bord...ma poate ajuta cineva cu o parare...multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR