Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi si tie Iuliane...am deliberat cu familia ca...uraganu'. Laughing Plec pe data de vineri 3 iulie a.c. Voi merge in Tg.Neamt pentru a mai lua pe cineva apropiat gazdelor mele din Italia. Continui pe 4 iulie spre Cluj-Oradea,cu popas seara la Oradea,somn pentru urmatoarea zi(aici am vorbit deja cu libra ma voi caza o noapte in Oradea.Ii multumesc si lui anticipat pentru ajutorul care a dorit sa mi-l acorde). Pe 5 iulie dimineata ies si eu la drumuri adevarate in Europa.Traseul ales e cel spus de popescu iulian,prin Ungaria,Austria si intrare in Italia prin Tarvisio. La intoarcere vad eu cum stam cu timpul si monetaru'. Smile Deci,daca @Byke imi poti recomanda ceva interesant de vizitat pe traseul spus de Iulian nu pot sa-ti fiu decat recunoscator(poate la intoarcere,preconizata in jurul datei de 18 iulie zabovesc vreo doua ore prin Cluj sa dau o bere...pentru ca as vrea sa-l vad si pe prietenul liberlamare). Topicul zic sa ramana deschis deoarece mi-ati dat ceva informatii,utile pentru orice forumist de pe ClubOpel. Si bineinteles la aceste informatii pot fi adaugate si altele...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,098
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu zic ca traseul dat de Iulian e cel mai bun. Il notez si pentru mine. Pentru intoarcere.
Din pacate, Sorine, eu voi pleca in concediu in august.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Acum Marius daca tot esti prin preajma ce parere ai...sa folosesc spre Cluj din Tg.Neamt iesirea pe la Poiana Largului-Toplita ? Cum or mai fi drumurile pe acolo pe la Toplita? Stiu ca tu ai fost pe la Timisoara inainte de sarbatorile de Craciun parca si de aia te intreb?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,098
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Intre Toplita si Reghin e varza drumul. Cel putin asa era in decembrie. Acum nu stiu, poate au mai reparat. Desi nu cred.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Toplita e VARZA!
Un amic a fost week-end-ul trecut si si-a numarat dintii de pe jos.
Daca pleci pana la Toplita, e ok, dar daca pleci pentru 1600 km pana in Italia, ia-o pe altundeva.

Revin cu informatiile promise si cu amanunte ,acu tre sa fug...
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Reghin-Toplita este "reparat", plombate craterele. Se poate circula destul de OK (70km\h) plus ca intre Toplita - Reghin nu sunt RADARE(ocazional in Brancovenesti).
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se cam ciocnesc informatiile contradictorii despre drumul asta ... Rolling Eyes @Byke,astept cu nerabdare noile tale informatii. Ai talent de ghid turistic. Surprised
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Coloanã nu vom putea face. Pentru vara asta Trogir-ul (Croaþia) mã aºteaptã. Merg într-un sãtuc mic, uitat de lume, cu casa pe malul apei, la liniºte, aer curat, sã aud melciºorii cu umblã, rãcuºorii cum povestesc, aricii de mare cum se hrãnesc ºi valurile mãrunte cum se sparg de pietricelele fine, care, când calci pe ele, te gâdilã sfidãtor...
Dar sã revenim la ale noastre. Din experienþa mea îþi (ºi vã) debitez urmãtoarele:
(eventual chiar sã þi le ºi listezi, poate uiþi ceva )

1. Romania
Drumurile sunt relativ bune, griji la trafic, ºtiind cã pleci la drum lung nu trage de maºinã, de depãºiri, de curbe luate la viteze mari. Odihna ºi relaxarea de pe drum fac parte din concediu. Ajungi la destinaþie ºi habar n-ai prin ce meleaguri ai trecut.
Fainã colaborarea cu libra, referitor la cazarea în Oradea.
Când pleci a doua zi din Oradea, înspre vama Borº nu te abera cu viteza pe cele patru benzi destul de libere, pentru ca sunt ºi camere fixe ºi stau orãdenii relativ des pe traseu. Înainte de vamã fã plinul de la staþia peco favoritã, evitã sã iei carburant din Ungaria, au preþuri piperate. În vamã vei trece de clãdirile româneºti ca în brânzã, e cam închis peste sensul de ieºire din þarã. Dincolo, în 100 de metri, la unguri, în condiþii normale vei întâlni o coadã de câteva maºini. Dacã totul merge bine, îþi vor fi solicitate actele pasagerilor, adicãtelea cãrþile de identitate sau paºapoartele, depinde ce vrei sã duci cu tine, îþi vor spune "la revedere" stâlcit ºi cam asta e. Dacã te întreabã "unde plecaþi", zici frumos "concediu Italia" Smile

2. Ungaria
Dupã ce ai trecut de vamã, lasã bucuria cã ai trecut ºi extazul occidentului ºi nu apãsa pedala de acceleraþie. Aprinde farurile ºi ordoni pasagerilor din spate sã-ºi punã centurile de siguranþã, pe care oricum le recomand sã le folosiþi ºi la noi în þarã. Dacã pânã în Ungaria ai umblat obiºunit, pe teritoriul unei þãri strãine te supui legilor lor, amenzile fiind foarte mari. N-are rost sã-þi strici începutul de concediu pentru o amendã penibilã, cã n-ai centura sau n-ai farurile aprinse. Griji la proiectoare, sã nu cumva sã le foloseºti.
Primii kilometri dupã vamã sunt limitaþi la vreo 70km/h. Þine minte ce-þi spun ºi la întoarcere sã-mi dai dreptate, daca prin pãdurile alea de la marginea ºoselei, în primii 20 de km n-ai întâlnit cel puþin un echipaj de poliþie. Rendörseg, în maghiarã.
În localitãþi reduci viteza, pe traseul ãsta, fiind relativ mult circulat, stau radarele ca rândunicile pe sârmã.
La Berettyoujfalu, dupã ce intri în localitate, la primul sens giratoriu uºor la dreapta, la prima ieºire, înspre Debrecen. Nu uita sã pãstrezi viteza legalã, chiar dacã-i liberã ºoseaua pânã la orizont. Asta în localitate. Afarã îi dau ºi eu lejer 130, am cu ce.
Continui drumul pânã la Debrecen. Intrarea în oraº se face pe patru benzi, vei lãsa capãtul pistei aeroportului la stânga, continui drept înainte trecând prin mai multe intersecþii cu semaforizare sincronizatã la 60 km/h. La capãtul celor patru benzi urmeazã o curbã largã la dreapta ºi apoi urci pe un pod ce trece peste calea feratã. Atenþie sporitã la coborârea de pe pod, trebuie sã virezi la dreapta. Mergi încet, ca sã ieºi pe unde trebuie, gps-ul nu te ajutã foarte mult, între ieºiri fiind maximum 10 metri, uºor putând greºi. Ai indicatoarele, urmãreºti Debrecen pe autostrada M3. Treci prin oraº, te iei dupã gps. Vei trece pe lângã MOL, OMV ºi altele. Dacã vrei sã-þi iei vignetã încã din oraº, te opreºti la o pauzã acolo. Dacã nu, mergi mai departe, ieºi din oraº ºi continui drumul încã vreo 10km pe ºosea cu douã benzi, apoi, la o intersecþie cu mai multe benzi ºi semaforizatã, va trebui sã virezi dreapta, intrarea pe autostradã. De acolo începe autostrada, nu te mira dacã e pustiu, în spatele tãu, dupã ce ai intrat, e câmpia. Pui tempomatul fizic sau mental pe viteza doritã ºi de-acolo va începe o lungã ºi istovitoare plictisealã prin pusta ungarã. Nu uita sã opreºti la primul OMV sã iei vignetã, dacã n-ai luat în oraº.
Budapesta. Traseul pe care l-am fãcut de fiecare datã, în orice direcþie m-aº îndrepta, vest sau sud, l-am fãcut urmãrind traseul gps-ului, adicã tocmai prin frumoasa ºi iscoditoarea Budapestã. De pe autostradã va trebui sã schimbi mai multe centuri ºi bulevarde, cu ochii la drum ºi urechile la gps, pãstrezi drumul corect. În zona autogãrii de est ºi a stadionului lor mare, virezi la dreapta, laºi pe stânga un mall mare, ajungi la garã, continui pe Kossuth ut. drept înainte pe trei benzi, vezi cã cea de lângã trotuar e a busurilor ºi a taxi-urilor, mergi încet cã drumul e jerpelit, ajungi sã urci pe podul de peste Dunãre, rulezi încet, sã facã pasagerii "oau!", arunci un ochi ºi tu, la stânga înspre direcþia de curgere a Dunãrii, în sus, la stânca cu statuia libertãþii ºi a Sf. Gellert, la dreapta sus, cetatea, pe malul de pe care tocmai ai trecut se vede maiestuosul Parlament. Chiar dacã te claxoneazã cei din spate, du-te încet, dã-le pace, cã te pot depãºi. Au ºi ei miticii lor, maghiari. Smile Înainte de a ajunge la capãtul podului, te înscrii pe banda cea mai din stânga, o pãstrezi, drumul va vira la dreapta, continui ºi mergi foarte atent, pentru cã la prima ieºire bruscã la stânga, trebuie sã virezi pentru a ajunge pe traseul înspre autostradã. Treci de mai multe semafoare ºi la un moment dat, treburile se complicã iar, din pdvd al gps-ului. Când vezi cã drumul o ia pe un pod (peste o intersecþie mai mare) ºi în acelaºi timp vezi ºi un Novotel cu sigla albastrã clasicã în partea dreaptã, sã faci bine sã te urci pe podul ãla cu o bandã pe sens. Dacã nu, trebuie sã revii la traseul corect prin mai multe semafoare. Pierzi vreme.
Drumul te va duce înspre ieºirea din oraº, va creºte treptat numãrul de benzi pe sens, vei fi limitat o perioadã la 100 km/h, treci de Carrefour, Metro, Ikea, Decathlon (pe dreapta) ºi de-acolo încolo te consideri pe autostradã ºi revii la statusul cu tempomatul. În vreo 10 km se va bifurca autostrada, fã bine ºi încadreazã-te pe cele douã benzi înspre Wien (Viena) sau Gyor sau Tatabanya (vei trece pe lângã ele). Încadrarea o vei face pe cele douã benzi de dreapta. Stânga te duce în sud, la Balaton, sau, de ce nu, în Croaþia, pe malul mãrii cu rãcuºorii.
Plictis enorm pânã la intrare în Austria, unde, la vamã nu ar trebui sã te întrebe nimeni nimic. Ultimele dãþi când am fost era lacãt. Asta nu înseamnã cã treci prin vamã cu 130km/h, Rendörseg-ul nu doarme.

3. Austria
Nu uita: centurile la toatã lumea, farurile aprinse, proiectoarele scoase din uz, detectorul lãsat acasã, gps-ul fixat pentru finish-ul corect.
În funcþie de cât carburant mai ai, alimentezi la Shell-ul ce-þi apare în 500m dupã ce ai intrat în Österreich, sau mai târziu, unde-þi convine tariful. Vezi sã nu fie prea târziu...
Îndreptându-te înspre Wien, te bucuri de întinsele hectare unde omul ºi-a pus mintea la contribuþie ºi a profitat de curenþii de aer din zonã. Câmpurile pline de mori eoliene vor readuce zâmbetul pe buze, vã vor scoade din ameþeala pliciselii din Ungaria. Mai ai 40km pânã la Viena, la un moment dat traficul se va aglomera, chiar suplimentar, din cauzã cã în stânga ta apare aeroportul (Flughafen). Îþi dai seama când treci pe lângã el când vezi printre copaci turnul de control sau când treci fix pe sub o construcþie ce e capãtul unei piste secundare. Mai departe vei trece pe lângã rafinãria OMV ºi nu caºti gura, cã dupã ce ai trecut de rafinãrie trebuie sã ieºi de pe autostradã ºi sã coteºti la dreapta. Intri pe centura de sud-est a Vienei (Südost - Tangente Wien) ºi te concentrezi pe direcþia Graz atât cu gps-ul, cât ºi cu indicatoarele. Centura nu e jucãrie, sunt multe benzi, în funcþie de ora la care ajugi, traficul s-ar putea sã fie aglomerat rãu, tu þii banda ta, viteza corespunzãtoare (70km/h) ºi mai arunci un ochi în stânga, dreapta. Treci pe sub câteva tuneluri ultra-luminate ºi ziua, în dreapta la un moment dat vei trece pe lângã Shopping Center Süd Wien (SCS), un mall cât China ca lungime.
Numãrul benzilor va creºte treptat pânã pe la 6-7 benzi pe sens, sunt foarte multe ieºiri înspre diverse direcþii. Important e sã te concentrezi la direcþia bunã. Ca punct de reper, regula de aur (doar din Austria începând, înspre vest) e cã dacã banda ta trece pe sub un indicator ce indicã direcþia Graz, banda e bunã, o pãstrezi. Dacã desupra ta indicatorul aratã Mödling, Sankt Pölkten sau Linz, iar cel de Graz e mai la stânga, fã bine ºi mutã-te. Îþi spun astea, pentru cã gps-ul e un dispozitiv cu ºanse de a se defecta sau de a rãmâne fãrã curent tocmai când þi-e lumea mai dragã.
În principiu benzile înspre Graz sunt cele din stânga, restul va coti la un moment dat la dreapta, înspre Linz sau chiar Germania. (A) înseamnã Austria ºi (D) înseamnã Deutschland. Deci ce e cu D încercuit, duce la nemþi.
Continui drumul pe Süd-Autobahn (autostrada de sud) pânã la Graz. Treci pe lângã oraº, continui pe o trasã mirificã, treci prin Alpi. Viaducte, poduri, tuneluri, din nou viaducte, prãpãstii, vârfuri înzãpezite, o splendoare. ªi astea toate le vezi la vitezã mare, minunându-te de tehnologiile care au fãcut posibilã construcþia autostrãzii. Chiar ºi în august, pe traseul dintre Graz ºi intrarea in Italia, e destul de rãcoricã, în parcãri deci, griji la curenþii reci din zonã.
Treci ºi pe lângã Klagenfurt ºi în cele din urmã vei ajunge la vama italianã. Trecerea în Italia va fi linã, nu te întreabã nimeni de sãnãtate.

De acolo în continuare ori continui traseul pe autostrada Alpe-Adria, ori cobori pe ºoseaua ºerpuitã care menþine acelaºi traseul al autostrãzii, dar ritmul va fi mai lent, curbele mai multe, urcãrile ºi coborârile mai dese. De-aici încolo nu-þi mai pot povesti chiar atât de multe. Am fost o singurã datã pe acest traseu, anul trecut, chiar dacã la Veneþia am ajuns de douã ori în viaþa asta. ªi m-as mai duce...
Daca timpul, oboseala ºi banii permit, recomand ca mai aproape de malul mãrii sã mergi pe ºosea. Traficul e relativ lejer, cretini la volan destui, dar peisajul, curþile caselor ºi natura le vei simþi mult mai aproape. Dacã ai fi mai aproape de mare, aº fi zis sã intri pânã pe malul mãrii, la Bibione, o staþiune liniºtitã, cu plaje fine, umbreluþe multe, cât vezi cu ochii ºi cu cafeneaua lui Luigi, undeva pe stânga cum te indrepþi înspre mare, unde, la 6 dimineaþa dacã bei o cafea minusculã, tipic italianã, te þine treaz pânã a doua zi la aceeaºi orã.
Dacã nu, poþi vizita Veneþia. Este un "must have", cum se zice pe la noi. Te cazezi frumos în Mestre, cauþi un motel liniºtit ºi ieftin, cu parcare proprie, aproape de o staþie de bus, nu pierzi vremea în Mestre, iei bilet de bus, te urci ºi te dai jos în Veneþia. Dacã nu vrei bus, vrei cu maºina, la intrare în oraº dupã ce ai trecut podul ce leagã Veneþia de restul planetei, cauþi o parcare etajatã pentru a-þi lãsa maºina. Tarifele la parcãri, din câte ºtiu eu, sunt diferite, în funcþie de cât de aproape e parcarea de buricul târgului. Pe stradã exlucs sã-þi poþi lãsa maºina.
Ajuns în oraº, primul lucru îþi verifici fermoarele la genþi sã fie închise, chiar dacã-i o simplã borsetã, ºi, al doilea lucru, pui rapid mâna pe o hartã, dacã nu ai una pregãtitã deja. Fãrã hartã te poþi considera pierdut, încã de la început. Dacã cunoºti italiana ºi ai chef sã întrebi din 5 în 5 minute direcþii, dã-o naibii hartã, n-o cãra, cã e grea tare. Smile

Aici mã opresc. În continuare las pe alþi colegi sã confirme, sã infirme, sã critice, sã continue cele spuse de mine. Italia nu o cunosc prea bine, n-am fost decât de douã ori ºi cam în tranzit. Douã tranzit-uri de câteva zile, c-am lãlãit-o cu vizitele, dar tranzit. Cã dacã stau 10 zile în Croaþia ºi mai merg 3 în Italia, tranzit îi zice. Sau dacã plec dupa o sãptãmânã de Paris, stau o sãptãmânã pe Coasta de Azur la cort ºi la pensiune, apoi vizitez Monaco & Co. ºi apoi vreau acasã, tranzit îi zice.
Nu uita, înainte de plecare sã ºtii sigur cã mânuieºti gps-ul fãrã probleme, chiar ºi dupã plecare, cã finish-ul e cel dorit, cã traseul propus de gps e cel pe care vrei sã-l ºi urmezi tu. Nu la nivel de stradã, ci la nivel de oraº, unde distanþele conteazã, se mãsoarã nici mãcar în lei, ci în euro. Asta, dacã timpul e grãmadã ºi nu conteazã.
Drum bun vã urez, lasã restul familiei sã viseze, sã viziteze, sã se încânte, tu fii conducãtorul de pluton, fii cu ochii pe ceas, cu finanþele calculate ºi cu ochii în patru.
În continuare revin cu detalii, dacã e cazul. Scuzaþi lipsa de amãnunte din postul meu...

P.S. Dacã vrei sã te planifici cu costurile, cât de cât, bagã nasul în http://www.oeamtc.at/sprit/ , alege carburantul, informarea cu o zi inainte, landul (tu treci prin Niederösterreich, Wien, Steiermark si Kärnten), lasa codul postal ca nu-l stii si da-i "Suchen" cautare. Deasupra hartii sau a listei, in dreapta apare "Karte verbergen" sau "Karte anzeigen" daca vrei sa schimbi intre vizualizarea intre harta si lista cu statiile.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Asadar...iti multumesc inca odata de sfaturi,dom'le tu esti o adevarata enciclopedie a drumurilor europene. Smile Mersic.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,098
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna descrierea. De retinut.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am revenit la cele discutate aici cu plecarea mea in concediu si va mai pun una-doua intrebari. Este bine ca la iesirea din tara sa platesc vignieta pentru Ungaria? Se poate face acest lucru din tara...de la noi? Vignieta trebuie cumparata la intrarea pe fiecare autostrada pe care circul? Exista si la ei vignieta de-o luna...ca asa as lua?
@Byke Aproape de destinatie exista pe autostrada in Italia o bifurcatie cu indicator spre Venetia-Airport,am inteles ca pe acolo ar fi drumul cel mai scurt catre Mestre? Din Mestre gazdele mi-au dat adresa de destinatie si spun ei ca GPS-ul ma va duce sigur acolo. Ei vin destul de des in tara si au acelasi tip de GPS.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din Oradea am încercat sã iau anul trecut vignetã pentru Ungaria, nu aveau. Anul ãsta nu ºtiu dacã s-a schimbat povestea. În orice caz, dacã iei vigneta de la ei, repet, plãtesºte-o cu cardul. O sã-þi cearã sã scrii pe o hârtiuþã numãrul de înmatriculare a maºinii, ca sã-þi poatã personaliza bonul. De lipit pe geam nu mai ai. Doar la austrieci.
Vigneta pt Ungaria ºi respectiv pentru Austria e valabilã pe toate autostrãzile. Odatã luatã, e valabilã peste tot, în limita perioadei alese.

În Ungaria ai variantele - pentru categoria ta, D1, 1530FT pe patru zile sau 2550FT sãptãmânalã (ei zic 10 zile) sau 4200FT pe o lunã întreagã.
În Austria ai de ales între vigneta pe zece zile (7,70euro) sau pe douã luni (22,20euro).

Legat de traseul spre Mestre, o singurã datã am mers pe autostradã, dar ºi eu þin minte de acea ieºire înspre aeroport, ºi pe-atunci nu aveam GPS-ul. Acuma e clar, depinde ºi în ce parte a oraºului Mestre trebuie sã ajungeþi. Dar în principiu, din câte þin eu minte, aceea e direcþia bunã ºi varianta mai scurtã.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. Prompt ca de fiecare data... Wink
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:Am revenit la cele discutate aici cu plecarea mea in concediu si va mai pun una-doua intrebari. Este bine ca la iesirea din tara sa platesc vignieta pentru Ungaria? Se poate face acest lucru din tara...de la noi? Vignieta trebuie cumparata la intrarea pe fiecare autostrada pe care circul? Exista si la ei vignieta de-o luna...ca asa as lua?


salut,
daca tii neaparat sa te agiti cu achizitionatul vignetei anticipat intri pe www.autopalyamatrica.hu, platesti parca un comision de 100 de forinti si ai posibilitatea sa-ti cumperi vigneta on-line.

in alta ordine de idei, eu personal nu m-am agitat niciodata in mod deosebit cu chestia asta. m-am dus, m-am urcat pe autostrada, la prima benzinarie am oprit, am cumparat vigneta, am platit cu cardul si mi-am continuat drumul. atat in ungaria cat si in austria controalele legate de vigneta erau dupa prima benzinarie de pe autostrada. de ce sa le platesc tarifele lui peste pentru vignete la toate gheretele dinainte de vame si prostii de genu asta?

cat despre Mestre, in cazul in care vei vedea cu cativa zeci de km inainte de venetia ca se anunta cozi si blocaje in trafic, incepand cu Porpetto, ai posibilitatea sa iesi de pe autostrada si sa-ti continui drumul pe SS14 pana in Mestre. de ce sa faci asta? inainte de venetia este un loc unde se plateste iesirea de pe autostrada (cu toate ca pana in venetia tot pe autostrada mergi) - din cate mi-am dat seama acolo se termina portiunea adminstrada de o firma si dupa venetia incepe cealalta - si acolo se fac niste cozi groaznic de mari cu toate ca sunt foarte multe porti de plata/iesire. ultima data acum vreo 2 ani am vrut sa-mi dau singur palme ca nu am iesit de pe autostrada, si numaram sutele de metri pana la prima iesire. am iesit, si mi-am continuat drumul cu bine pana in Lido di Jesolo. drumul e bun, viteza cu care se circula e ok, si nu pierzi o ora cu statul la coada sa platesti.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:Am revenit la cele discutate aici cu plecarea mea in concediu si va mai pun una-doua intrebari. Este bine ca la iesirea din tara sa platesc vignieta pentru Ungaria? Se poate face acest lucru din tara...de la noi? Vignieta trebuie cumparata la intrarea pe fiecare autostrada pe care circul? Exista si la ei vignieta de-o luna...ca asa as lua?
@Byke Aproape de destinatie exista pe autostrada in Italia o bifurcatie cu indicator spre Venetia-Airport,am inteles ca pe acolo ar fi drumul cel mai scurt catre Mestre? Din Mestre gazdele mi-au dat adresa de destinatie si spun ei ca GPS-ul ma va duce sigur acolo. Ei vin destul de des in tara si au acelasi tip de GPS.

I ce perioada pleci,? Ai gps?
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc si lui bobo32 de informatii...Da,colbert am si GPS...am scris pe aici prin topic,un Garmin 250w. Rolling Eyes Ies din tara pe 5 iulie...si asta am scris-o pe aci pe undeva. Laughing
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Plec si eu la paris pe 11 iuke dar nu am GPS ! Cum am putea sa facem sa mi-l impromuti si mie? stiu ca poate nu e frumos dar inreb si eu!
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate nu pot sa te servesc deoarece este la fratele meu...care la randu-i pleaca sambata la sotie. Tot Italia,insa in alta locatie. Dar scrie la Discutii libere ClubOpel Iasi,poate te serveste un alt coleg.Incercarea moarte n-are...mai stii? Puteai sa ma suni ca ai numarul meu de telefon,dar din pacate primeai acelasi raspuns. Rolling Eyes
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ok. NCP nu am sunat ca nu am vrut sa deranjez Drum bun si mai vb.
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
concediu placut! tot ceea ce era de spus s-a spus mai sus, nu ramane decat sa respecti spusele colegilor si distratie multa!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR