Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Se deformeaza de la urcat borduri si de la gropi. La echilibrat baiatul ala de la vulcanizare, fara nici o pregatire(asta e adevarul), trebuie sa urmaresca anvelopa pe bancul de echilibrat. Fulajul trebuie sa fie in limite rezonabile sau deloc daca anvelopa nu este deformata. O anvelopa se echilibreaza, sau asa ii spune aparatul, chiar daca e deformata. In mers in schimb la viteze mari apar vibratii si nu neaparat in volan. In cazul meu anvelopa respectiva era montata pe dreapta fata si vibra scaunul pasagerului de parca avea masaj.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alre a scris:Se deformeaza de la urcat borduri si de la gropi. La echilibrat baiatul ala de la vulcanizare, fara nici o pregatire(asta e adevarul), trebuie sa urmaresca anvelopa pe bancul de echilibrat. Fulajul trebuie sa fie in limite rezonabile sau deloc daca anvelopa nu este deformata. O anvelopa se echilibreaza, sau asa ii spune aparatul, chiar daca e deformata. In mers in schimb la viteze mari apar vibratii si nu neaparat in volan. In cazul meu anvelopa respectiva era montata pe dreapta fata si vibra scaunul pasagerului de parca avea masaj.
Cam la ce viteza iti facea?singura solutie e sa schimb anvelopele pe fata...mare pacat sunt micheline alpin...cum ai vazut ca sunt deformate(numai cand le-ai inlocuit cu celelalte)??
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupa 110 km/h se manifesta vibratia. Am fost la vulcanizare si i-am pus sa echilibreze. ''Pai nu trebuie, e totul in regula.'' I-am pus sa verifice janta. ''Nu e".
Da anvelopa nu e cumva deformata ? ''Pai se vede ca are ceva fulaj''. Am pus alta anvelopa pe acceasi janta si totul a revenit la normal.

Tu verifica intai sa nu fie o janta stramba.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alre a scris:Dupa 110 km/h se manifesta vibratia. Am fost la vulcanizare si i-am pus sa echilibreze. ''Pai nu trebuie, e totul in regula.'' I-am pus sa verifice janta. ''Nu e".
Da anvelopa nu e cumva deformata ? ''Pai se vede ca are ceva fulaj''. Am pus alta anvelopa pe acceasi janta si totul a revenit la normal.

Tu verifica intai sa nu fie o janta stramba.
Ai dreptate,trebuie verificata janta si pe urma cauciucul...gropi si borduri am luat ca tot omul ....am analizat ochiometric janta/jentile si par ok,dar pana nu ma duc la un roluit nu ma las....ok mersi pt interventie Bafta''alre"
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR