Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Probabil ca i se pare a fi o masina ieftina facuta de Opel pentru clasa medie Rolling Eyes
Din punctul meu de vedere,Vectra C ramane o masina impunatoare,indiferent de gusturi.
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
hot a scris:eu nu am inteles faza cu vectra c masina pt zgirciti?


hot...
pai omu vrea sa fie si cu aia ln... si cu sufletu ln... Laughing
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@mariani adevarat graiesti Very Happy
@c_pantazescu daca mergi personal sa-ti iei masina din Germania,Austria sau Franta(in rest nu stiu daca este) te sfatuiesc sa ceri masina in probe(o duci tu) sau le spui ca vrei sa mergi cu ea la DEKRA.Contra unei sume modice poti afla in ce stare e masina.
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
poate-i ieftina in comparatie cu audi.
eu cand am cumparat-o m-a costat cu taxa de prima inmatriculare si garantie extinsa-23200E.
Y-GreK a scris:Probabil ca i se pare a fi o masina ieftina facuta de Opel pentru clasa medie Rolling Eyes
Din punctul meu de vedere,Vectra C ramane o masina impunatoare,indiferent de gusturi.

Skip ads

  • zaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ideea cu zgarcenia era urmatoarea....

Este Vectra, cu o vechime de 2-3 ani, o masina care sa-si vada de treaba ei si sa nu-mi solicite sistemul nervos si cel financiar... Sau e o masina buna in general...dar mai degraba potrivita pt cei care sunt pasionati si daca e sa bage 2-300E sa schimbe ceva.. o fac cu placere...?

La 10.000E poti sa-ti iei o Alfa Romeo 159 cu aproximativ aceeasi vechime. O masina frumoasa, puternica, si care ofera alta senzatie la volan... dar cu probleme cronice - mergi la risc cu cutia de viteze - care daca ti-a picat om te-a facut.

Nu ne luam Alfa Romeo - tocmai pt ca ne temem ca o sa pice - si ne luam o Vectra mai urata tomcai pt ca e mai fiabila? Sau nu e?
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
acum esti profesor.
ai pus atatea intrebari si tot tu ai venit raspunsurile.
"Nu ne luam Alfa Romeo - tocmai pt ca ne temem ca o sa pice - si ne luam o Vectra mai urata tomcai pt ca e mai fiabila? Sau nu e?"
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@zaru eu am masina din semnatura de 2 ani,nu am ²investit² decat benzina si lichid de spalat parbrizul.In noiembrie i-am facut inspectia tehnica,am schimbat discuri de frana,uleiuri,filtre...concret am schimbat doar consumabilele.Tinand cont ca am facut cam 35000-40000km pe an,eu sunt multumit de Vectra.
  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
zaru eu zic ca vectra va fi o alegere buna pentru tine si pentru familie. ca si capela eu am masina de un an si putin (check garaj). eu zic ca e o masina fiabila, chiar si eleganta. nu am schimbat nimic la ea pana acum in afara de distributie, pe care am schimbat o la 147000km imediat cum am cumparat o, plus revizia saptamana asta. pana acum nu am fost dezamagit de ea si nu regret decizia luata. pana la urma tu trebuie sa analizezi bine piata si sa vezi ce ti place mai mult. pana atunci eu iti urez bafta si sper sa iti vedem noul opel aici. Very Happy
numai bine!
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
zaru a scris:Ideea cu zgarcenia era urmatoarea....
La 10.000E poti sa-ti iei o Alfa Romeo 159 cu aproximativ aceeasi vechime. O masina frumoasa, puternica, si care ofera alta senzatie la volan... dar cu probleme cronice - mergi la risc cu cutia de viteze - care daca ti-a picat om te-a facut.

Nu ne luam Alfa Romeo - tocmai pt ca ne temem ca o sa pice - si ne luam o Vectra mai urata tomcai pt ca e mai fiabila? Sau nu e?


Inainte de vectra C am avut alfa 156.Pana sa cumpar alfa visam noaptea eram innebunit dupa masina aia.Cele mai mari satisfactii mi le-a dat masina respectiva dar si cele mai mari dezamagiri Crying or Very sad Am schimbat toate bucsile la alfa si nu era chiar veche o luasem din 2003(in anul 2006)si dupa 3 luni de zile a inceput sa troncane iar rau de tot.Ajunsesem la disperare cu masina respectiva din cauza ca am o fobie cu bataile si scartaielile la o masina.Am vandut dupa ce investisem in ea 1200 euro intr-un an si 6 luni.

Concluzia nu exista masini bune si masini rele(totul tine de cum a fost intretinuta de problemele pe care le-a avut masina).Ca unele masini au hibe(bmw pica turbina,alfa pica bucsile,opel pica ambreiajul,pasat pica injectoarele si asa mai departe)nu e nimica nou nu exista masina perfecta.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@hot Sunt deacord cu tine nu exista masina perfecta ,,,dar poate facem o absortie de calitati de la toate modelele , le combinam si obtinem masina perfecta (orice masina e foarte buna atata timp cat functioneaza bine).....eu am doua Vectra C si daca ai grija de ele nu vor fi probleme ,mai ales daca o detii de noua si ai noroc,,,,desi una care am cumparat-o de la bisnitari mi-a facut ceva necazuri sunt multumit ,,,,,,In concluzie daca masina merge esti fericit si ai satisfactii ,daca nu merge esti trist si dezamagit....
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Da-ne mai multe detalii: ce cod motor ? de ex. Y20DTH ? Z19DTH ? ...
Ai verificat Km si in calculatorul de motor ? nu numai ce se vede ?
La banii aia 8000 vs 9000 ce dotari are ?

CristianTM.
By the way, daca te astepti la o masina de 8000/9000 SH sa nu se strice esti cam visator Smile



Exagerezi CristianTM ... Eu am Vectra C 2005 Motor Z22YH, 74.000km, luata la 63.765km, o am din 25.05.2009, am dat pe ea SH 5700euro, de atunci singura problema care am avut-o a fost cu filtrul de benzina care era murdar si cu benzina de romania ... aveam apa in motor, care s-a rezolvat usor pot spune. In rest masina merge super. Deci nu esti visator daca vrei o masina SH la 8000/9000 sa nu se strice Smile. O seara buna
  • zaru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Gata, sunt pieton Rolling Eyes, am banutii de o alta masina.

Lucrurile devin f serioase.

Daca maine e sa vad o Vectra - la ce sa fiu atent? Teoria generala a cumpararii unei masini noi o cam stiu. In special partea cu ce tine de prinsul cu "masina vopsita"... Smile

Daca e ceva de stiut in special la Vectre, lucruri de finete care le stiu doar posesorii de Vectra. Am aici in vedere modelel fabricate din 2006 incoace.
Skip ads

  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Du-te in Germania si adu-ti o Vectra frumoasa si ai rezolvat problema. Daca zici ca ai banii, e simplu. De obicei aia ii partea delicata, sa faci rost de bani...
  • Cassino

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat masina in 2007, cea din semnatura, adusa din Franta si m-a ajuns cu inmatriculare cu tot 13000 E. Full options: navigatie color, totul electric, memorie scaune, senzori ploaie, lumina, etc. De noua ar fi sarit de 25000 E. Si n-avea 2 ani. Si am schimbat distributia, mi-a cazut volanta, am schimbat filtrele, deci vreo 1000 E in 2 ani decand o am. Si consuma 8-8,5 in oras si 6 afara. Pe cand cu benzinarul ajungi la 12 in oras si 8 afara, si ai de schimbat aceleasi consumabile. Acum cu criza au cazut si preturile. Deci de afara iti iei o masina buna cu bani putini (SH). Pe cand in tara cu aceeasi bani..., doar sa-ti iei noua, dar ce poti lua de banii aia?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cassino e un exemplu perfect. Daca iti iei masina second pui bani deoparte dupa cumparare pentru mici reparatii.
Altfel nu se poate daca vrei sa ai o masina buna si sigura.
  • iagur

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate sau din fericire Alfa 156/159 sunt pe ici pe colo chiar inrudite cu vectra c si daca doresti sa cumperi o vectra iti recomand un benzinar(este mai ieftin la intretinere dar si benzina este mai scumpa) si iti recomand motorina (cu o verificare riguroasa "la sange" pe tech2 ).
Daca optezi pentru un cdti cu dpf ia-ti notite despre regimul de mers al unei astfel de masini Wink.
  • danGTS

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2007 1.9cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu am vectra gts,am mai avut o vectra gts si un signum toate cate 1 an tinute..si crede-ma ca sunt si am fost f multumit de ele!toate au fost cu motor 1900 diesel!signumul si o vectra de 150 de cp..si asta de acuma de 120 cp!la alea de 150 cam se duc clapetele de la admisie care costa cam 1400 ron si volanta!ceea ce la motorul de 1.9 - 120 de cp nu exista acele clapete sau sa ai o problema cu volanta!
inainte am avut un audi a4 cu vestitu motor de 2000 cmc 140 de cp...o masina de cacat!consum ulei,nu tu spatiu,intretinere f scumpa comparand cu opelul si spatiu mai deloc!
asa ca...ia-ti o vectra sau un signum!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR