Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am citit topicul , eu am z14xep, mai sus se facea referire la z14xe, se aplica datele de la z14xe ?
Skip ads

  • scarabeul1984

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am cumparat recent un Opel Astra G 1.7 DTI, motor: Y17DT, an fabricatie 2003 dar care a fost inscrisa prima data in 2005 cica a fost masina de showroom , are 77000 Km, masina a fost rulata doar in Romania, as vrea sa-mi schimb consumabilele si cureaua de distributie dar nu stiu exact ce trebuie sa schimb, poate ma puteti ajuta?
Cureaua este cea originala de la ISUZU si din cate stiu ar trebuii schimbata la 140000 Km sau ( 5 ANI ?).
M-am mai interesat si ar trebuii schimbate:
Cureaua de distributie, Roala intinzatoare, Rola ghidaj, Cureaua de transmisie (Asa mi-a spus cineva ca schimba cei la service de la Opel), Uleiul (5W30), Filtru ulei, filtru aer, filtru polen, filtru motorina (nu stiu daca exista) si am mai citit pe undeva ca daca imi schimb cureaua ar trebuii sa imi schimb si pompa de apa dar cineva de la un service mi-a spus ca la modelul meu Y17DT nu este nevoie voi ce spuneti?
Ce mai trebuie schimbat sau ce nu trebuie din ce am spus eu ?
Va multumesc,
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Schimba si pompa de apa...eu tot aceeasi dilema o aveam.....nu costa multa si intra in manopera distributiei...daca ti se defecteaza ulterior, manopera va fi la fel.....
  • scarabeul1984

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si ai schimbat si cureaua de transmisie?
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca aceasta curea se cheama si de accesorii , da, de fapt am schimbat asa - 2 curele, 2 role, pompa de apa. Iar poma de apa Hepu Germania e cea mai indicata, eu am gasit-o cu 180 lei
  • scarabeul1984

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca cei de la Opel chiar schimba si cureaua de transmisie la schimbarea distributiei?
Pentru motorul meu Y17DT este necesar sa schimb si pompa de apa? Cei de la service mi-au spus ca nu este nevoie, dar ma gandesc ca poate o fi dificil de schimbat si atunci prefera sa faca bani mai usor.
Voi ce spuneti?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu de deloc dificil, numai sa iti dea garantie la lucrare. Daca fulia de la pompa nu prezinta uzura..si pompa nu are scapari de antigel pe la semeringuri, nu e neaparat necesar sa o schimbi. Insa, daca peste 1-2 luni o sa ai pierderi de apa pe la pompa..baietii o sa iti mai incaseze inca o data manopera pe care acum ar fi facut-o gratis..Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR