Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • TM-10-DTF

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:
matzoc a scris:Now that`s good news Smile) Is curios cam cat ar costa taxa aia de prima inmatriculare pt un kadett din asta de 1,6 Confused eventual dak stie careva sa imi zica.....am sa ma interesez si eu.
Mersi mult oricum de infotmatie Wink

conteaza anul de fabricatie si oricum nu ti-l trece euro 1 ca pe la noi e non-euro sau euro 2 direct intre nu cunosc astia nimik cel putin la iasi asa este !
ex : motor c16 nz varsta masini peste 15 ani non-euro 1318 euro taxa de poluare ,euro 1 439 euro taxa !


nu stiu ce sa zic, e a patra masina astra f din 92 sau 93 care dusa de mine la RAR iese euro 2,si asta se ia dupa cod motor deci c...nz e euro 2 sefu,asta zic cat vad si eu, nu stiu altceva.
Skip ads

  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Kadett cu C16NZ si am aflat ca este considerat (in carte) NON EURO. L-am si testat cu catalizatorul NOU si nu iese in nici un caz euro 2 la noxe (la ITP).
Am aflat si eu de la RAR ca e euro 1 si ca la noi nu este recunoscuta o masina euro 1 si ca difera catalizatorul intre astra F si Kadett chiar daca motorul este acelasi. Ei mi-au spus ca daca vreau pot sa ii schimb catalizatorul cu unul de astra si sa cer trecere la euro 2 ca motorul permite, dar asta in cazul in care am nevoie.
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da dar in cazul kadettului nu am auzit sa fie careva euro2 ca pana in 91 toate sunt euro 1 sau mai rau indiferent de cati catalizatori au pus nemtii
  • Predator

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 1984 13SB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cutzitaru a scris:Am aflat si eu de la RAR ca e euro 1 si ca la noi nu este recunoscuta o masina euro 1


De ce?
Vreau sa'mi aduc un CRX din .de si mai toate sant trecute acolo ca EURO1.
[ 1990-1991, 1.6i-16 D16A9 G-Kat sau 1.6i-VT B16A1 ]
Adica RAR-u nu o sa recunoasca ce e trecut in actele germane si il pun la NonEuro?
Se face vreun test de emisii / noxe sau merg strict dupa ce au ei in baza de date? Si daca la ei apare la noneuro asa il iau si punct?

Stiu ca se poate face la cerere test de emisii, dar din ce am auzit e f scump.
Skip ads

  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Predator a scris:

De ce?
Vreau sa'mi aduc un CRX din .de si mai toate sant trecute acolo ca EURO1.
[ 1990-1991, 1.6i-16 D16A9 G-Kat sau 1.6i-VT B16A1 ]
Adica RAR-u nu o sa recunoasca ce e trecut in actele germane si il pun la NonEuro?
Se face vreun test de emisii / noxe sau merg strict dupa ce au ei in baza de date? Si daca la ei apare la noneuro asa il iau si punct?

Stiu ca se poate face la cerere test de emisii, dar din ce am auzit e f scump.


Am auzit de la cineva ca ar fi peste 1000 lei testul, si ca daca nu le dai ceva te scot la un euro inferior... Insa un prieten de la RAR mi-a zis ca poti sa faci contestatie la clasa de emisie trecuta in carte si o reevalueaza cu aproximativ 50 lei... Asta pentru masina care are deja carte si e inmatriculata... Eu zic sa te interesezi foarte exact la RAR inainte sa cumperi masina ca astia sunt plini de surprize...
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
o masina clar euro 2 nu trece fara atentii euro2 orice i-ai face da daca te descurci si un euro1 il faci usor euro2 ca daca esti bolovan si mergi poe cinstite euro 4 ti-l fac astia noneuro ca cica nu-i ies gazele Mad .Astia au prins momentul si tre sa-si faca plinu' si noi sa ne inmatriculam masinile asa ca tre sa faci compromisuri.Stiu un ex .un accident 2 golfuri an de fabr identic ,motor tot identic nr usi identic chiar si culoare singura dif era ca cel cu nr germane era euro3 si cel cu nr rom era euro 4 Shocked prietenul meu cu sapca sa prapadit de ras ca romanii au masini mai dotate ca nemtii
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mai oameni bunii intelegeti ca la o masina adusa nu iti trece masina euro 2 sau 3sau non-euro dupa gazele de pe esapament.ei trec norma dupa codul motorului si al anului.gazele se iau pt itp.deci daca aduci o masina din afara cu euro 2 dar cu gazele care nu se incadreaza te vor respinge si te vor obliga sa iti rezolvi poblema cu gazele ca altfel nu o poti inmatricula.deci in nici un caz ca ti-o vor trece cu un prag mai jos la euro.si apropo masina mea e euro 2 din 92 si iau gazele perfect la itp-ul regulat
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@cogi greu de crezut ca isi risca cineva pielea sa iti scoata un golf 3 Euro4 repet ce a zis si costin norma de poluare nu o stabileste ingineru la RAR in fumctie de ce scoate masina pe teava de esapament la momentul x ,ea este trecuta de producator in seria de omologare, in codul motorului,faza cu pusul de catalizatoare nu sta in picioare tot aceiasi norma de poluare ramane!
Concluzie: In Romania la RAR nu este recunoscuta norma Euro1 ,asa ca atentie la ce auto cumparati multe tepe sau luat !
Skip ads

  • Predator

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Corsa 1984 13SB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:mai oameni bunii intelegeti ca la o masina adusa nu iti trece masina euro 2 sau 3sau non-euro dupa gazele de pe esapament.ei trec norma dupa codul motorului si al anului.gazele se iau pt itp.


Cod motor B16A1.
Din fabrica: NonEuro.
La nemti: Euro 1
DE CE? I'au montat convertor catalitic omologat?
Ei bine, aceasta modificare adusa de germani va fi recunoscuta de RAR la noi in tara?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nemtii au alt criteriu de norma euro(daca stai bine si te gandesti uniunea europeana a aparut mult mai tarziu iar normele stas(adica euro) a aparut in 96)
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu nemtii sunt de vina ci bulangii de la RAR ca daca e fabricat euro aia ai sau mai mult daca esti fraier mai putin ca pe ei nici doamne doamne nu-i verifica si ce daca de vamesii cu vile a-ti auzit o sa auziti si de RAR-isti si inca ceva nu fiti naivi ca aia se tem de ceva ca tre sa fie cineva bolnav rau sa incerce sa verifice cateva sute de mii de masini intrate pe luna in RAR asa ca daca vrei dai daca nu iei m...e Twisted Evil
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
eu chiar nu inteleg ce vrei sa spui cu bulangii de la rar.mai exact te intreb:cand a aparut norma euro pt masini?
in ce anii se gasesc masini euro 1 asa zise?nu crezi ca anii se cam bat cap in cap?dupa ce s-a introdus norma universala euro pt tarile membre si pt cine a vrut sa adere la ea fiecare tara si-au luat dreptul de a cataloga anumite motoare euro 1 sau euro 2 pt cele fabricate pana in acel an.nu ti se pare ciudat ca si codul c14nz,c20ne,c18nz,c16nz,c18xe(fabricate pana in 96,etc sunt euro 2 la fel ca cele x.....?
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai vazut kadett cu motoarele de care ziceai si din 89 fabricat euro 2 ? Eu nu asa ca nu doar motorul conteaza ci toata masina adica un astra e euro 2 iar kadettul NU ca motorul de kadett ca si caroseria a suferit ceva modificari si a rasarit astra euro 2
RAR stie doar masinile cu norma euro data de fabricant VEZI listele cu masini euro 3 sunt asemanatoare si cele lalte liste
  • doloden

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1991 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu masina. Astra F 1991 motor C14NZ si as vrea sa stiu ce EURO are ca din povesti n-am aflat nimic concret.
Serie:WOL000058N2532928 CUTIE 5+1
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
prima data cand vad astra F din 91 probatil ti-o trece la Euro 2
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
astra se fabrica di 11-09-91 deci sunt si modele de astea.difera mult catalizatoarele intre un kadett si un astra.s
  • doloden

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1991 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sper si eu sa fie EURO2.Intradevar data fabricatiei este 27.11.91 dar dupa serie e model "92. Ar fi pacat deoarece am dus-o la o statie ITP sa ''vad'' ce are si mi-au spus ca e "excelenta".
  • doloden

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1991 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Definitiv si irevocabil e EURO 2.Sunt fffff fericit!
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pai nici nu putea fii altfel.cu asta se confirma ca astra f oeicat de vechii ar fii nu exista sub euro 2!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@naniacostin,oricat m-as stradui ,nu pot intelege ce vrei sa spui...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR