Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,004
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
20 > 7
Deci,
> 7
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
6 ani, daca nu pun la socoteala cele 3 drumuri la asigurari din cauza imbecililor care mi-au lovit masina in parcare. Rolling Eyes
  • Ick

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
6 ani si eu , fara nici un fel de incident. Sper sa ramana la fel mult timp de acu' inainte
  • IceBox

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:6 ani, daca nu pun la socoteala cele 3 drumuri la asigurari din cauza imbecililor care mi-au lovit masina in parcare. Rolling Eyes


Daca o gasesti lovita nu se pune. Se pune daca intrii tu cu masina in bordura, gard, caine, etc. sau intra altu in tine cand esti la volan.

Sunt uimit cati sunt la sectiunea >7. Felicitarile mele Very Happy

Eu unul m-am incadrat la 3-5 ani. M-a "suparat" un gard si m-am "gandit" sa il "alint" putin cu masina Smile
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eu cred ca intr-un accident cel putin 2 sunt vinovati. Mai mult de 2 in cazul in care sunt implicate mai multe autovehicule.
Punctul 1. Consider ca nu poate fi vinovat 100% doar o singura persona.
Cineva zicea ca: daca a intrat unul in mine, se pune?
Pai tu trebuie sa il eviti, nu sa ii tai fatza, nu trebuie sa parchezi acolo unde e lina continua samd.
Fireste ca sunt si exceptii dar acestea sunt mult mai putine.
Ma uimeste sa vad ca 42% au votat mai mult de 7 ani, asta inseamna ca majoritatea vor avea reducere la noile modele de RCA.Dar nu va fi asa pt ca lucruile stau altfel, vezi ce am scris la punctul 1.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ pascaru_val: Tin sa te contrazic. Eu mergeam linistit si mi-a derapat unul cu o duba de 4,8 tone la 30 de metri in fata (mentionez ca era polei pe jos si eu aveam vreo 60 la ora el vreo 80). Era pe laterala cat toata strada. Pe unde sa il evit?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai cam sunt doi vinovati si in cazul tau. Polei si 60km/h? E de ajuns si o frana brusca sa intri in derapaj.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa stii ca odata ce ai abs si esp nu mai intri una doua in derapaj (dar asta stii deja ca vad ca ai un astra h). Si acum ce sa facem sa daca cumva picura afara sa mergem cu 20km/h ca poate acvaplanam? Ideea era ca sunt unele accidente care chiar nu ai cum sa le eviti (poate nu cazul meu dar sigur exista).
PS frumoase jantele.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am votat <1 an pentru ca am comis-o in februarie anul trecut in drum spre Opel Fest Brasov...am derapat si am muscat din parapetul de metal (la iesirea din Predeal).
in afara de accidentul asta am mai avut unul in 2006 in Bucuresti (tot din vina mea) la un semafor. pagube decat la masina mea(bara fata)...cealalta masina neavand nici macar o zgarietura.
PS: azi se implinesc 3 ani de cand am luat B-ul Very Happy
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:eu cred ca intr-un accident cel putin 2 sunt vinovati. Mai mult de 2 in cazul in care sunt implicate mai multe autovehicule.
Punctul 1. Consider ca nu poate fi vinovat 100% doar o singura persona.
Cineva zicea ca: daca a intrat unul in mine, se pune?
Pai tu trebuie sa il eviti, nu sa ii tai fatza, nu trebuie sa parchezi acolo unde e lina continua samd.
Fireste ca sunt si exceptii dar acestea sunt mult mai putine.
Ma uimeste sa vad ca 42% au votat mai mult de 7 ani, asta inseamna ca majoritatea vor avea reducere la noile modele de RCA.Dar nu va fi asa pt ca lucruile stau altfel, vezi ce am scris la punctul 1.


Stateam la semafor si un tip vroia sa faca jaloane sa se bage pe rosu. Doar ca m-a pocnit in spate lateral.
Ce vina am avut eu? Rolling Eyes
aaa da.....ca mergeam sa spal masina, trebuia sa stau acasa
  • sla

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:eu cred ca intr-un accident cel putin 2 sunt vinovati. Mai mult de 2 in cazul in care sunt implicate mai multe autovehicule.
Punctul 1. Consider ca nu poate fi vinovat 100% doar o singura persona.
Cineva zicea ca: daca a intrat unul in mine, se pune?
Pai tu trebuie sa il eviti, nu sa ii tai fatza, nu trebuie sa parchezi acolo unde e lina continua samd.
Fireste ca sunt si exceptii dar acestea sunt mult mai putine.
Ma uimeste sa vad ca 42% au votat mai mult de 7 ani, asta inseamna ca majoritatea vor avea reducere la noile modele de RCA.Dar nu va fi asa pt ca lucruile stau altfel, vezi ce am scris la punctul 1.


Si daca stateam linistit la semafor si boul a venit din spate direct in mine pentru ca-si uitase franele la Fundulea, tot 2 vinovati sunt? Sau cand am plecat de la semafor si alt bou a venit din dreapta si m-a lovit pentru ca "a batut soarele si nu am vazut semaforul" (pe bulevardul Decebal la 6 dimineata), tot 2 sunt vinovati?
Si ca sa raspund la intrebarea din topic: in 14 ani am fost vinovat de 3 accidente. Am votat 3-5 ani.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:Sa stii ca odata ce ai abs si esp nu mai intri una doua in derapaj (dar asta stii deja ca vad ca ai un astra h). Si acum ce sa facem sa daca cumva picura afara sa mergem cu 20km/h ca poate acvaplanam? Ideea era ca sunt unele accidente care chiar nu ai cum sa le eviti (poate nu cazul meu dar sigur exista).
PS frumoase jantele.


ABS si ESP te ajuta doar in situatii limita. Daca iti incerci norocul peste limita, nici mama ESP-ului nu te ajuta. Iar intre polei si apa e mare diferenta.

P.S. Merci Smile
Skip ads

  • IceBox

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@sla si tonytm : pascaru_val a zis clar ca sunt si exceptii. Nu are rost sa va aprindeti Smile .

Toti avem accidente la un moment dat ca nu vede unu semaforul, ca a uitat de frana, ca a avut el impresia ca am plecat de la semafor, sau da cu spatele fara sa se uite in oglinda, dar astea sunt exceptii.

Cand am deschis aceasta discutie m-am referit la situatiile cand esti de vina sau exista o posibilitatea sa eviti (chiar daca nu esti tu de vina). Scuze daca nu am fost destul de clar.
  • mishu2000

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am permis de 7 ani si o zi fara nici un fel de accident.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am votat intre 5 si 7 ani deoarece intr-o zi minunata de iarna, cand ningea si sub stratul de zapada era gheata, iar cei de la deszapeziri isi beau linistiti cafa, iar viteza de deplasare era vre-o 10-15 km/h, intr-o intersectie in panta n-am putut opri si m-am proptit in bara spate a unui Daciot si am spart farul la Oltcit. Cand m-am dat jos din masina asa lunecus era pe jos ca mai-mai ca nu m-am imprastiat si eu.

Oricum condusul in RO a ajuns sa fie o adevarata aventura la cati nesimtiti sunt pe sosele. Cred ca daca n-as fi tot timpul cu ochii in oglinzi si in fata ca sa feresc dobitocii n-ar trece o zi in care sa nu se gaseasca vre-un dobitoc care sa intre in mine.
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca se pot aplica corectii si indreptare a disciplinei auto doar daca te dai jos de la volan:))
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc lui D-zeu , nu am avut nici un accident.
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
in 18 ani nu am avut nici un accident, la km. nu le-am tinut numarul, dar sunt multi. sper s-o tin tot asa.
in schimb mi-au loviti altii masina (nu asta), asa este cand vrei sa faci bine, inprumuti masina intreaga si ti se inapoiaza lovita, soarta. Very Happy
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Abia ce-am schimbat permisul in luna mai ca au expirat primii 10 ani. Si nu am patit nici un accident. Masina personala nu o prea conduc decat prin Concedii, dar in schimb merg mult cu masina de la munca. N-am patit nimic decat o singura chestie in primul an. Un tigan cu caruta a agatat nitel bara spate la fosta Dacia 1300 a socrului. Dar nu a julit decat tamponu lateral( masina era parcata ). Deci nu s-a intamplat nimic din vina mea si am votat >7. Numai bine tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Care este perioada cea mai mare in care nu ai facut nici un accident?
<1 an 5%
1 an - 3 ani 28%
3 ani si o zi - 5 ani 12%
5 ani si o zi - 7 ani 10%
>7 ani 43%
134 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR