Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
X16XEL Compresie intre 13-15 deci este cel putin teoretic e bine sa se mearga cu cifra octanica mare 95 merge 100 merge super.Am verificat si eu la masina mea si se simte diferenta la putere si ceva mai mic consumul.Bine vorbind despre masini,soferi,conditii de exploatare diferite si nu in ultimul rand calitati diferite de combustibil intre statii e normal sa apara contradictii.Mentionez ca motorul meu avea compresia intre14,5 -15 pe toti cilindrii mai ciupea putin ulei la turatii mai mari...dar cu 100 de la OMV se schimba total mersul.
Skip ads

  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Efix 95 Rompetrol merge super bine sunt multumit Very Happy
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am incercat mai multe variante dar am ramas pe petrom 95 si sunt multumit si de consum.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am un fisier word cu un test facut la benzinele din Romania in 2006 dar nu-l pot upload-a aici, am incercat sa fac copy/paste dar din pacate este si un tabel si nu merge. Daca ma poate ajuta cineva sa-i dau upload...
Skip ads

  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare !
Am un vectra B din '99 si tin sa va spun ca alimentez de la Rompetrol 95.Am alimentet si 99 dar nu am obs nici o diferenta .Mi-am zis ca voi face un plin cu 99 sa vedem atunci poate e vreo diferenta.Ma gandesc ca daca s-a amestecat 95 cu 99 in rezervor poate ca acesta e motivul pentru care nu vad nici o diferenta.
Drumuri bune tuturor !
  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Scuze Am vrut sa zic vectra B din '97...Ma gandeam la Benzina de 99 Smile
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cine s-a jucat vreodata cu puterea unui motor stie ca o mica crestere obtineai si din marirea compresiei,si a avansului concomitent cu o trecere la o cifra octanica superioara.O benzina cu cifra octanica mai mare arde mai violent deci putere marita si mai la limita de detonatie permitand performante superioare.La masinile moderne deci Opelul din discutie calculatorul prin senzorul de detonatie monitorizeaza permanent detonatiile ridicand avansul cat mai aproape de acea limita ,iar sonda lambda sesizand gaze mai fierbinti deci dupa parerea ei amestec bogat va transmite calculatorului semnal de amestec bogat , acesta reducand timpul de injectie iar pe BC poate aparea imediat o scadere de consum.Am spus-o mai sus e nevoie de niste conditii de indeplinit ca sa vedem o diferenta care in cazul motorului meu era evidenta;
1.Compresia aproape de valoarea max.la mine era 14,5
2Injectoarele in paramerii (erau verificate si curatate pe stand dedicat acestei operatii)
3.Sonda lambda in parametrii ,masina era testata periodic .
4.Bujii noi si conforme documentatiei.
5.Filtrele noi.
6.Termostat in parametrii,sonde temperatura la fel.
Acele motoare cu codul X16XEL si altele aidoma lor vor simti clar diferenta la schimbarea calitatii combustibilului,celelalte cu cat se indeparteaza mai mult de aceste conditii indeplinite simultan vor simti diferente mai mici ori niciuna.
Indicatia de minimum inseamna ca sub acea valoare de 95 nu e bine sa treci in schimb poti urca mai sus de ea si ca sa intelegem cum e cu indicatiile respective la un NISSAN 1.6 16v scrie clar pe capac numai 95 .
Valorile luate din AUTODATA Opel compresie 12-15 NISSAN compresie 11,6-13,5 ce mai e nevoie de demonstrat?La NISSAN nu simt nici o diferenta cu 100 si e normal dupa ce compresie are pe cand la OPEL parca are alt motor.
  • clauditu2002

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
de ajutor tabelul, dar a fost omisa benzina alto, de la rompetrol (parca)
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Benzina Alto nu era in 2006, s-a lansat in 2008 parca, oricum nici Lukoil nu este.
  • octamar2002

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Un subiect de discutat (cel putin pentru mine ca sa mai invat ceva):
1. Intotdeauna pun 99+ de la Petrom sau ceva similar de la alte companii.
Acul de la turometru sta in relanti fix la 800 ture si consumul afisat tot in relanti de 0.8/h. In mers, masina se comporta impecapbil (demaraj, putere, consum normal)
2. Am ramas fara bani si am pus 10 litri de benzina 95, de unde pun de obicei 99+. A mers normal, presupun pana cand s-a dus benzina buna de pe conducta, apoi s-a balbait cateva secunde si a mers din nou normal, dar rezerva de km (range) din bord a aratat 80 si imediat 70, in relanti in loc de 08/h arata 1,1/h.
3. Sa fie BC-ul atat de destept sa mareasca consumul cand pun benzina cu cifra octanica mai mica ca sa compenseze pierderea de putere?
Masina Vectra C X18XER 140 CP, 41.000 Km
Din pacate a mea consuma cam 12/13 in oras si 7/8 afara. Fara clima, ca mai pun 2 litrii Sad
.

Afara iti consuma putin mai mult. Mie imi consuma 6,5l fara AC si 7l cu AC. Media vitezei extraurbane 60km/h. Cam atat poti sa scoti la drumurile noastre europene pline de masini. Deci merg normal. Cat despre benzina de 95 de la Petrom si mie imi arata la fel BC. Asta pt ca masina are un diospozitiv care detecteaza cifra octanica a benzinei (95 sau 9Cool si modifica detonarea in functie de aceasta. Scrie de cartea Opel. Acolo am citit. Avem aceasi masina si acelasi motor. Apropo si eu bag in mod normal de la Petrom 99+
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR