Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
elegance, cand ai cumparat ultima data benzina din Germania?
http://gasoline-germany.com/statistik.phtml

sunt curios ce o sa se intample cand creste pretul barilului, sigur ajungem anul asta la >5ROn / litru
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Se intampla ceea ce spuneam ca o sa se intample si ceea ce era logic sa se intample: se incearca sa se scoata bani din orice pentru a aduce bani la buget. Iar structura bugetului dovedeste ca nici nu se va schimba nimic pentru a atrage bani in tara, pentru ca e facut tot pentru a servi intereselor clicii pitiponco-maneliste care ne conduce acum.

@Corsafuhrer
Amice, inceteaza sa citezi otv-ul si incearca sa gandesti cu capul tau.Te vei simti mult mai bine, chiar daca vei mai si gresi. Ca la modul in care pui problema, intotdeauna vei gasi alti vinovati decat cei pe care ii sustii. Chiar daca ar fi fost un guvern total PDL, tot ai fi gasit vreunul de la PSD sau PNL pe undeva prin subsolurile ministerelor pe care sa dai vina, in loc sa vezi adevaratii vinovati. Si daca tot nu ti-e clar de ce ministrii UDMR au primit ministerele de sacrificiu, iti spun eu: tocmai pentru ca cei ca tine sa aiba pe cine da vina pentru niste masuri care oricum basescu le vrea luate, in loc de a banui pe preaiubitul conducator de tradare.
Cat despre cei care mananca prea mult, o dai in nesimtire. Maine poimaine o sa vina basescu si o ne spuna ca trebuie sa alocam la liber maxim 1litri de ulei si 500grame de carne pe cap de locuitor si tu o sa gasesti vreo scuza si pentru asta. Pai tocmai asta inseamna libertatea frate, sa mananc cat vreau si ce vreau, atat timp cat mi-am platit taxele la stat, castigand astfel dreptul la un pat in spital. Sau cumva te oftica ca eu am mai mult si pentru asta vrei sa ma inpozitezi mai mult ca sa ma aduci la nivelul tau? Atunci hai in comunism tata, sa avem toti la fel, si cei puturosi si cei harnici, si cei prosti si cei inteligenti. Ca doar asta inseamna comunismul: sa impartim un rahat, dar macar sa-l impartim egal. De fapt, haideti in Neanderthal: nu ne trebuie haine, nu ne trebuie masini, nu ne trebuie carti, nu ne trebuie nimic altceva in afara de mancare si sex.

Si ceva la care sa va ganditi cand mai spuneti ca constrangerile sunt scuzabile:
http://stirileprotv.ro/stir...ina-gimnasti.html



DODO iti dau dreptate in mare, dar totusi este o nuanta: acum nu se pune problema ca nu avem voie sa mancam ce vrem, ci doar ca va fi mai greu in sensul de mai scump. Nu ma opreste nimeni sa mananc la MEC sau la "caiefsi" atata vreme cat imi permit.
Si da, mi se pare normal sa fie mai greu accesul la lucruri nesanatoase, mai ales in domeniul alimentar; Nu aprob deloc metoda si scopul banilor obtinuti, regret ca nu se aplica si o diminuare a taxelor, in compensatie, de exemplu la salate, fructe si legume de la producatorii romani, etc...
Dar repet, nu e nimic rau in a fi scumpe deci inaccesibile aceste otravuri, gunoaie care ne trasforma in hoituri umblatoare, si ma refer aici in mod special la Sucuri Carbogazoase de orice fel, fast-food-uri gen MCDonalds, KFC, etc, produse procesate industrial din resturi gen parizer, dulciuri preparate industrial...si chiar alimentele cu exces de conservanti - vezi gemuri ieftine ce colcaie de E-uri, prafuri alimentare, etc etc
Eu unul, am renuntat total la sucuri de pe piata si la fast-food-uri acum cateva luni, din proprie initiativa. Si ma simt excelent. Mult mai bine ca inainte. Consider shaorma la limita intre o mancare normala si un fast food (este totusi carne macra, fripta)
Era o vorba: Suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine, zicala in buna masura adevarata daca asociam ieftin cu prost. Cu atat mai mult ii gasim aplicabilitatea in domeniul alimentar: suntem saraci, mancam prost, ne imbolnavim des si mai repede, cheltuim mai mult pe medicatie, devenim mai repede mai dependenti de sistem...
Intotdeauna e mai simplu sa previi decat sa repari. Nu ma refer aici la mine, la tine, la el, indivizi punctuali in societate, constienti de ceea ce alegem si care ne asumam gesturile (alimentare) in fata propriei constiinte.
Ma refer la masele intregi, la populatia in general, in marea ei majoritate saraca...Cand nu ai, ce alegi? ceva ieftin accesibil! sau, altfel spus, ce eviti? ce este scump! De aceea consider (parerea mea) ca ideea in sine nu este rea. Dar doar ideea, din pacate.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sa puna impozit pe kacare Idea atunci ar fi siguri ca orice ai mancat vei plati impozit.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
E adevarat ce zici tu cu mananci ce e mai ieftin dar gandeste-te cat te costa o mancare sanatoasa si cat costa una nesantoasa. Eu iti zic o sa dai mai mult si tot nesanatos mananci deoarece o mancare adevarata este mult mai scumpa decat un burger sau un hot dog. Da sunt de acord sa scumpeti mancarea nesanatoasa dar da-mi acces sa pot cumpara una sanatoasa. Plus de alta te gandesti ca poate unii aveti copii care au pofta, sunt copii ce o sa faci nu ii cumperi un suc sau un burger sau nu il scoti la o pizza?
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
indy a scris:...Nu ma opreste nimeni sa mananc la MEC sau la "caiefsi"...fast-food-uri gen MCDonalds, KFC, etc...


@indy...fain scris. Subtil as putea spune. Spune-le dom'le din start cum le zice ca nu -ti ia nimeni capul si nici nu cred ca-s foarte multi sa-i frecventeze ca sa se numeasca reclama. Asta cu luatul capului era pe vremea raposatului. Rolling Eyes
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Corsafuhrer a scris:2. Initiativa nu este chiar atat de rea, avand aceeasi justificare ca si accizele la alcool si tutun. Cei care consuma in exces (pt. ca ei vor fi cei mai afectati) produsele supuse acestei taxe au toate sansele sa ajunga obezi, deci mai predispusi la diverse afectiuni, afectiuni ce vor fi tratate tot din banii statului, adica ai nostri, ai tuturor - eventual va fi nevoie sa se pensioneze si anticipat pe caz de boala.
De ce sa platesc eu in plus spitalizarea unora care din nesimtire ajung cat basculanta?


Analiza ta ar putea fi pertinenta daca banii obtinuti din aceasta taxa ar merge exclusiv in sistemul de sanatate. Platesc anticipat costurile spitalizarii daca tin neaparat sa ma imbolnavesc. Dar cum banii vor merge, printre altele si la turism sau transporturi, de ce mai este necesara aceasta taxa?
Eu ma intreb totusi, cat va dura pana sa se gaseasca o solutie si la aceasta problema pentru ca romanii sunt inventivi, mai ales cand le este foame si nu-si permit o saorma. Nu cred ca foarte mult. Se va reduce consumul trecand la langos cu branza si smantana, se vor mai inchide cateva fast-food-uri cu somajul de rigoare iar la sfarsit de an, vom constata ca abem bilantul pe minus (am avut o incasare mai mica decat am previzionat iar cheltuielile generate au fost mai mari decat incasarea). Va suna cunoscut? Daca nu, va amintesc de impozitul forfetar. Este fix acelasi lucru.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ceribros a scris:E adevarat ce zici tu cu mananci ce e mai ieftin dar gandeste-te cat te costa o mancare sanatoasa si cat costa una nesantoasa. Eu iti zic o sa dai mai mult si tot nesanatos mananci deoarece o mancare adevarata este mult mai scumpa decat un burger sau un hot dog. Da sunt de acord sa scumpeti mancarea nesanatoasa dar da-mi acces sa pot cumpara una sanatoasa. Plus de alta te gandesti ca poate unii aveti copii care au pofta, sunt copii ce o sa faci nu ii cumperi un suc sau un burger sau nu il scoti la o pizza?


Interesant asta cu copiii,mai ales ca ma priveste direct
parerea mea: educatia unui copil i-o faci evident prin exemplu si restrictii la varste mici, apoi prin exemplu si explicatii cand mai creste, apoi doar controlandu-i putin anturajul si neaparat pastrand o legatura / afinitate stransa cu el. Apoi, deja e mare si dumnezeu cu mila.
Daca la mine in casa nu vede alt suc decat ala facut cu Juicer-ul, daca nu vede chipsuri si alte tampenii, daca niciodata nu iesim in mall sa mancam la KFC sau MC pt ca exista in MALL-uri totusi restaurante unde se mai si gateste, atunci isi va forma o opinie. Si ce e cel mai important: NU va vedea astea nici in scoala, la magazinele din incinta, pentru ca au fost interzise (mai demult). O decizie foarte buna, parerea mea.

Sunt de acord ca mancarea cu adevarat sanatoasa nu se prea gaseste si ca e scumpa. Regret asta. Dar poate ca din cauza asta a ajuns asa, pt ca pana acum era mult mai simplu sa mancam prost, pentru ca era super ieftin.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Oricum nu va fi cresterea doar de 1% a preturilor.
Raman la parerea mea, de mai sus


Ultima modificare facuta de stocariu la Mie 06 Jan, 2010 12:56 pm
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sa bage, nu ma afecteaza, eu nu umblu la alte "savarine" sunt om serios.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Urmeaza suprataxe la dozele de bere si la vinul de producator. Laughing Laughing Rolling Eyes
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Un mos si o baba, sot si sotie mor intr-un accident si ajung in Rai. Acolo ingerul de serviciu ii duce pe o plaja plina de palmieri si cu o casa superba si le spune:
- Acum tot ce aveti de facut in Rai este sa stati aici si sa va bucurati de toate. Mosul se intoarce catre baba si ii zice: - Vezi ce proasta ai fost? Puteam sa fim aici de 10 ani dar nuuuuu... tu vroiai sa mancam sanatos!
Embarassed
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ce fac "alesii" este doar o metoda de a face bani. Dupa ce ca suntem cu apa la gura, astia ne mai si calca pe cap.

Solutia pt a manca sanatos e alta: campanii adevarate de informare. Si trebuie lucrat incepand de la aia mici. Si sa le dai posibilitatea sa invete sa manance sanatos ( nu cu faze de genul cornul expirat cu lapte ).

In afara de asta, romanul merge la fast food din lipsa banilor. Sa mananci sanatos la pranz, tre' sa dai macar 35 lei. La fast food cu 15-20 lei ai rezolvat.
Si mai e si varsta: cand eram mai "tanar", si eu mancam tot felul de porcarii din fast food. Dupa ce m-am mai "copt", n-am mai mancat asa ceva. Prefer oricand o ciorba decat o pizza sau alte chestii. La acelasi pret:), dar mult mai sanatos...
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Exact asta e problema: asta e o taxa pentru bani si nu una pentru sanatate. Pentru ca eu nu vad diferenta intre un hamburger pe care-l cumpar de la mcdonald si parjoala de acasa prajita in uleiul de floarea soarelui dublu rafinat care sta in tigaie de vreo saptamana. Iar banii se stie pentru ce sunt.

Si ca tot se vorbeste de pizza. Va asigur ca facuta cu prosciuto si mozarella e mult mai sanatoasa decat o racitura/piftie de porc.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mda.O sa ajungem sa platim si aerul care-l respiram. De rezolvat nu o sa rezolvam nimic decat daca iesim in strada, si nici atunci nu sunt sigur ca va iesi ceva(deoarece romanul e cea mai curva natie de om).Nu cred ca presedintele e de vina cu ceva, ca mafia este in guvern si in parlament.Daca iesea geoana, nu cred ca se schimba nimic in bine, in rau da. Toti sunt murdari pe maini si toti se au la mana cu cate ceva. Sa va distrez un pic si sa va dau de gandit ca coruptia si marsavia nu va disparea niciodata din romania am sa va spun un banc:
Se duce Obama,Medvedev si Basescu la D-zeu sa le raspunda la cate o intrebare.Primul obama, il intreaba pe D-zeu cand se va sfarsi cu razboaiele in irak, afganistan etc, la care D-zeu spune: -Nu in mandatul tau!
Intra Medvedev si-l intreaba cand se va sfarsi criza asta, la care D-zeu spune: -Nu in mandatul tau !
Intra si basescu si-l intreaba cand se va sfarsi coruptia in romania, la care D-zeu spune: Nu in mandatul MEU
Eu as prefera sa ne declare nemtii razboi sau americani, ca eu m-as preda lor. Mai bine ne ocupa hitler cand trebuia ca acum eram departe.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:... le recomand celor care au votat manelistul sa stea in banca lor, sa sufere-n tacere.

Deci, toti cu popcornul in brate!

Da, recunosc!Am votat manelistul!Iar in 2000 am votat bunicutza!De ce?Contracandidat in 2000 era VCTudor, iar in 2009...Nimeni nu va veni nici din afara si nici din tzara sa te ajute sa traiesti bine fara interes!Cand vrei sa obtii ceva, tu ca individ faci niste sacrificii...Problema aici e ca nu stim ce sacrificii vom face si pentru cat timp (ca natiune)...
In rest, da, vom mai iesi in strada, dar sa fie si ei in tzara!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris: Mai bine ne ocupa hitler cand trebuia ca acum eram departe.


Din pacate tot sub influenta Cortinei de Fier ajungeam...tot sub bolsevicii comunisti...pozitia geografica are un rol covarsitor din nefericire
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:
Ursu/\82 a scris: Mai bine ne ocupa hitler cand trebuia ca acum eram departe.


Din pacate tot sub influenta Cortinei de Fier ajungeam...tot sub bolsevicii comunisti...pozitia geografica are un rol covarsitor din nefericire
uita-te la nemti acum, nu cred ca sunt bolsevici acolo
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cam asta se va intampla:

http://www.mediafax.ro/econ...onalelor-5272511/

Ce sa spun, foarte inteligenti guvernantii nostri. Da, ar avea sens daca am avea industrie agricola si am putea oferi alternativa. Dar cum noi cumparam si graul de afara, taxa asta nu va avea decat ca efect saracirea si mai mare a tarii.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Cam asta se va intampla:

http://www.mediafax.ro/econ...onalelor-5272511/

Ce sa spun, foarte inteligenti guvernantii nostri. Da, ar avea sens daca am avea industrie agricola si am putea oferi alternativa. Dar cum noi cumparam si graul de afara, taxa asta nu va avea decat ca efect saracirea si mai mare a tarii.

Dodo eu nu mai pun botu la articole din astea Crying or Very sad . Cum dracu un presedinte de federatie in industria alimentara ocupa si functie in consiliul de administratie intr-o casa de asigurari de sanatate. Scuza-ti indignarea dar cand ai in familie un bolnav de cancer si cand in jur colcaie de aditivi , E-uri si alte porcarii pe care aceasta industrie alimentara ni le serveste in ambalaje viu colorate cu titlu de "superoferta" nu pot decat sa ma intreb daca respectivul "leader de sindicat" (parca asa se spune) nu se afla intr-un conflict de interese. Urmaresc de mult pe TVR2 emisiunile lui James Oliver , bucatarul care a uimit lumea cu retele lui. Stiu ca in Anglia a dus o lupta cu un sistem intreg pentru scoaterea din alimentatia copiilor a mancarurilor de tip fast-food. Riscul ca generatiile urmatoare sa sufere de obezitate, diabet, boli cardiovasculare,etc e mare, depinde de noi ce alimente gatim copiilor nostrii. Am fost atentionat de educatoare atunci cand mi-am inscris copilul la gradinita" stiti mancarea e mai mult pe baza de legume", deci e o problema daca inca de varsta de 3 ani copii refuza legumele !? Bem lapte UHT care are doar culoarea laptelui, si culmea "sta"nealterat multe zile dupa ce deschizi cutia Question , gainile oua si 2-3 oua pe zi (asta e singurul lor scop) cu prafuri de ouat si cicluri induse zi-noapte de stai sa te miri ce culoare palida are un galbenus. Aflam ca smantana se mai face si din lapte, vinul uneori din struguri si ca porcul a carui pulpa o cumparam e dopat ca sa intre in "standarde" pentru sacrificare, altfel nu-i eficient. Suntem ceea ce mancam!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
"Shaorma si kebab"...traditional romanesc! Smile
Natural, hranitor si fara...taxe! Smile


Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR