Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu am facut nici un fel de calcul , am preluat informatia din zbor de la colegul nostru. Si , daca chiar asa stau lucrurile , sunt pe pierdere de mult. In Romania.
Dar nu e asa. Goagal ne lamureste:

Rate sufocante

La Provident, pentru un credit de 2.500 de lei pe un an, dobânda anualã efectivã (DAE) este de 227%, iar la final, dupã toate socotelile, împrumutatul ajunge sã plãteascã înapoi, 4.316 lei, aproape 1.816 de lei în plus.


Futn-i. Am ajuns sa arat ceva ce era demonstrat in susul paginii.
http://www.evz.ro/articole/...lor-Provident/[b]
Skip ads

  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si ce era de demonstrat de-fapt? ce se stie de cand e lumea? ca romanul se imprumuta in draci prin orice forma ar putea? nu conteaza ca platesti de tzaspe mii de ori banii aia inapoi. cat timp rata e mica, omul e fericit. de ce fericit? pentru ca poate sa adune vreo 10 rate din alea de 35 de lei pe 4-5 ani si viata e frumoasa.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cristian_ a scris:... dobânda anualã efectivã (DAE) este de 227%...


Si cand ma gandesc ca mie un TEG de 18% anual mie mi se parea imens... Evil or Very Mad

( T.E.G.(Fr) Taux Effectif Global = D.A.E.(Ro) )
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Stai linistit. Fratele meu care este in USA (43 ani, 15 ani pe acolo, cetatenie) a primit oferte si cu 30%, cand piata creditarii la ei se invarte in jur de 8%. La fel ca si la noi in Romania sau UE, prosti sa ia credite rapid sunt peste tot.
Skip ads

  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
In conditiile astea prost e cel care cumpara, nu cel care vinde.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Exemplu 1000 ROn
Dae 227.04% 726.40
52 rate 33.20 lei saptamana.

cristian_: Nu stiu cum ai facut tu calculul, dar in exempul prezentat, in 4 ani platesc creditul de 1.000 si mai dau 726 dobanda. In afara de dobanda, sunt convins ca mai sunt anumite comisioane, de acordare, de verificare a dosarului, de evaluare in cazul unui credit pentru casa, de gestiune a contului, taxe, speze, penalizari de intarziere, penalizari de rambursare anticipata, etc. Multe dintre ele nu sunt prinse in DAE (se aplica contului curent la care este atasat contul de credit). Stiu din experienta cum se iau banii clientilor cu japca. Cand faci un credit semnezi un contract pentru contul curent, este normal, de acolo se ramburseaza creditul sau faci operatiuni. Nu stai sa-l citesti, ti se baga pe sub nas ca fiind ceva normal, tu fiind focusat pe contractul de credit. Lucrez intr-o banca, stiu ca aceste comisioane pot ajunge si pana la 2% din fiecare suma tranzitata. Adica daca tu depui rata, normal in contul curent ca alt undeva nu poti, banca face operatiunea automata de rambursare a ratei si a dobanzii la data scadenta si iti ia un anumit comision ( 2%). Asta este la banca. La acele societati de intermediere, mai platesti in plus un alt comision peste toate ale bancii (profitul lor).



Colegi nu 4 ani 52 saptamani la voi e 4 ani? 52 saptamani a 32 lei saptamana adika 128 lei luna.
1000 lei imprumutat
726 dobanda si atat. fara penalizari. comision de acordare ..analiza dosar,gestiune cont. nu
Am eu la ei nu ma consider prost asa cum spune-ti voi pur si simplu am fost strans cu usa am privit in stanga in dreapta si ei au fost singura solutie in mai putin de 24 ore am avut banii cu dobanzile de rigoare asa cum se practica peste tot.....bancila is mai prejos? explicati un credit de 8000 Lei pe 10 ani de ce platesti inapoi 19.000 si iti mai mareste si rata intre timp...cand iti da creditul te calculeaza la sange ca ai atat salar atata rata poti sa dau pe luna exemplu 150 lei si peste un an ti-o face 180 ca au considerat poate ca ai salar mai mare cand din contra scade sau e la fel .

Alt exemplu la o banca rata credit 34 lei comison risc 40 , dobanda ,40 si iar nush ce cacat se face total 180 lei.. Shocked Shocked in situatia asta ma aflu tot eu si tare as vrea sa ma lamureasca cineva cum mi-au crescut iei rata cu 40 lei asa brusc si neanuntat m-am trezit sunat ca am intarzieri si sume restante . de la banca nu am primit o explicatie logica. am avut in fatza o "directoare" de agentie care abia astepta sa scape de mine sa isi infulege biscuitii , biscuti pe care ai mai gusta in timp ce imi "explica". si cu un tupeu ordinar imi spune ca daca nu platiti domnu ce vreti? imi venea sa-i spun fu... ra....ma... chiar daca nu plateam un an intreg tot nu imi vorbesti asa ca nu ai platesc lu ma...... tu esti platita din banii mei ca sa imi explici .......ia-m zis dar pe un ton mai dragut.Ok.. finalu? am fost invitat sa ma prezint in agentia unde am facut creditul ca au mai multe informatii....concluzie incopetenta , traieste ca sa manance. si gata ca m-am enervat Smile)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Concluzia NU fa credite Rolling Eyes
(fara referinte la persoanele de fata) NU ai bani, NU cumperi , SCURT... Crying or Very sad
Sau... faci ce te invata publicitatea si...o iei sub coada fara vazelina... Twisted Evil
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:
daniel_aoe a scris:Exemplu 1000 ROn
Dae 227.04% 726.40
52 rate 33.20 lei saptamana.

cristian_: Nu stiu cum ai facut tu calculul, dar in exempul prezentat, in 4 ani platesc creditul de 1.000 si mai dau 726 dobanda. In afara de dobanda, sunt convins ca mai sunt anumite comisioane, de acordare, de verificare a dosarului, de evaluare in cazul unui credit pentru casa, de gestiune a contului, taxe, speze, penalizari de intarziere, penalizari de rambursare anticipata, etc. Multe dintre ele nu sunt prinse in DAE (se aplica contului curent la care este atasat contul de credit). Stiu din experienta cum se iau banii clientilor cu japca. Cand faci un credit semnezi un contract pentru contul curent, este normal, de acolo se ramburseaza creditul sau faci operatiuni. Nu stai sa-l citesti, ti se baga pe sub nas ca fiind ceva normal, tu fiind focusat pe contractul de credit. Lucrez intr-o banca, stiu ca aceste comisioane pot ajunge si pana la 2% din fiecare suma tranzitata. Adica daca tu depui rata, normal in contul curent ca alt undeva nu poti, banca face operatiunea automata de rambursare a ratei si a dobanzii la data scadenta si iti ia un anumit comision ( 2%). Asta este la banca. La acele societati de intermediere, mai platesti in plus un alt comision peste toate ale bancii (profitul lor).



Colegi nu 4 ani 52 saptamani la voi e 4 ani? 52 saptamani a 32 lei saptamana adika 128 lei luna.
1000 lei imprumutat
726 dobanda si atat. fara penalizari. comision de acordare ..analiza dosar,gestiune cont. nu
Am eu la ei nu ma consider prost asa cum spune-ti voi pur si simplu am fost strans cu usa am privit in stanga in dreapta si ei au fost singura solutie in mai putin de 24 ore am avut banii cu dobanzile de rigoare asa cum se practica peste tot.....bancila is mai prejos? explicati un credit de 8000 Lei pe 10 ani de ce platesti inapoi 19.000 si iti mai mareste si rata intre timp...cand iti da creditul te calculeaza la sange ca ai atat salar atata rata poti sa dau pe luna exemplu 150 lei si peste un an ti-o face 180 ca au considerat poate ca ai salar mai mare cand din contra scade sau e la fel .

Alt exemplu la o banca rata credit 34 lei comison risc 40 , dobanda ,40 si iar nush ce cacat se face total 180 lei.. Shocked Shocked in situatia asta ma aflu tot eu si tare as vrea sa ma lamureasca cineva cum mi-au crescut iei rata cu 40 lei asa brusc si neanuntat m-am trezit sunat ca am intarzieri si sume restante . de la banca nu am primit o explicatie logica. am avut in fatza o "directoare" de agentie care abia astepta sa scape de mine sa isi infulege biscuitii , biscuti pe care ai mai gusta in timp ce imi "explica". si cu un tupeu ordinar imi spune ca daca nu platiti domnu ce vreti? imi venea sa-i spun fu... ra....ma... chiar daca nu plateam un an intreg tot nu imi vorbesti asa ca nu ai platesc lu ma...... tu esti platita din banii mei ca sa imi explici .......ia-m zis dar pe un ton mai dragut.Ok.. finalu? am fost invitat sa ma prezint in agentia unde am facut creditul ca au mai multe informatii....concluzie incopetenta , traieste ca sa manance. si gata ca m-am enervat Smile)


Stati un pic ca nu inteleg,pai pana la urma cat este DAE pe an?Daca ar fi asa cum scrie colegul in 52 saptamani(deci mai putin de 1 an) platesti dobanda 726.4 lei?Pai asta insemna in jur de 80% DAE pe an,ceea ce inseamna de peste 4 ori dobanda de la o banca serioasa.
Asta da japca pe fata.
Chiar nu avem printre noi useri mai instariti care sa poate oferi astfel de imprumuturi,binenteles in baza unui contract (notar,etc) cu dobanda pana in 20%?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bvirgil, te oferi?
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
52 rate 33.20 lei saptamana deci 52*33,20=1726/an nu pe 4 ani. Sau poate nu am inteles eu bine.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca fraier nu e ala care vinde, ci ala care cumpara
Romanul are (in general) prostul obicei de a se intinde mai mult decat ii e plapuma. Ii da banca credit cu rata=75% din salar? Ura! romanul ia credit. Si isi cumpara apartament (supraevaluat), masina jmechera, etc. Si, pe cand vine vremea sa dea rata, realizeaza ca acei 25% care ii raman abia ii asigura subzistenta. Asa ca masina sta sa colecteze praf pe o bordura (de ce sa ne batem capul cu locul de parcare, adica ce, eu is mai fraier ca ailalti? ei sa parcheze pe gratis si eu sa platesc?) casa ramane nemobilata (ca romanul nu stie sa isi bugeteze investitiile, sa calculeze ca pe langa cei ... lei sau euro cat costa apartamentul, mai trebuie si finisaje, mobila, etc, etc) si el doarme cu nevasta pe o saltea de capatat in apartamentul lui mirific, la autobus merge cu emotii (sa nu apara controlorii, ca nu mai are bani de bilet... 2 bilete=1 paine, 3 bilete=1 pet de bere la 2 l, sa isi inece amarul ca viata e nedreapta si el plin de datorii)
Si intr-o zi romanul nostru are un necaz. I se imbolnaveste cineva in familie. Sau e chemat de nas (care, in situatia lui, tot necaz este... de refuzat nu poate, ca se prinde lumea ca e sarantoc, de mers... trebuie bani...). Si realizeaza ca el nu are o rezerva financiara (s-au dus toate...)
Si apar camatari de genul celor de la Provident. Tipic pentru roman, romanul nostru se bucura, zice ca i-a pus Dumnezeu mana in cap, si semneaza contractul ca primarul. Fara a se obosi sa citeasca si sa inteleaga clauzele. Fara a-l verifica cu un avocat (deh! avocatul costa... sa nu uitam ca romanasul nostru nu mai are un chior in casa). Fara a-si face un calcul, ca sa realizeze ca el da in 4 ani suma aia de 8 ori. sau de 10. sau de 20. Ce conteaza? Doar romanul nu stie gandi pe termen lung. El e ca un catel, care isi face nevoile unde apuca. Pentru ca pe el ATUNCI il apasa. nu conteaza ce va fi mai incolo.

Si voi va agitati sa il cainati pe bietul roman. Pe acel biet roman care din 4 in 4 ani (sau din 5 in 5, mai nou, la prezidentiale) isi vinde votul pentru 2 mici si un pahar de bere PSD-ului. sau PDL-ului, sau PUNR-ului. Sau lui Becali. sau oricarui alt politician din Romania, ca eu inca nu am vazut unul de Doamen ajuta. Credeam ca primarul Sibiului e altfel, dar dupa ultimele zile am ajuns la concluzia ca ori e prost, ori e la fel ca astialalti, de se agita sa ajunga prim ministru.

Pai mai fratilor, ce aveti cu aia de la Provident? Aia fac o afacere. Daca i-ar si impusca pe cei care intarzie, eu i-as pupa pe frunte. In public. Pentru ca in felul asta vom mai avea o sansa, sa ne recastigam ca si popor. Nu de alta, dar selectia naturala a fost infranta de romanasul nostru, sarac, dar inventiv.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pam a scris:52 rate 33.20 lei saptamana deci 52*33,20=1726/an nu pe 4 ani. Sau poate nu am inteles eu bine.

corect.


Bravo Je Twisted Evil
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Gata am scapat de ei !Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vectra, ce vrei sa zici?
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
or fi inchis sediile Smile sau vectra a achitat creditul Very Happy
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sa fie oare a doaua varianta Confused
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
AM achitat creditul trebuie sa recunosc. Cum am mai spus am fost prins cu "usa" si ei au fost singura solutie sa ies cu toate ca le-am dat 700 lei in plus. Asta e e o invatatura sa ai rezerve !Smile
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Rezerve, da, sunt si eu curios cine mai reuseste sa aiba rezerve pe vremurile astea.
Cine mai salveaza ceva din venituri sa ne spuna si noua cum reuseste.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Intradevar nu reusesti dar in schimb iti poti calcula mai bine cheltuielile .
Oricum de obicei romanii sunt cu mancarea multa si buna(friptane,sarmale)electronice scumpe , telefoane de ultima generatie si lista poate continua .
Romanii si nu numai traiesc ca sa manance !
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate.
Pe mine unul nu cheltuielile curente ( mancare, utilitati, haine etc ), pe care ti le poti estima/aproxima/optimiza, ma impiedica sa am rezerve
Cheltuielile imprevizibile, chestiunile neprevazute ce apar din senin ma enerveaza la maxim.
Nici nu reusesc bine sa salvez ceva, ca imediat apare nu stiu ce si gata, se duc imediat si ma intorc iar de unde am fost adica pe 0.
Pe genul asta de nevoie mizeaza si "Provident", cred.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR