Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lkn a scris:deci asta era floarea Shocked
palete au majoritatea pompelor de apa(si de la opel toate au) deci asta nu e un criteriu.
distributia nu e facuta de gm, e facuta de alta firma doar poarta logo-ul gm,asa se intampla in general.
ca si kit de producator eu folosesc fara probleme role INA si curele ContiTech.mi se par cele mai bune la raport calitate/pret.
in concluzie recomandarea mea e sa mergi sa-ti schimbi cat de repede distributia indiferent de ce povesti ai auzit,eu zic ca e mai sigur asa si nici nu stai tot timpul cu frica-n san.NIMENI nu poate sa-ti spuna sincer cati km a facut masina cu distributia care o ai
P.S.:jargonul mecanicilor difera de la oras la oras chiar si de la service la service deci nu are rost sa ne iei cu intrebari gen "are floare sau nu?" pentru ca nu impresionezi cu cuvinte invatate de la mecanicul de la coltul strazii mai bine itrebi frumos de ce ai nevoie pentru ca noi incercam sa ne ajutam unul pe altul, cu cat stie fiecare, nu sa ne impresionam cu chestii auzite de la altii.

usurel nu te excita, intrebam , n-am dat cu paru',......
nu de tampit a zis mecanicul de 2 tipuri de pompe , cu sau fara floare.
in fine ,................. inchid subiectul. 10x anyway......
Skip ads

  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
tocmai ce spuneam:"a zis mecanicul"Smile
nu m-am agitat,pur si simplu ti-am facut o observatie.
pana la urma ce-ai hotart?O schimbi sau nu?daca da,da niste preturi.
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
intervin pentru a clarifica diferentele intre cele 2 modele de pompe ce se pot monta pe X16XEL fara probleme:



Dupa ce am luat masina pe capacul distributiei scria ca masina rulase cam vreo 20000km cu distributia .......nu i-am crezut si am schimbat-o cu un kitt complet + pompa apa ( am folosit curea Gates( ca nu era disponibila Conti), role Ina si pompa apa Graf). Lucrez in domeniul pieselor de schimb si mi-au trecut multe prin mana si in astea am incredere deplina .
Dupa ce am desfacut cred ca era adevarat pentru ca rolele daca le stergeam de putin praf arau ca cele noi i-ar pe curea care era tot Gates se vedea scrisul si era made in germany pe cand cea luata din Ro made in UE Sad
Am aschimbat kitt-ul pentru siguranta deplina . Cand am ajuns la pompa de apa surpriza.....nu era ca cea de pe masina( era ca cea din poza cu ridicatura ) , dar am studiat-o si am vazut ca se poate monta si cea fara ridicatura dar intro alta pozitie ( care e data de schema care se gaseste in cutie Smile )
De atunci merga fara problema de vreo 4500 km........
sfat : nu va luati dupa vrajelile ce se spun la vanzarea masinii in vederea schimbarii unor lucruri, 90% vor sa scape de masina, verificati masina cu atentie , schimbati kitt-ul de distributie in special , directia si franele .
Un prieten a avut marele ghinion sa aibe fuzeta pe fata fisurata sub telescop si la o curba i s-a rupt ................el nu a avut nimic dar masina a avut de suferit ( cine sa gandea vreodata la fuzeta ca se va rupe - de aceea mare atentie !)
bafta!
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
apropo de distributie, cer cateva idei, pareri. deci,am gasit masina pe mobile.de si avea 119000km, am vorbit la o firma care aduce masini si le-am zis ca vreau exact masina respectiva, ei trebuie sa sune si sa afle detalii despre masina si daca din convorbirea telefonica rezulta ca masina este ok, pleaca un sofer care sa o aduca. masina luata din autohause. bun, dupa ce am primit masina, am vazut ca are carte service la zi pana in 2007 (km anuali intre 8000 si10000km) in care aparea ca a fost schimbata distributia completa la 67000 km si la 112000km, ultima schimbare dovedita si de un actipild lipit pe motor. am vrut sa schimb bujii, filtre, placute frana, dar toate erau noi, aratau ca noi deci erau schimbate cu aproape un an in urma,cureaua de distributie arata ff bine, se disting foarte clar pe dinti x-urile sau romburile alea(niste figuri geometrice)iar cauciucul e proaspat, nu am schimbato. Acum nelamurirea, cureaua de transmisie era foarte scoapta si ma intreb de ce nu a fost schimbata odata cu distributia pentru ca oricum a fost data jos datorita distributiei. aceasta curea ma face sa am un mare semn de intrebare. voi ce parere aveti , de ce sa fi omis neamtul sa schimbe acea curea daca arata janlnic?
Skip ads

  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Cosmin - banuies ca alea cu floare erau mai scumpe Very Happy
@Nitrouxm - pompa este rotunda si se poate monta 360 de grade. Trebuie pozitionata insa cu palele ( floarea Very Happy ) in dreptul orificiului de intrare lichid in corpul pompei. Ai gasit 2 modele pt ca sunt tipuri de motoare in care pompa de apa inlocuieste rola intinzatoare. Daca te uiti bine la ea ai sa vezi ca are si cap de cheie pentru reglarea intinderii curelei.
@Radovan_eu - cred ca la tine, ca sa schimbi cureaua de transmisie, trebuie sa desfaci tamponul motor. Ca sa schimbi distributia nu este necesar scoaterea curelei de transmisie. Mai studiaza problema. Si e bine de schimbat daca zici ca e scoapta. Cand se rupe pa incarcare baterie si servodirectie. In oras nu ar fi o problema, dar ce te faci in padure la Poieni? Cred ca am eu o curea varianta cu AC.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cornel2cornel a scris:@Radovan_eu - cred ca la tine, ca sa schimbi cureaua de transmisie, trebuie sa desfaci tamponul motor. Ca sa schimbi distributia nu este necesar scoaterea curelei de transmisie. Mai studiaza problema. Si e bine de schimbat daca zici ca e scoapta. Cand se rupe pa incarcare baterie si servodirectie. In oras nu ar fi o problema, dar ce te faci in padure la Poieni? Cred ca am eu o curea varianta cu AC.


am omis sa spun ca am schimbat demult cureaua de transmisie(cam greu dar am reusit), intrebarea era de ce nu a schimbat neamtul si aceasta curea care era vizibil foarte scoapta.
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pentru ca e neamt? Very Happy
Asta noi nu avem de unde sa stim.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cornel2cornel a scris:Pentru ca e neamt? .


da,iar noi suntem romani si ne dam cu parerea la orice, deci dativa cu parerea, eu ma gandesc ca la momentul schimbarii distributiei ,cureaua de transmisie nu arata asa rau si s-a deteriorat in perioada urmatoare, sau neamtul nu schimba ceva daca nu are termenul de folosinta expirat chiar daca este uzat? greu de crezut.
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cornel2cornel a scris:@Cosmin - banuies ca alea cu floare erau mai scumpe Very Happy
@Nitrouxm - pompa este rotunda si se poate monta 360 de grade. Trebuie pozitionata insa cu palele ( floarea Very Happy ) in dreptul orificiului de intrare lichid in corpul pompei. Ai gasit 2 modele pt ca sunt tipuri de motoare in care pompa de apa inlocuieste rola intinzatoare. Daca te uiti bine la ea ai sa vezi ca are si cap de cheie pentru reglarea intinderii curelei.
@Radovan_eu - cred ca la tine, ca sa schimbi cureaua de transmisie, trebuie sa desfaci tamponul motor. Ca sa schimbi distributia nu este necesar scoaterea curelei de transmisie. Mai studiaza problema. Si e bine de schimbat daca zici ca e scoapta. Cand se rupe pa incarcare baterie si servodirectie. In oras nu ar fi o problema, dar ce te faci in padure la Poieni? Cred ca am eu o curea varianta cu AC.

10x, Cornele . ~~~~~~
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lkn a scris:tocmai ce spuneam:"a zis mecanicul"Smile
nu m-am agitat,pur si simplu ti-am facut o observatie.
pana la urma ce-ai hotart?O schimbi sau nu?daca da,da niste preturi.

630 lei = 3 role , doua curele, pompa de apa ).sa vedem manopera . Bafta ! Very Happy
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@radovan_eu daca nu ai AC e foarte simplu de schimbat iti trebuie doar o cheie fixa sau inelara de 16
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
lkn a scris:@radovan_eu daca nu ai AC e foarte simplu de schimbat iti trebuie doar o cheie fixa sau inelara de 16

Radovan_eu a scris:am omis sa spun ca am schimbat demult cureaua de transmisie(cam greu dar am reusit), i

am AC si a fost destul de dificil deoarece nu am dat jos suportul de la motor.
Skip ads

  • cushner

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat la vectra mea, acelasi motor, distributia.
150k km la bord, mai mult ca sigur matrasiti si-am descoperit ca:
- cureaua fusese schimbata, arata bnisor
- pompa de apa era cea din '98 si erau putine semne de rugina (semn ca scapa pe undeva)
- rola intinzatoare
- un semering ce scapa putin ulei
Curea ContiTech, pompa Hepu, rola intinzatoare INA parca.
Piesele au costat 230RON iar manopera 280 (in care era inclus si semeringu' uzat).


Din cate stiu la vectra A daca se rupea cureaua de distributie nu avea de suferit nimic, ii puneai alta si o lua la prima cheie. (aveau pistoanele alta forma, la fel si supapele).
In general insa la orice masina trebuie schimbat kit-ul (sau cel putin cureaua) imediat dupa ce-ai luat-o asa ca sfatul este:
N-are sens sa te zgarcesti la 500Ron si sa bagi apoi alte mii in motor.
Succes si sa ne anunti cum merge!

P.S. Pompa a fost ce de mai jos:

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Vreau sa cumpar o curea de distributie pentru un X16 XEL! Ce marci consacrate imi recomandati? Am gasit pentru inceput ContiTech si Gates!
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Amandoua sunt la fel de bune
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
marius-anton a scris:Amandoua sunt la fel de bune

Mersi de info Marius, am optat pentru ContiTech!
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
problema e ca la vectra b nu se pot vedea km reali cu nici un laptop.in al doilea rind ca sa fii linistit schimba kitul de distributie adica cureaua si cele 3 role si ca interval de service 60000de km sau 4 ani.chiar daca masina nu are rulaj cureaua trebuie schimbata ptr ca se invecheste ca si material.bafta
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat distributia la 187.000 km dar fara pompa de apa..am verificat-o cvat de cat nu avea joc deloc...acum am 218.000 si balta sub masina...pompa de apa s-a spart sigur..acum sa vad de care pun Confused
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
CosmineLis a scris:sa vad de care pun Confused
la recomandarea unora am pus pompa apa hepu la fabie cand am schimbat distributia, la fel o sa pun si pe vectra cand ii v-a veni timpul.
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si am vazut ca sunt cu floare sau fara floare? inca nu am dat-o jos..se potriveste si una si alta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR