Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gatica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Legea in Romania se schimba mai rau ca vremea. Tin minte ca, acum 12 ani, cand am dat examenul pt permis, din cate tin eu minte, in intersectii depasirea era interzisa. Si mai e o treaba: banda continua sau discontinua in dreptul intersectiei si in apropierea ei? Din experienta mea, aceste intersectii sunt precedate de banda continua, iar in dreptul strazii banda continua este dublata de o banda discontinua care permite autovehiculelor virajul la stanga (daca virajul la stanga este permis).
Skip ads

  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
iuliansiflorentina a scris:
-sa se asigure ca cel care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare

Nu prea ai respectat partea asta.. Eu stiu ca daca cel din fata semnalizeaza stanga nu ai voie sa depasesti. Si asta a fost raspunsul politistului la scandalul loganezului care m'a lovit. Da, avea voie sa depaseasca DAR din moment ce eu semnalizam intentia de a vira stanga nu mai avea ce cauta pe contrasens.


Aici se refera la asa inteleg eu. daca cel din fatza ta a semnalizat inceperea depasirii sa nu te bagi tu ca berbecu si sa va izbiti inainte de a incepe depasirea in sine .....in cazul meu am vazut ca depaseste a semnalizat depasirea a intrat in depasire iar eu la-m urmat ......el sa bagat inapoi pe banda urmand sa fac si eu acelasi lucru ....el nu trebuia sa vireze stanga odata ce eu eram angajat in depasirea .....nu am tasnit din coloana si la-m surprins pe el in viraj.......eram angajat in depasire......si intradevar vorba lu stelea nu trebuia sa se angajeze in depasire daca mai avea oleak si trebuia sa faca stanga......


gatica
"""""Legea in Romania se schimba mai rau ca vremea. Tin minte ca, acum 12 ani, cand am dat examenul pt permis, din cate tin eu minte, in intersectii depasirea era interzisa. Si mai e o treaba: banda continua sau discontinua in dreptul intersectiei si in apropierea ei? Din experienta mea, aceste intersectii sunt precedate de banda continua, iar in dreptul strazii banda continua este dublata de o banda discontinua care permite autovehiculelor virajul la stanga (daca virajul la stanga este permis).""""

Depasirea in intersectii intradevar nu este permisa atunci cand nu este semnalizata prin indicatoare,semafor,sau agent de circulatie. acea straduta unde a avut loc accidentul era semnalizata prin indicatorul STOP iar marcajul era discontinu.....
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
deci.. tu esti citat ca martor, asa ca la proces ai sa spui exact ce ai scris si in declaratie.. nu te dai tu vinovat cu nimic.
cel mai nasol.. e ca trebuie sa pierzi o zi in tribunal..

din ce am vazut eu in poza consider ca el a contestat procesul verbal din urmatoarele motive:
1. nu este vinovat de neacordare de prioritate, deci nu trebuia sa i se suspende permisul. se face vinovat de ceva de genul "neasigurare la schimbarea benzii..". ca sa intelegi, el nu trebuie sa dea prioritate de stanga, ce-i drept , trebuia sa se asigure.
2. eu as spune ceva de genul culpa comuna.. chiar daca din poza tinde mai mult spre tine.. la treaba cu depasirea in intersectie.. dar raman la culpa comuna, si atunci masinile ambilor s-ar fi reparat pe rca (banuiesc)
banda discontinua nu te absolva in totalitate, sau poate o face..

el trebuia sa pastreze banda (sa mearga contrasens) ca sa faca stanga... mi se pare mai normal, daca tot vroia sa faca stanga. da' banuiesc ca era cam agitat, avand in vedere varsta Razz

ce rezolva tipul? anularea procesul verbal. (ti-am spus, nu e vinovat de neacordare de prioritate)
cum te afecteaza pe tine? cred ca in niciun fel.. pentru ca politia nu se mai chinuie sa iti faca tie un alt proces verbal in urma procesului intentat de pusti. (mai ales daca nu esti vinovat.. ci ei sunt prin incadrarea gresita a faptei pustiului)
cum te mai poate afecta pe tine? in caz de "culpa comuna", ceea ce nu cred ca va fi cazul, ti se poate cere polita RCA ca sa-si repare si el masina.. sau iti poate cere banii pe reparatie, dar atata timp cat exista rca-ul.. stai linistit. pustiul vrea permisul :p


toate cele de mai sus ti le spun din experienta.
am fost scos vinovat la un accident, eu am pastrat banda si a intrat unul peste mine. binenteles ca pana la politie si-a sters urmele de pe masina.. si a dat o declaratie de tot rasul.. drept urmare:
Mã consider nevinovat aºa cum am arãtat în cele de mai sus, iar în ceea ce îl priveºte pe celãlalt participant la trafic implicat în accident, conducãtorul autoturismului Opel Astra cu numãrul de înmatriculare IS-**-ALG, G***U LIVIU, consider cã declaraþiile lui sunt nereale. În declaraþia datã la poliþie acesta menþioneazã cã el circula pe banda de lângã axul drumului, respectiv banda a II-a, iar eu circulam tot pe banda a II-a, ceea ce nu corespunde cu realitatea întrucât, eu mã aflam pe banda I, iar el circula pe banda a II-a.
În cazul în care am fi circulat conform declaraþiei ºi schiþei date la poliþie de cãtre G***U LIVIU, accidentul nu s-ar fi putut produce datoritã urmãtoarelor aspecte:
- pe o bandã de circulaþie nu încap doua maºini;
- din impact nu ar fi rezultat avarierea autovehiculelor aºa cum a reieºit din procesul verbal ºi notele agentului constatator prezente pe declaraþiile de tamponare.

Un alt aspect discordant între declaraþia ºi schiþa datã de G***U LIVIU este acela cã în declaraþie stabileºte locul accidentului ca fiind inainte de trecerea de pietoni din faþa I***s Mall, iar din schiþã ca locul accidentului fiind dupa trecerea de pietoni din faþa I***s Mall.

Am fost surprins de declaraþiile dânsului date la poliþie ºi de stabilirea vinovãþiei mele în procesul verbal al poliþiei; de constatãrile eronate în ceea ce priveºte producerea accidentului.


eu mi-am reparat masina pe casco.. si probabil dupa proces, firma mea de asigurari s-a dus la baiat acasa si i-a batut in usa.. pentru despagubiri. intrucat am colaborat cu cei de la casco si au fost si chemati la proces Wink
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
m1sh : schita care am facut-o poate nu e prea clara..... ce e clar este ca "nenea" a comis greseli care au dus la accident ... daca avea judecata buna nu depasea cand mai avea putin pana sa vireze stanga... se asigura inainte de a intra in intersectie ca nu este depasit ...pentru ca a fost imposibil sa nu ma vada ca am intrat in depasirea imediat dupa ce a inceput si el manevra de depasire. ideea este ca nu am timpul necesar sa umblu prin tribunale nici nu imi sta in caracter ....daca eram eu vinovat jos palaria suport consecintele ...dar acest "nene" am mai spus intr-un alt mesaj schimba obiectiile la politite ca pe "sosete" ba ca am facut depasire dubla , ba ca vroiam sa fac si eu stanga ...lucruri false pe care le pot demonstra avand in vedere ca ma indreptam spre servici cu prietena mea care era in masina pentru ca lucram in acelasi loc si imi este martor....singura mea greseala pe care mi-o asum e ca m-am incapatanat cand am urcat in masina sa nu imi pun centura pentru ca aveam o geaca mai groasa si ma sugruma si cu centura pusa aveam de parcurs doar 3 km pana la servici ...si uite asa m=am ales cu o lovitura buna la cap. mentionez ca nu obisnuiesc sa nu port centura dar asa a fost sa fie atunci.......Ca o concluzie banuiesc ca am nevoie de un avocat am trimis un email la un cabinet de acocatura si am primit acest raspuns:


"Buna ziua,
"nenea" a formulat plangere la Judecatorie sa se anuleze procesul-verbal de contraventie deoarece i-a fost suspendat carnetul de conducere pt.neacordare de prioritate.
Pt. a avea castig de cauza , el probabil a inventat o alta poveste , se considera nevinovat de accident si doreste astfel sa i se returneze carnetul de conducere.
Este bine sa va prezentanti, sa formulati scris o intampinare, pt. ca instanta sa nu-l creada pe el si eventual sa va gaseasca pe d-voastra vinovat ( sa va suspende d-voastra carnetul)."


AIci banuiesc ca pot sa intervin si cu martor prietena mea care se afla in masina si slava domnului avea centura.... iar despre pagube au fost oleak cel putin masina lui : portiera sofer, stalp , aripa spate. era oleak cam incovoiata masina......pagube la mine: aripa dreapta,capota,far dreapta,semnalizator dreapta,aripa interioara,spoiler...........reparatiile pe asigurarea lu "nenea" la masina mea au ajuns la 5176 RON cand am avut accidentul aveam numere provizorii si mai aveam doua saptamani pana la RAR si am luat masina din service cu o zi inainte de RAR,
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu pentru ca nu m-am prezentat la proces si nici nu am citat martorul, am pierdut procesul.
Deci: declaratia scrisa a prietenei (martorul tau) + intampinare scrisa.
Oricum ai si juristul politiei de partea ta.
Bafta.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca se prezinta juristu' politiei.
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfaturi am sa va mai tin la curent cu cazul meu.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cum ti-am scris mai sus.. se anuleaza procesul lui verbal, pentru ca a fost incadrat gresit.
tot vinovat ramane.
daca este scos nevinovat, trebuie sa ti se faca tie unproces verbal.
abia atunci te duci cu intampinare si martor. pana atunci, nu cred ca ai ce face cu ei.
doar sa depui intampinarea si sa nu te prezinti personal la proces, dar nu stiu daca asta este o varianta.

oricum. repet. nu trebuia incadrat la neacordare de prioritate.. sunt mai mult ca sigur ca pe asta merge respectivul.
eu zic sa mergi la proces, si sa spui acolo exact ce ai scris in declaratie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR