Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nasol
Skip ads

  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
faranumeretemporare a scris:ma bucur enorm ca am gasit discutia asta, care se aseamana cu situatia in care sunt si din care vreau sa ies ...
fara sa ma interesez suficient am cumparat de la un "samsar" nenorocit din timisoara o masina alaltaieri...ala nu a declarat-o,nu a facut nimic, mi-a dat-o doar cu numere rosii de timisoara valabile inca vreo 18 zile...nu am la ea nici numerele ei temporare de germania cu care fusese adusa...acum va cer voua sfatul, ce sa fac...am un contract de vanzare-cumparare intre cetateanul neamt si samsar,mai am un contract intre samsar si mine si mai am un contract xeroxat,alb,necompletat...as completa pe cel alb direct cu datele neamtului si cu datele mele,"omitzand" astfel samsarul...iar apoi sa ma duc la Fisc s-o declar pe numele meu si asa mai departe...pasii nu ii stiu din pacate:(
de mentionat ca eu sunt din ploiesti si masina am luat-o din timisoara, fara numerele ei temporare nemtesti,ci doar cu cele rosii de timisoara...ar trebui de asemeanea sa dau si declaratie la notar ca masina a fost adusa pe platforma,deci sa explic astfel absentza numerelor germane temporare.
daca ce am scris eu vi se pare "realizabil" si corect va rog sa-mi confirmati, pentru ca nu vreau sa ma bag intr-un necaz si mai mare decat cel in care sunt deja:((

Tocmai de aceea am deschis acest Topic ....sunt sigur ca mai sunt multi in situatia ta ....o sa incerc sa iti dau un raspuns atat cat stiu ...in rest sper sa ma completeze colegii de forum in asa fel incat sa poti a iesi din dituatia in care te aflii. Trebuie sa ti cont ca aici gasesti doar niste sfaturi si ca totul depinde de tine si ca v-a trebuii sa te interesezi oficial la cei in masura.
Pai avand in vedere ca nu ai factura externa si nici numerele originale o sa ai putina bataie de cap pana sa inmatriculezi masina iar timpul este foarte scurt avand in vedere ca trebuie sa faci si Rar.
Eu asa as vedea o rezolvare ...mergi la finante cu contractul direct dintre tine si neamt ...o declari direct tu ,vei plati o amenda modica de 25 ron pt expirarea de 30 zile de cand a intrat masina in tara si impozit 15 ron ..( important e ca treb sa sti ca cel care a luat numere rosii respectiv samsaru s-a autodeclarat el la politie ca cumparator al masinii ...de obicei nu sunt probleme ..cei de la inmatriculari definitive nu verifica decat declaratia ta de la finante online si fisa de inmatriculare si in felul asta vei aparea decat tu ca si cumparator direct ) de la finante dupa ce o declari pe numele tau ..iti inmaneaza fisa de inmatriculare in original ,tot acolo platesti taxa de 52 ron iar apoi mergi la CEC sa platesti taxa talon 30 ron .Apoi cu copie dupa cartea de identitate a masinii eliberata de Rar ,cu cartea veche a masinii Brief ( trebuie tradus ) si cu fisa de inmatriculare si cu buletin mergi sa iti calculeze taxa de poluare ,dupa care platesti si pastrezi chitanta , Abia apoi mergi la politie la inmatriculare definitiva si akolo o sa ai nevoie de originale si copii dupa urmatoarele :-
-cerere de inmatriculare ..se ridica de la politie
-cartea de identitate a masinii eliberata de Rar ..+ talonul galben de pe carte + certificatul de valabilitate Rar nu mai vechi de 60 zile
-Brief-ul vechi al masinii
-certificat taxa poluare+ chitanta taxa poluare
-chitanta in original 52 ron si 30 ron
- Factura externa in original sau copie legalizata dupa aceasta ..si in functie de sectiile de politie si traducere dupa factura
-Se mai cer si numerele originale pe care tu nu le ai ...in acest caz te duci cu declaratie notariala cum ca nu le-ai avut si cum ca nu le vei folosii niciodata.
Si cam asta e tot ce pot sa iti spun ..uni au reusit folosind aceasta metoda ...totul depinde acum de tine .multa bafta
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iti dai seama ca daca te prinde la politie cu treaba asta intri la fals si uz de fals? daca nu avea numere rosii nu avea nici cea mai mica problema, dar asa e cam riscant zic eu
faranumere da fuga la o firma care se ocupa cu inmatriculari
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... cel mai bun sfat : intereseaza'te care este cel mai tare birou de acte/inmatriculari auto din oras si astfel rezolvi toate problemele ! Pentru un comision de 50-70RON iti fac toate actele, mai putin RAR pe care trebuie sa'l faci tu . Incearca sa faci rost de numerele de Germania !
Sfat valabil pentru toti cumparatorii de SH !
Skip ads

  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult de tot pentru raspunsuri si pentru promptitudine!eu maine o sa ma duc sa vad ce zic astia de la o firma de inmatriculari...cred ca o sa iau mai multe la rand...cred ca alea de pe vasile lupu din ploiesti, si o s-o caut si pe cea de la caraiman...
din ce vorbisem eu cu samsaru nemernic el nu declarase nimic la politie, ba chiar m-a sfatuit sa fac direct eu contract intre neamt si mine...treaba e ca eu nici nu stiu cum e cu vanzoleala asta cu acte...intr-adevar,daca nu ar fi existat numerele rosii era mai bine, asa apaream eu direct cumparator,samsarul neexistand practic...dar e problema numerelor rosii,asa cum ati spus...alea pe ce baza se fac?pt ca daca il omit pe samsar,asa cum am zis ca vreau sa fac...atunci cum explic numerele rosii de timisoara?alea in ce baza le-a facut?nu pot sa zic ca le-am facut eu?
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
faranumeretemporare a scris:multumesc mult de tot pentru raspunsuri si pentru promptitudine!eu maine o sa ma duc sa vad ce zic astia de la o firma de inmatriculari...cred ca o sa iau mai multe la rand...cred ca alea de pe vasile lupu din ploiesti, si o s-o caut si pe cea de la caraiman...
din ce vorbisem eu cu samsaru nemernic el nu declarase nimic la politie, ba chiar m-a sfatuit sa fac direct eu contract intre neamt si mine...treaba e ca eu nici nu stiu cum e cu vanzoleala asta cu acte...intr-adevar,daca nu ar fi existat numerele rosii era mai bine, asa apaream eu direct cumparator,samsarul neexistand practic...dar e problema numerelor rosii,asa cum ati spus...alea pe ce baza se fac?pt ca daca il omit pe samsar,asa cum am zis ca vreau sa fac...atunci cum explic numerele rosii de timisoara?alea in ce baza le-a facut?nu pot sa zic ca le-am facut eu?

Nu ai cum sa le explici .....practic trebuie sa iti asumi acest risc ..altfel trebuie sa alergi dupa samsar si sa il pui sa declare masina si sa faca Rar asa cum trebuia ( desi cred ca te va injura la telefon cand o sa ii spui ). Cum am postat mai sus ...de obicei numerele rosii nu se verifica ..la inmatriculari definitive te intreaba de numerele originale ale masinii nu daca ai avut sau nu numere rosii .Dar totusi riscul exista decizia iti apartine .( de retinut ca la numere provizorii se verifica toate actele ..si se libereaza pe baza contractului de vanzare cumparare -adica dintre samsar si neamt) Nu uita de factura externa ..te va intreba si de acest lucru la inmatriculari definitive si Rar
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai bun, daca numerele rosii nu se verifica, atunci merge faza pe care am zis-o, sa-l "omit" pe samsar...sa completez contractul pe care il am in alb, cu datele neamtului si ale mele,deci fara vreo stampila sau vreo serie de buletin,pentru ca nu am decat numele, adresa, si data nasterii neamtului...
insa spuneti ca exista riscul verificarii numerelor rosii...aici nu inteleg ce se intampla...el cum a facut acele numere rosii, daca nu a declarat nimic nicaieri, pentru ca asa mi-a zis zilele trecute cand inca imi raspundea la telefon...el cu ce acte a facut numerele? si pe ce nume? banuiesc ca pe al lui...in cazul asta mi-e si teama sa ma gandesc ce as putea sa patzesc daca se verifica...v-am spus partea proasta e ca eu nu cunoasc procedura...deci intrebarea mea este legata de numerele alea rosii nenorocite,cum sunt ele inregistrate?
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si factura externa nu stiu daca exista...pentru ca dupa cum v-am mai spus...pe contractul de vanzare-cumparare dintre neamt si samsar nu apare nici o stampila,doar numele lor,data nasterii si adresa (si aceea incompleta in cazul samsarului,pentru ca el sta la bloc,dar la adresa e trecut doar orasul timisoara si numarul 13,fara bloc,scara,apartament).el mi-a zis ca intre persoane fizice nu se pun stampile,ci doar asa, se semneaza si se scrie de mana...
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
de obicei se trec numerele provizorii pe brief...la tine e scris ceva?
LE: m-am referit la numerele rosii. cand iei nr. rosii, iti scrie si pe brief ca sa stie daca ai mai luat sau nu


Ultima modificare facuta de Tzepozzz la Dum 23 Nov, 2008 11:30 pm
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pe brief sunt trecuti 2 proprietari,vanzarea intre ei facandu-se cu pastrarea numarului,si anume GM-EL 96.ultimul proprietar este cel care apare si in contractul de vanzare-cumparare cu samsarul.si atat,fara niciun numar provizoriu.totul se incheie pe brief la proprietarul german. de unde as putea deduce ca nici nu au existat numere temporare nemtesti,poate a adus-o pe platforma...nu mai zic ca o data a zis ca a venit cu ea de acolo pe roti si ca alta data cand l-am mai intrebat a zis ca a adus-o pe platforma...
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
faranumeretemporare a scris:pai bun, daca numerele rosii nu se verifica, atunci merge faza pe care am zis-o, sa-l "omit" pe samsar...sa completez contractul pe care il am in alb, cu datele neamtului si ale mele,deci fara vreo stampila sau vreo serie de buletin,pentru ca nu am decat numele, adresa, si data nasterii neamtului...
insa spuneti ca exista riscul verificarii numerelor rosii...aici nu inteleg ce se intampla...el cum a facut acele numere rosii, daca nu a declarat nimic nicaieri, pentru ca asa mi-a zis zilele trecute cand inca imi raspundea la telefon...el cu ce acte a facut numerele? si pe ce nume? banuiesc ca pe al lui...in cazul asta mi-e si teama sa ma gandesc ce as putea sa patzesc daca se verifica...v-am spus partea proasta e ca eu nu cunoasc procedura...deci intrebarea mea este legata de numerele alea rosii nenorocite,cum sunt ele inregistrate?


La eliberarea numerelor rosii se cer toate actele masinii in original ...se verifica si daca sunt ok ..se cer copii dupa acestea care raman la dosar , numerele rosii se pot obtine de 3 ori maximum si de fiecare data cand sa ridica numere sunt verificate actele si se opresc copii . Ti-am spus ...de obicei nu se verifica decat ce gasesc online de la admin financiara ....mai precis ce ai declarat tu . Nu am auzit de nimeni sa fie prins din cauza asta ....dar nu se stie niciodata . Vechiul proverb ghinionul nu loveste niciodata singur ...parca asa era Very Happy .Deci totul depinde de tine ..eu ti-am dat o oarecare solutie ...in cazul in care ai cutitul rau la os ...dar daca poti sa contactezi samsaru si sa mergi conform legii atunci asa te sfatuiesc sa faci .
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
faranumeretemporare a scris:pe brief sunt trecuti 2 proprietari,vanzarea intre ei facandu-se cu pastrarea numarului,si anume GM-EL 96.ultimul proprietar este cel care apare si in contractul de vanzare-cumparare cu samsarul.si atat,fara niciun numar provizoriu.totul se incheie pe brief la proprietarul german. de unde as putea deduce ca nici nu au existat numere temporare nemtesti,poate a adus-o pe platforma...nu mai zic ca o data a zis ca a venit cu ea de acolo pe roti si ca alta data cand l-am mai intrebat a zis ca a adus-o pe platforma...


Daca numerele rosii sunt nemtesti atunci nu ai nici o problema ...prin "numere rosii " se intelege ca cel care a aduso in romania a inmatrculato provizoriu la politie pt 3 luni dupa care trebuie inmatriculata definitiv .Daca tu ai numere nemtesti ..nu conteaza ce culoare din cate stiu ...atunci nu ai nici o problema ...samsarul nu a facut nici o declaratie si poti sa mergi sa declari direct pe numele tau .
Skip ads

  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
"conform legii" inseamna sa vorbesc cu ala si sa imi faca rar-ul el.nu mai zic ca asta inseamna iarasi un drum ploiesti-timisoara, de 600 km.nu asta ar fi problema,in cazuri din astea e chiar insignifiant.dar atata vreme cat boul nici nu mai catadicseshte sa mai raspunda la telefon,cum ash putea eu sa-i cer asa ceva...nu mai zic ca am sunat si de pe alt numar,doar-doar l-oi pacali sa raspunda...logic ca fara rezultat...
iar cand aud de la tine ca pana acum n-ai auzit de nimeni care sa fie prins cu asa ceva...adica cu "omiterea" samsarului...sunt foarte tentat sa fac asta.iar cu numerele temporare...declar eu la notar ca am adus-o pe platforma.trebuie neaparat sa specific numarul de inmatriculare al acesteia si numele soferului?pentru ca samsarul asa zicea astazi,pana la ora 6,de cand a incetat sa mai raspunda...
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu, frate, numerele despre care zic eu ca le am sunt numere rosii de romania, de timisoara, de unde e ala.nu am numerele nemtesti ale ei provizorii,si nici n-o sa le am din moment ce nu mi le-a dat de prima data.m-a aburit ca le-a dat unui prieten din Bucuresti pentru ca mai aveau valabilitate 2 zile si ca sa ma intalnesc eu cu ala.am zis ca sunt de acord,apoi mi-a zis ca ala a vandut o masina si ca a dat-ocu tot cu numerele alea temporare nemtesti,deci nu mai are ce sa imi dea.
deci tot ce am eu acum sunt numere rosii,de Romania, mai precis de Timisoara.
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mergi intai la politie ..cere o lista cu documentele pe care trebuie sa le ai pt inmatriculare definitiva si de unde le poti obtine ..si apoi vezi exact care e situatia si daca le ai pe toate ...explicale celor de la politie faptul ca nu ai numerele ...ca asa ai cumparat-o sau ca le-ai pierdut sau a le-ai aruncat in nestiinta de cauza si vezi exact ce fel de declaratie tre sa dai .....In rest ce sa iti spun ...iti urez bafta ...si mai asteata si tu poate alt forumist vine cu vreo idee mai buna
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
inca o data, ca sa fie clar...pe brief nu sunt trecute nici numere rosii romanesti nici numere temporare nemtesti. tot ce e pe brief sunt 2 nume de proprietari pe care i-a avut masina:unul Thomas si unul Wolfgang. Dupa astia nu mai exista nimic.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am inteles ca ai numere rosii ca doar nu sunt batut in cap.
in momentul cand iei numere rosii, politia iti scrie cu pixu pe cartea masinii(brief) numerele pe care ti le-a dat (TM XXXXX)
capisci?
LE: vad ca te-ai prins...nu cred ca mai are rost sa continuam discutia
te duci maine la firma de inmatriculari si intrebi exact ce si cum si apoi ne zici si noua ce ai rezolvat
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La bucuresti ...sau cel putin in cazul meu ...cei de la numere provizorii ...mi-au verificat actele ...au luat copii dupe ele ..au bagat in sistem ...si atat ..nu mi-au scris nimic pe brief .
Pe brief scria de acolo din afara de la cel la care am luat-o scria " vendu la data de ...para export a roumanie , scria si in franceza si in romana.Si atat si nimic mai mult
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Bun, deci ideea cu care eu ma culc la noapte este ca ma trec direct pe mine cumparator de la cetateanul german, apoi ma pun tot pe mine la Fisc si urmez ceilalti pasi pe care ii gasesc tot pe net, sau ma rog, la Politie maine. Dau decalaratie pe proprie raspundere ca am adus-o EU pe platforma, desi nu a fost asa...si cam atat ma duce capul pana la ora asta din ce am discutat.
Chestia care inca imi este neclara este cum a obtinut samsarul numerele rosii romanesti si daca asta este un impediment in ceea ce vreau eu sa fac mai departe, si anume ce am scris acum, 3 randuri mai sus. Nu imi este clar cat este de riscant.
Oricum maine ma duc la firme de inmatriculari si le povestesc si lor, probabil stiusi ei un lucru sau doua.
Daca mai citeste cineva necazul meu si considera ca are o alta solutie sau ma incurajeaza in ideea mea de a "omite" samsarul, eu astept orice sugestie, parere si sfat. Las chiar si ID de mess, desi nu stiu cat este de "sanatos": me_vici@yahoo.com
Multumesc voua celor care v-ati dedicat timpul si nervii rezolvarii problemelor altora si astept si noi pareri. Numai asa poate reusim sa facem din tara asta ceva - prin a ajuta si pe altii!
Multumesc inca o data si va urez o viata linistita! Multa atentie si verificati de 10 ori un lucru incainte de a lua o decizie! Numai bine!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@faranumeretemporare vezi ca avem si noi un regulament aici care ar fi bine sa il respecti. Nu ai completat profilul, ai postat acelasi lucru in 2 topicuri , iar acum transformi topicul asta in chat postant consecutiv la un interval de cateva minute... In caz ca nu ai observat aici e ClubOpel nu ghiseu de informare despre cum sa fentezi legea. E datoria ta sa te informezi ce acte ai nevoie la inmatricularea unui autovehicul, nu e vina samsarului, nu stipuleaza nicaieri ca "nu am stiut" te scapa de pedeapsa. Ai primit mai multe sfaturi decat era suficient, tu raspunzi pt. ce o sa faci in continuare.
@ ceilalti nu pot intelege cum va puteti plange de traficul si cocalarii care se afla printre noi din moment ce incurajati incalcarea legilor si postati pe forum metode de a fenta legislatia... Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR