Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In ritmul asta ma las de condus! Oare?
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kapix a scris:. Pana la urma e voie sa intorci fara sa opresti?

Da,
6. Reguli referitoare la manevre

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.
kapix a scris:Dar caruta este motocicleta fara atas?

Nu, pur si simplu caruta nu este un autovehicul, deci restrictia impusa de semn nu i se aplica

stelea a scris:In ritmul asta ma las de condus! Oare?


In primul rand ideea e sa ne dumirim cu totii de astfel de probleme, eu unul nu m-as lasa de condus Smile...din contra, e foarte bine ca ne batem capul cu chestii d-astea. Ideea e ca...mai pune unu ceva, altul altceva...si uite asa mai invatam una-alta
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Daca as avea autoritatea necesara, l-as da afara pe cel care a conceput aceste chestionare. Formularea raspunsului C la intrebarea cu caruta este total anapoda si nu e singurul in aceasta situatie, lasand sa se inteleaga ca poti depasi doar vehicule, nu si motociclete fara atas, motiv pentru care orice om intreg la minte il elimina din start. Si asta lasand la o parte faptul ca indicatorul este desenat gresit Smile
Referitor la intoarcere, probabil in noul cod s-a scos formularea respectiva, dar inainte era clar ca trebuie sa opresti inainte de intoarcere. Mai mult, tocmai din aceasta cauza manevra de intoarcere era interzisa acolo unde oprirea este interzisa. In plus raspunsul b se autoelimina prin adaugirile fata de citatul din lege, spunandu-se ca trebuie sa te asiguri doar din fata, din spate SAU din lateral. Deci de unde vrei, nu din toate directiile Very Happy
Oricum, raman la parerea ca formularea intrebarilor si raspunsurilor lasa mult, foarte mult de dorit si pare a fi facuta de o persoana cu capacitati intelectuale reduse si cu gandire foarte putin logica.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kapix a scris:
Oricum, raman la parerea ca formularea intrebarilor si raspunsurilor lasa mult, foarte mult de dorit si pare a fi facuta de o persoana cu capacitati intelectuale reduse si cu gandire foarte putin logica.


hai sa gasim atunci alte chestionare auto...mai "corecte"...Mai are cineva idei d-astea?
Eu am gasit la o cautare ieftinache pe google:
http://www.chestionare-auto.com
http://www.chestionareauto.net
http://www.permisulauto.ro/chestionare-auto/
Asta,ultimul, mi se pare, la o prima vedere, mai ok...ce pareri aveti?
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris:
hai sa gasim atunci alte chestionare auto...mai "corecte"...Mai are cineva idei d-astea?


Sa inteleg ca astea nu erau chestionarele oficiale? Ma agitam degeaba? Daca e asa, scuze pentru acuze (ce fain suna), eu credeam ca sunt exact cele oficiale, de la examen si de asta m-am aprins impotriva lor.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca poti sa depasesti pentru ca e linie discontinua...intr-adevar variantele oferite sunt total aiurea


  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai indicatorul are prioritate fata de marcaj, deci varianta corecta ar fi prima.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Legat de indicatorul cu pricina, voua vi se pare corect? Eu retin ca auto caruia ii este interzisa depasirea trebuia sa fie de culoare rosie, in indicator parca sunt invers. Scuze dar nu am la indemana legea sa verific Smile
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Explicatia e putin aiuristica, insa esential e ca intrebarea e formulata corect iar raspunsul corect este c.
Dupa mintea mea, semnul ala interzice depasirea autovehiculelor. Oameni buni, caruta nu este autovehicul deci depasirea din partea autoturismului se poate efectua. Unde e problema???.Pana si in explicatie, daca ati vazut se face referire la vehicule, nu la autovehicule.Imi scapa ceva oare??? Oare? Oare?
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca AICI sunt cele mai noi variante de chestionare, asemanatoare celor de la politie.
Ma duc sa beau o bere Embarassed sa-mi fac curaj sa ma apuc de ele. Va tin la curent.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@mihai_b: eu nu am dat nicio explicatie legat de varianta de raspus, aiuristica sau nu.
Sunt de acord cu varianta (c) de raspuns.
Mi s-a parut doar ca indicatorul nu este corect desenat:
ririnel a scris:Legat de indicatorul cu pricina, voua vi se pare corect? Eu retin ca auto caruia ii este interzisa depasirea trebuia sa fie de culoare rosie, in indicator parca sunt invers. Scuze dar nu am la indemana legea sa verific Smile

Am cautat pe net si am gasit:

In concluzie, indicatorul din chestionar este aratat in oglinda. Vi se pare aiuristic faptul ca un indicator (si nu numai) trebuie si inteles, nu numai memorat?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Voi ce stiti, e cumva vreo reglementare noua care prevede ca trebuie sa aprinzi avariile cand dai cu spatele? Am vazut ca asa fac unii, in special cei care sunt pe masinile de scoala.
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ririnel a scris:Voi ce stiti, e cumva vreo reglementare noua care prevede ca trebuie sa aprinzi avariile cand dai cu spatele? Am vazut ca asa fac unii, in special cei care sunt pe masinile de scoala.


Art. 54.
(1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare Intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o Intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna In pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe Intreaga durata a manevrei.

Ca o parere personala, nu esti obligat sa semnalizezi altfel decat cu luminile (lumina) albe (alba) din dotare
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar, cred ca folosesc avariile suplimentar pentru atentionare. Cam la fel cand se opreste la un semafor (unde se efectueaza diverse lucrari, pe serpentine, blocaje, pe autostrazi etc) de obicei acolo unde nu se prea opreste, dar din diverse motive se stationeaza (am vazut si in Ungaria, Germania folosind avariile). De obicei ultima masina din coloana pune avariile. Daca mai vine alta, preia semnalizarea cu avariile pana cand soseste urmatoarea, sau se pune in miscare coloana.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru opriri neasteptate in trafic sau blocaj in trafic stiam si eu ca se aprind avariile, pentru mers inapoi nu stiam. Oare e prevazut in vreo reglementare sau tine de conduita preventiva a soferului?
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mai degraba conduita preventiva...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR