Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@cryssl: Eu n-am spus ca piesele sunt mai scumpe. Am spus doar ca masina e mai scumpa. Astra care o am eu si e motorizata de Z16SE a fost cumparata din mai multe motive, principalul fiind ca am luat-o la 49000 km si a fost rulata doar in Germania si pentru intretinerea care nu e de speriat.
Si eu am fost tentat de Bertone, dar preturile erau in 2008 cu 1000-1500E mai mari, asta in conditiile in care voiam o masina cu km putini si motor de 1.8L. De 2.0 Turbo nu mai vorbesc pt ca mi se par tepe masinile cu 2.0T si preturi de 6000-7000E.
De putere iti spun ce ti-am mai spus inca o data: o sa simti lipsa celor 25 de cai in plus si nu vad rostul sa-ti iei o masina sport cu motor slab.
Ar trebui sa te gandesti bine ce vrei sa faci cu masina:
- daca o sa faci mai putin de 10.000km pe an inseamna ca o sa schimbi o data pe an filtrele si uleiul si nici diferenta de consum nu o sa o simti prea tare
- daca te intereseaza doar sa faci impresie la pisi cu masina atunci ia-ti Bertonele, daca nu, orienteaza-te spre altceva pt inceput
- daca ai tai is dispusi sa-ti cumpere masina, cred ca nu o sa aiba probleme in a-ti da cu 50RON in plus la benzina daca o sa ai motorul mai gurmand, asta in ideea ca te hotarasti asupra variantei de 1.8L
- in final fa o analiza asupra situatiei tale financiare si compar-o cu a oamenilor care au/au avut Bertone pt ca e usor sa spui ca intretinerea unei masini nu e o povara atata timp cat ai resursele materiale s-o faci. Ia-ti o medie de consum de 8-9% mixt, vre-o 500RON o data la 10.000km sau o data pe anpt filtre si ulei, mai pune niste cauciucuri care poate trebuie inlocuite si care fiind pe 16" (sau chiar mai mari) trec de 300RON bucata (asta dc nu vrei SH-uri si nu ai cine stie ce pretentii),trage linie si vezi pe ce suma pici.
Skip ads

  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Cauta un bertone diesel de 2.2 si ai consum mic si caluti cat cu 1.8


din cate stiu eu bertonele de 2.2 diesel este destul de rar si nu consuma chiar asa putin desi este diesel.......bertone 2.2 disel are 150 cai si bertonele de 1.8 benzina 125 cai
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
2.2 DTI are tot 125 CP
@cryssl: eu zic sa mergi pe 1.8
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@ death : multumesc.un raspuns foarte inteligent o sa tin cont

@ tzep : thx Razz

@ adu : da ai dreptate..oricum in subiect am specificat 1.6 sau 1.8 .. celelalte sunt excluse din start .
Skip ads

  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa te razgandesti, sau sa te sperii, dar arunca un ochi si aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=39633 . Dupa cum stiu posesorii de 1.6, eu am z16xe, consumul de ulei este o problema destul de costisitoare si foarte des intalnita la motorul de 1.6. Daca ai norocul sa prinzi unul fara probleme, eu zic ca e ok motorul, consumul ~12-13%in Bucuresti, 8-8.5% in afara dar asta la stilul meu de mers (autostrada cu 150-160, pe restul drumurilor ~130kmh). Este un motor fasnet, nu te ajuta deloc la o liniuta, dar la un drum lung este motor mai mult decat rezonabil pentru traficul din Ro.
  • pitty

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
frate in primul rand puteti intreba pe toti cei care au bertone de 1.6 ca mai au putin si se dau jos sa-l impinga sa mearga mai repede, pana si 1.8 al meu e lenes cateodata! in al doilea rand ce vrei tu este cam imposibil........putere fara consum mai greu de gasit..........si daca vrei bertone si sa iesi mai ieftin baga-i frate statie de gaz de ultima generatie cum am eu si nu o sa vezi diferenta intre gaz si benzina si iesi si mult mai ieftin la combustibil!
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@ zmeutu.. interesant..nu stiam de chestia asta ..
@ pitty . nu am zis ca vreau sa traga motoru sa rupa tot si sa consume putin..am zis ca in primul rand vreau sa consume rezonabil..dar cum ai zis tu.nici sa ma dau jos sa il imping ..multumesc de posturi..ma ajuta foarte mult..
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
atunci logic alege 1.8 ca motorul e mai mare iar daca vrei consum mai redus ia motorizarea de 1.6 ,dar daca vrei sa faci liniute iati frate motor de2.2turbo si gata,
PS: Lui pisi poti sa-i spui ca ai motor de 2.5 t... ca oricum ea nu face diferenta ,
Skip ads

  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Smile)nu e treaba lu' pisi ce zace acolo

oricum momentul decisiv o sa fie la vara cand o sa plec dupa el .. acum este perioada de documentare Razz
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cryssl, totusi ne lamuresti si pe noi din ce bani vei intretine masina daca nu ai un serviciu? Din ce bani vei baga benzina, vei plati asigurari, impozite, rovignete, revizii si altele?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:cryssl, totusi ne lamuresti si pe noi din ce bani vei intretine masina daca nu ai un serviciu? Din ce bani vei baga benzina, vei plati asigurari, impozite, rovignete, revizii si altele?

Acum si la tine atatea pretentii Biela! Bertone sa fie. Wink Pacat ca nu au pus pe el si motorul ala de 1 litru de pe Corsa si Agila. Ce-o fii naiba si in capul nemtilor astora? Rolling Eyes
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, nea Pirvule, pana acum am vazut destui pustani carora parintii decid sa le dea bani sa isi cumpere masina. E foarte important pentru junior sa isi ia o masina mai deosebita, dar cu consum mic. De ce? Simplu! Masina deosebita trebuie pentru a-si gasi cu usurinta o gașcã pe care s-o plimbe, dar acei gorobeti trebuie sa bage benzina! De cele mai multe ori intr-o asemenea masina se inghesuie cate 7-8 indivizi ca sa le ajunga banii pentru benzina. Anul trecut langa orasul meu un pustan de 19 ani caruia parintii ii cumparasera un Santa Fe a facut intrecere cu trenul. A castigat ajungand la trecerea la nivel cu calea ferata inaintea trenului. Numai ca s-a rasturnat pe calea ferata. Cei doi din portbagaj au reusit sa scape intregi. In rest: 5 morti si alti doi schiloditi (unul fara o mana, iar celalalt fara un picior). Nu erau decat 9 persoane in masina.
Skip ads

  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cu toate ca parasim topicul..sa doarma si curiosii bine la noapte.

am zis ca la vara o sa cumpar ..
deci atunci o sa am si ceva de lucru asta 1 .
cum ma descurc eu ,nu e treaba voastra, parerea mea ..
eu doar am pus o simpla intrebare care poate fi regasita la inceputul topicului

@ pirvu..tu numai sa ataci si sa ma faci sa inteleg ca nu stiu cine esti tu..
asta ai facut pana acum. nu vad nimic util care sa ma ajute in dilema mea ,din ce ai postat tu acolo..de aceea nici nu te'am bagat in seama pana acum.

da chiar..ce o fi in capu nemtilor ..sa il supere pe nenea pirvu
rusine sa le fie


bre nea biela.. daca tu ma cataloghezi in categoria pustilor alora .atunci spune-mi si mie daca eream asa de ce mama dracu' ma mai interesa consumul..de ce ma orientez spre opel ?
bertone o fi mama ei de super masina si nu stiu eu ?
e o masina second hand la 5000 euro ..
este ceva mediu Smile parca as fi facut topic sa intreb..ce masina sa imi iau cu "ai mai dati cu red bul cai" 8-| sa fim realisti si sa numai criticam dupa tipar Smile


Ultima modificare facuta de cryssl la Dum 03 Jan, 2010 5:53 pm, modificat de 2 ori in total
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Apropo.
Ca o completare.
daca pustii aia ai tai ar fi avut o dacie ,sau ma rog ,altceva ? aveau alta soarta ?sau doar nu ii suporti ca aveau santa fe ?


nici eu nu sunt deacord cu masinile scumpe la pusti Smile dar nu vad legatura intre topic si ce ai zis tu acolo Smile


Ultima modificare facuta de cryssl la Dum 03 Jan, 2010 5:45 pm
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Documenteaza-te putin si de pe aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=23363
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Scuza-mi greselile gramaticale !
Imi asum vina!
M-am grabit!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cryssl a scris:
daca pustii aia ai tai ar fi avut o dacie ,sau ma rog ,altceva ? aveau alta soarta ?sau doar nu ii suporti ca aveau santa fe ?

N-ai inteles nimic!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa iti explic un pic cum sta treaba.
Bertone la 5000 de euro second nu prea gasesti. Sau cel putin sa nu fie omorat. Si iti zic in cunostiinta de cauza ca stiu preturile din Germania. Daca pui pretul masinii, drumul, statul acolo, actele, drumul inapoi, RAR-ul, prima inmatriculare si inmatricularea la politie eu zic ca un pret realist pentru un Bertone bun e 6500-7000 euro. Asta daca te duci tu. Dar lasa tu ia-ti Bertone la 5000 de euro.
In al doilea rand Bertone de 1.6 e destul de rar. Adica cu mult mai rar decat 1.8. Nu prea se gasesc in autohaus-urile din Germania.
In al treilea rand Bertone e o masina destul de grea pentru 1.6. Cu siguranta diferenta de consum e destul de mica. Si de multe ori 1.6 va consuma mai mult decat 1.8.
In al patrulea rand tu singur ai spus ca masina o sa ti-o iei la vara. Deci topicul tau e aiurea. Pana la vara se pot schimba multe la preturi. Si daca vrei un prognostic avand in vedere ca Germania a inceput sa iasa usor din recesiune si noi vom fii mai rau probabil vei lua un Bertone cu 5000 de euro si mai omorat decat acum.
Si daca vrei mai contiunuu...
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
subiectul topicului este opel astra bertone 1.6 vs 1.8 atat !

restul detaliilor scrise de mine sunt facultative Smile
nici nu trebuia sa le postez

de ce este aiurea topicul meu ?
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
In al doilea rand Bertone de 1.6 e destul de rar. Adica cu mult mai rar decat 1.8. Nu prea se gasesc in autohaus-urile din Germania.
In al treilea rand Bertone e o masina destul de grea pentru 1.6. Cu siguranta diferenta de consum e destul de mica. Si de multe ori 1.6 va consuma mai mult decat 1.8.


asta e on topic..mersi Wink

nu vreau sa intram in polemici!
sunt familiarizat pana peste cap cu criticile astea de forum Wink!


Ultima modificare facuta de cryssl la Dum 03 Jan, 2010 6:10 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR