Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
romeo, eu am inteles ca ai cumparat deja un Astra H...
In fine, ia zi-mi si mie de unde ai scos garantia aia de 5 (cinci) ani la Dacia, cand mai mult de 3 (trei) ani cu tot cu cea extinsa, nu exista.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
O, NU! Shocked

Mr. Green
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
"La naiba!" Razz
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ovidiutm e bine, poate descopera loganclub si ne da pace. Mr. Green
Domnule profesor, am frunzarit prin mesajele tale si nu am descoperit un motiv pt. care ai vandut acel simbol al fiabilitatii. Sper ca ne luminezi si pe noi, ca eu unul sa fi prins o masina fiabila, comfortabila, puternica dar sa si consume putin si nu in ultimu' rand frumoasa nu o mai vindeam degraba.
Si spune'ne si ce dotari ai primit pt. acei ~9000 eur cheltuiti pe o dacie, ca "FULL FULL" e limbaj inteles doar de bisnitari (si profesori observ).
Servodirectie are? Laughing
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
numai aia ieftina n-are servo, a lui are ca doar nu era sa nu ia full, CLAR ?! Laughing

Intreba-l, pe varianta FULL la patrat, are climatronic, scaune incalzite si/sau electrice, spalator faruri, comenzi volan, geamuri electrice spate, ESP, ASR, turela, cotiera spate, scrumiera spate s.a.m.d?

Nu vreau sa il deprim dar l-as ruga sa se uite la imbinarea dintre bara spate, haion si aripa spate... in ambele parti!
Alea 7 degete intre partea superioara a cauciucului (roata spate) si partea inferioara a aripii (deasupra cauciucului) inseamna ca masina e echipata de offroad? A, scuze, ii zice "pachet drumuri grele" si mai baga mana adanc in buzunarul clientului...
Si nu in ultimul rand sa imi spuna cate turatii are Sandero in a 5-a la 160 km/h?

In tara asta, 3 lucruri mi-au placut: apa, aerul si fraierul! Laughing
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Initial,eram hotarit sa iau un Opel Astra H ,1.4 twinport model Esentia plus,cu discount-ul de profesor ajungea la 13.000 euro,si termen de livrare 3 (trei) luni !,cam mult si ca pret,si mai ales ca termen de asteptare,si asta pentru culoarea ROSIE,culoarea mea preferata!...dar,incintat oricum de modelul Logan ,in cei trei ani de utilizare,nonstop,fara nicio,defectiune!..si,de modelul Phase Deux,care este un mare pas inainte....l-am comandat si astept ca in jur de 15 ale lunii sa soseasca!..modelul Laureate ,pe care l-am luat eu,are urmatoarele dotari:ABS+EBD+AFU ,servodirectie,geamuri electrice,oglinzi electrice cu degrivare,aer conditionat,computer bord,inchidere centralizata cu telecomanda,radio CD,Blaupunct cu mp3,proiectoare ceata,etc,este mai lung ca precedentul model,cu 4 cm,si mai lat cu 5 cm,Dacia ofera din standard,3(TREI) ani garantie,si poti opta pentru extenso,unul,sau doi ani,eu am luat doi ani garantie extinsa cu 295 euro,in total 5 (cinci)ani garantie.Reviziile la modelele pe benzina se fac acum la 20.000 km,si o revizie costa 75 euro,(incluzind ,ulei,filtre,manopera).modelul phae deux,are un nivel,calitativ,superior,bord,schimbat,tapiterie,elemente cromate,etc!......se la vie Wink !
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Logan PHASE DEUX,model Laureate ;8.000 euro+450 abs cu ebd si afu +50 mp3+295 extenso 2 ani(total 5 ani garantie) =8795 euro,si culoarea Rosu Passion!...13.000 - 8795=4205 euro !
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
13.000 cu discont-ul de profesor...nu pentru orice muritor de rind! (sunt tari nemtii astia),pentru ,ceilanti,este 15.400 ! 15.400-8795=6650 EURO!..munciti din greu !
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
-AFU stii si tu ca e prostie. La EBD ma abtin.
-centimetrii aia in plus nu compenseaza lipsa neuronilor, deci nu se simt.
-masina are inca sigla Dacia, by Renault ceea ce inseamna ca tot rahatul ala care nu imi place mie si multora pe aici.

P.S. Fa si tu un rezumat cand vrei sa postezi, nu mai posta consecutiv si bineinteles, obiceiul tau, nu mai cita ultimul post!
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in momentul cind o sa-mi soseasca masina,am sa pot spune mai multe!stiu ca nu va place Dacia Logan! este ff ok!ar fi si aiurea sa placa nu model de masina la toata lumea!..dar trebuie sa recunoasteti,ca este imbatabil,raportul,Calitate,Pret,Dotari,Intretinere =Fiabilitate!
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:in momentul cind o sa-mi soseasca masina,am sa pot spune mai multe!stiu ca nu va place Dacia Logan! este ff ok!ar fi si aiurea sa placa nu model de masina la toata lumea!..dar trebuie sa recunoasteti,ca este imbatabil,raportul,Calitate,Pret,Dotari,Intretinere =Fiabilitate!


Felicitari Smile
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:in momentul cind o sa-mi soseasca masina,am sa pot spune mai multe!stiu ca nu va place Dacia Logan! este ff ok!ar fi si aiurea sa placa nu model de masina la toata lumea!..dar trebuie sa recunoasteti,ca este imbatabil,raportul,Calitate,Pret,Dotari,Intretinere =Fiabilitate!

te-as contrazice la fiabilitatea aia si la raportul ala...
dar mi-e teama ca ar iesi altceva.
raport calitate pret bun are honda... nu dacia.
na ca nu m-am putut abtine.
sa o stapanesti sanatos. daca pe tine te reprezinta, foarte bine!
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
post dublu...
alt raport caliate pret bun la CZone
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
are si volan reglabil,pe inaltime si adincime...si scaun sofer reglabil...idem! Wink !
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca Ai Cap Ia-ti Alta enjoy your Dacia Logan Faza a 2 a
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Romeo, nu ca ar mai avea sens sa facem comparatii DAR cu volanul reglabil la Dacia m-am convins... reglarea pe inaltime intre maxim jos si maxim sus este una mica pe cand la orice alta masina (observi ca nu am spus Opel) unghiul de toleranta e mult mai mare!
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Schimbarile, chiar si minore sunt binevenite.
Si vreau sa contrazic aici pe multi in legatura cu fiabilitatea Loganului. Nu mai demult de o saptamana am mers cu un taxi Logan, 140 mii km, schimabte chestii minore, motorul 1,5 dci, 70 cai. La 140 mii km torcea frumos, fara probleme. La munca am Logan, diesel, 1.5 dci. Are 70 mii km si nu i s-a schimbat nici macar un bec. De cand a fost achizitionata , in afara de blana, sport sau supersport nu s-a mers cu masina, bordurile luate la parcare fara probleme. Nu zdrangane, nu bate, nu papa ulei, nu il pierde. AC-ul baga rece instantaneu, nu am auzit de probleme cu radiatorul de AC, compresor, pompe de injectie, calculatoare si alte componente . Si aici ma iau tare de Opel, desi am unul in fata blocului. Opelul are probleme mari la anumite capitole, dar nimeni nu s-a sesizat sa le rezolve. Citeam mai sus, ca nu s-au sinchisit sa astupe gaura de la maner. AIA E PROBLEMA? Pai cum ramane fratilor cu calc deinjectie de pe motorizarea de 1700 cmc, cum ramane cu radiatorul de AC care pica des, cum ramane cu compresoul care si ala nu e de laudat, cum ramane cu turbo, cu pompele de injectie si multe altele?
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ehe astea se uita...
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
rastafarianule, 110% de acord cu tine. Am mers o luna cu Logan de 1.4 (cand am avut Opelul pe bara cu pompa de injectie) si in afara de motorul cam anemic nu am avut ce-i reprosa. La banii astia, e cea mai buna oferta.
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
8795 euro,toate dotarile de bun simt,garantie 5 ani,sau 120.000 km,culoare rosu (la Opel costa 150 euro),confort,spatiu,masina, creatie 2008 !...este adevarat,motorul ?! Idea ,dar,sa nu uitam,ca 1,4 de pe Logan,are cuplul maxim de 112 nm ,la 3.000 rpm !,iat twinportul de pe Opel..124nm,la 4.000 rpm !...la 4.000 rpm...are si Loganul...putere,destula !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Chestionar

Logan Phase Deux
Mai estetic 77%
Mai urat 22%
86 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR