Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:o intamplare in genul asta a avut si matusa mea si s-a ales cu amenda pentru nerespectarea distantei fata de masina din fata Shocked

Nu mare mi-ar fi mirarea sa-mi zica CSA sau OPC ca am stat in fata bolovanului aruncat de camion!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate ai dreptate. In tara asta chiar nu stiu ce sa mai faci. Du-te cu niste banere: HOTII DE LA ARDAF NU PLATESC DAUNELE, si cheama si televiziunea. Sau niste prieteni sa filmeze.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Trebuia sa postezi la discutia veche.
https://www.clubopel.com/vie...18&highlight=

O sa o unesc.
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Trebuia sa postezi la discutia veche.
https://www.clubopel.com/vie...18&highlight=

O sa o unesc.


OK, dar am vrut sa marchez un titlu nou pentru a-i preveni pe Opelisti sa se fereasca de ARDAF. Oricum, multumesc.
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
laurentiu19 a scris:NU INCHEIATI ASIGURARI LA ARDAF!
VETI FI AMAGITI LA PLATA DESPAGUBIRILOR!
n-am nicio legatura cu ardaf-ul (sa le fac reclama sau ceva) dar:
1. cum ti-a spus si ul alt coleg, pana la urma pe mine nu ma intereseaza neaparat daca tie iti plateste sau nu firma la care sunt eu asigurat, atata timp cat sunt asigurat.
2. imi fac asigurare la ardaf de cel putin 5 ani si nu am avut niciodata nicio problema cu cei pe care i-am atins.
3. nu am avut niciodata nicio problema cu cei care m-au atins si aveau asigurare la ardaf.
4. nici macar la casco la ardaf n-am avut probleme, si uneori am fost chiar magar (exagerat) la unele declaratii..

ceea ce iti pot spune, este ca ai avut ghinion.
din ce stiam eu, ar fi trebuit sa plateasca la partea cu piatra aruncata de ala din fata.. acum na...
la fel de bine, cum ai tu problema/e cu ardaf-ul am vazut si altii sa aiba probleme cu alte firme, probabil e un fel de ruleta ruseasca Very Happy
e posibil sa fi nimerit un chisat (un inspector de daune cu exces de zel) si asta sa fie motivul pentru care sa nu iti fi dat acceptul.

mai multe nu iti pot spune.
spor si bafta la ce doresti sa faci in privinta asta.
te asteptam cu up-date-uri cand ai.
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
m1sh a scris:
laurentiu19 a scris:NU INCHEIATI ASIGURARI LA ARDAF!
VETI FI AMAGITI LA PLATA DESPAGUBIRILOR!
n-am nicio legatura cu ardaf-ul (sa le fac reclama sau ceva) dar:
1. cum ti-a spus si ul alt coleg, pana la urma pe mine nu ma intereseaza neaparat daca tie iti plateste sau nu firma la care sunt eu asigurat, atata timp cat sunt asigurat.


Din pacate la acest punct te contrazic, fiindca daca nu recuperez daunele de la ARDAF voi fi obligat sa ajung in instanta si alaturi de ARDAF il voi chema si pe cel care a cauzat paguba, deci poti fi asigurat si sa ai probleme daca asiguratorul tau nu plateste daunele!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
laurentiu19 a scris:
m1sh a scris:
laurentiu19 a scris:NU INCHEIATI ASIGURARI LA ARDAF!
VETI FI AMAGITI LA PLATA DESPAGUBIRILOR!
n-am nicio legatura cu ardaf-ul (sa le fac reclama sau ceva) dar:
1. cum ti-a spus si ul alt coleg, pana la urma pe mine nu ma intereseaza neaparat daca tie iti plateste sau nu firma la care sunt eu asigurat, atata timp cat sunt asigurat.


Din pacate la acest punct te contrazic, fiindca daca nu recuperez daunele de la ARDAF voi fi obligat sa ajung in instanta si alaturi de ARDAF il voi chema si pe cel care a cauzat paguba, deci poti fi asigurat si sa ai probleme daca asiguratorul tau nu plateste daunele!
aici te contrazic eu,si anume de ce sa am eu probleme ,daca eu am incheiat un contract de asigurare, cu o societate de asigurari?in momentul in care eu ca si client, ti-am dat banii,eu sunt absolvit de orice problema,si tu ca firma iti iei angajamentul ,sa achiti toate daunele pe care eu le comit in schimbul acelui contract de asigurare,asa ca nu vad unde e problema mea?probleme va avea ARDAF-ul ,si nu eu ca si client,daca as fi comis o dauna in timpul acela de 24 de ore, de la data incheierii politei, da sunt de acord ca nu am fost acoperit de asigurare, dar din moment ce eu sunt acoperit, tu ca si parte vatamata,ai treaba doar cu firma mea, si nu cu mine,si vezi cum te invirti, poate se razgindeste e,l si iti mai cere si daune, si ceva despagubiri ca la-i tarat prin tribunal!ca la noi totul e posibil in ziua de astazi!
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Legea te obliga sa platesti acel RCA la orice firma agreata de stat (CSA).. Odata cu aceasta obligativitate vine si calitatea de asigurat. Deci nu mai raspunzi tu ca vinovat pentru plata daunelor, ci asiguratorul tau.

Daca asiguratorului i se pune pata si nu vrea sa te despagubeasca (ar putea fi n motive), atunci tu trebuie sa te judeci cu el, iar pe mine ca asigurat, in cel mai rau caz (pentru mine, pentru ca voi pierde timp), ma poti cita ca martor.

Si sa iti mai spun un lucru. Daca eu sunt vinovat de un accident, sau scos vinovat aiurea, am dreptul de a nu da polita mea RCA pentru ca pagubitul sa isi repare masina. In cazul asta, pagubitul ma poate da in judecata pe mine pentru recuperarea daunelor. Iar eu, scap de orice necaz daca la unul din termene ii inmanez polita mea RCA. (Asta asa.. ca idee.. daca te-a suparat cineva si vrei sa-l pui pe drumuri Very Happy)


ady negoita a scris:...si vezi cum te invirti, poate se razgindeste e,l si iti mai cere si daune, si ceva despagubiri ca la-i tarat prin tribunal!ca la noi totul e posibil in ziua de astazi!
la noi in tara mai greu. m-am gandit si eu la variante de genul, dar din breasla avocatilor am auzit ca m-am gandit degeaba Smile)
Skip ads

  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce cretinitate de topic.
Asiguratorul nu are de ce sa iti plateasca tie parbrizul deoarece piatra care ti-a sarit in parbriz nu apartine vehiculului care sustii tu ca ti-a proiectat-o in parbriz. RCA-ul intra in vigoare in cazul in care se produce un accident si se stabileste vina, asiguratorul celui vinovat trebuind sa plateasca dauna.
Amice, in cazul tau NU s-a produs nici un accident! Nu te-ai lovit cu o alta masina sau o bucata dintr-o alta masina, nu a sarit prin parbrizul tau un om/animal.
Oare nu iti dai seama ca cererea ta este stupida/penibila? Mi se pare mai ridicol sa mergi dupa soferul de camion si sa il tarasti la sectie, sustinand ca a zburat o piatra DE PE CAROSABIL in parbrizul tau, aruncata de rotile masinii din fata. Eu in locul soferului de camion iti radeam juma' de ora in nas apoi te expediam in *&())*&(^* si imi vedeam de drum in continuare. Omul ala nu are nici o vina ca tie ti-au sarit pietre de pe drum in geam. E vina ta ca ai mers in fundul lui si nu ai pastrat distanta fata de el. Ce topic penibil ai putut deschide...

Pe lumea asta exista o chestie numita ghinion. Cand se intampla de regula trebuie sa usurezi portofelul. Shit happens. Daca te ducea capul si puteai, iti faceai asigurare casco, apoi dadeai cu o bata in parbriz si mergeai la politie, spunand ca asa ai gasit-o in parcare. Iti dadeau dovada apoi mergeai la casco. Nu poti sa iti faci casco pentru ca ai masina prea veche...soarta. Precum am mai spus, shit happens. Iti sare unu' in fata si il eviti intrand in alta masina iar tu pici de vina...shit happens. Iti gasesti dimineata un cauciuc desunflat deoarece s-a taiat in linia de tramvai...shit happens! Get used to.
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa le fac neaparat antireclama dar din surse interne va zic ca Ardaf este pe duca. Este foarte neserioasa si sa te plimbe cu vorba e politica firmei, îi paste falimentul cat de curnad.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@blind, daca ai dreptate, atunci de ce cei de la politie au incheiat un P.V., si i s-a dat dreptate, i s-a dat asigurarea, cei de la asigurari au intocmit dosarul de dauna si l-au trimis la firma X pt. deviz? Se pare ca ulterior ceva s-a intamplat si s-au razgandit. Se pare ca problema e cea indicata de @TeddyKGB.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
laurentiu19 a scris:
stelea a scris:O.P.C.


Am la activ trei reclamatii facute pana acum la OPC din diverse cauze imputabile vanzatorului sau producatorului. Rezultatul este ZERO! Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul zice Badea. Incep sa-i dau dreptate din ce in ce mai mult.


salut. lucrez oarecum in domeniu. cu opc-ul nu cred ca faci mare lucru. cel mai rau ai putea sa ii "sperii" cu CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) . le faci reclamatie acolo. iar ei trebuie sa le dea un raspuns in scris in termen de... altfel primesc amenzi sau nebunii.
inteleg ca ai facut reclamatie la CSA...dar pana la urma care a fost raspunsul lor?
dar inainte de toate astea trebuie sa stii sigur ca evenimentul este asigurat de catre polita RCA Ardaf. cum ti s-a mai zis si aici faptul ca soferul "vinovat" a zis ca e de acord sa se plateasca prin RCA sau ce o fi declarat asta nu inseamna ca Ardaf va si plati sau ca evenimentul este acoperit de polita lor RCA. Ardaf decide daca plateste sau nu dauna.
deci incearca sa obtii conditiile unei polite de asigurare RCA emisa de ARDAF. si vezi in notificarea lor de ce au mentionat ca nu platesc dauna.
si inca ceva faptul ca inchei o asigurare in general asta nu inseamna ca iti acopera orice si tu stai linistit si te doare la basca. ca sa ii raspund unuia de mai jos - d-astia ca tine am parte zi de zi la servici. tocmai. e un contract intre tine si societatea de asigurare care are niste conditii cu acoperiri si exlcuderi. Indiferent ca asigurarea e RCA, CASCO, de viata, de bunuri , de locuinta etc.
si ca sa ii rapund si celui care zice ca esti penibil cu postul tau aici... daca camionul lovea un copac si copacul cadea peste masina ta ce zici? la fel era vina ta ca nu ai pastrat distanta? la fel nu ai facut nici un accident? la fel daca camionul loveste un copac si cade peste gardul unei case? ce zici? era vinovat gardul ca nu a pastrat distanta? si la fel ca un a fost gardul implicat in accident?
legat de ardaf sunt mai multe discutii...oricum eu stiu ca sunt banditi mari. erau aproape de faliment si i-a cumparat cineva si au devenit hoti.
dar la fel cum ti s-a mai zis si aici degaba faci antireclama la ei....ca eu ca sofer imi fac RCA-ul care e mai ieftin.

asa ca pe scurt:
1 fa rost de conditiile RCA Ardaf
2 vezi care a fost cauza de ti-au respins cu precizarea in conditiile politei (ex articolul 5 alineatul 6)
3 si daca crezi nu au dreptate si nu e o excludere fa reclamatie la CSA (nu stiu ce finalitate a avut prima) si i-ati avocat cel mai bine ca se pricepe la conditii din contracte si legi etc. vezi ce zice si el....si daca iti zice ca ai sanse sa ai dreptate da-i pe mana avocatului si incepe sa le faci publicitate negativa. sunt unele societati care prefera sa dea 100-500 EURO decat sa aiba parte de reclamtii, publicitate negativa etc. astea care se respecta. ardaf nu mi se pare una care se respecta

o zi buna
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eugen OmegaFun a scris:
robytza a scris:superdragos : aici nu ai dreptate. se considera vina celui din fata daca sare piatra la ala din spate (doar daca recunoaste) - mai cunosc cazuri


Salut, nu faceti afirmatii fara a cunoaste legalitatea. Nici o firma de asigurari din Ro NU accepta la plata inlocuirea unui parebrise , luneta sau geam lateral prin acoperirea daunelor in baza RCA. Singura modalitate de plata este prin asigurarea CASCO. Acelasi raspuns il vei primi si de la CSA.
Nu are rost de polemici, dar vreau si eu sa cunosc robytza macar unul din cazurile pe care le stii si a fost despagubit in baza RCA.
Asa ca laurentiu19, nu mai astepta pt ca de la firma de asigurari nu vei primi nici un ban.
Cu bine si succes


Chiar nu vreti sa intelegeti ca nici o firma de asigurari nu despagubeste spargerea geamurilor din cauza pietrelor, in baza RCA? Evil or Very Mad
Se pare ca acest topic devine inutil si pierdere de timp Crying or Very sad
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si eu zic ca e cam fortat cu piatra dintre roti. e posibil chiar sa aibe dreptate ardaf

http://www.bursaasigurarilo...61-i24771-l1.html uite conditii RCA. cam astea teoretic se aplica la RCA-ul oricarui asigurator.

daca transporta el pietre sa zicem si sarea/cadea piatra de la el era alta discutie si trebuiau sa iti plateasca dauna....dar cu piatra dintre roti si mie mi se pare fortat. d-asta nu stiu ce sa zic.

asa ca eugene vezi ce am scris mai sus si o sa vezi ca ORICE "firma" de asigurari iti plateste geamul din cauza unei pietre in baza RCA
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:@blind, daca ai dreptate, atunci de ce cei de la politie au incheiat un P.V., si i s-a dat dreptate, i s-a dat asigurarea, cei de la asigurari au intocmit dosarul de dauna si l-au trimis la firma X pt. deviz? Se pare ca ulterior ceva s-a intamplat si s-au razgandit. Se pare ca problema e cea indicata de @TeddyKGB.

Ca sa scape de el, de ce crezi? Plus de asta, sunt politisti...asta spune tot.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
TeddyKGB a scris:Nu vreau sa le fac neaparat antireclama dar din surse interne va zic ca Ardaf este pe duca. Este foarte neserioasa si sa te plimbe cu vorba e politica firmei, îi paste falimentul cat de curnad.
mda.. da un search pe google.. cred ca-s pe duca de prin 2000 Smile) si inca nu s-au dus

blind a scris:Ce cretinitate de topic.
ce cretinitate de exprimare.. ca sa fiu in ton cu tine. omul a avut o problema, a cerut niste sfaturi.. ce-i "cretin" aici?
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ripper a scris:si eu zic ca e cam fortat cu piatra dintre roti. e posibil chiar sa aibe dreptate ardaf

http://www.bursaasigurarilo...61-i24771-l1.html uite conditii RCA. cam astea teoretic se aplica la RCA-ul oricarui asigurator.

daca transporta el pietre sa zicem si sarea/cadea piatra de la el era alta discutie si trebuiau sa iti plateasca dauna....dar cu piatra dintre roti si mie mi se pare fortat. d-asta nu stiu ce sa zic.

asa ca eugene vezi ce am scris mai sus si o sa vezi ca ORICE "firma" de asigurari iti plateste geamul din cauza unei pietre in baza RCA


Salut,
Chiar nu vreau sa intru in polemica cu tine!
In ANEXA - NORME privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule sunt scrise foarte clar conditiile de despagubire. "Prejudicii produse prin accidente de autovehicule" Daca faptul ca o piatra a fost aruncata de un autovehiculul in geamul altui autovehicul este considerat accident de autovehicule, nu mai are rost sa discutam. Daca lucrezi in domeniu, te rog da exemplu un singur dosar in care o firma de asigurari din Ro a platit despagubire geam sparrt de la o piatra aruncata de rotile altui autovehicul si ma inclin!
Eu voi cauta un raspuns de la CSA pe care l-am primit anul trecut, exact pe aceasta tema in care se specifica faptul ca acest lucru nu este considerat accident ci doar dauna, iar RCA despagubeste doar daunele provocate de accidente de autovehicule. Repet daca poti face dovada unei singure despagubiri de acest gen, ne ajuti pe toti!
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
m1sh a scris:ce-i "cretin" aici?

Exact ceea ce am spus si eu in primul post de aici, exact ceea ce spune si antevorbitorul meu:
Eugen OmegaFun a scris:In ANEXA - NORME privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule sunt scrise foarte clar conditiile de despagubire. "Prejudicii produse prin accidente de autovehicule" Daca faptul ca o piatra a fost aruncata de un autovehiculul in geamul altui autovehicul este considerat accident de autovehicule, nu mai are rost sa discutam. Daca lucrezi in domeniu, te rog da exemplu un singur dosar in care o firma de asigurari din Ro a platit despagubire geam sparrt de la o piatra aruncata de rotile altui autovehicul si ma inclin!
Eu voi cauta un raspuns de la CSA pe care l-am primit anul trecut, exact pe aceasta tema in care se specifica faptul ca acest lucru nu este considerat accident ci doar dauna, iar RCA despagubeste doar daunele provocate de accidente de autovehicule.

Topicul in sine este o cretinitate, deoarece omul nu este in stare sa faca diferenta intre un accident auto si o dauna.

Cand esti absurd in gandire, astfel de topicuri rezulta....
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si daca intru cu tirul intr-o casa ce e? accident sau dauna?
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
blind a scris:Ce cretinitate de topic.
Asiguratorul nu are de ce sa iti plateasca tie parbrizul deoarece piatra care ti-a sarit in parbriz nu apartine vehiculului care sustii tu ca ti-a proiectat-o in parbriz. RCA-ul intra in vigoare in cazul in care se produce un accident si se stabileste vina, asiguratorul celui vinovat trebuind sa plateasca dauna.
Amice, in cazul tau NU s-a produs nici un accident! Nu te-ai lovit cu o alta masina sau o bucata dintr-o alta masina, nu a sarit prin parbrizul tau un om/animal.
Oare nu iti dai seama ca cererea ta este stupida/penibila? Mi se pare mai ridicol sa mergi dupa soferul de camion si sa il tarasti la sectie, sustinand ca a zburat o piatra DE PE CAROSABIL in parbrizul tau, aruncata de rotile masinii din fata. Eu in locul soferului de camion iti radeam juma' de ora in nas apoi te expediam in *&())*&(^* si imi vedeam de drum in continuare. Omul ala nu are nici o vina ca tie ti-au sarit pietre de pe drum in geam. E vina ta ca ai mers in fundul lui si nu ai pastrat distanta fata de el. Ce topic penibil ai putut deschide...

Pe lumea asta exista o chestie numita ghinion. Cand se intampla de regula trebuie sa usurezi portofelul. Shit happens. Daca te ducea capul si puteai, iti faceai asigurare casco, apoi dadeai cu o bata in parbriz si mergeai la politie, spunand ca asa ai gasit-o in parcare. Iti dadeau dovada apoi mergeai la casco. Nu poti sa iti faci casco pentru ca ai masina prea veche...soarta. Precum am mai spus, shit happens. Iti sare unu' in fata si il eviti intrand in alta masina iar tu pici de vina...shit happens. Iti gasesti dimineata un cauciuc desunflat deoarece s-a taiat in linia de tramvai...shit happens! Get used to.
auzi varu'de unde ai coborit?ia spune?adica omul cere si el un sfat, si tu bine mersi,te apuci sa torni sare pe rana,si apropo,nu toti au,, parai ',',batrine''',,banane'',ca sa folosesc un limbaj ,,da dupa blocuri''din bucale'si inca ceva, cu ce ma incinta ca am casco,eu am casco,si bine mersi cocoanele de la birouri,nu catadicsesc sa ma despagubeasca,desi in contract scrie negru pe alb ca in 15 zile calendaristice, ei platesc dauna,asa ca las-o mai moale cu morala gen casco,apoi daca nu ai nimic de spus, nu spune ,decit sa faci afirmatii de genul ca este penibil,si ca sa stii ,penibil a fost sa citesc postarea ta!scuze dar asta e adevarul!!!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR