Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Vedeti cum politica de asmutire a românilor asupra altor români da roade?
Da, pot face greva (e o greseala grava in a considera asta UN DREPT, poate cel mult faptul ca POT face greva inseamna ca au libertate de exprimare ceea ce ESTE un drept); dar nu intr-o perioada ca asta de haos (e criza, somajul a crescut alarmant, e guvern de bascalie - interimar) si nu prin a-ti bate joc de un oras intreg.
Repet, pe mine nu ma afecteaza, oricum eu merg cu bicicleta (acum pe frig fac 18-20 minute- muahahahaaa- in loc de 15)

Ce-ar fi ca si medicii sa faca greva intre ora 6 si 16 si toate camerele de urgenta ale spitalelor sa nu functioneze in intervalul respectiv? Ai mata o problema? Ghinion. Vino dupa ora 16:00...

p.s. de ce nu s-a facut nicio greva in perioada 2000-2004? Hm? Shocked
scuze , io-s mai batrin si-am apucat sa vad ceva mai multi activisti PCR la fata. Si sa le-ascult cuvintele spuse cu limbaj de lemn.
Lideru' sindical nu e departe deloc... Rolling Eyes (ah, cum mai lupta el saracu' pt drepturile amaritilor, ti se rupe sufletu' )


Ultima modificare facuta de zafirul la Mie 18 Nov, 2009 12:57 pm
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1700 lei pe luna in conditiile in care un sfert din angajatii tarii cu vechime de minim 20 de ani lucreaza pe salariul minim.
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
vladf a scris:1700 lei pe luna in conditiile in care un sfert din angajatii tarii cu vechime de minim 20 de ani lucreaza pe salariul minim.


Si cine e de vina?
Cumva angajatul Metrorex?
Parca e si un zicala " Cum iti asterni asa dormi".O sa zici ca sunt rau dar chiar nu sunt,de ce crezi ca multi vor sa migreze si sa lucreze in Bucuresti?
Am o intrebare mai personala la care poti raspunde sau nu: in ce domeniu lucrezi?Esti multumit de remunererea muncii tale?
Doamne... pai dupa 40 ani de munca ce salariu ai vrea sa aibe un salariat Metrorex?Cumva salariul minim?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bvirgil1979 a scris:
biela-manivela a scris:Greva este un drept al angajatului, iar ANPC nu are temei legal sa-l sanctioneze. Vad ca nu esti din Bucuresti, insa te preocupa foarte mult transportul din alta localitate decat cea a ta. Laughing

Sicer mishu_b, unul dintre parinti lucreaza la Metrorex si chiar sunt probleme legate de bunastarea acestora.De ce spun asta, pai de vreo 1.5 ani salariul nu a mai crescut,conditiile nu sunt asa grozave cum ar crede unii,iar cand vine vorba de salariu, daca ne luam dupa spusele lui Berceanu care a spus la Tv ca cel mai mic salariu este 3600 Lei,sa mai bage un ochi pe statele de plata ale oamenilor.


Bun, atunci eu spun sa facem toti greva intre 5 si 16:00 sa vedem ce iese!

Din cate stiu eu multe categorii de bugetari sunt in zilele fara plata, sau urmeaza sa fie (de la 2- 4) , aici depinde de managementul local al "intreprinderii", din cate inteleg lucrarorii de la Metrou nu vor fi afectati de aceste masuri.

A doua la mana - spui ca de 1,5 ani nu s-au facut majorari de salariu la Metrorex, lasa-ma sa te contrazic putin "In noiembrie 2008, cand urmau alegerile parlamentare, sindicalistii de la metrou au obtinut, de la ministrul Ludovic Orban, o majorare salariala de 23%."
Asta in contextul in care multe alte categorii de bugetari n-au avut "o asemenea" majorare de salariu!

Plus: Uniunea Sindicatelor Libere Metrou, care a intrat de marti in greva generala, este implicata si in afaceri, nu numai in politica. Uniunea Sindicatelor Libere Metrou are o societate. Este vorba de Sindomet Sercom SRL, care se ocupa de managementul spatiului publicitar de la metrou. Sindicalistii condusi de Radoi administreaza statiile de Metrou in baza unui contract incheiat cu Metrorex. Prin acesta, Sorin Ovidiu Vantu a reusit sa-si faca statie TV la metrou. Televiziunea de metrou Zoom functioneaza in baza unui contract de inchiriere semnat intre compania Sindomet Servcom si Monopoly Media, controlata de Grupul Realitatea-Catavencu.

sursa: http://www.hotnews.ro/stiri...le-5-00-16-00.htm
si inca o chestie faina Ziua ziarul de casa a celor de la PSD dezvaluie: http://www.ziua.ro/prt.php?...p;data=2009-11-18

ce de bani au sindicalistii:"Din spatiile inchiriate de sindicalisti, in incinta statiilor de metrou, tot in primele 9 luni, acestia au incasat 960.000 de lei, adica 75% din valoarea contractelor de inchiriere!"

Cum pana acum nimeni nu dezminte datele mai sus mentionate nu am cum sa inteleg atitudinea "cartitarilor".

bafta
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sa lamuresc niste aspecte:
1-nu ma iau dupa presa de multisor, de obicei vorbesc despre ce stiu sigur si verific;
informatia despre salariu o am foarte concret, de la cineva care a depus o adeverinta de venit...undeva; nu neg ca salariile se mai pot si negocia, probabil, deci faptul ca acel parinte are 1700 ron dupa 40 de ani de munca nu este neaparat un motiv sa cred ca un debutant nu poate avea mai mult; poate or fi si alte categorii profesinale in metrorex care castiga mai putin decat casierii....era un exemplu;
2-cineva zicea foarte bine cati casieri ai banii aia: nu exista ECHITATE in Romania, suntem niste manelisti cu totii adica superficiali, amatori, bazati pe dictonul lasa ca ma descurc si las-o ca merge asa. De ce nu au TOTI casierii care muncesc in romania 1800 de RON?

o sa-mi spuneti ca ce legatura au companiile private cu alea de stat; da, ei bine nu au, dar cu atat mai mult ajung la punctul 3:

3-cineva zicea mai sus ca de ce sa ne deranjeze ca le mareste salariul la Metrorex? pai simplu: pentru ca este o companie de stat (nu in totalitate, insa beneficiaza de subventionare. Si cata vreme un leu de la stat ajunge la salariul cuiva, el in ochii mei se cheama ca munceste pentru mine, din banii mei (o treime din salariul meu brut se duce la stat, care decide sa dea subventii ... ) Si atunci sunt indreptatit sa ma intreb de ce sa le creasca? poate au dreptate nu zic nu, dar poate si eu am dreptate sa vreau:
- trenuri la 1-2 minute maxim;
- respectarea intervalelor orare de sosire a ramelor in statie, afisaj electronic (ca doar nu sunt semafoare in tunel ce dreaq);
- conditii igienice si omenesti in toate statiile, pasajele, gangurile etc apartinand spatiilor metrorex;
- macar o scara rulanta la fiecare statie;
- cate o toaleta publica (chiar si cu bani, dar curata) in fiecare statie;
- spatii si facilitati amenajate pentru accesul si transportul carucioarelor pentru copii, bicicletelor, etc IN TOATE STATIILe; aici sunt niste aspecte interesante: au facut in cateva statii acele lifturi pentru persoane cu handicap, ma refer la sinele pentru carucioare, asa ca sa scoata ochii, sa puna mana eventual pe niste fonduri nerambursabile etc; nu va doresc insa sa ajungeti intr-una din acele statii cu un carucior cu rotile, sa ceri sa se dea drumul la smekeria aia electrica si sa se dea din umeri...iar rezultatul dupa asteptari sa fie luat caruciorul cu invalidul cu tot pe sus de 2 agenti de paza si coborat pe peron...ca apoi sa te rogi sa existe 2 binevoitori din astia si la statia de destinatie;
Apoi, in alt caz, sa trebuiasca sa iei copilul in brate, sa pliezi carutul, sa treci asa cu ele in brate peste barele alea ca sa ajungi pe peron si la iesire sa repti schema; Nu va mai zic ca accesul cu bicicletele este TOTAL interzis; evident, cu ele functionale, pentru ca cu cadrul in mana si cele 2 roti scoase si prinse cu chingi de rucsac merge;

ROMANIA TATI, tara unde niciodata nu te poti plictisi!
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si sa va mai zic ceva: cu toate ca angajatii se prezinta la locul de munca(nu toti fac greva),chiar daca nu muncesc in adevaratul sens al cuvantului, ei nu vor fi remunerati pentru zilele cat aceasta va dura.Prin urmare VIN LA SERVICIU (Cheltuieli de transport,masa,etc) si NU PRIMESC BANI.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bvirgil1979 a scris:Si sa va mai zic ceva: cu toate ca angajatii se prezinta la locul de munca(nu toti fac greva),chiar daca nu muncesc in adevaratul sens al cuvantului, ei nu vor fi remunerati pentru zilele cat aceasta va dura.Prin urmare VIN LA SERVICIU (Cheltuieli de transport,masa,etc) si NU PRIMESC BANI.


- teoretic (daca ai in spate un Sindicat puternic care reprezinta interesele membrilor cu adevarat) aceste zile se platesc din fondul Sindicatului - printre altele la asta ajuta contributia lunara catre sindicat. Shocked

bafta
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
bvirgil1979, lucrezi la metrou Wink sau parintii ?
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bvirgil1979 a scris:Si sa va mai zic ceva: cu toate ca angajatii se prezinta la locul de munca(nu toti fac greva),chiar daca nu muncesc in adevaratul sens al cuvantului, ei nu vor fi remunerati pentru zilele cat aceasta va dura.Prin urmare VIN LA SERVICIU (Cheltuieli de transport,masa,etc) si NU PRIMESC BANI.

Pai greva o faci la locul de munca, fiindca altfel ii zice concediu.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:
bvirgil1979 a scris:Si sa va mai zic ceva: cu toate ca angajatii se prezinta la locul de munca(nu toti fac greva),chiar daca nu muncesc in adevaratul sens al cuvantului, ei nu vor fi remunerati pentru zilele cat aceasta va dura.Prin urmare VIN LA SERVICIU (Cheltuieli de transport,masa,etc) si NU PRIMESC BANI.


- teoretic (daca ai in spate un Sindicat puternic care reprezinta interesele membrilor cu adevarat) aceste zile se platesc din fondul Sindicatului - printre altele la asta ajuta contributia lunara catre sindicat. Shocked

bafta

pãi toarãºu' lider nu reprezintã interesele membrilor? Insinuaþi cã le reprezintã p-alea personale? Wink

Am o întrebare: de ce nu se rãscoalã angajaþii ãia cu salariile mici ºi sã le dea la cap ãlora care au de 10 ori mai mult? Sînt convins cã existã o grãmadã de cãpuºe care stau pe suta de milioane ºi doar vin sã semneze condica...
De ce sã ne ia tot nouã bani? Ca ãluia cu 1700 sã i-l facã 2000 ºi ãluia cu 10.000 sã i-l facã 12.000?
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
bvirgil1979 a scris:
d3c3n3u a scris:Care motiv si care drept?...pe timp de criza cand, majoritatea accepta micsorarea salariului doar pentru a nu ramane fara servici,se trezesc ''cartitarii'' ca vor majorare...cu 20 %... in conditiile in care si anul trecut au cerut si obtinut la fel.
Mi-e scarba!


1.S-ar parea ca unii vor sa arunce vorbe-n vant,cat despre limbaj ti-as fi zis eu ceva dar incerc sa ma abtin.
2.Sincer mie imi fac sila cei care nu au de a face cu domeniul si ei le stiu pe toate.
3.Si daca este criza ce?
4.Iti baga cineva tie mana in buzunar ca sa le mareasca salariile angajatiilor Metrorex?
5.Sunt chiar revoltat impotriva celor care tin sa faca postari doar de dragul de a le face.
6.Nu vorbesc in necunoastere de cauza cand spun ca de 1.5 ani nu a mai crescut salariul.Dovada am: fluturas de salariu din 2008 si unul (sau mai multi) din 2009.


1.Cand am zis ca mi-e scarba, m-am referit la ce se intampla in sistem, nicidecum la unul din parintii tai care lucreaza la metrou...e bine ca te abtii.
2.Nu ai reusit sa te abtii.Pentru faptul ca tie ti-e sila de NOI, cei care nu lucram in domeniu si habar nu avem ce se intampla am un sfat: du-te la baie!
3.No comment
4,5.Da...o parte din salariul lor e si de la noi astia care postam aiurea.
6.Ti-au raspuns colegii mai inainte
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@bvirgil1979 , sunt student. Dar asta nu ma face orb. Sa faci greva si sa blochezi transportul a sute de mii de oameni pentru o majorare de salariu e o tampenie premeditata (mai ales in perioada asta). Sa faci greva cerand o majorare de 20% e o tampenie si mai mare avand in vedere ca salariul mediu Metrorex depaseste salariul mediu la nivel national. Adica mai pe inteles un casier care castiga mai mult decat un profesor(si alte categorii bugetare) depaseste cu mult limita de bun simt, dar asta e doar parerea mea.
Skip ads

  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@d3c3n3u-Imi pare rau, dar unor astfel de caractere ca al tau(Ex:Du-te la baie) nu pot raspunde cu aceeasi moneda.
@Inca o data nu vad ce relevanta are faptul ca alta categorie profesionala castiga mai putin,sa inteleg ca toti ar trebui sa castigam la fel?
Ma intreb oare de ce tu iti faci studiile superioare? Nu cumva pentru a avea un serviciu decent si a castiga bine?
Are cineva certitudinea ca li se va mari salariul cu acesti 20%, ca sa zici ca asta reprezinta o tampenie?Pai si profesorilor trebuia sa le dea anul acesta cu 50% mai mult si pana la urma li s-a dat de nu o pot duce.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai profesorilor nu li s-a dat pt ca au sarit toate sindicatele ca vor si ele.
Momentul grevei e foarte prost ales(si asta probabil o stii si tu).Pai daca le da majorare nu sar toate sindicatele ca vor si ele?E in mod evident o comanda politica.Ba mai mult as zice ca parintele tau e manipulat de cateva grupuri de interese sindicalo-politice,care in acest moment numai bine nu fac.

Sorry,dar partea cu studiile superioare nu e relevanta.Revin cu exemplul unui medic rezident care ARE studii superioare iar o casiera NU.Si totusi diferenta salariala este net superioara celei din urma.

Dar daca doamne fereste tu ajungi in spital cu cineva drag iar la urgenta iti zice...Ne pare rau...reveniti dupa ora 16.Ce faci?Il iei de gat sau ii zici : da...va inteleg,respectele mele!
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
s-a dus greva Wink
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni, io am asa o banuiala ca adeverinta aia de salariu a casierei care a circulat zilele astea pe tot netu' romanesc e o facatura care are rolul de a-i invrajbi pe ceilalti cetateni impotriva salariatilor Metrorex. Iar daca acea crestere salariala data de Orban anul trecut a fost la fel ca cei 50% in plus la profesori, cred ca nu mai e nimic de spus.

Hai sa fim olecuta realisti! Daca voi erati pe scaunul javrei de Berceanu cum ati fi gestionat o asemenea criza? Io zic ca ati fi pus raspandacii sa asalteze netu' cu "dovezi" care arata ca dupa 5 ani basescieni exista romani care traiesc bine si acesti romani sunt metrorecșii. Iar dupa inca 5 ani basescieni tot poporul roman va trai nu bine, ci excelent!

Va rog sa nu va mai lasati manipulati in acest mod grosolan!
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
tie ti se pare corect ca un sindicat sa detina spatii publicitare si comerciale din care sa faca profit (destul de frumusel) plus bani de la bugetul de stat si sa te lase cu ochii in Soare strigand ca vor mai multi bani acum cand in alte domenii de activitate urmeaza sa se stea acasa "fara bani"?

Mie nu! - cat despre Berceanu - daca eram in locul lui as fi concediat tot schimbul care a facut greva si tot asa ... pana la ultimul care nu se punea pe munca.

Acum astept sa vad cum vor recupera, din punct de vedere al avonamenteleor si biletelor, cele doua zile in care am mers cu altceva decat metroul la serviciu.

offtopic ca tot e la moda: nu-mi mai merge click-ul stanga si am inteles ca Base e vinovat! Mai sa fie....

bafta
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mishu_b,nu au cum sa-i dea afara.

Conform legii 54/2004 :
- Art. 10. - (1) În timpul mandatului ºi în termen de 2 ani de la încetarea mandatului, reprezentanþilor aleºi în organele de conducere ale organizaþiilor sindicale nu li se poate modifica sau desface contractul individual de muncã pentru motive neimputabile lor, pe care legea le lasã la aprecierea celui care angajeazã, decât cu acordul scris al organului colectiv de conducere ales al organizaþiei sindicale
(2) Sunt interzise modificarea ºi/sau desfacerea contractelor individuale de muncã, atât ale reprezentanþilor aleºi în organele de conducere ale organizaþiilor sindicale, cât ºi ale membrilor acestora, din iniþiativa angajatorului, pentru motive care privesc activitatea sindicalã.


L.E - Eu am inteles ca Base e vinovat de gaurile din stratul de ozon!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Aseara ziceau la radio ca greva metrorecsilor a fost declarata ilegata de instanta.
Nerespectarea legii de catre liderii sindicali se incadreaza la "motive neimputabile"?
In plus, articolul 1 si 2 eu zic ca se bat cap in cap. Adica eu, ca lider sindical, pot face ce vrea bicepsul meu, daca gasesc o forma prin care sa etichetez activitatea ca "sindicala"? inclusiv sa incalc legea?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pai nu ca dupa ce s-a declarat ilegala s-au oprit din greva...dar pentru ca decizia nu e definitiva pot face recurs

acuma, ei ameninta ca nu-i nimic, de sarbatori baga iar greva; ideea e, daca tribunalul a decis ca e ilegala acum, de ce nu ar fi si atunci? banuiesc ca liderii grevistilor vor trebui sa schimbe ceva care sa le poate da dreptul sa spuna ca sunt alte conditii si deci pot invoca greva din nou...iar o zi doua de greva...iar o actiune in instanta si tot asa...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR