Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
fiecare sa faca ce vrea, dar sa faca cu cap. Daca vrei masina de 500 de cai treaba ta Smile.
Cum ar fi sa ai avere de ordinul milioanelor de euro si sa iti iei un tico Twisted Evil .
Eu am permisul de 1 an de zile si nu m-am confruntat cu legea Wink. Fara accidente, fara radare, fara amenzi fara nimic.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am un prieten cu un Astra 1.3CDTI 90cp,baiatul lui se pregateste sa dea de permis,asta inseamna ca trebuie sa-i ia lui neaparat masina cu 80cp sau sa vinda masina actuala?Nu merge asa...Ceea ce am zis e o adaugare la ce au zis colegii mai sus.
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de parere ca altele sunt cauzele accidentelor. Deci si io sunt partial sau deloc, deacord
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu caii putere sunt problema, ci incostienta si teribilsmul specific de altfel varstei. poti avea dacie de 60 cp si s-o birjaresti la 130, ai intrat in stalp si gata. acest fenomen nu va fi stopat niciodata, mereu se vor gasi adepti care nu au invatat din greselile altora si mai tragic ca orice e ca pun in pericol vieti nevinovate.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt de acor. S-a motivat suficient că nu caii putere sunt sursa accidentelor. În plus, chiar dacă am presupune că s-ar adopta o asemenea normă, ea ar fi imposibil de aplicat. Ce ar face un cetăţean străin dacă ar vrea să tranziteze ţara? Cum şi-ar duce maşina măcar până în prima gară de unde să ia noile vagoane cfr? Şi ce ar mai conduce tinerii şoferi peste 5-10 ani când nu vor mai exista motoare sub 80 cp?
  • serum

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si, chiar daca se va ajunge odata la aceasta masura, crezi ca vor scadea numarul accidentelor? Vor fi din ce in ce mai multi soferi "Bravi", care se vor risca la depasirea "incepatorilor".
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mi se pare aiurea. Gandeste-te, ca sunt multi si 80 de cai, cgiar daca nu pare. O dacie banala, din 1985, are 54 de cai. Ajungi lejer la 130-140 km/h cu ea. O solenza are 75 de cai, si ajunge la 170 de km/h. La viteza asta, daca intri in pom, doamne fereste, nici 10 ingeri pazitori nu te mai pot salva. Tine mult de experienta, si mai mult de atat, de constiinta fiecaruia. Accident cu o masina sub 80 de cai poate face si un sofer care cnduce de o viata, e nevoie de o clipa de neatentie si putin ghinion. Toata chestioa c a la cei noi, de obicei, sunt mai multe clipe de neatentie
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
NIci macar nu o sa citest cele 2 pagini scrise, nici macar nu o sa votez .
Este absolut idioata ideea de a crede ca accidentele tin de caii putere.
Poti sa faci accident si cu masina de 15 hp daca nu ai experietna si esti neatent.
Poti sa mergi cu 180 km/h in oras si cu masina de 55 hp daca esti inconstient.

Eu conduc masina de peste 200 hp si nu am avut nici un incident in cei 2 ani de condus ( a nu se intelege ca ma cred cu experienta )
Sotia conduce masina de 90 cai ( teoretici ) si in 2 zile de condus a provocat 2 accidente. Adevarat foarte foarte minore dar totusi !

Experienta NU are nici o treaba cu hp si nici o treaba cu marca masinii sau etc.

Si in definitiv nu lipsa de experienta creeaza accidente grave. Astea sunt provocate de lipsa de discernamant, de cretinatate, de neadaptarea stilului de condus la conditiile de drum ( fie uda strada, fie aglomerata, fie necunoscuta samd )

Sutn foarte multi soferi cu experienta zeci de ani care sunt ori teribilisti la un moment dat, ori inconstienti si trag de ei sau de masina si o dau in alte alea.

As putea scrie sute de randuri despre acest subiect. Cine a gandit ca asa ceva ar fi o solutie, cu tot respectul pentru ca nu te cunosc dar esti pe langa volan, in nici un caz la el chair daca uneori te regasesti in spatele lui.

Majoritatea incepatorilor ( cu mai mult sau mai putin de 1 an de condus ) care se duc la discobar si apoi dau in masina de ii sar pistoanele conduc ( statistic vorbind ) masini de PANA in 90 cai. Chiar PANA in 70.
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
iso a scris:Ce parere aveti despre o reglementare care sa interzica celor care au carnet de mai putin de 5 ani sa conduca masini cu putere mai mare de 80CP ? Desi si cei 80Cp pot fi prea multi in anumite cazuri ...

Desigur aceasta reglementare nu ar limita decit partial numarul de accidente datorate vitezei excesive si lipsei de experienta la volan dar poate fi un inceput ...


Da, total de acord, de asemenea dupa fiecare an de experienta in plus sa li se acorde (gratis) cate o alta masina cu 10 cai in plus, asigurare si benzina mai ieftina cu 10% (pana agungi sa circuli gratis) , cumparaturi gratuite odata la saptamana, de asemenea revizii gratuite conducatorilor cu experienta 10 ani, posibilitate de excursie gratuita(4 membrii) 7 zile odata pe an in orice loc doreste.
Da , e o idee buna
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cred ca discutia se poate pune de la 150CP in sus. o masina prea puternica de cum ai luat permisul iti poate crea un sentiment de rege al soselelor si esti tentat poate sa o calci si sa nu-ti stea nimeni in fata, mai ales daca ai 18-20 de ani.

80 de cp este o nimica toata, mai ales daca e vorba de o masina mai grea.
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand ar trebui reintrodus poligonul (extrem de util) iar examinatorii sa-si faca treaba cum trebuie , nu limitarea la nu stiu cati cai etc o sa vedeti nu stiu cate gagici care au lamaia in geam si nu pot face o parcare dar pe drum drept e surioara lu' Shumi .
Poti muri sau sa omori pe cineva si daca ai permisul de 30 de ani cum spunea cineva o clipa de neatentie si mult ghinion.
Si de cele mai multe ori incepatorii sunt mult mai prudenti decat majoritatea soferilor cu experienta.
Marea problema la noi este inca sistemul corupt si care se modifica vazand cu ochii cand e vorba de sume mari, cat ma costa samutam trecerea de pietoni unde a omarat "fimiu" pe aia 2, sefu ma grabeam ia de aici 100ron ce daca aveam 140 in localitate, sefu am baut 2 beri la discoteca , nu se mai intampla ia de aici 300ron si filmul poate continua la nesfarsit.
Eu in schimb as da salarii "anticoruptie"la circulisti ca de aici pleaca toata treaba si dupa aia as venii cu pretentii ca nu stiu cati dintre voi ar sta in intersectie 8 ore pt 1400ron pe luna(a nu se citii ca le apar spatele) dar este o realitate.
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mircea KDT a scris: o masina prea puternica de cum ai luat permisul iti poate crea un sentiment de rege al soselelor si esti tentat poate sa o calci si sa nu-ti stea nimeni in fata, mai ales daca ai 18-20 de ani.


Sau in 99% din cazuri, un Logan da o astfel de senzatie. Se pare.

NU are treaba puterea motorului cu cat de zmeu de crezi.
Nevasta-mea de exemplu NU trebuia sa ia carnetul. Eu unul NU il dadeam
Noroc ca dupa ce am vazut cat de petarda e am dat-o la instructorul meu sa mai faca ore si s-a schimbat situatia. Nu mult dar indeajuns cat sa nu mai stau cu inima cat un purice ca omoara pe cineva cand se duce la piata.
Si NU e teribilista, conduce foarte incet samd. Dar NU LE ARE ! NU are atentie distributiva, uita de oglinzi samd.

As spune chiar ca ( statistic CRED ca e ca mine ) masinile mai puternice au mai putine sanse sa faca poc datorita sistemului bun de frane ( comparativ vorbind ) a directiei asistate, a stabilitatii in curbe samd. Sa recunoastem, marea majoritate, procentual vb, a accidentelor e produsa de Dacia 1310, urmata de Logan si abia apoi de alte marci.

Citeam la un mom dat pe forumul Logan cum cel putin jumatate din cei de acolo erau convinsi ca distanta de franare cu ABS e mai MICA decat cea fara ABS. Mit demolat de un simplu test practic.
Oameni buni, ABSul este ca sa mai poti lua si curba cand esti cu frana la blana si sa nu fi saniuta, nu ca sa franezi mai bine.

Discutia e lunga, dovezile sunt si ele acolo.
Concluzia e una :
nu armele ucid oamenii, oamenii ucid oamenii / nu puterea motorului face accident, inconstientul de la volan ( ca e teribilist, ca trace de el si adoarme la volan, ca trage de masina si ii depaseste limitele ) face accident.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stiu un caz concret in care o fata care abia si-a luat permisul a primit cadou un Leon FR Shocked ....asa ca parintii sunt cei inconstienti.
cum zicea cineva mai devreme, poti sa mori si intr-o dacie, deci faza cu 80 CP pica
experienta >5 ani....eu cel putin nu am atata experienta (vreo 2 decat), dar poate conduc mai bine decat cel care a initiat topicul sau nu Laughing
oricum nu conteaza daca conduci mai bine decat altul sau daca ai experienta la greu atata timp cat e de ajuns sa gresesti o data...
iso cred ca stii si tu vorba aia : marii inotatori se ineaca
topicul asta nu are nici o logica
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu stiu un caz ( fost coleg de munca ) care a 2-a zi dupa ce a ridicat carnetul si-a luat un Evo9, undeva pe la 300 cai. Cu toti colegii ne panicaseram si realmente ne cautam alt director tehnic convinsi ca o sa moara repede.
A trecut peste 1 an si nu s-a intamplat.
Acum si-a luat motor, deasemenea e viu. In tot acest timp , unul dintre soferii profesionisti ai firmei ( cu peste 400 mii km condusi ) a reusit sa faca o dacia papuc varza, in oras.
  • mirela777

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am citit "in mare" ce s-a discutat si votez NU. De ce? Pentru ca eu ma aflu printre cei foarte multi cu vechime de, hai sa zic asa, sub 3 ani. Am o masina care poate clar peste 80cp si prietenii care au mers cu mine si sunt soferi la randul lor imi spun ca sofez mai bine decat altii cu permise de zeci d ani. Nu ma laud dar stiu sigur ca sunt multi ca mine si nu am votat NU numai pentru asta. Ideea este cum simti masina, cine este stapanul(tu sau masina), cum gandesti in trafic si pentru cine (egoist si gandesti numai sa-ti fie tie bine, sau si pentru altii si lasi moale acceleratia). Poti avea un tico sau matiz (imi displac total cutiile astea de chibrituri) si sa vina unul cu un sl sau cu un jeep (ca se poarta) si sa vedem cine iese castigator din accident: tu cu cotineata sau ala cu tancul.
M-am gandit la ceva cum se aplica si in cazul noilor nascuti. Nu radeti. Si voua vi s-au dat note la nastere. M-am gandit ca ar fi bine si in cazul incepatorilor sa se dea note de genul asta. La scoala de soferi sa se dea nota, si in functie de ea, sa se ia masuri(inca 3-4 ani de stat pe bara, cateva sedinte in plus de condus, teste mai grele la sala si traseu....se gasesc masuri o gramada). Apoi cand isi iau carnetul sa le lipeasca dit'ai stickeru pe geam cu "calificarea" sa stim sa ne dam la o parte cand ii vedem in trafic. Alte reguli, poate cum spun si altii, amenzi la greu...nu stiu daca ii va opri asta. Ia sa ne gandim noi la rece, oamenii au avut bani de Porsche si n-au bani pentru o amarata d amenda?(asta daca nu este taticu sau mamica mare barosan/barosana)
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Opel Astra 1.7CDTi
- Putere maxima(CP@RPM): 80@4400
- Cuplu maxim (NM@RPM): 170@1800-2800
- Viteza max (km/h): 168

Opel Corsa 1.0 Twinport
- Putere maxima(CP@RPM): 60@5600
- Cuplu maxim (NM@RPM): 88@3800
- Viteza max (km/h): 150
- Acceleratie 0-100km/h (s): 18,2

Opel Corsa 1.2 TwinPort
- Putere maxima(CP@RPM): 80@5600
- Cuplu maxim (NM@RPM): 110@4000
- Viteza max (km/h): 168
- Acceleratie 0-100km/h (s): 13,9

Daca te uiti la vitezele maxime nu e chiar o nimica toata si nu sunt masini tocmai usoare, au undeva la 1200Kg.

Daca te referi la masini si mai grele, singura care-mi vine in minte ... si mare, si puturoasa cu adevarat un E200 Diesel undeva la 4800mm, 1500kg si 75cp.

La 150 de cp o masina duce lejer in 200km/h cu acceleratie undeva la 8-8.5 sec. spre 100km/h.
  • Ioan S.

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sunt ... si nu prea ... in situatia asta. Oricum nu am avut probleme nici cu integritatea masinii, nici sanctiuni aplicate de politie.
Am permisul de 10 ani si masina (Astra Clasic II - 90 HP) de numai un an, deci cam 9 ani nu am pus mina pe volan. Insa intotdeauna vor exista si astfel de cazuri. Embarassed

Consider ca ar trebui ca permisul sa fie acordat pe o perioada de proba de 5 ani.
Iar in acesti 5 ani de proba abaterile sa fie sanctionate foarte dur, cam la nivelul propus aici:
Vinti a scris:ai trecut pe rosu - permisul suspendat pe 5 ani
ai depasit linia continua - la fel 5 ani
ai facut un accident pt ca ai depasit fara sa te asiguri sau in locuri nepermise - permisul suspendat 10 ani
ai 100 Km in localitate nu-i nimic peste vro 10 ani iti mai vezi permisul

Dupa expirarea celor 5 (sau 10) ani de suspendare sa urmeze o noua perioada de proba de 5 ani.
Trebuie facuta cumva curatenie pe sosele in sensul ca inconstientii si teribilistii ar trebui ... filtrati. Shocked
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
NU sunt de acord cu solutia propusa de colegii de mai sus, am permis de 3 ani si ceva si o gramada de km parcursi fara probleme numai cu masini de peste 80 cp, nu asta e o solutie, solutia : examene corecte in obtinerea permisului de conducere, introducerea poligonului ca proba obligatorie in examen, sanctiuni mult mai drastice fata de cei care comit contraventii sau infractiuni prin care pun in pericol securitatea celorlalti participanti la trafic (perioade de suspendare a permiselor de conducere mai mari, ajungandu-se pana la anularea permiselor de conducere), testarea anuala a celor care sunt trecuti de o anumita varsta (ex. 55 ani) din punct de vedere medical, introducerea in regulament unei prevederi prin care sa se penalizeze mult mai drastic inconstineta si teribilismul unora, drumuri mai bune, in orase introducerea cat mai multor limitatoare de viteza, radare fixe in zonele de risc (curse de masini, etc.), astea sunt doar cateva exemple, care reprezinta un ac in carul cu fan, pentru imbunatatirea si securizarea traficului.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere un sofer care merge tare cu peste 200CP sub capota nu este asa de periculos ca unul care merge tare cu 80CP sub capota. Masinile "tari" au fost gandite de constructor (frane, directie, stabilitate, etc.) pe cand cele asa zise de familie sau de oras nu prea se compara cu cele mentionate mai sus (ma refer la stabilitate in curbe la viteze mari, la timpul de reactie al franelor unde un rol deosebit il are suprafata de frictiune adica marimea placutelor si multe altele). In concluzie, nu sunt de acord cu propunerea aceasta, insa sunt de acord cu antevorbitorii mei in ce priveste seriozitatea scolilor de soferi si superficialitatea in obtinerea permiselor cu mentiunea ca la examenul de obtinere a permisului auto as introduce si o proba de conducere in afara localitatii de cel putin 20Km intr-un trafic mediu gen centura ocolitoare sau drum national sau de ce nu autostrada acolo unde este asa ceva.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acum degeaba ne invartim noi in jurul cozii ca masinile sunt de vina. A mai spus cineva ca nu armele ucid oameni, ci oamenii ucid oameni. Nota 10! Masura de a conduce masini de putere mica....pentru a evita accidentele..daca a venit de undeva de sus (guvern) ideea asta, mi se pare PRAF IN OCHI! Mai intai sa aiba grija ca politia sa isi faca treaba, si NEAPARAT sa imbumatateasca calitatea drumurilor Romaniei. Credeti ca bucata aceea de drum se poate numi autostrada? Eu nu o pot numi asa. Acum 0 seara sau doua a aratat pe la TV ca unu a taiat un pom si l-a lasat in mijlocul drumuluo. Altu cu masina a intrat in el. Si mai suntem si in UE...Si bag mana in foc ca s-au saturat toti, chiar si pietonii, de gropile, care dupa ce sunt cum mai sunt (multe si facute parca ar face drum in centrul pamantului Smile ) nu sunt nici semnalizate. Dupa asta ar fi bunul simt al soferilor, care este asa putin datorita imprejurimilor. Dupa ce stai 15 minute in fiecare intersectie si iti rupi masina in cate o groapa din 5 in 5 metri, sa mai ai tu chef sa nu o injuri pe blonda care iese din parcare cu spatele si nu se asigura...daca toate astea ar fi indeplinite macar pe jumate, as fi de acord si cu limitarea puterii autovehiculului.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Carnet < 5ani = max 80CP ?
De acord ! 41%
Nu sint de acord ! 58%
231 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR