Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
de citeva ori pe an ma duc si eu cu fetita la schiat , de obicei la Poiana.sper dupa sarbatori sa ajung pe acolo.am si rude prin Brasov asa ca stau la ele.


Ultima modificare facuta de iulius la Mie 21 Dec, 2005 11:36 am
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Zafirule ia spune-ne impresii de pe partie, cum se prezinta zapada? nu ne lasa asa cu ochii in soare Smile
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sorry ca n-am postat inca... am postat prin alte parti ale forumului mai pe goana...
am ajuns la 9 fara un sfert (plecat din Buc la 7:10, mers regulamentar Wink )
nu era coada jos in schimb am pierdut o cabina din cauza lu nea' nu mai stiu care, n-are importanta.
la 1400 am stat la o coada acceptabila (am luat a 3-a cabina deci cam 20-30 min), dupa aia insa am inteles ca erau cozi si de 2 ore...Shocked e cam singurul loc de pe Valea Prahovei unde se poate schia cit de cit si atunci se explica aglomeratia.
sus, batea un pic vintul si cam inghetai (erau cam -12 si cu vint... hm hm)
asadar: zapada super!!! un pic cam inghetata, cu crusta, prin zonele unde a fost batuta de vint adica:
pe Valea Dorului-stinga spre Scindurar (cea de incepatori)
pe firul telescaunului prin stinga lui (cam pe unde tin astia concursurile, la cupa IPA de exemplu)
in schimb:
prin dreapta telescunului era senzationala...(erau si ceva mai multi schiori)
nu prea era aglomeratie la telescaun... de-abia spre 12 s-a mai umplut...

am facut 8 coboriri si apoi am luat-o pe Carp- SUPER!!! cu exceptia faptului ca erau niste imbecili cu sanii chiar la 1500 la iesirea din canal unde ii dai viteza... i-am injurat bine si pe urma imediat dupa statia meteo le-am luat in spate pt ca nu prea e zapada acolo unde instaleaza astia telescunul nou..
era ora 13:30 si inca era coada imensa spre 2000...., eu trebuia sa plec pt ca cumnatul meu trebuia sa ajunga in Buc pe la 16....

Una peste alta fain, un pic cam frig dar asa ca de prima tura dupa un an de pauza super ok...
Ca chestie negativa insa:
o cartela de 30 puncte = 110RON
(au facut si ei o chestie buna ca la cabina nu iti mai papa 3 puncte ci doar 2, tot atit cit la scaun in Valea Dorului)
DAR
ca se te simti bine... (ma refer la sport nu la vinul fiert din vale Wink) eu zic ca faci cam 10 scaune si 2-3 carp-uri/papagal/tirle
asta inseamna ca impreuna cu punctele consumate ca acces (pina la 1400, apoi pina la 2000 si retur) te duce cam la 1 milion pe zi de persoana schiatul. NUMAI schiatul....
7 zile= 7 milioane... grosso modo 200 Eur...(daca punem 35000 euroiul)
Pai fu...i mama ei de treaba
La Zell am See sau Kitzbuehel sau nu mai vorbesc in Slovacia sau Slovenia (ca acolo e sigur si mai ieftin...)
un schi pass de 6 zile in virf de sezon e 150-160 Eur.... si nu te dai de 2 ori prin acelasi loc... in toate astea 6 zile...

mda... vorba aia... avem o tara, cum procedam???
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
bravo maestre chiar imi pare rau ca nu am putut veni, dar eu mai am o faza in perioadele astea aglomerate skiez cam asa(cand e loc de combinatie): urcare cu prima cabina (revizia) la 7.00 bagat 4-5 carpuri pana la 8.00 (adica daca prima cabina cu care ai urcat e cea de pe dreapta cu aia urci de fiecare data adica coborare in max 6 min 2000-1400) si daca a si nins noaptea e bestial ca faci tu primele urme in pulvar, dupa care mic popas la 2000 cu baietii de la salvamont dupa care mers in vale bagat ture ca nebunii pana incep sa vina paltonarii si sa se aglomereze apoi jos in vale la cabana papa, vinut, plaja, fete si daca dau baietii drumu la scandurari go there si play chicken cu baietii sau un fel de extrem prin vaioaga de langa telescaun in dreapta (trebuie rupte si schiurile undeva, nu?).
Mama da ce pofta mi s-a facut nu mai pot...... si stau la birou ca un idiot... dar las ca ma fac eu mare Rolling Eyes
In privinta banilor e rupere frate nu prea te mai poti atinge eu sper sa imi poata face rost de cartela baietii ca altfel am pus-o.... Cool
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eeee... tinerete tinerete... Wink pe mine nu ma mai tin grisinele sa fac 4-5 asa unu dupa altu... oricum am invatat tirziu sa schiez.. (mai la batrinete) da' m-a prins microbu' si si eu fac la fel... "pontez" devreme...
astia care vin sa-si arate echipamentul sau gagica... las-i sa stea la coada...
am inteles ca nu prea mai merge nici o combinatie cu baietii ca le-au pus camere...Crying or Very sad poate jos la scaun sa mai mearga ceva

btw.. tb sa-mi schimb claparii, am unii super buni Raichle dar au deja multi ani si s-a tasat un pic ciorapul din interior, ma cam bat pe glezna...
ai vreo sursa mai buna... nu vreau super fitze dar vreau sa iau unii mai de top sa-i tin la fel 5-6 ani (nu-s adeptul modei... anu asta ce culoare de clapari sa-mi iau sa se asorteze cu schiurile si cu blonda din ultimul model de passat... Wink )

o sa fac o incercare sa stau vreo 2 -3 zile intre Craciun si Revelion si poate mergem

Hai baietii... Eduard?? Iulius??

P.S. Am citit in EvZ ca se inaugureaza telegondola din Poiana... capacitate 2200 pers/h ... e , asa parca, parca mai merge...
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
dupa sarbatori prin ianuarie pe la mijloc pina atunci serviciu la greu.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sad Sad Sad Sad

Cel mai urat lucru.... sa lucrezi de sarbatori si mai ales de craciun.

@zafirul daca vii deseara la mall la meeting vb acolo mai in detaliu Laughing
  • remusnrs

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2004

  • Mesaj Privat
zafire, asa cum am vorbit si la intalnirea de ieri .. eu vreau sa merg cu taica-meu .. sa vad cand vrea si el. O sa trag de el sa msergem cum zici tu, adica la inceputul lui martie. Mai e o chestie .. sper sa nu vrea sa mearga cu C4-ul lui pt. ca .. nu stiu de ce imi suna prea rau a tabla subtire masina aia Laughing
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salutare opelistilor !
Si mie imi place sa schiez ... desi nu am schiat decat 2 ani ..(deci sunt un mic incepator Embarassed -da lasa ca ma fac eu mare ! Laughing ). Vreau si eu la schi.
So ... aranjati treburile .. Si sa mergem .
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Din pacate am fost nevoit sa ma dau putin la fund. Mama lor de belele Exclamation
Cand vin...vin ca pe banda.
Sper din tot sufletul ca in perioada dintre craciun si revelion sa fac si eu impreuna cu voi cateva partii. Mi-e tare dor!...dar asta e.
Zafire,si ceilalti pro schi...stabiliti o zi si promit sa fac tot posibilul sa nu ratez ocazia si de data asta.
Si inca o chestie,apro-pos de bani Sad ,nu vi se pare mai ieftin in Predeal sau Busteni,pe Calinderu-noua partie-Question inca n-am fost dar am auzit ca e buna.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
up Wink
nimic Zafirule Question
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai lucrurile stau cam asa:
pe 27 mai am niscai treaba prin Buc...
pe 28 as avea un drum pina la TM (cu intoarcere eventual in aceeasi zi daca se merge ca lumea pe sosele...)
ce ramine ar fi un 29 sau un 30 de dimineata pina seara (dar cind zic dimineata insemna FOARTE dimineata pt ca altfel cred ca e crima...)


Ultima modificare facuta de zafirul la Sam 24 Dec, 2005 7:44 pm
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Pt mine e OK si la 3 dimineata Very Happy . Astept sa deschida aia telescaunul sa fim primii pe partie Very Happy

Cine mai merge Question
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...nu se rataceste nimeni prin Slovacia in perioada 30-02 ?
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
lucky me! Ca fiind in BV pot sa-mi iau oricand o zi libera in timpul saptamanii si sa o intind in apropiere la ski Smile

In rest sper sa nu sar vre-un weekend fara a merge pe partie Smile

Asa ca ne vedem sus Smile
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
4est, zi-ne si noua cum e cu noua gondola din Poiana... mai e aceeasi aglomeratie? (am inteles ca are capacitate destul de mare)

luciani67 - distractie cit mai frumoasa acolo si sa ne zici si noua cum este ca sa ne facem si noi planuri pt februarie-martie Wink

SARBATORI FERICITE TURUROR!!!!!!
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am schiat doar in Predeal si Straja(Vulcan).Schiez doar de 2 ani.Nu stiu cum e pe restul partiilor, asa ca Zafirule merg pe mana ta dar ma gandesc un pic si la nevasta, ca nu prea are tupeu pe partiile cu inclinatie mare.Observ ca si la Sinaia sunt destule partii,chiar si pt incepatori.
Ia aruncati un ochi aici
http://www.tour-romania.inf...rtii_ski_romania/
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Wink
Straja e in Lupeni nu in Vulcan ; dar oricum e pe aproape. Laughing
iata mai multe informatii pentru pasionati.
http://www.skiresorts.ro/in..._resort&res=4
Eu acolo merg de prin '95 in fiecare iarna cu mici exceptii.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:Wink
Straja e in Lupeni nu in Vulcan ; dar oricum e pe aproape. Laughing
iata mai multe informatii pentru pasionati.
http://www.skiresorts.ro/in..._resort&res=4
Eu acolo merg de prin '95 in fiecare iarna cu mici exceptii.


Stiu ca e in Lupeni Smile Dar din cate stiu eu Lupeni apartine de Vulcan.
Serios?? Poate facem un drum impreuna.Imi place mult statiunea. Am niste prieteni acolo si am vb cu ei la tel azi. Cica s-a scumpit un picut si la ei. Oricum eu fac o Straja prin ian.febr.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sunt 2 orase diferite la diferenta de 10 -15Km unul fata de altul, dar ambele in Valea Jiului. Din Vulcan se poate urca la o alta partie amenajata cu teleschi numita Pasul Vulcan; mai putin cunoscuta (si mai putin aglomerata) fiind mai greu accesibila auto. Din Petrosani se poate merge in Parang ; se urca cu telescaunul si acolo se schiaza bine (cei de la ANEFS au aici tabara de schii in fiecare iarna). La Straja acum nu prea e de mers ca au preturi mari (asa e in fiecare an de sarbatori); dar imediat dupa sarbatori scad preturile aproape la jumatate; apoi mai au un "varf" in perioada vacantelor studentilor (in februarie) cand iar cresc preturile.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR