Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Bine ca nu s-au gandit la GPS-uri... Laughing Nu folosesc detector radar,sper sa nu le vina in capul lor sec vreo idee si pentru interzicerea GPS.Desi cunoasteti foarte bine vorbele lui Mircea Badea,inscrise la OSIM.(Traim in...). Twisted Evil
Skip ads

  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E clar ca le-au scazut incasarile din amenzi.Doar au norma zilnica la ele!
Cat timp vor sta la "ciupeala",voi folosi detectorul,chiar daca il vor declara ilegal.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Daca politia vrea sa reduca numarul de accidente trebuie sa ridice cat mai multe permise pentru intrat pe rosu, consum de alcool, depasiri in zone nepermise, depasirea coloanei si multe altele de acest fel.

Uitasem ceva foarte important! Sa execute cat mai multe controale cu RAR-ul si sa elimine epavele din trafic! Acestea prezinta un risc enorm, iar daca te crezi pilot de supersonic la volanul unei masini care costa mai putin decat benzina din rezervor, ai toate sansele sa omori si alti oameni care nu aveau nicio vina decat cea ca te-au intalnit.

Dar politia nu cred ca vrea sa reduca numarul de accidente.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Politia Rutiera vrea sa interzica detectoarele de radar


Foarte bine, astfel... cei ce lasa piciorul de pe acceleratie doar cand aud bipuit-ul detectorului se vor imputina.
Tot timpul mi s-a parut unealta NSF-istilor, tuner-ilor, cocalarilor(a se citi cocatuneri) mai exact a celor ca nu-s niciodata deacord cu legea.
Skip ads

  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
MI-E SILAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
vorba unui coleg// deci sunt jalnici //
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris: "cocks" cu BMW si Audi care se apuca sa accelereze cand ii depasesti.

asa dom'le!ca nu dormeam linistit in noaptea asta! Laughing

@vladf -au fost accidente grave datorate intalniri intre un vitezist si radar....reactiile pripite asupra masini in viteza,si asta nu numai in cazul depistarii radarului,ci si in cazul ocolirii obstacolelor omniprezente de pe 'road-urile' n-stre!
nu folosesc detectorul sa incalc legea!
il folosesc ca mijloc de siguranta vis-a-vis de "corectitudinea " cozorocilor!


PS:astia cu motor de bormasina sa se abtina de la muraturi! Wink
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Am mers duminica dimineata si era destul de lejer. Afara aveam 140-150 km/h, iar in localitati 60 km/h, foarte rar urcam la 80 km/h. Radare au fost destule, dar asa cum ii atentionam si eu pe altii, eram atentionat si eu la randul meu. E drept ca radarele erau in localitati pe unde eu eram sub pragul pentru amenda.


" VITEZA ESTE PERICULOASA SI UCIDE! 160-170 km/h pe un drum european te ucid si pe tine, dar si pe alti nevinovati, in timp ce 20-30 km/h pe zapada doar baga in spital pe pietonul kamikaze. Fratilor, nu mai veniti cu aberatii din astea cum ca viteza este ceva firesc pe soselele noastre! " SPUSE tot de biela-manivela .

Imi place ca vii cu "aberatii de astea" 140 -150 fata de 160 Smile

Si on-topic , toate legile in tara asta se dau pentru cei aflati la putere si foarte rar pentru ceilalti romani (vreo 21 milioane cred ) . Pai trebuie sa faca rost de bani de undeva ca sa bage si in buzunarele lor sau sa acopere tot ce s-a furat pana acum .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stimabile, cand merg cu viteza aia pe un drum gol risc doar viata mea! Crezi ca reusesti sa intelegi asta? Insa nu ai vrut sa citezi ca in localitati mergeam cu viteza scazuta tocmai pentru a preveni un accident in care as fi putut distruge viata altuia!

Dupa cum am mai spus pe un alt topic nu toti reusesc sa inteleaga ceea ce citesc!
Skip ads

  • Mr. Opel Vectra

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Noul "detector" radar! Eficient de la peste 30 Km.! Nu iarta nimic !

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce m-as mira ca cei care spun "eh, eu nu merg tare doar cand e liber sa nu iau viata unui nevinovat" simt/gandesc acelasi lucru si cand sunt la volan. (nu ma refer la biela-manivela, ci in general).
Una e ce te gandesti acasa dupa ce vezi 3-4 accidente soldate cu victime si alta e ce faci in strada.
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
fomistii astia de politisti...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Bine concluzionat, frumushel.

Dupa cum arata si studii europene despre Romania, principalele cauze ale accidentelor rutiere sunt: lipsa infrastructurii, cresterea ametitoare a parcului auto, circulatia pe drumurile publice a atelajelor, conducerea in stare de ebrietate si lipsa de educatie rutiera atat a conducatorilor auto cat si a pietonilor. Viteza e raspunzatoare doar de o mica parte a accidentelor rutiere. Se vede asta si la televizor unde majoritatea covarsitoare a accidentelor expuse in buletinele de stiri sunt cauzate de depasiri neregulamentare, oboseala si alcool. Din pacate, media romaneasca ignora cauzele importante, care nu aduc audienta in emisiuni de indignare sociala de gen "smecher de romania", si prezinta tot felul de filmulete de pe youtube cu teribilistii care se filmeaza conducand cu viteze foarte mari, care aduc audienta. Astfel incat, se creeaza un curent de opinie fals, potrivit caruia viteza este principala cauza a accidentelor in Romania. Simplul adevar e ca vitezomanii teribilisti sunt exceptii care, din pacate, intaresc o regula mult prea cruda.

Sunt convins ca politia romana stie toate aceste lucruri, dar, pentru a aduce bani la buget, transforma o cauza minora ca viteza intr-o problema nationala.
Skip ads

  • Mr. Opel Vectra

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Consider ca una din marile cauze ale multor accidente in Romania, ramane in continuare chiar sistemul de examinare al candidatilor! Cu multi ani in urma a fost eliminat poligonul, o proba zic eu determinanta in deprinderea unui individ cu masina! Pe locul doi se situeaza infrastructura, dupa care urmeaza teribilismul, viteza, betia, neatentia, nerespectarea vitezei legale s.a.m.d.! Amintiti-va fiecare dintre dv. cum conduceati o masina in prima ora de scoala si ce experienta aveati! Daca ne amintim de miile de permise, eliberate exclusiv pe bani, fara examinare, fara o ora de scolarizare, atunci vom concluziona rapid ca printre participantii la trafic sunt mii de ucigasi inconstienti! Iar Argesul este un judet...si ca el in Romnaia sunt alte zeci! Ca buba a plesnit acolo ..este doar o intamplare, dar certitudinea este ca in toata tara s-a procedat asa! Nu poti spune ca politistii de Arges sunt mai smecheri sau mai fraieri fata de restul omologilor din tara! Toti au avut un tel, anume BANUL! Consecintele...nu-i deranjaza!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca in fiecare judet se dau permise nemeritate este o certitudine. ceea ce s-a intamplat la Pitesti nu este un caz generalizat. Poate mai sunt cateva judete in care se repeta fenomenul dar in mod sigur nu in fiecare judet. Nici macar in jumatate de tara. Va amintiti din cate judete veneau la Arges dupa permise? Ca asa s-a aflat. Pai daca aveau in judetul lor aceasta posibilitate, de ce s-ar mai fi deplasat la ag?
@Mr. Opel,
Perfect de acord cu tine despre poligon. Era o proba unde se vedea cu adevarat daca stii sa mergi cu masina. Am vazut posesori de permis care nu stiu sa faca o parcare laterala sau o garare cu spatele. E drept ca in scoala de soferi inveti sa faci aceste manevre cu o anumita masina si de multe ori reperele sunt date dupa particularitatile poligonului dar oricum este mai mult decat nimic.
Nu am inteles din postul tau cum este cu viteza ca si cauza provocatoare de accidente fiindca este de 2 ori. O data in forma simpla si a doua oara viteza nelegala. In plus, apare si teribirismul care, daca scoti viteza din ecuatie, nu stiu la ce se mai refera.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar ar trebui ca examenul pentru dobandirea permisului sa fie mai riguros. Ba chiar si instructorii auto sa fie verificati temeinic. Multi instructori abia sunt in stare sa te invete cum sa tii volanul drept si pentru asta le trebuie 30 ore. Produsele acestor instructori ajung ulterior in trafic si plonjeaza in Dambovita ca baiatul de aseara.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Incercati sa scrieti "Viteza maxima" sau "viteza" pe youtube si dupa aceea sa spuneti ca nu viteza provoaca accidente.
Un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=ZQ2LnbMnib0
foarte interesant ca se gaseste tot timpul asta vina: noroi, dar noroiul nu e rampa de lansare.
Si binenteles ca protagonistul si-a luat un logan 1.6 16V care l-a facut praf din nou.

"fomistii astia de politisti..." - pai pana la urma nu vrei amenzi mergi legal, nu ti se pare normal? Nu vrei sa le dai bani la "fomisti" mergi legal!, e sansa ta sa le-o faci "fomistilor" mergi dupaia frumos si scrii in topicul "Credeti ca politia isi face treaba?" "ha!, azi am mers legal, nu vad ei bani de la mine".
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce usor e sa dai din gura...tu mergi legal tot timpul?
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:@octav13
"cocks" cu BMW si Audi care se apuca sa accelereze cand ii depasesti.


sau invers.......
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:ce usor e sa dai din gura...tu mergi legal tot timpul?


Nu dar imi asum responsabilitatea atunci cand depasesc viteza si sigur nu incerc sa "pacalesc" radarul, deci as putea spune ca joc corect. Asa ca depasesc viteza legala pe banii mei, cotizand la bugetul statului nu la firmele ce distribuie antiradare.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca traiesti in alta tara...
amenzi se dau si pentru alte contraventii, nu numai pentru viteza (sa nu-mi spui ca n-ai fortat niciodata un semafor sau ca n-ai depasit pe linie continua, etc)
in mod normal politistii n-ar trebui: sa stea la panda prin boscheti, sa puna radare pe masini neinscriptionate cu insemnele politiei, sa foloseasca fel si fel de improvizatii pentru a-i prinde pe cei cu detectoare, etc
are dreptate cel care a zis ca politistii sunt fomisti, majoritatea asa sunt (se exclud membrii clubopel.com Smile ), un exemplu clar fiind politistul care a facut 1 milion euro intr-un an umbland cu radarul pe autostrada
"cotizand la bugetul statului" - poate vrei sa ne explici si noua ce vrei sa zici ca eu n-am inteles nimic Laughing
P.S.: aici e vorba despre detectoare radar si nu de antiradare
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR