Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bine, dar asta e valabila doar la masinile mai noi, sa zic asa, care iti si semnalizeaza in bord faptul ca nu ai centura pusa.
Sau gresesc?
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
la cele de prin 2000-2001 incoace, desi nu toate semnalizeaza ca n-ai centura
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am votat ca le am deci le am pe verificate binenteles Very Happy
  • killer666

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la mine la mondeo din 2006 au sarit si fara sa am centura, inclusiv cel de la pasager unde nu statea nimeni
Skip ads

  • sabau18

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2009

  • Mesaj Privat
la mine toate sunt la locul lor,de verificat nu le-am verificat,am sa le vad daca au fost la locul lor cand va fii cazul(sper sa nu fie niciodata)
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Chiar daca am H-ul de un an nu am ajuns cu el inca la o diagnoza Embarassed Capacele tuturor celor 6 airbaguri exista,dar pot afirma ca le si am? sper sa nu le vad niciodata Exclamation Si nici voi!
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Centura o pun si daca merg 100 de metri,m-am obisnuit cu ea si chiar rog persoanele care stau in spate s-o poarte. Mai ales ca-mi place sistemul de reglare inaltime de pe stalpi.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La o masina SH airbagurile sint in general o problema delicata, daca dai bani multi pe masina este normal sa vrei sa existe in dotarea masinii dar daca iti cumperi masina cu banii de paine atunci sansele ca acestea sa mai fie la locul lor scad dramatic. Se pot face destule manevre de pacalire a cumparatorului, din ce'am vazut/reparat cam 40% din masinile SH cu airbagurile sarite sint reparate corespunzator prin schimbarea airbagurilor, centurilor si resoftarea calculatorului de airbag acolo unde acesta n'a fost deteriorat iremediabil. Pina la urma repararea airbagurilor depinde de vointa proprietarul masinii... Pentru cumparatorii de masini SH, pina nu pipaiti airbagurile sa nu credeti niciodata ca acestea exista cu adevarat Exclamation

Ceea ce nu stie lumea este ca airbagurile impreuna cu centrurile cu pretensionare ar trebui verificate eventual schimbate la 10ani datorita faptului ca acestea contin substante chimice care ar putea sa'si modifice in timp structura iar in cazul unui impact sa nu se mai declanseze sau viteza de raspuns a acestora sa fie mult incetinita. Atentie cei cu masinile de peste 10ani Exclamation
Skip ads

  • Alex 25

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cum se verifica daca ai airbag sau nu ? De exemplu pe volan la mine (astra G) nu e tare. Adica poti sa apesi putin pe el, inseamna ca a fost airbagu'l sarit ? am un prieten cu aceasi masina din 2002 si la fel si la el faza cu volanul. Sa fi fost chiar la ambele masini sarit airbag'ul sofer sau asa e facuta masina. ?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu am decat 2 airbag-uri pe masina (la volan si pasager fata).Zilele trecute am schimbat capacul de la volan pt ca aveam butonul de la claxon rupt si cu aceasta ocazie am vazut si airbagul impaturit la locul lui, deci exista .la fel si cel din dreapta bordului -deci sunt amindoua la locul lor si sper sa nu avem nevoie de ele niciodata.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da, am doua airbag-uri, centuri pretensionate (2 pe fata si 3 pe spate).
@Alex 25 si la mine cand apesi ,atat pe volan cat si la pasager se simte acea zona ''taiat''.Cand airbag-urile sunt activate(in caz de impact),carcasele se ''desprind'' in sensul sagetilor.




  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
numai daca desfaci bordul sau volanul poti sa stii sigur daca le ai sau nu,..am fost azi cu un prieten interesat de un passat, sa-l vedem si culmea culmilor martor de airbaguri din bord fuctiona normal desi capacele de la airbaguri nu stateua fix la locul lor si pe deasupra mai erau si puscate centurile!
Skip ads

  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Nu am decat 2 airbag-uri pe masina (la volan si pasager fata).Zilele trecute am schimbat capacul de la volan pt ca aveam butonul de la claxon rupt si cu aceasta ocazie am vazut si airbagul impaturit la locul lui, deci exista .la fel si cel din dreapta bordului -deci sunt amindoua la locul lor si sper sa nu avem nevoie de ele niciodata.

@gabiopel.tin sa te contrazic,in cazul in care masina are ambele airbag'uri frontale deschise se poate inlocui doar cel din volan iar cel din dreapta sa nu fie montat/schimbat(ma refer la airbag nu la plansa de bord).apoi este stearsa eroarea ptr a nu aparea in bord si gata,masina are amandoua airbag'uri functionale.ce zici?te salut
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cum se pot verifica fizic airbag-urile din scaune la Vectra C fara a le produce daune?
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cu o simpla rezistenta poti pacali sistemul astfel incat sa vada ca ai airbag Wink .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Esti sigur ca masina ta are airbag-uri? centuri pretensionate
DA, am toate airbag-urile 77%
NU, nu le am pe toate 4%
NU stiu sigur 14%
NU am nici unul 4%
96 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR