Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris: care este si mai puternic decat cel de frana.

nope!becurile sunt aceleasi cu cele de semnalizare,,marsh-arriere etc de 21w,diferenta de luminozitate o face lampa,care are o reflexie mai buna.
@florin_darabut desfa lampa si verifica daca nu sunt oxidari si bine-inteles becul!
Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:
mishu_b a scris: care este si mai puternic decat cel de frana.

nope!becurile sunt aceleasi cu cele de semnalizare,,marsh-arriere etc de 21w,diferenta de luminozitate o face lampa,care are o reflexie mai buna.
@florin_darabut desfa lampa si verifica daca nu sunt oxidari si bine-inteles becul!


Corect ... numai ca atunci cand omul se va uita la stopuri (in strada) o sa vada rosul mai puternic (nu are acces direct la bec) ... asta am vrut sa subliniez si n-am stiut cum sa spun altfel...

bafta
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:
florin_darabut a scris:SIgur ca l-am apasat.Nu sunt blond Smile


scuza-ma daca te-am deranjat, eu am intrebat ca sa eliminam prima si cea mai banala cauza posibila.
Acum ar trebui sa verifici:

1. cand apesi butonul pentru stopurile de ceata ti se aprinde martorul de pe bord?
2. ai verificat starea becului responsabil?
3. a functionat vreo data?

Apoi mai continuam.

bafta

Fii serios nu mai deranjat, sa mai glumim si noi un pic sa nu fim prea seriosi Smile
nu mi se aprinde nici un martor
din cate am vazut nu am un ec special ptr ceata sau poate eu mam uitat pe partea care nu are
de cand am masina nu tin minte sa fi mers

mersi




Apropo am observat ca la mine stopurile de pozitii parca ard mai tare.Un prieten zice ca am alte becuri decat ar trebui.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am impresia ca la Vectra C treaba cu becurile de ceata sta in felul urmator, daca luati manualul si citit nu mai stiu exact unde este scri ca in momentul in care te duci intr-o tara unde se circula pe partea stanga ai o siguranta pe care o muti sau o pui:D si in acel moment farul din dreapta se lasa un pic mai jos si se ridica cel din stanga, nu am verificat dar este posibil sa se modifice si becurile becurile de ceata adica sa se aprinda el din dreapta si cel din stanga nu.
Nu am verificat dar nu cred ca la becul de ceata din dreapta are firul intrerupt, pt ca daca ar fifost asa atunci aveai eroare de bec ars, chiar o sa incerc mai incolo sa scot becul sa vad daca imi apare eroare dar mai mult ca sigur apare.
Deci ca se le aprindem pe amandoua eu cred ca sunt doua metode, ori legam de la becul din stanga si pe cel din dreapta, ori avem o setare din CB si atunci se face cu un Tech2. Ma refer la Vectra C 2002-2005, la astea mai noi nu stiu.
Skip ads

  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Apropo vectra b 1998 scuze Smile
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@crystyxcw pe partea dreapta daca nu este montat din fabrica,nu ai cum sa il faci sa se aprinda prin schimbarea sigurantelor sau alte setari...pe pareta dreapta nu ai nici instalatie electrica si nici soclu pentru becul de ceata.
Dar eu nu inteleg ceva,de ce vrea lumea sa-si puna stop de ceata si pe partea dreapta?
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Tin sa te contrazic, eu am montat din fabrica, am soclu si instalatia pe masina, o sa ma duc sa fac poze cand ies de la munca si le postez inclusiv sa fac si proba cu siguranta sa vedem daca merge.
Eu vrau sa am stop de ceata pe ambele parti pentru dobitocii care merg cu ele aprinse pe vreme buna, si sa le rup putin ochii dupa ce ii depasesc poate se invata, si pentru aia care merg pe faza lunga.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vectra C caravan, are tot din fabrica montat ceata pe ambele parti, nu a intervenit nimeni sa modifice instalatia, e din fabrica, asta am constatat cand am schimbat un bec care se arsese.
Eroare nu da decat daca se ard amandoua becurile(vb de cele de ceata).
Skip ads

  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.Am descoperit de ce nu mi se aprindea stopul de ceata de pe dreapta.Era alt bec decat trebuia adica la mine becul de pozitie trebuie sa fie cu 2 filamente unul se aprinde cand pui pozitia iar al doilea cand actionezi butonul ptr stopurile de ceata.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
Sa intelegem ca becul a fost vinovat?
L-ai schimbat si acum functioneaza?

Bafta
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:...
Sa intelegem ca becul a fost vinovat?
L-ai schimbat si acum functioneaza?

Bafta


Da becul a fost.L-am schimbat si merge aproape bine adica acuma parca se vede pozitia de pe partea aia putin mai slaba dar poate daca schimb becul si pun unul nou o sa mearga mai bine.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
bravo ... bun de stiut.

bafta
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@crystyxcw,nu este nevoie de poze te cred Smile Reciteste post-ul meu de mai sus,am spus DACA NU AI....
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:@crystyxcw,nu este nevoie de poze te cred Smile Reciteste post-ul meu de mai sus,am spus DACA NU AI....


Ok, Wink, am vazul ca la vectra B este cu becul de pozitie dar, la Vectra C sunt separate stie cineva cum sa-l facem si pe cel de pe dreapta sa functioneze? fara cabluri trase
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va salut!
Detin Vectra C Z19DTH din 2008.
Am observat ca de cateva luni nu imi mai functioneaza becul de ceata dreapta spate... de pe usa portbagajului
A functionat cand am cumparat masina, implicit are soclu si bec montat. Am desfacut in seara asta tapiseria de la usa portbagajului sa curat contactele, dar degeaba. Ma poate ajuta cineva ?
PS: Azi am facut omologarea masinii in Spania pentru inmatriculare si a trecut testul cu doar un bec de ceata si un bec de pozitie de pe usa portbagajului
Cu respect!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR