Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Kapix...ma bucur ca la voi in Arad treburile merg mai corect.
Eu va propun sa faceti un test cat se poate de simplu si elocvent, cum a zis si foca...mergeti cu un bidon de 4 - 5 litri marcat si bagati in el benzina, de la mai multe unitati ale aceeasi societati sau alta societate...asa am facut eu...o sa ramaneti MUTI DE UIMIRE cand o sa constatati cate diferente pot exista. Exclamation ...asta cum se numeste oare?benzina dilatata din cauza diferentelor de aditivi?...sa fim seriosi.
Eu momentan alimentez de la un Petrom aproape de casa, si nu am avut inca nici o problema cu ei...odata la 2-3 saptamani fac si testul cu bidonul, si de fiecare data iese la fel. Nu vreau sa le fac reclama, dar benzina mi se pare OK si pana acum nu am constatat nereguli.
Skip ads

  • beatmaker

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu sunt sigur de cifra octanica declarata de ei......daca bag din aia de 95 merge ca dracu masina.Din cate stiu exista un "aparat" care masoara cifra octanica, am vazut odata la petrom, de ceva timp caut un "aparat" din ala....unde pot gasi??
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
daca tot faceti test ar fi indicat sa le si filmati Wink
@eduard33: cum te lasa aia cu bidonul mereu, parca scrie pe undeva ca nu alimenteaza in bidoane de plastic. Poate nu ai bidonul de plastic ? Si care e chestia cu plasticul si benzina ?
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mda ..
Apropo de bidon asa e !
Zic ceva de amenzi daca te vad ca alimentezi in bidon la pompa.
Eu unu nu am vazut nicaieri o foaie semnata si stampilata de cineva autorizat, in care sa iti interzica sa bagi in bidon.
Sincer e mult mai usor de gasit un bidon, si mai ieftin decat o canistra.
Stiu ca nu e un recipient pentru benzina, dar .... Oricum Astia de la OMV fac urat si daca alimentezi in canistra.... OARE DE CE??????? Evil or Very Mad
Pai cred ca va zic eu de ce ...
Ca in mod sigur sti ce volum are o canistra, pe cand la rezervor pot sa ti-o bage pe aia ... cu ... limita de bagat in rezervor, cu benzina pe care ai avut-o inainte in el .... etc.
Skip ads

  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cum spunea cineva mai devreme, @kapix ma bucur ca in Arad lumea este cinstita (toata lumea oare?). Am bagat si optiunea "nu am sesizat", pentru ca asa cum banuiam, nu toata lumea a identificat aceasta cauza pt consumul mare al masinii sa-i spunem. Adica nu toti erau (sper, acum cred ca sunt) atenti la ce se intampla la pompa, atenti la consum poate, ma gandesc ca poate sunt persoane care nu sunt interesate pur si simplu de cantitate ci doar de calitate. Prin acest topic am dorit sa fac atenti macar membrii acestui forum, pentru ca eu am inceput sa verific situatia de la pompe de aproape un an. Si nu sunt paranoic! Am mai verificat si acum doi ani, si pot sa spun cu precizie ca la pompa 1 a benzinariei Petrom Gara de Nord mi-au intrat intr-o canistra de 4 litri, masurata de mine, 4.700 litri, iar la pompa 2 a aceleiasi benzinarii au intrat 4.800 litri. Si atunci, ca si acum, alimentand de la o singura benzinarie, am sesizat ca a inceput sa-mi creasca consumul anormal de mult si de rapid. De fapt nu era consumul cel care crestea, ci lacomia celor care lucrau (sper) in acea benzinarie. Acum am sesizat din nou cresteri ciudate ale consumului, lucru pentru care am si postat pe forum, nebanuind ca la OMV se practica furtul la pompa. Dar iata ca se poate. Si in mod special in Bucuresti, cele scrise de @kapix si constatarea mea la benzinaria de pe A1 imi intaresc aceasta convingere. Sunt de acord cu sesizarea OPC-ului, dar cred ca o asociatie ar avea mai mult succes decat reclamatiile individuale. Poate si pentru faptul ca sunt destul de greu de dovedit....nu stiu cati dintre noi pot sta sa filmeze verificarile efectuate la pompa (si parca filmul fara aprobarea celui filmat nu e acceptat ca proba in instanta). Cred mai degraba ca mediatizarea acestui fenomen, denuntarea benzinariilor unde se constata probleme si evitarea lor de catre membrii forumului si de catre toate cunostintele acestora, ar putea rezolva problema. Mai rau ii faci unui benzinar daca incepi sa vociferezi in statie, cu bidonul in mana, in momentul in care constati furtul, decat daca accepti sa fi furat, in speranta ca intr-o zi se vor indrepta lucrurile. Stima, asta-i parerea mea.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eram sigur ca o sa starnesc proteste, dar se pare ca balanta se inclina putin invers. Raspunsurile "nu am sesizat" si "nu" se exclud reciproc, desi acel "nu am sesizat" ar spune la prima vedere ca suntem oricum furati. Faptele sesizate de voi sunt grave si va garantez ca ar atrage masuri extreme. O sugestie ar fi sa luati un recipient gradat din sticla si sa chemati o televiziune (Plasticul obisnuit nu este un material adecvat pentru pastrarea produselor petroliere, reactionand cu acestea si existand mai ales pericolul producerii de scantei.). Cu siguranta ar iesi un scandal cat casa, bineinteles in cazul in care fapta se confirma.
Nici la Arad nu sunt toti oamenii cinstiti, dar probleme metrologice nu au fost inca sesizate (cum am mai spus, nu am date recente, dar in trecut s-au facut verificari si nu au rezultat nereguli grave).
Un lucru ciudat mi se pare repetarea unor incidente la aceeasi statie - eu unul nu as alimenta a si a doua oara de la o statie dubioasa.
In ce priveste furtul busonului, nu cred ca se incadreaza la categoria asta, teparul fiind o simpla persoana de un anumit caracter, care a profitat de neatentia altei persoane. Bineinteles ca astfel de fapte nu sunt de dorit, dar nici nu putem intinde raspunderea asupra brandului respectiv.
O alta problema este obligatia angajatilor Petrom de a servi la pompa - personal prefer sa nu beneficiez de asta. Si ma intreb daca ati solicitat vreodata acest lucru si ati fost refuzati, caz in care s-ar schimba datele problemei, indiferent de firma de la care alimentati.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
fura garantat! astfel cum se explica consum de 9% in afara la motorinar cu motor de 2000 (consum mediu 5,5%). nici eu nu dau nume, dar daca ati mai citit mesajele mele, e vorba de aceeasi retea care mai si boteaza motorina !!! te fura de 2 ori la pompa! si putina si adapata!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cu siguranta am fost furat la pompa de mai multe ori pentru ca fac plinul ras. Exact cum au mai spus si alti opelisti am reusit sa ajung la pompa cu exact capacitatea rezervorului!?!...
De 2 ori a fost mai mult decat rezervorul dar ceva ani in urma si de la statiile mici (pirat) private.
AL DOILEA FURT CARE IL CONSIDER ESTE PRETUL?TAXE PRACTICATE IN RO LA COMBUSTIBILI!!!!
De ce, pentru alinierea preturilor energetice la cel al CE, in conditiile in care veniturile raman neschimbate si chiar mai mici.Credeti ca mai are rost sa dezvoltam SUBIECTUL???
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
kapix a scris:....
.... teparul fiind o simpla persoana de un anumit caracter, care a profitat de neatentia altei persoane. Bineinteles ca astfel de fapte nu sunt de dorit, dar nici nu putem intinde raspunderea asupra brandului respectiv.
.....


Nu ai dreptate - atunci cand brandul respectiv are asemenea angajati si ce-i mai grav le si apara incompetenta, asta e grav . Am cerut sa vad inregistrarea video de pe camerele de supraveghere pe pompa la care am alimentat ( aveam bonul cu data si ora la care s-a efectuat alimentarea) , sa ma conving daca a fost o neglijenta a angajatului sau pur si simplu un furt intentionat. Binenteles ca am fost refuzat politicos.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am votat DA, pentru ca in tara asta se fura si ne fura peste tot......inclusiv la pompa....... Sad
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cand aveam Dacia am ramas de multe ori fara benzina.M-am dus cu bidonul de 2l si totdeauna mi s-a parut corect....era benzina 30.000,puneam fix 2l.Si asta la OMV.Deci votez nu am bagat de seama.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:
kapix a scris:....
.... teparul fiind o simpla persoana de un anumit caracter, care a profitat de neatentia altei persoane. Bineinteles ca astfel de fapte nu sunt de dorit, dar nici nu putem intinde raspunderea asupra brandului respectiv.
.....


Nu ai dreptate - atunci cand brandul respectiv are asemenea angajati si ce-i mai grav le si apara incompetenta, asta e grav . Am cerut sa vad inregistrarea video de pe camerele de supraveghere pe pompa la care am alimentat ( aveam bonul cu data si ora la care s-a efectuat alimentarea) , sa ma conving daca a fost o neglijenta a angajatului sau pur si simplu un furt intentionat. Binenteles ca am fost refuzat politicos.


Doru ai dreptul sa faci plangere penala si atunci vor fi obligati sa aduca imaginile. Nu conteaza ce s-a furat, un buson sau un miliard de euro tot furt se numeste.....

Si apropo de petrom sa stiti ca acest subiect a fost citit de oamenii lor la recomandarea unui forumist Rolling Eyes si au fost socati.....ganditi-va cam cati oameni exista si cat de creu este sa ii controlezi pe toti si accepta ajutorul nostru dar trebuie documentat Exclamation
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:
kapix a scris:....
.... teparul fiind o simpla persoana de un anumit caracter, care a profitat de neatentia altei persoane. Bineinteles ca astfel de fapte nu sunt de dorit, dar nici nu putem intinde raspunderea asupra brandului respectiv.
.....


Nu ai dreptate - atunci cand brandul respectiv are asemenea angajati si ce-i mai grav le si apara incompetenta, asta e grav . Am cerut sa vad inregistrarea video de pe camerele de supraveghere pe pompa la care am alimentat ( aveam bonul cu data si ora la care s-a efectuat alimentarea) , sa ma conving daca a fost o neglijenta a angajatului sau pur si simplu un furt intentionat. Binenteles ca am fost refuzat politicos.


stiu ca am deviat un pic de la subiect...dar daca faci o plangere la politie poate ca ai sa afli adevarul vis-a-vis de busonul lipsa...
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa las impresia ca a fost o tragedie faptul ca am ramas fara un buson chiar azi mi-am cumparat altul original, metalic, la 18 RON. Nu conteaza valoarea ci faptul ca m-am lasat la mana "serviciilor" oferite de acea statie de combustibil si cum zicea cineva de aici de pe forum mi-am luat teapa pe bani mei.
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din nou am patit-o !!! Acum dau si detalii, ca sa va feriti !!! OMV Electroaparataj, pompa 3, au fost inregistrati 42 litri, in conditiile in care mai aveam un sfert de rezervor de motorina. Stau si ma intreb acum, oare a gresit neamtul cand a scris rezervor-52 litri ???
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
rapiduletul a scris:Din nou am patit-o !!! Acum dau si detalii, ca sa va feriti !!! OMV Electroaparataj, pompa 3, au fost inregistrati 42 litri, in conditiile in care mai aveam un sfert de rezervor de motorina. Stau si ma intreb acum, oare a gresit neamtul cand a scris rezervor-52 litri ???


nu vreau sa fac pe gica contra, dar, nu e posibil sa ai tu probleme cu indicatorul????

eu bag motorina in majoritatea cazurilor de acolo si nu mi s-a parut nimic suspect... repet, nu mi s-a parut.....
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Tind sa cred ca nu, dar am sa verific si indicatorul. Si tind sa cred ca nu pt ca am parcurs 400 km pana la momentul alimentarii, deci undeva in jur de 500 km pana se aprinde becul. Iar pompa de la care am alimentat este numarul 3. Si mai am un criteriu. Am bagat si cu canistra, niciodata nu au intrat doua canistre cand se aprindea becul, mai dadeam si pe jos si mai ramanea si in canistra in jur de 2-3 litri.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Pentru cei care sunt "gica contra"...incercati si voi sa faceti niste teste la diverse statii...posibilitati sunt, cu tot cu camerele lor...eu am facut si stiu ce vorbesc...si din cate stiu, din punct de vedere legal, ai voie sa pui benzina intr-o canistra special destinata acestui lucru...conosc persoane care lucreaza la una din firmele care tepuiesc la pompe, si chiar a recunoscut ca sunt "probleme" la anumite statii...asa ca...
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am alimentat numai omv 100 ( la ei imi spal si masina ) si sincer niciodata nu s-a intamplat nimic de genul

Am votat nu
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
sa stiti ca am pus nu am sesizat ptr. ca am mers pe mana celor de la verificarea metrologica ce au obligatia parca trimestrial sa efectueze verificarile...oricum o sa belesc ochii mai bine la austro-romanii de la OMV..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ati fost furati la benzinarii ?
Da 46%
Nu 5%
Nu am sesizat 47%
256 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR