Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris:asta pentru munceau pe rupte si in conditii mizere, si pentru ca atunci cand ii durea capul, rebuia sa il sparga pentru a iesi spiritele rele, nicidecum din cauza chimicalelor care le luam noi acum. Mai e si chestia ca daca un om din anii 1800 s-ar fi nascut acum, ar muri pe la 15 ani, datorita radiatiilor si toxinelor din mediu. Si in legatura cu gripa, din cate stiu, un vaccin antigripal, de orice fel, contite cativa virusi ai gripei pentru a activa sistemul tau imunitar. Daca in perioada in care ii fac vaccinul, ai un sistem imunitar slabit, ce faci? Parerea mea e ca ar trebui sa ne dam pe multe fructe su legume, si cand avem ocazia (pentru ca nu mananc daca trebuie sa plec pe undeva) , mult, mult usturoi Smile

Exact ce ziceam in postul anterior. Poate ca ar muri la 15 ani dar cu siguranta nu ar muri datorita radiatiilor si toxinelor din mediu. Ar muri deoarece nu ar avea memoria imunologica a agentilor patogeni actuali ci a agentilor patogeni de la 1800. Adica nu ar stii ca bacteriile si virusurile actuale ii sunt dusmani. Pentru ca nu ii cunoaste.
Nu mai postez ca oricum e timp pierdut.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
e aiurea spus adevarul ... ce il face sa fie adevar ?
virusurile de acum , majoritatea , sunt produse ale unor laboratoare , si nu e prima data cand se intampla , dar vaccinul daca era asa cum spune idividul ala , nu cred ca doar el s-ar fi trezit vorbind !
nu sunt pro medicamente si vaccinuri excesive dar nici sa ajungi in ultimul stadiu pe patul de spital cand doctorul nu mai poate decat sa iti amelioreze suferinta , si dupa ce mori a fost doctorul incapabil ..
vad ca virusul asta s-a tratat bine si fara vaccin pana acum ..
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu de ce virus spui tu ca s-a tratat bine fara vaccin, caci moi vorbim de A1NH1, care doar ce a aparut, iar vaccinul nu trateaza, doar impiedica aparatia la gazda.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
scuze , da am facut greseala de a considera vaccinul ca tratament , my mistake Embarassed
si vorbesc de rahatul asta de gripa porcina A1NH1
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e, greste omu, nu-i bai. Cu gripa asta, o fi fake sau nu, eu am mai auzit una, cica vor astia sa omoare din populatie ca am fi prea multi...ies tot felul de povesti. Care din ele sun adevarate, adiva povestea reala, nu cred ca vom afla noi, cel mai probabil nepotii sau stranepotii nostri
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Un alt link:

@pirvu_daniel te inteleg ca ceea ce ai invatat la scoala ti se pare a fi tabu, axiomatic, rupt din soare ... dar sa ne uitam in istoria relativ recenta si sa vedem cite chestiuni/teorii/produse aparent infailibile si'au dovedit ineficienta si mai apoi au disparut pentru totdeauna? Vezi disparitia din motive evidente a: DDT'ului, Freonului, Tetraciclinei, Piramidonului, ...
De cite ori civilizatia umana nu s'a inselat de'a lungul existentei ei? Ce te face sa crezi ca civilizatia umana a ajuns sa cunoasca in totalitate adevarul stiitific? Din pacate stiinta oamenilor a "zgiriat" numai supratata oceanului de cunoastere in care din pacate bijbaim neputinciosi.
Cu cit inveti mai multe cu atit iti dai seama cit de putin cunosti !

Revenind la subiect, vin si ma intreb cum s'a perpetuat specia umana pina acum sa zicem 100ani fara miraculoasele vaccinuri care "induc" si in ultima instanta ne manipuleaza imunitatea ? Stiinta medicala moderna considera ca specia umana ar fi trebuit sa moara inainte de a se naste neavind memoria imunologica updatata. Ei uite ca stiinta medica s'a mai inselat inca odata, specia umana a perpetuat 1900ani si fara ajutorul miraculoaselor vaccinuri. Wink
Pina cind medicina nu va ajunge sa inteleaga pe deplin functionarea masinariiei electrochimice numita om, atit ca ansamblu cit si pe componente, practica medicala se va "multumi" numai sa limiteze efectele bolii si nu sa inlaturare/"reparare" organismului cu pricina.
Cind afirm cele de mai sus ma bazez pe un principiu simplu: NU poti sa repari ceva ce nu cunosti in intimitate cum functioneaza!


Ultima modificare facuta de iso la Dum 08 Nov, 2009 10:01 pm, modificat de 2 ori in total
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
conspiratii au fost si vor fi mereu dar sa nu ajungem la paranoia
solutia cea mai buna cred ca este sa ai capul pe umeri si sa nu iti tii copii bolnavi pt ca ai citit sau auzit tu* undeva ca vaccinurile si medicamentele sunt demonice sau de cancer ca se vindeca cu ceai de rostopasca.

*cand spun "tu" nu ma refer la cineva anume

Offtopic: ISO imi place mult semnatura ta Laughing cat adevar in asa putine cuvinte Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris:e, greste omu, nu-i bai. Cu gripa asta, o fi fake sau nu, eu am mai auzit una, cica vor astia sa omoare din populatie ca am fi prea multi...ies tot felul de povesti. Care din ele sun adevarate, adiva povestea reala, nu cred ca vom afla noi, cel mai probabil nepotii sau stranepotii nostri

Daca ar vrea cineva sa micsoreze populatia ar cauta un agent biologic mult mai virulent decat H1N1. Sunt zeci de astfel de agenti patogeni. Deocamdata H1N1 la un pacient tanar, netarat nu pune probleme.
L.E. Cum am supravietuit la un agent patogen extrem de agresiv? Prin selectie. Adica aparea un val epidemic, cei care scapau deveneau imuni la agentul patogen respectiv. E acelasi mecanism prin care se selecteaza bacterii rezistente la antibioticele luate dupa ureche pentru orice viroze.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Dum 08 Nov, 2009 10:16 pm
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Al 3lea mail primit, continutul este cel de aici:
http://saccsiv.wordpress.co...-sa-va-vaccinati/
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daca netratat nu pune probleme atunci nu e nevoie de un vaccin aprobat in graba si facut cu te miri ce substante , mai ales ca vaccinurile aprobate recent au reactii adverse iar unul din ele este interzis copiilor mai mici de 2 ani ..
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca titlul discutiei e Adevarul despre vaccinul gripei porcine! si toata lumea pune link-uri de unde te miri pun si eu. Aici gasiti Adevarul despre vaccinul gripei porcine!:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov...d/advanced?term=s , bifati links to free full text apoi si dati un search swine flu vaccine
gxg_tm , am zis netarat nu netratat. Netarat inseamna ca pacientul nu are alta patologie asociata importanta: adica boli pulmonare, cardiace, renale etc. La un pacient tanar fara astfel de probleme H1N1 cu tratament antiviral vine si trece fara complicatii. La copii, varstnici, la pacienti care mai au alte boli e alta treaba.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,100
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@pirvu_daniel si ceilalti medici de pe acest forum - am o intrebare pentru voi. Raspunsul vostru poate fi si un sfat catre noi, ceilalti.
Voi va veti vaccina copii?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:@pirvu_daniel si ceilalti medici de pe acest forum - am o intrebare pentru voi. Raspunsul vostru poate fi si un sfat catre noi, ceilalti.
Voi va veti vaccina copii?

Eu nu am inca copii. Cand va fii aprobat vaccinul pentru copii indiscutabil. Un copil mic, un batran, un bolnav cu alta patologie care ii pune viata in pericol sunt vulnerabili.
Daca ma intrebi daca m-as vaccina eu raspunsul e da. Desi mai mult ca sigur am fost in Urgenta de mai multe ori contact cu bolnavi cu H1N1. Intr-un fel avand in vedere ca prin mutatii virusul devine din ce in ce mai agresiv parca as prefera sa o fac acum decat cand se va complica din ce in ce mai mult cu infectii bacteriene supraadaugate. Atunci va fii prapad.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
parvu_daniel , multumesc pentru lamurire , stiu ca cei cu afectiuni respiratorii mai severe (chiar si cei ce fumeaza de mult timp) sau cei ce au sistemul imunitar slabit pot avea mari complicatii care duc chiar si la moarte daca intra in contact cu acest virus

mi se pare fascinant procedeul pentru descoperirea unui vaccin , din linkul pe care l-ai trmis tu am gasit 2 rezultate in care un vaccin a fost testat pe un porc iar altul pe soarece , amandoua cazuri fiind reusite animalele testate devenind imune dupa vaccin , dar nu spune nimic de efecte secundare..
sa mai caut
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Domnu' doctor, o intrebare, adiacenta subiectului: de ce numarul reactiilor adverse postvaccinale la administrarea de gardasil si cervarix este de cateva ori mai mare decat la DTP si VPOT (nu-i parerea mea sau a unor fanatici antivaccin ci doar a statisticilor facute de catre sistemul sanitar american)? avand in vedere si durata in timp a imunizarilor respective?
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
http://en.wikipedia.org/wiki/Swine_influenza

un articol foarte bun , pt cei ce stiu engleza
explica de cand a aparut (inclusiv vaccinarile din 1976) pana in prezent , plus metodele de a scapa de aceasta gripa sau de a ameliora efectele acesteia..
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iso a scris:specia umana a perpetuat 1900ani si fara ajutorul miraculoaselor vaccinuri. Wink

cred ca ai mancat cateva zerouri.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mi-am instalat eu ultima versiune de windows vreodata? Nu.
Mi-am luat imediat ce aparut zafira B? Nu.
Ei bine nici in cercetatorii din medicina nu am mai multa incredere.
Acest vaccin are bug-uri care se vor descoperi abia dupa un anumit timp.
Sunt oameni care-si instaleaza ultima versiune de windows imediat ce apare si care isi cumpara ultimul model de masina. Ei sunt principalii clienti la vaccinare, ei sunt publicul tinta al acestor campanii, ei sunt cobaii.
Noi ceilalti mai asteptam.
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Client la vaccinare n-oi fi, poate prin natura meseriei sa fiu inrolat in lista de vaccinari, mai ales ca o colega chiar a facut-o Very Happy
Dar, despre ultima versiune de Windows, adica 7, numai de bine! O am din decembrie si este extraordinara, ca punctaj: XP=7, vista=4, W7=9,5 Smile Daca as avea bani pentru soft ar merita toti centii, chiar si asa scump cum este W7 Wink
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Deschid lista cu cei care vor vaccin SH din DE, BE sau NL.
Plecarea peste cca 5-6 ani Laughing
1. ririnel

Scuze, nu m-am putut abtine Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR