Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai unde ai tu senzor pe cutia de viteze? nu ai doar mufa? e infipta in senzor? inainte de cablu de km? daca ai doar mufa nu ai ce conecta ca nu are de unde citi.
vezi ca mai sunt cateva topice despre vss inclusiv cu poze.citeste acolo si te lamuresti.
Skip ads

  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
asa cum am postat mai inainte, senzorul este pe cutie (langa cablul de la vitezometru) din pleak 3 fire de vreo 10 cm si care intra intr-o mufa si atat. Nu mai pleak nicaieri. Trebuie sa le conectez undeva k sa nu mai dea eroarea, dar unde k nu am inteles nimic de mai de sus, decat k firul albastru cu rosu tre sa mearga in bord da nu stiu unde...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
firul albastru cu rosu trebuie sa mearga in ecu.ce cod motor ai?
ia pune tu o poza cu ce ai acolo ca nu ne intelegem.
cele 3 fire:negru- plus contact, maro- masa, albastru cu dunga rosie- firul de semnal, merge in ecu.daca imi spui cod motor iti spun si in ce pin in ecu.
si pune poza.
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
redghola a scris:
marian_sro a scris:posibil sa ai numai mufa si atat.
vss-ul e pe bord.citeste topicul de la inceput.rezolvarea- schimbi bord sau dai vss jos si il repari.deobicei pica tranzistorul din el.

Pai daca am vss pe bord si am si senzorul pe cutia de viteze, dar n-am legatura dintre ele de ce sa schimb bordul de moment ce imi zice ca n-am viteza e clar din cauza firelor lipsa? Nu mai bine conectez mufa cu vss-ul, cred eu ca e mai usor sa cumpar 3 metri de cablu si sa le lipesc? Pb este ca nu stiu cum si pe unde ...

Am aflat de 2 din cele 3 fire. Cel Albastru cu rosu se duce la E2 in ECM si cel maron se duce la masa. Problema este cel negru care cica ar trebui sa ajunga pe undeva pe la ledul indicator de pe bord. Poate sa ma ajute cineva cu acesta negru, cineva care are o astra f si poate sa vada unde anume ajunge exact acest fir pe bord.
Va multumesc!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am scris mai sus. firul negru la plus contact.unde gasesti.nu ai pus tipul motor.daca nu alimentezi vss nu citeste impulsuri sa le trimita la e2 in ecm. ecu=ecm
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:am scris mai sus. firul negru la plus contact.unde gasesti.nu ai pus tipul motor.daca nu alimentezi vss nu citeste impulsuri sa le trimita la e2 in ecm. ecu=ecm

C18NZ e codul motorului, pai in poza de e afisata negru se duce la bord la una din bornele ledului indicator.... cum sa fac pana la urma ? la led sau la contact, daca la contact de unde stiu eu care e plusul de la contact? Oare nu merge la plus la baterie (sau asa ar merge tot timpul si nu e bine)?
Mersi pt raspuns..
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu e bine sa stea permanent alimentat.plus contact gasesti usor pe la motor.( la bobina de inductie de exemplu). pui contactul si verifici unde apare 12v.
nu ai spus cum de a aparut eroarea.vectra a cu vss la cutie am vazut 1 singura.deobicei e pe bord vss-ul.daca ala de cutie functioneaza ai sa afli dupa ce faci legaturile si scapi de eroarea 24.
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:nu e bine sa stea permanent alimentat.plus contact gasesti usor pe la motor.( la bobina de inductie de exemplu). pui contactul si verifici unde apare 12v.
nu ai spus cum de a aparut eroarea.vectra a cu vss la cutie am vazut 1 singura.deobicei e pe bord vss-ul.daca ala de cutie functioneaza ai sa afli dupa ce faci legaturile si scapi de eroarea 24.

Eroarea imi apare numai cand cobor o panta cu frana de motor. O alta intrebare... conteaza grosimea firelor?(normal ca nu o sa pun lita, sau dinalea de la calea ferata, o sa incerc sa fie cat mai apropiate ca grosime de cele care pleaca din senzor si ajung in mufa libera)
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
0.5 mm e destul. clar ca apare numai in frana de motor.asa se manifesta lipsa vss.
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:0.5 mm e destul. clar ca apare numai in frana de motor.asa se manifesta lipsa vss.

Si ca o concluzie, in afara de "cuiu pe creier" ca am o eroare, cu ce ma ajuta daca repar aceasta eroare sau ce nu merge bine daca am acea eroare?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai in frana de motor ai bec aprins , daca scoti atunci pe liber se opreste si motorul.cam asa se manifesta.da si tu cautare dupa vss ca mai sunt 3 topice si e scris multe acolo.
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
tx pt tot
Skip ads

  • 1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1993 1.6 nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ai stricat compiuterul clarrrrrrrrrr
  • 1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1993 1.6 nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
[quote="redghola"]Buna ziua!
O problema am si eu cu aceasta eroare, senzorul la mine este pe motor/cutia de viteze. De la el pleaca 3 fire ( maron, negru si albastru cu rosu) la vreo 10 cm care se termina intro mufa. Dar acea mufa nu este conectata la nimic. Intrebarea mea este unde ar trebui sa duca acele 3 fire ca atunci cand cobor o panta cu frana de motor sa nu imi mai apara eroare cu codul 24?
Va multumesc![/quo


schimba motorasul pas cu pas de pe carburator (socul electric cum ii spun altii) ala regleaza turatia motorului
  • 1234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1993 1.6 nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Mezei Marius a scris:pana acuma nu am avut eroarea asta. Ieri a aparut. Nu am reusit sa fac poza. Procedura a fost simpla. Am anulat firul albastru-rosu si am tras eu altul de la mufa care intra in bord la mufa de la ecm. Ce sa fac cu eroarea 45. Sonda lambda e schimbata recent.


Codul 45 este de la calculator. lai L-ai stricat, iati ia-ti altul.


[editat] Stai foarte prost cu gramatica limbii romane. Rusinica!
Studiaza ghidul de exprimare imediat!

  • nr1cristi

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am si eu probleme cu codu 2-4 dar totusi... daca merg urban ... pana in 50 -60 kph nu apare eroarea (inclusiv daca incerc frana de motor) .. daca merg intins.. 80 90 100 apare eroarea si se opreste motoru daca apas ambreiaju la vitezele astea si apar toate simptomele vss... tot e vss-u in calcul? unde dracu mai gasesc un vss? service-urile nu reusesc sa identifice piesa (eu am ceva de vdo made in germany .. GM cu toate codurile lumii pe el) cod motor c16nz fara abs si senzorul se afla in spatele kilometrajului...
  • nr1cristi

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
noutati... am schimbat vss.. (am gasit pana la urma unul).... si totusi motorul moare in frana de motor .. dar ecm-ul nu mai raporteaza nici o eroare... efectiv in frana de motor tine sa moara.. uneori moare alteori tine relantiul...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR