Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare. am dat ultima sansa vitezometrului inainte de a incerca sa schimb indicatoarele, asa ca am dat jos placa si am refacut absolut toate lipiturile, inclusiv la procesorul de pe placa si la toate piesele...surpriza : vitezometrul merge corect, am pus contactul de vreo 30 ori si a functionat de fiecare data ( de vreo 2 ani, daca mergea vreodata si opream motorul sau luam contactul, nu mai mergea pina nu avea el chef). nu l-am mai vazut de mult sa pun contactul si sa se calibreze corect de fiecare data ( sa ramina fix la zero). pentru cei care au aceasta problema, incercati si varianta asta, se pare ca m-a scutit de ceasuri noi, cel putin temporar. apropo, si indicatorul de temperatura o luase pe aratura in ultima perioada, se ridica din prima la 80 grade si pe masura ce temperatura crestea, el cobora, si de la un punct incepea din nou sa urce, ca in final sa indice bine. acum merge si acesta ok. Smile
Skip ads

  • drops_ro2004

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Colegu, am avut aceiasi problema cu vitezometrul si am rezolvat problema foarte usor, este decalibrat vitezometrul dar se poate rezolva si fara sa schimbi ceasurile ...... da-mi un mesaj privat cu nr de telefon si vorbim... o zi buna
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Drops_ro2004 multumesc pentru oferta, dar se pare ca momentan problema s-a rezolvat. astazi masina a stat toata ziua in soare si niciodata nu mi-a mers vitezometrul dupa ce masina era "fierbinte". astazi a mers si am mai incercat sa pun contactul de mai multe ori, iar vitezometrul a mers de fiecare data. acum , atunci cind opresc la stop, vitezometrul coboara fix la zero (inainte raminea peste zero cu citiva mm sau chiar la 20km/h). indicatorul de apa functioneaza acum corect si el....s-o tina tot asa Smile. multumesc inca o data.
  • drops_ro2004

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2009

  • Mesaj Privat
imi pare bine ca sa rezolvat problema ta....
Skip ads

  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut aceiasi problema o am si eu ..vitezometrul merge cand are chef si stiu ca nu merge atunci cand opresc masina si vitezometrul se duce la zero si tremura cateva secunde ...,dar am observat ca la siguranta pt vitezometru [presupun ca e aia] ca atunci cand o scot nu mai tremura...cand o pun inapoi face o mica scanteie iar vitezometrul isi reia tremuratul ...ceva pareri ? am inteles ca ar putea fi ceva la mufa de sub scaunul soferului...la mine am un cablu cu doua fire albastru si maro care sunt desprinse din mufa aia mare ..care are doua mufe mai mici parca de culoare portocalie si verde]
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu au nicio legatura cele doua.
-Verifica/inlocuieste senzorul de ABS stanga fata.
-Verifica/inlocuieste(daca este cazul) inelul zimtat de pe capul planetarei sa nu fie fisurat sau plin de mizerie/depuneri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR