Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Opelino

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 C18NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tot pt tine va fi rau daca nu te duci...ca va spune ca el te-a chemat si tu nu te-ai prezentat!
Mai bine mergi pe 19...vezi ce mai faci si atunci, ce mai afli...nu se stie, dar poate ai noroc si iti da aceea dovada.
Nu era mai bine daca declarai totul la alta secie de politie? Si spuneai clar motivele pt care nu ai ajuns in posesia dovezii si a PV de constatare?
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mihdoi, comandantul circulatiei este tocmai subcomisarul X. Stiu ca are personalitate multipla, da' totusi nu ma pot plange lui de faptele maimutoiului X. Laughing

Opelino, ieri am fost chemat prin abordare pe strada de la circa 20 metri. Am fost la politie, dar mi s-a confirmat ca am pierdut vremea. Subcomisarul X a urlat tot timpul la mine acuzandu-ma si de faptul ca m-am nascut, amenintandu-ma ca ma "face" si nelasandu-ma sa spun ceva. Ma voi prezenta cand voi fi citat corect sau eventual cand mi se va emite mandat de aducere. Legat de declararea la alta sectie de politie aceasta nu s-a facut din mai multe motive. Accidentul s-a desfasurat sub ochii subcomisarului X si a agentului Y. Eu am considerat ca ei sunt de buna credinta, iar problema este una cat se poate de banala. Asa ca nu aveam cum sa mai declar la alta sectie din alt oras (in comuna mea este una singura) un alt accident si sa apar in comuna cu masina reparata.


Continuarea telenovelei politienesti. Azi domnul subcomisar X l-a vizitat pe un cunoscut de-al meu caruia i s-a plans de atitudinea mea. I-a zis ca abia in acea zi aflase de relatia dintre mine si cunoscutul meu si ca el vrea ca lucrurile sa se rezolve amiabil, dar ca io as fi cam habotnic. Si ca el a vrut asta de la inceput, dar ca eu am baut apa de la caine si l-am reclamat in secunda 2 atat la comandantul lui cat si la Directia Generala a Politiei Rutiere. Din pacate faptul ca nu si-a mai luat lecitina de mult l-a facut sa uite ca sesizarea catre comandantul lui a fost la 10 zile de la accident, iar cea catre DGPR la 18 zile de la accident. 18 zile in care el nu a facut nimic pentru rezolvarea problemei, ba chiar a refuzat sa-mi dea PV-ul de constatare a accidentului. De asemenea a uitat sa mentioneze ca tot santajul asta cu dosarul penal face parte din intelegerea amiabila la care s-a gandit el inca de la inceput.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu mai sta la discutii cu el
aduna dovezi ce poti
suna la toate televiziunile de stiri
ia si un avocat cu tine datile urmatoare cand mergi la el in birou
fa rost si de un reportofon, macar un telefon care poate inregistra.
spune-i calm ca daca mai ridica tonul ii faci plangere si il dai in judecata pt abuz in serviciu si intimidare; ameninta-l si cu 'favorizarea infractorului' si cu instigare la savarsirea de fapte ilegale; de asemenea, tinand cont de cat timp a trecut fara solutionare, ar merge si o reclamatie pt incompetenta.
si nu te opri cu plangerile, una pe ziua de nerezolvare, la superiori, la judet, la bucuresti, peste tot...

bafta
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mergi la "intalnire" cu avocatul... daca nu il lasa sa intre, nu intra nici tu, convocarea nefiind "corecta"... Intre timp pune plangere, descriind toate astea, la procuratura, folosind o scrisoare recomandata, pusa in plic si la posta cu 2 martori, care nu fac parte din familia ta apropiata.
Un ziarist nu ar fi inutil... Twisted Evil
Nu lasa din mana citatia analfabetului, dovedeste abuzul de putere.
Cauta eventuala "cumetrie" a acestuia cu betivanu' biciclist Exclamation
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nea sorine, bine ca imi amintisi! Beciuclistu' beat a fost locomotivar si se pare ca a fost coleg de serviciu cu tatal subcomisarului X.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dumnezeu asta cum nu doarme .... OFF offf si mai mai Smile) ... Coane mult succes , dar parca o cam meriti ....
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cenzurat de jE. Grija la limbaj
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:bertone, nu am niciun prieten avocat. Am doar amici politisti cu care ma consult. Dar cred ca trebuie neaparat sa contactez un avocat.

bandi, nu l-am lasat sa ma intimideze, ci am fost ferm. Din pacate nu am avut reportofon si de aceea nici nu l-am inregistrat. Ca sa fiu sincer, eu ma asteptam ieri la o intalnire amiabila, dar a fost una de intimidare. Nu am cedat presiunii, ba chiar am iesit din biroul lui cu toate actele in portofel, desi dorinta lui era alta.

Azi domnul subcomisar X a continuat presiunile. A venit la mine la firma si i-a lasat unei angajate o citatie prin care sunt chemat la pulitie in data de 19.06. Chiar si abordarea asta a problemei a fost una de presiune. Citatiile se duc acasa si predau personal. In acest moment atat angajatii cat si familia sunt instruiti sa nu primeasca nimic din ceea ce ma priveste.

Revenind la citatie, aceasta nu are niciun numar. La rubrica Dosar penal nr este necompletat. De asemenea nici calitatea in care sunt chemat nu este completata si nici motivul. In subsolul paginii scrie ORGAN DE CERCETARE AL POLITIEI JUDICIARE scms. X si urmeaza o semnatura de analfabet.

Acu' intreb si io ca amatoru': Are ce sa imi faca daca nu dau curs unei asemenea citatii? Ca io nu prea intentionez sa-l vizitez pe 19.


si uite asa au intrat militienii pe topicul asta si li s-a animat partea stanga a creierului crezuta in moarte cerebrala demult , vazand pe bietii oameni luati la misto de suptcomisarul Moldovan cu pix in loc de pistol si atitudine de cowboy de Ialomita
Deci :

1. Du-te cand te-au chemat ca altfel o sa te aduca , tot la intimidare , cu mandat . Eventual seara cand ajungi acasa , chiar daca e ilegal dupa ora 20:00
2. E normal sa nu fie completat nimic la dosar penal , pt ca nu e nici o urmarire penala .
3. E normal sa fie completat un nr de dosar , care atesta faptul ca se fac cercetari in cazul respectiv
4. F. important : mergi cu un avocat care eventual sa nu fie de acolo si care sa cunoasca bine legea . Posesorii de rahat in emisfera cerebrala se intimideaza daca e unul mai stapan pe legislatie , mai tupeist si mai guraliv decat ei .
5. Da-o la pace ca sa-ti rezolvi masina . Si nu uita sa pui problema ca si cand tu ai avut amabilitatea sa nu mai rascolesti rahatul . Si daca ei au incheiat elegant dosarul si l-au rezolvat si pe betiv , este din cauza sufletului tau de mama care nu a dorit sa faca rau unui om ci sa-si repare masina .

Recomandare : Tu nu cunosti pe nimeni acolo ? Sa zicem cineva care are titulatura de director de prin : Primarie , Prefectura sau Minister ca sa dea si mai bine , etc....
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
,,Strada Calarasi " asta e ori Tandarei , ori Fetesti . Acolo e o mare banda de mafioti cu totii : primar, politist etc.
Ca un sfat ori inregistrezi pe ascuns ,,conversatia " (monologul politistului) ori nu mai porti nici o discutie decat in prezenta unui avocat.
E limpede ca biciclistul si-a pus pilele in miscare ca altfel nu se explica schimbarea asta de atitudine .
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Fa-ti copii dupa citatie si toate celelalte hartii ce apar in cauza, sa le ai la nevoie.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bertone, tu zici ca e normal sa fie trecut un numar de dosar dar nu este trecut nimic. Este normal sa nu scrie pe citatie nimic despre motivul si calitatea in care sunt invitat la politie? Este normal ca citatia sa nu aiba stampila? Ca citatii din astea pot face si eu sute pe calculator. Ce diferentiaza un act oficial de unul facut la imprimanta mea?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:nu mai sta la discutii cu el
ameninta-l si cu 'favorizarea infractorului' si cu instigare la savarsirea de fapte ilegale

Paradoxul este ca daca imi face acum un dosar penal se autoacuza de favorizarea infractorului deoarece nu mi-a demarat dosarul penal de la inceput de cand a constatat ca eu as fi in ofside.

De asemenea imi pare bine ca le-am mai creat o bucurie frustratilor din sistem care invoca mania divina pentru ca cineva a avut curaj sa arate cu degetul tonele de rahat din acest sistem. Acum doar se confirma ceea ce am afirmat in urma cu cateva luni pe acest forum despre calitatea unei mari parti a politistilor si jandarmilor. Asa ca ii doresc lui victor_n sa se simta bine atunci cand sistemul in care lucreaza, platit din banii nostri, agaseaza cate un cetatean cinstit si sa mai mediteze un pic asupra notiunii de "manie divina".
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ce cacat de tara. Eu am patit asa cu jandarmii acu 2 anil, da eu am facut plangere direct la registratura cu numar si etc si evident ca m-au gasit vinovat, dar nu am mai vazut nici un jandarm de 2 ani, Deci tot am iesit castigat.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:bertone, tu zici ca e normal sa fie trecut un numar de dosar dar nu este trecut nimic. Este normal sa nu scrie pe citatie nimic despre motivul si calitatea in care sunt invitat la politie? Este normal ca citatia sa nu aiba stampila? Ca citatii din astea pot face si eu sute pe calculator. Ce diferentiaza un act oficial de unul facut la imprimanta mea?


N u e normal , insa omul asteapta sa vada cum decrug lucrurile ca sa stie ce fel de hartii oficiale sa faca Very Happy
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nasol rau bre ce ai patit, eu zic ca indiferent de cum se solutioneaza or sa te vaneze baietii la greu asa ca sa conduci cu mare atentie. Eu as zice sa bagi sperietii in ei rau de tot ca daca te iau de fraier cred ca o sa ramai fara permis sau talon. Baga un avocat care sa ii sperie la inaintare.
Sa ai meru stingator, triunghi, trusa sa nu pui cauciucuri mari sa nu pui folie sa nu aibe de ce sa se lege de tine. Pacat ca sunt asemenea oameni eu stiu mai bine ca am patit-o si eu dar mai usor si nu am luat decat amenda si 3 puncte de penalizare.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asta trebuia inregistrat si dat in gat la 112, cu el de fata. Ia-ti avocat, daca e groasa.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:bertone, nu am niciun prieten avocat. Am doar amici politisti cu care ma consult. Dar cred ca trebuie neaparat sa contactez un avocat.

bandi, nu l-am lasat sa ma intimideze, ci am fost ferm. Din pacate nu am avut reportofon si de aceea nici nu l-am inregistrat. Ca sa fiu sincer, eu ma asteptam ieri la o intalnire amiabila, dar a fost una de intimidare. Nu am cedat presiunii, ba chiar am iesit din biroul lui cu toate actele in portofel, desi dorinta lui era alta.

Azi domnul subcomisar X a continuat presiunile. A venit la mine la firma si i-a lasat unei angajate o citatie prin care sunt chemat la pulitie in data de 19.06. Chiar si abordarea asta a problemei a fost una de presiune. Citatiile se duc acasa si predau personal. In acest moment atat angajatii cat si familia sunt instruiti sa nu primeasca nimic din ceea ce ma priveste.

Revenind la citatie, aceasta nu are niciun numar. La rubrica Dosar penal nr este necompletat. De asemenea nici calitatea in care sunt chemat nu este completata si nici motivul. In subsolul paginii scrie ORGAN DE CERCETARE AL POLITIEI JUDICIARE scms. X si urmeaza o semnatura de analfabet.

Acu' intreb si io ca amatoru': Are ce sa imi faca daca nu dau curs unei asemenea citatii? Ca io nu prea intentionez sa-l vizitez pe 19.


Aici cu toate ca nu imi face placere Smile iti dau dreptate , Citatia trebuia inmanata persoanal , dar tu ai primit o "invitatie" si nu o citatie mai mult ca sigur. Trebuia sa nu lasi de la tine de la inceput , si sa ceri solutionarea spetei , conform cu realitatea , acum daca ai incercat sa ii ajuti pe ei , sincer cazi tu de ...(ma intelegi ) . Din pacate daca sa facut o plangere sau o sesizare ,cu privire la favorizarea ta , sau a altor persoane , intr-un caz ca cel de care tu te-ai lovit , se vor face cercetari temeinice ... Sfatul meu (gratis) , este sa consulti un avocat , pentru ca observ ca faci ce faci si cazi singur cu ...(ma intelegi din nou ). Succes si sincer iti doresc o rezeolvare cat mai buna(pentru tine ) a acestei spete ...
P.S. Inca sunt ferm convins ca o meriti , datorita adversitati cu care tratezi institutiile statului (ma refer la cele din MAI ), chiar daca te lauzi ca ai amici politisti ...
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Fara sa incerc sa creez flame-uri p-aici, dupa ce iti face un domn politist ca asta faze de genul, crezi ca mai poti sa tratezi altfel decat cu adversitate institutia din care face parte respectivul? Exact asta incerca biela sa explice prin faimoasele topicuri de acu cateva luni. Problema lui e ca generaliza si va baga pe toti in aceeasi oala...
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Problema nu este ca are niste amici politisti , el are probleme cu cine se "ciocneste " din minister. Crede-ma acel politist nu il astepta pe el , domnul biela de la Bucuresti sa faca show cu el . Sa fim sinceri , e o situatie , cu care unii ne-am confruntat si unii poate o vom mai face . Am gasit in parcare oglinda sparta .M-am dus la Politie agentul de acolo a zis ca mai bine sa o fac cu un amic(asigurare una alta ) . Fara sa ii zic unde lucrez , fara sa ma dau rotund , sau alte chestii asemanatoare . El a incercat sa ma invete , si bine a facut ... Acuma am zis , el a intrat aiurea dintr-o mica atingere in chestii complicate ... Apropo , iti sugerez sa te duci in audienta , la comandantul sectiei de care apartine respectivul , sau la comanda Inspectoratului Judetean de Politie ...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu este nimic ciudat in faptul ca are prieteni politisti dar nu suporta sa fie umulit de politisti. Tatal meu a fost politist si am si 2 verisori primari tot politisti. Cu toate astea, sunt printre cei mai care se lasa cel mi putin calati in picioare de autoritati in general ºi de politisti in special.
In plus, aprecieri de genul: "meritai ce ti s-a intamplat" se pot traduce cu usurinta ca: "ma bucur ca ti s-a intamplat" si nu cred ca acesta este spiritul clubopel.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR