Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Nasoala problema acum am dat pe autoa.ro si din poza imi dau seama ca nu prea poti demonta pivotul ca era o solutie sa-l demontezi si sa mergi cu el in mana la magazin si in cazul in care nu gaseai sa cumperi tot bratul, dar vad ca nu ai ce sa demontezi si mai e si scump rau...


Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
O prostie de fabricant...dezamagitor....imi poate aduce 1000 de argumente,degeaba nu ma incalzeste cu nimic...de ce la alte masine se poate si la asta nu?...sunt curios la vectra c din 2007-2008 este la fel..
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nasoala situatia. care sunt simptomele cand un pivot este dus?
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Alin-Smith a scris:nasoala situatia. care sunt simptomele cand un pivot este dus?

Nu trebuie sa ai auzul fin pt astfel de batai....sunt imediat sesizabile...dar ca sa fii sigur ca este pivotul si nu altceva ,trebuie sa controlezi tu sau un mecanic.....oricum tu te numeri printre cei norocosi...la vectra b se schimba doar pivotul..
Skip ads

  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa stii daca pivotii sunt terminati, mergi cu masina pe o stada cu piatra cubica, o sa vezi imediat cum apar simptomele... Wink
Ridica masina pe cric sau pe capre si cu o ranga bagata intre fuzeta si bascula faci miscari verticale (sus-jos). Se simte imediat daca are joc in pivot.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nicu.costinesti a scris:Ca sa stii daca pivotii sunt terminati, mergi cu masina pe o stada cu piatra cubica, o sa vezi imediat cum apar simptomele... Wink
Ridica masina pe cric sau pe capre si cu o ranga bagata intre fuzeta si bascula faci miscari verticale (sus-jos). Se simte imediat daca are joc in pivot.


Sunt de parere ca pivotul daca nu are burduful spart...nu-ti poti da seama daca este dus....trebuie desprins din fuzeta...si miscand stanga dreapta, il poti verifica...el trebuie sa fie rigid... Cool
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare

a schimbat cineva bratul inferior la vectra C singurel si nu in service?
m-ar interesa pasii ce trebuie facuti si ce chei sunt necesare.

multumesc anticipat
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
s-a rezolvat. m-am descurcat singurel. cheile necesare : 14, 16, 18 si un 11 inelar pt surubul de la pivot (n-am avut cheia speciala tip torx).
se desface rapid, in 15min e jos.
problema e insa dupa montaj, ca trebuie sa refac geometria la roti. masina merge drept, nu trage drepta-stanga, insa volanul nu mai sta drept si mi se pare o uzura exagerata la ambele roti pe exterior.

toate cele bune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR