Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
zi VIN-ul ca ma uit eu....
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
E ciudat tare ca la precedentele trei inmatriculari nu a aparut ca furata si tocmai la tine apare lucrul acesta.Am citit mai atent si trag urmatoarea concluzie ,pe care ti-a mai dat-o un coleg mai sus:ti-a fost vanduta o masina de catre un om care nu avea documente de proprietate asupra acelei masini,iar propietarul de drept o declara furata si poate castiga niste bani de la asigurari.Mi se pare ca am mai vazut filmul asta cu un parlamentar caruia i s-a infundat la un moment dat.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Colega,cu masina furata e relativ...Eu mi-am inmatriculat o masina,am mers juma`de an,dupa care i-am schimbat culoarea,iar cand m-am dus la RAR sa o trec in carte,mi-au spus ca masina figureaza furata la BV...Si ca le pare rau-asta dupa ce tot la ei fusesem prima data...Pana la urma si-au dat seama ca fusese repoansonata la ei,si mi-au dat OK..
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
o nedumerire am si eu: cand te duci la rar sa faci identificarea, aia nu verifica printre altele daca seria de sasiu a masinii (sau mai demult si seria de motor) nu figureaza ca a fi furate? pentru ca daca da, atunci cum poate sa zica rar-ul ca masina e ok nu figureaza ca furata, si politia sa zica ca-i furata? bazele de date cu masini furate nu-s aceleasi pentru politie si rar?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu stiu un caz cu o masina furata care de fapt cautau alta serie si au gasit-o pe asta furata.
asta dupa ce masina trecuse prin rar de 5(cinci) ori intr-un an.
au "descoperit" ca e furata la a 3-a expertiza dupa alea 5
asa ca nu va mai mirati ca "capacitatile" celor de la rar si politie.
@florinberceni fa cum a spus un coleg mai sus.adresa scrisa cu nr de inregistrare si trebuie sa raspunda si sa-ti puna la dispozitie dosarul masinii tu fiind cumparator de drept.
eventual dupa ce iti da raspunsul ia legatura cu un avocat.
multa bafta!
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc frumos pentru sfaturi si asa o a fac dar astept pana luni , marti sa vad ce zic astia de la furturi internationale . Oricum mai am putin si clachez nu se poate ca intr-o tara care se vrea civilizata sa se intample asa ceva cu un om care isi plateste taxele si toate cele la zi .Stiti ce zic toti functionarii ? ''ASTA E SISTEMUL SI NU AVEM CE-I FACE'' . Va-m spus am luat si amenda de la circa financiara ca nu am declarat cumpararea masinii in 30 de zile avand in vedere ca contractula la-m facut pe 05.05.2008 propitarul a radiato de laei pe 25.05.2008 si eu ma-m dus sa o declar pe 15.05.2008 si nu scrie nicaeri pe contract ca trebuie sa o declari in 30 de zile.Asta e ROMANIA
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pardon 15.06.2008
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
din pacate asta se intampla doar in Romania!
acum cativa ani a fost in Brasov daca nu ma insel o faza cu un tip care a cumparat un Golf,dar inainte sa'l plateasca a verificat la politie...totul era Ok, cand a vrut sa o inmatriculeze masina aparea furata de un an....
sa speram ca tu o sa ai mai mult norok...si sa te bucuri de masina!
Skip ads

  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
zi VIN-ul ca ma uit eu....

M-am uitat si imi zice pe 4 tari zice ca not found ....... Dar pe germania unde gasesc?
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
incearca si linkul asta. - http://www.stolencars24.eu/
poate te ajuta cu ceva, are Cehia,Slovenia,Italia,Romania dar si baza de date stolencars24...
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut multumesc mult am intrat acuma dar apare OK peste tot , cred ca in germania e furata dar asta o sa aflu maine cand ma duc la politie
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dar stii ce sa intamplat cu tipul din Brasov cu Golf-ul ? cum a rezolvato ?
Skip ads

  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut am fost azi la politie la Candiano Popescu si m-au pus sa dau o declaratie cum am intrat in posesia masinii, dupa care iam intrebat ce urmeaza si au zis asa : Ei o sa trimita la interpol romania seria de identificare , aia trimit in germania si dupa asteptam raspuns ,chiar mi-au aratat o hartie de la o alta masina Toiota , ca in cazul meu furata din germania si pe aia scria ca masina nu mai e cautata la ei .Masina mea a fost furata in 1999 si nemtii au trimis CD-urile in 2003 cu renumita operatiune GHEPARDUL dar cica la o masina asa de veche cum e a mea trebuia sa nu mai apara . Atentie cand au adus CD-rile statul roman putea foarte bine printr-un program pus la dispozitie de interpol sa vada ce masini sunt inscrise la noi care apareau si pe cd-rile alea , dar nu au facut treaba asta au zis lasa ca tre sa vina ei o data si o data cu ele la acte .Si asa a fost ,asta e statul roman si politia ,acum nu am decat sa astept sa vad cand imi vine raspunsul din germania . Oricum politistul care se ocupa de cazul meu a fost si un pic sugestiv cand mi zis de Toiota aia a zis ca a asteptat 3 saptamani dupa care a mai dat el un telefon sa le aduca aminte si in doua zile sa rezolvat ,intelegeti nu ? si cica daca era furata din italia sau anglia aveam de asteptat 6 luni cel putin ,eu nu inteleg cand exista telefoane faxuri mail-uri dece dureaza atata , asata e nu am altceva de facut decat sa astept
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
florinberceni a scris:Dar stii ce sa intamplat cu tipul din Brasov cu Golf-ul ? cum a rezolvato ?

nu stiu, a vazut doar la stiri, dar ce vroiam sa te mai intreb, masina este la tine?in cazul golfului, masina era parcata la sectia de politie si sigilata!
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
da masina e la mine si daca nu apucam sa o radiez imi dadeau si actele in custodie dar ghinion am radiato
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sa vedem ca azi am vb cu o veche cunostinta , si el a avut aceasi problema cun mercedes calasa c furat din italia dar cica a rezolvato , si asa e le-au dat furate pentru asigurare jegosii dreq mai zicem ca nemtii sunt corecti !
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut , tin sa va spun ca am rezolvat 50 % adk mi-au dat o hartie care zice ca am masina in custodie pana vin actele din germania ,si dupa spusele lor 99% se va rezolva "" masina e prea veche sa mai fie interesanta pentru nemti "" asta e Bye bye
  • Mont

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Monterey 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
florinberceni a scris:Salut , tin sa va spun ca am rezolvat 50 % adk mi-au dat o hartie care zice ca am masina in custodie pana vin actele din germania ,si dupa spusele lor 99% se va rezolva "" masina e prea veche sa mai fie interesanta pentru nemti "" asta e Bye bye


Ne bucuram pentru tine !
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Atunci asteptam sa o inmatriculezi si sa postezi si niste poze!Sa ai norok de ea si drumuri fara alte probleme!
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti... haideti sa va spun si eu merea mea problema: in urma cu o luna si ceva mi-am luat un vectra b 1,6_16, adusa de cateva zile din Germania; toate bune si frumoase pana aici, masina e ok, dar marea problema a aparut astazi cand am vrut sa o inmatriculez....sa o iau de la inceput: pe 20.06 mi-au dat numerele provizorii, dupa ce mi-au fost verificate toate actele iar cei de acolo nu au parut contrariati de nimic.... a urmat "luna de miere" in care ne-am inteles de minune si in care am fost le RAR ,unde nici cei de acolo nu mi-au spus ca ar fi vre-o neregula cu masina sau cu actele..., am platit toate taxele inclusiv cea de poluare 2236 ron Shocked (masina e din 96)...si m-am prezentat frumos si sigur pe mine ,(doar aveam totul ok, sau asa credeam eu),inarmat cu rabdare la ghiseul de inmatriculari....cand: surpriza...totul e ok mai putin actele de germania; Am ramas socat...cum adica? pai nu am fost acu o luna si totul era ok? explicatia celor de la inmatriculari: _ pt numerele provizorii facem o verificare superficiala_ Pai cum adica superficiala ca doar mi-au scanat actele si daca ar fi fost ceva probleme banuiesc ca mi-ar fi spus cineva ceva... sau poate ca aveau interesul sa intre o caruta de bani la buget... una peste alta mi-au dat alte nr provizorii, asta dupa ce m-au pus sa fac alta cerere si alte taxe si tot ce stiti ca trebuie pt provizorii... Crying or Very sad Am intrebat ce e in neregula si mi-au spus ca briful e ok dar vin-ul este scris cu alte caractere ,iar talonul nu prezinta insemne de siguranta... S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? Cei de la inmatriculari incercau sa-mi demostreze ca au dreptate aratandu-mi acte noi de germania...le-am spus ca poate in '96 nu erau acelasi tip de acte, dar nu am avut cu cine sa ma inteleg...mi-au oprit tot dosarul complet, cu civ-ul romanesc, autentificarea si toate copiile si toate chitantele dar nu mi-au dat nici un act in schimb din care sa reiasa ca au primit actele de la mine...mi-au spus ca asta e procedura si ca dosarul meu o sa mearga la bucuresti la verificare ,pt ca ei au suspiciunea ca ar fi ceva in neregula cu actele si le e teama sa nu fie masina declarata furata prin Germania...Ce ziceti ? Cat o dura aceasta verificare ca o sa ma inbolnavesc de nervi daca astept o luna....Am vre-o sansa sa-mi vad si eu masina inmatriculata? Ce ar trebui sa fac? Va multumesc oricum....un sfat competent mi-ar pride tare bine... Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR