Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Io ma bag si la protest de-o saptamana.
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
oare cati or sa vina? si cand a fost cu taxa ne strangeam sute, si s-a vazut ce a iesit Smile chiar unii din colegii nostri spuneau clar: "eu am platit-o! ce ma mai intereseaza acu?"
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Petrom nu are nici o limita: scumpeste din nou benzina

Compania Petrom, controlata de grupul OMV din Austria, va majora de astazi preturile de referinta la benzina cu 7 bani/litru, ca urmare a evolutiei cotatiilor internationale la produsele petroliere, in timp ce pretul motorinelor ramine neschimbat, a anuntat ieri compania.

Astfel, benzina Premium fara plumb 10 ppm va fi 3,87 lei/litru, benzina Top Premium fara plumb 99 plus va costa 4,2 lei/litru, iar sortimente OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 vor costa 3,97 lei si, respectiv, 4,60 lei/litru.

Pretul motorinelor ramine nemodificat. Motorina Top Euro Diesel 5 este 3,67 lei/litru, litrul de motorina OMV Sprint Diesel costa 3,72 lei, sortimentul de motorina Euro Diesel 5 se vinde cu 3,54 lei/litru, in timp ce motorina OMV Premium Diesel ramine 4 lei/litru. Preturile Petrom pot varia cu maximum plus/-5% fata de preturile de referinta.

Sursa: Ziarul de Iasi
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La MOL deja a sarit de 4 lei.. am pus azi tempo 95 fara plumb cu 4.04 lei litru...iar Mol EVO 95 era 4.67....niste escroci si nesimtiti

cred ca o sa imi pun o instalatie GPL ca numai tine
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Petrom face un mic pas inapoi si ieftineste benzina cu 6 bani

Compania Petrom, controlata de grupul OMV din Austria, va ieftini de astazi benzina cu 6 bani/litru, dupa ce marti a scumpit-o cu 7 bani/litru.

"Masura vine ca urmare a scaderii accizei, datorita introducerii a 4% component BIO in benzine, incepind cu data de 1 iulie", potrivit companiei.

Astfel, benzina Premium fara plumb 10 ppm va costa 3,81 lei/litru, benzina Top Premium fara plumb 99 plus va costa 4,14 lei/litru, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 vor fi 3,91 si respectiv, 4,54 lei/litru.

Pretul motorinelor ramine nemodificat. Motorina Top Euro Diesel 5 este 3,67 lei/litru, litrul de motorina OMV Sprint Diesel costa 3,72 lei, sortimentul de motorina Euro Diesel 5 se vinde cu 3,54 lei/litru, in timp ce motorina OMV Premium Diesel ramine 4 lei/litru. Preturile Petrom pot varia cu maximum plus/-5% fata de preturile de referinta.


numai in Romania se poate intampla asa ... ieri o scumpesc, azi o ieftinesc, maine iar o scumpesc ... Evil or Very Mad
  • leopold

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pune GPL pe masina.Am un Meriva cu motor Z16SE si iese consumul din GPL la 11% adica 11X1,7=18,7 lei
18,7:3,97= 4,71 deci in oras am consum de 4,71litri de benzina.
Afara: 8,5% adica 8,5X1,7= 14,45 lei
14,45:3,97 (la noi atat este benzina Efix 95)=3,63
Merita acum.
ce am simtit diferenta de la benzina la gpl
-pana acum am avut mici trepidatii la ralanti iar cu gpl nu am si motorul merge mai lin.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am intrebat la Petrom cand am alimentat de ce se scumpeste iar benzina ca pleaca lumea in concediu? si nenea a zis ca nu ca vin alegerile Smile))nu vad legatura ....ori nu m-am prins eu dar ma gandeam pe urma ca poate intervine vre-un candidat minune sa o ieftineasca si toata lumea o sa-l iubeasca asa cum a fost si cu taxa auto
  • leopold

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
e simplu, la toamna cand se termina concediile o sa fie mai ieftin.TRAIASCA UE!
  • raresh3r

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cu cât se scumpeºte motorina ºi benzina de anul viitor:

Guvernul Boc a aprobat ieri searã noile modificãri ale Codului fiscal. Una dintre acestea vizezeazã creºterea accizelor la motorinã cu 4,4%, de la 358 euro/tonã la 374 euro/tonã, respectiv de la 302,51 euro/1.000 litri la 316,03 euro/1.000 litri. Ce înseamnã acest lucru în preþul la pompã?
Conform ministrului Finanþelor, impactul bugetar al majorãrii accizelor la motorinã este de 293,3 milioane de lei. “Sigur cã este ºi un (impact) estimat asupra preþurilor - colegii au calculat un 2%”, a spus ministrul Finanþelor, Gheorghe Ialomiþianu.
capital.ro a întrebat analiºtii din piaþã care este impactul majorãrii accizelor în preþul la pompã, având în vedere atât creºterea acestora, cât ºi cursul valutar la care se calculeazã accizele anul viitor.
Aºa cum informam la începutul lunii octombrie, accizele vor fi calculate anul viitor la un curs valutar de 4,3001 lei/euro faþã de valoarea de 4,2655 lei, curs la care se calculeazã accizele în acest an.
Surse din piaþa petrolierã susþin cã la motorinã scumpirea va fi de 9 bani, iar la benzinã, produs la care accizele nu au fost majorate, preþul va creºte cu 2 bani numai din majorarea cursului la care vor fi calculate accizele.
Conform Oil Bulletin, preþul mediu la cel mai ieftin sortiment de benzinã a fost sãptãmâna trecutã de 5,287 lei, iar la motorinã de 5,483 lei/litru.

sursa
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mai ieftin ? Visam dragi colegi . La noi toate cresc , exceptie salariile care scad Smile) !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR