Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu practic punerea unei foite cu nr de telefon in geam
asta numai cand blochez pe cineva pentru o perioada scurta de timp(30 min-max 1h)
de cand am ineput sa practic asta am fost sunat o singura data ,eram in mamaia intr-o parcare unde am blocat pe cineva,iesisem la plimbare pentru cateva minute si ma sunat omul caruia iam blocat masina ,am venit am mutat masina,omul mia multumit pentru ca am lasat numar de tel ,eu mi-am cerut scuze ca am blocat si totul a decurs frumos fara injuraturi fara reprosuri,
asta tine si de bunul simt al fiecaruia si mai ales de cei 7ani de acasa
ca idee sustin aceasta metoda de anuntare
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@blind:

tu ai inteles ceva din ce am scris eu acolo...? sau nu ai citit pana la capat...
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Treab cu biletul este super ok .
Am gasit masina blocata cu un bilet in geam , am sunat si chiar am fost oarecum fericit pt ca ma grabeam , a venit femeia in sec. 2 cu mii de scuze ca ma blocat . I-am multumit si am plecat .
Sunt de acord cu acest tip de mesaj Smile
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu "stiu" pe cineva cu un Volvo S40 care parcheaza peste noapte in zona complexului studentesc in Timisoara intr-o parcare mica unde aproape niciodata nu gaseste loc si aproape tot timpul blocheaza 1-2 masini. Si el isi lasa nr de telefon in geam. Vi se pare ok? Mie sincer nu si i-as dori sa inceapa lumea sa ii ia nr de telefon si sa il sune la 3-4 dimineata cu alarme false sa il invete minte.

Iar apropo de locurile de parcare platite mi se pare iarasi o porcarie si ma bucur ca in Timisoara inca nu s-a procedat la asa ceva.
Ce fac eu daca vin cu masina intr-un oras unde locurile de parcare sunt platite? O las la intrare? Eu nu am vazut in nici un oras european chestia asta si cred ca este doar o modalitate perversa pe care o aplica primaria pt a face rost de niste bani la buget.....macar daca i-ar folosi cu aceeasi destinatie, adica sa faca parcari pe mai multe nivele sau sa gaseasca alte modalitati pt a mari numarul locurilor de parcare.
Skip ads

  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Este mai trist ca acele locuri de parcare se dau cu spaga, tu ca om cinstit nu iti poti cumpara/inchiria asa ceva. Conform legislatiei in viguare nu poti beneficia de mai mult de 1 loc de parcare pe apartament, cel putin eu asa stiam. Ei bine credeti ca cei care au mai multe masini nu au mai multe locuri? S-ar putea sa ma insel aici dar oricum o alta situatie des intalnita este cei din blocurile vecine care teoretic nu beneficiaza de locurile blocului tau destinate special prin planurile alea de la ei. Nici asta nu se respecta, ai dat spaga ai luat locul...este trist este foarte trist. Dar ce putem face? Poate doar sa-i blocam pe nesimtii din primarie, si fara nici un numar de telefon in geam, poate o campanie nationala sa facem. Cumparam niste masini dalea de 2 milioane care cad pe tine, mergem cu ele in fata la masina stabilor le-o trantim acolo si singurul bilet care il lasam sa fie un mesaj de genul? Iti place cum ne fortezi sa parcam?
  • ionutomega

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Foarte tare asta Saionut uite ca asta nu mi-a trecut prin cap nu este rea ideea deloc
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
saionut a scris:Este mai trist ca acele locuri de parcare se dau cu spaga, tu ca om cinstit nu iti poti cumpara/inchiria asa ceva.

Fac pariu cu tine pe orice vrei tu ca se pot lua locuri de parcare si fara spaga. Eu l-am luat fara spaga, chiar daca vecinii au "cotizat" pentru a-si lua locuri (si nu am relatii pe nicaieri).

Pentru cel din timis...in bucuresti sunt si locuri de parcare neplatite destule, doar ca trebuie sa umbli mai mult dupa unul ca sa il gasesti liber. In bucuresti nu locurile platite sunt o problema, ci numarul prea mic de locuri de parcare. Nu vreau sa intru in polemici, insa cel putin o treime din masinile din bucuresti sunt masini cu numar de provincie (numarul persoanelor din provincie care locuiesc in bucuresti cred ca bate spre jumatate in timp ce satele, comunele si oraselele de provincie sunt tot mai parasite de catre tineri).

@Daniel in citatul pe care l-am dat din ce ai spus NU ai dreptate. Eu am loc platit, stiu foarte bine ce scrie in contract. Ce ai spus tu dupa aia e alta treaba...
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Hai ca as vrea sa traiesc si ziua aia cand cineva o sa cumpere o masina(o cazatura)si sa mai si plateasca taxe la ea doar ca sa blocheze masina altuia.Hai sa fim seriosi!Astea-s utopii!
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Iti arat eu epave abandonate pe locuri platite, masini care nu au fost miscate de ani buni de zile. Epave inmatriculate, in care ploua, si pentru care se platesc impozite.
Proprietarii sunt dezinteresati de comentariile unora ca noi. Probabil au bucurii la un loc de parcare, te doare capul cand auzi raspunsul lor. E fix mentalitatea aceea de rahat a romanului, sa fie el "mosier" peste o bucata de ... asfalt. Nu glumesc si nici ironic nu sunt.
Si cand un vecin dintr-un bloc alaturat a dorit sa inchirieze un loc de parcare langa blocul lor, asociatia de locatari a luat atitudine ofensiva, pe motiv ca locurile acelea sunt ale lor.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bravoooooooooo,mihai_39 subscriu la tot ce ai scris ,toata stima ,inca odata, bravo.
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Clar sunt de acord cu numarul de telefon pus in geam. In urma cu cateva saptamani, intr-o joi seara, exact inainte de a pleca la intalnirea clubopel...imi gasesc masina blocata. Nu tu bilet in geam, priponita bine cu frana de mana, am claxonat dar nu a venit nimeni...
Stau vreo 20 de minute...tot nimic. Pana la urma a venit un baiat de la bloc, si l-am tras la sufa mai incolo. Puteam fi magari sa-l lasam direct in strada dar am fost finuti.
Ideea e ca masina respectiva a mai aparut de cateva ori, desi la nici 100 de metri erau locuri libere de parcare, a blocat in continuare masini dar de data asta a avut numarul in geam.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
blind a scris:
Pentru cel din timis...in bucuresti sunt si locuri de parcare neplatite destule, doar ca trebuie sa umbli mai mult dupa unul ca sa il gasesti liber. In bucuresti nu locurile platite sunt o problema, ci numarul prea mic de locuri de parcare. Nu vreau sa intru in polemici, insa cel putin o treime din masinile din bucuresti sunt masini cu numar de provincie (numarul persoanelor din provincie care locuiesc in bucuresti cred ca bate spre jumatate in timp ce satele, comunele si oraselele de provincie sunt tot mai parasite de catre tineri).


Eu as fi deacord cu locurile platite atata timp cat ar fi destule locuri pt toata lumea si sa mai ramana si cel putin 30% din locurile totale necontractate ca sa fie libere pt vizitatori.

In marile orase din tarile civilizate nu exista asa ceva, este doar o zona centrala unde se plateste parcarea (si de obicei cu timp limitat la 2 ore) si restul zonelor unde parcarea este libera (vezi Viena, Munchen etc). In centru, daca vrei sa stai mai mult exista parcarile etajate une poti sa cumperi abonamente de 1 zi sau mai mult. Dar sa te faci proprietar pe o particica din domeniul public nu este posibil pt ca atunci isi pierde caracteristica principala (nu mai e "public")
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
tarile civilizate sunt civilizate pt ca oamenii sunt civilizati; si pentru ca sunt legi date cu cap (legi corecte si juste) si care se mai si aplica nedefierentiat.
Daca fondul legislativ corect exista si cei care il pun in practica sunt incoruptibili, oamenii se vor civiliza si ei, macar de frica masurilor punitive drastice daca nu din convingere. vezi germania anilor 50.

pai hai sa ne imaginam astea in romanica si sa ne dam seama de ce nu merge treaba....
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In bucuresti parcarile de pe aleile din spatele blocurilor sunt platite, cele de pe bulevard NU. Astfel, daca nu ai loc de parcare platit, fie intri pe alee si cauti un loc liber, fie parchezi la bulevard, ca gasesti un loc liber (la un moment dat).

Daca ar fi 4-5 parcari nenorocite supraetajate in zonele cheie (infipte in pamant si 3-4 nivele la suprafata) strazile ar fi libere. Insa nu are rost sa dezbatem subiectul deoarece nu sta in puterea noastra sa facem nimic, cel mult ne stresam degeaba.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu cand am spus ca atunci cand nu gasesc loc de parcare prefer sa o las la 500 de metrii de bloc cineva de aici m-a blamat.Ce sa mai vorbim in cazul asta de parcari amenajate si supraetajate?E clar ca acolo vor parca doar cei care au blocul in imediata(10-20m) apropiere.
Majoritatea dintre noi prefera sa iasa din scara si sa se urce direct in masina sa nu cumva sa le cada galoanele.Tocmai de aceia sunt si acele blocaje in intersectii(nu toate),dar daca nu s-ar parca aiurea s-ar mai decongestiona traficul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR