Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bun, ca sa inteleg si eu putin, care mai exact sunt stergatoarele aero? In prezent pe astra h-ul meu le am pe cele din fabrica, cu o singura lamela si prindere diferita fata de cele pe rama metalica.....si habar n-am de unde si ce stergatoare/rezerve sa iau ca sa le inlocuiesc. Niste Valeo originale gasisem cu 160, ceea ce mi se pare enorm
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce ai tu sunt sunt Bosch aero. Este un standard creat de Bosch si dupa care au facut si altii dar preponderent pentru masinile mai vechi, care initial au avut stergatoare cu rama metalica. Valeo este printre cei mai buni dintre ceilaltii.
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles acum care e treaba cu aero, dar presupun ca cei de la Bosch fac aerotwin pe mai multe tipuri de prindere. Problema mea e ca nu gasesc stergatoare pe tipul de prindere existent pe Astra....probabil doar sa caut rezerva.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se gasesc bosch aero si cu prindere clasica, se numesc aero retrofit si sunt cu vreo 20-30 lei mai scumpe decat cele aero clasice. Asa am eu pe astra si am brate clasice la stergatoare.
Legat de pret: asa am zis si eu pana le-am luat, intr-adevar am fost nebun sa dau 150 lei pe stergatoare, dar sterg de minune. Cand e ger le dau jos de pe masina peste noapte.
Skip ads

  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@aco: nu cred ca e asa clasica prinderea la mine. E vorba de un ax lateral la capatul bratului, pe care se fixeaza stergatorul...cum e in poza : http://i21.ebayimg.com/05/i.../20/59/8f51_1.JPG

Ideea e ca nu stiu unde sa gasesc asa ceva, si nu caut ceva sa ma usuce la bani gen Bosch, Valeo.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am vazut in selgros niste stergatoare in ambalaj verde la 38 lei bucata ce aveau acest sistem de prindere. Acum nu stiu cat de bune sunt..
  • iagur

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Durata de viata medie a unei lamele siliconice inainte de a da semne de oboseala este de 6 -12 luni .
Eu am gasit 3 avantaje ale acestor lamele :-rezistenta mai mica a aerului la viteze mai mari
-sunt mai usor de curatat iarna
-stau mult mai apasate pe suprafata de stergere ne mai fiind nevoie de mai multe miscari ale stergatorului pentru a curata integral parbrizul
Mentionez ca le am deja de 7 luni si nu dau semne de oboseala iar pretul lor a fost undeva la 42 de lei/set
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Le-am schimbat si eu de 1 saptamana cele originale ( Vectra C 2003 ) care deja dupa 6 ani ( 120.000km) cam intind apa pe parbriz si am luat Bosch .
A costat 130Ron setul , de la ASKA ( Constanta ) .

Mai are un prieten ( pe VW Bora 2003 ) stergatoare Bosch de 1an+ si sterg foarte bine inca.

Deci pt cateva cateva zeci de ron in plus merita zic eu .
Skip ads

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Recomand stergatoarele lamelare . Eu am originale GM si sunt de cand am luat masina. Sterg perfect si acum dupa 1 an si 6 luni. Pt un prieten cu vectra GTS am comandat Irmscher lamelare cam 50 de eur cu tot cu transport din ge. Impecabile. La viteza sterg mult mai bine decat cele normale, apasand pe geam mult mai tare din cauza formei.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Intervin in acest topic pt a nu deschide inca unul.
Am o astra H, stergatoare Valeo (diferite fata de cele din Carrefour- ma refer la modul de prindere)


Mi-am luat un set Aero, ieftine, sa vad cum sterg dar nu stiu sa le montez.

Ma poate ajuta cineva?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc la masina ta. Ce ai luat tu se numesc aero retrofit.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Nu se potrivesc la masina ta. Ce ai luat tu se numesc aero retrofit.

okey, multumesc mult.
imi pare bine ca n-am dat o avere.
pe spate totusi scrie ca merge la opelul meu, daca nu ma insel Smile
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:Salut. Intervin in acest topic pt a nu deschide inca unul.
Am o astra H, stergatoare Valeo (diferite fata de cele din Carrefour- ma refer la modul de prindere)


Mi-am luat un set Aero, ieftine, sa vad cum sterg dar nu stiu sa le montez.

Ma poate ajuta cineva?


Cauta si pe alte forumuri, vei gasi un topic cu schimbarea doar a lamelelor de pe stergatoarele Valeo. Poti pune lamelele de la cele Aero la cele Valeo. Eu asa am facut, si merg ireprosabil de 1 an.
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La Zafira B a mea, am facut asa: am luat din Auchan Militari doua stergatoare asimetrice, cu lamela unica flexibila si bineinteles alta prindere decat la Zafira. Le-am demontat pe cele de pe masina mea, adica le-am scos din suport si le-am aruncat. Le-am luat pe cele noi si le-am introdus in suportul original de zafira. Deci nu doar lamelele. Cu totul, mai putin suportul de prindere. Sterg minunat. Cele doua stergatoare, no name, au costat impreuna 27 ron. Asta e a doua oara cand am facut asa. Ma tin cam 8 luni.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:Salut. Intervin in acest topic pt a nu deschide inca unul.
Am o astra H, stergatoare Valeo (diferite fata de cele din Carrefour- ma refer la modul de prindere)


Stie cineva alte stergatoare inafara de valeo(pt ca-s scumpe), care sa fie bune si mai ieftine ?

merci
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:
Stie cineva alte stergatoare inafara de valeo(pt ca-s scumpe), care sa fie bune si mai ieftine ?

merci

Revin: eu am luat stergatoare "Victor" din Metro, de 22" si 18", parca. Pentru a fi mai sigur, masoara-le.
Am scos de la capete "dopurile" de pe ambele tipuri de stergatoare (cu un patent), am extras lamelele. Cele Valeo, vechi, le-am aruncat, iar cele noi (Victor) le-am montat in locul celor vechi. Am pus la loc dopurile alea de plastic, si de peste un an, merg foarte bine: nu lasa urme, nu scartaie.
Cost: ~50 lei amandoua.
Succes.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Stergatoarele "victor" pe care le-am vazut in metro si in selgros sunt cele mai bune stergatoare care pot fi luate la pret acceptabil. (exclud aici champion care sunt foarte bune insa sunt cu arc, nu aero)
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
respected a scris:
Stie cineva alte stergatoare inafara de valeo(pt ca-s scumpe), care sa fie bune si mai ieftine ?

merci

Revin: eu am luat stergatoare "Victor" din Metro, de 22" si 18", parca. Pentru a fi mai sigur, masoara-le.
Am scos de la capete "dopurile" de pe ambele tipuri de stergatoare (cu un patent), am extras lamelele. Cele Valeo, vechi, le-am aruncat, iar cele noi (Victor) le-am montat in locul celor vechi. Am pus la loc dopurile alea de plastic, si de peste un an, merg foarte bine: nu lasa urme, nu scartaie.
Cost: ~50 lei amandoua.
Succes.

salut.
Scuze, chiar sunt novice, nu inteleg care "dopuri"
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:
Scuze, chiar sunt novice, nu inteleg care "dopuri"


La cele 2 capete ale lamelelor, sunt niste capace, arata cam ca antenele "aripioara de rechin". Se trage de ele cu un patent (le invelesti in carpa, sa nu ramana urme) si ies. Dupa ce le scoti, poti extrage doar lamelele de cauciuc.
Cel mai bine, cauta pe un alt forum (Astra Forum, cred) e un tutorial cu poze si explicatii.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos.
Am gasit, cand o sa-mi fac curaj am sa incerc sa le schimb;)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR