Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pune te rog un tutorial, poate reusim sa ne facem si noi. si pune niste poze si cu cel de pe luneta daca l-ai mai facut. Numai bine!
Skip ads

  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut.
de la inceput va spun ca dureaza mult si este nevoie de multa migala, iar in final pasagerii care ocupa locurile din spate nu se vor simtii tocmai bine. (asta in cazul meu, plasa avand ochiurile mai mari)
pentru a incepe lucrul aveti nevoie de> sarma otelita, plasa, tiv, masina de cusut, tabla subtire pentru a fi taiata cu o foarfeca, spray negru
1. se realizeaza un sablon din carton
2. se taie plasa dupa forma sablonului
3. se coase tivul de jur in prejurul plasei lasandu-se loc pentru introducerea sarmei la imbinarea de 90 grade (veti observa dupa taierea sablonului ca se formeaza la un moment dat un unghi aprox de 90 grade, mai exact in partea portierei unde se afla tamburusul de la inchiderea centralizata.)
4. se introduce sarma "din aproape in aproape" prin tivul deja creat. atentie ca sarma se va modifica de foarte multe ori.
5. dupa ceva truda, va trebui confectionat un teu care va imbina cele doua capete ale sarmei.
6. se va lasa mai mult tiv pentru ultima operatiune de mascare a imbinarii sarmelor prin coasere.
7. proba la masina, indreptat, rasucit ..... pana la forma cea mai apropiata

va atasez niste foto cu elementele de prindere, si teul.
elemetul 2 (vopsit) il veti utilioza pentru fixare in partea de jos. (vedeti foto 1 din pagina nr 1 a topicului)
elementul 4 pentru fixare in partile celelalte (respectiv stanga, sus, dreapta). va recomand ca in zona de contact a tablitei cu portiera sa puneti cu incredere niste scoci, pentru a nu deteliora vopseaua. clema se va baga sub cheder.
elementul 3 reprezinta o tablita ce poate fi utilizata atat pentru clemele mari, mici cat si pentru teu.








nu am reusit sa fac parasolar pentru luneta.
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
multumim pentru raspuns Smile
1. d c spui ca pasagerii nu se simt tocmai bine, pt ca nu mai vad bine afara sa de ce?
2. d unde se cumpara aceasta plasa?
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1. in timpul mersului, cica e deranjant cand te iti pe geam....
2. parasolar la sfarsitul postului
Skip ads

  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
merci Smile poate cu prima ocazie cand o sa ajung in bucuresti.. Smile mai sti si un pret aporximativ ? se da la metru patrat ? cam de cat e nevoie pt usile laterale spate?
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
...parca 7 lei metrul () eu mai am ceva material, 2-3 m2 + alte "piese". salut
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
legat de faza cu "incomod in timpul mersului" cam sunt de acord ... mi-aduc aminte acum vreo 3 ani cand mai foloseam mijloacele de transport in comun, unele tramvaie aveau lipite diverse reclame care acopereau si geamurile ... si era un autocolant perforat ... foarte obositor ochilor in timpul mersului ...
era ceva in genul autobuzului din imagine
  • Gogoaia

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2013

  • Mesaj Privat
sal tare mult vreau si eu asa ceva , am tot cautat si nu gasesc crezi mai mai poti face ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR