Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Am un vecin cu o Solenza galbena. L-am intrebat daca a fost taxi si mi-a zis ca nu crede ca a fost. El a cumparat-o de la o societate de leasing. Apoi i-am aratat pe portiera spate doua puncte unde se umfla vopseaua. Erau fix in locurile unde fusese fixata bulina cu licenta de taxi. Insa multe taxiuri sunt alte culori si cu colant galben aplicat pe ele. Cand sunt vandute se scoate colantul si arata foarte bine, mai ales daca nu sunt albe ca sa ii deranjeze pe colegii nostri. Cool


Este perfect valabila chestia cu taxiurile infoliate.
Cel mai interesant este ca nu romanii au inventat infolierea, am vazut un E din 2005, care fusese taxi in Elvetia si adus in tara, vanzatorul ( din familie) cauta sa schimbe un ornament de bord pentru a inlatura urmele (gauri) unde statea ceasul sau statia sau nu stiu ce.... Nu avea nici un alt indiciu cum ca ar fi fost taxi...poate kilometrajul (420.000 km) pentru care se cauta deasemenea "o manevra".

Inca o chestie, firmele cel putin una la care am lucrat, a luat masini albe pentru ca aratau cel mai bine inscriptionate Laughing

O zi buna, deci nu culoare conteaza....
Skip ads

  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Culoarea conteaza cand iei masina noua. Cand o iei second hand eu cel putin cred ca lasi culoarea la o parte si faci loc altor dotari Smile . Cel putin mie asa mi se pare logic. Ca daca as vrea sa imi iau o masina SH galbena si o gasesc in pielea goala si mai gasesc una visinie care sa aiba aproape toate dotarile si pret acceptabil, eu nu cred ca iei masina galbena doar ca iti place culoarea Smile .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In tarile civilizate, angajatorul intreaba ce masina vrei, mai rar si ce dotari sau motorizari. Cand se duce sa le cumpere, alb, albastru, rosu, galben sunt culori nemetalizate, implicit mai ieftine. De asemenea motorizari mici, economice. De aceea masinile nemetalizate sunt in general masini de firma cu multi km.
In RO, evident, masinile nemetalizate au fost ale unui preot sarac ce se ducea duminica la slujba cu ea si are 123.000 km in 10 ani. Fiind sarac nu a cumparat-o metalizata. (mai exista si exceptii)

Cat despre cele crem, este destul de cunoscuta idee ca sunt foste taxiuri in DE. Nici macar samsarii nu se mai obosesc sa le aranjeze.


Ca alt aspect al culorii. Masinile ce se gasesc pe piata din RO importate din afara si nu numai, sunt culori nemetalizate si cu multi km, prost intretinute, sau culori metalizate si provenite din dauna totala.

Sunt si cazuri mai speciale, dar nu generale.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Vectra C alba(mai ales face lift) si Q7 este singura masina care dupa parerea mea ii sta bine alba(scuze pentru cei cu alte tipuri de masini albe)Eu am cumparat de la bisnitari in 2005 un megane II alb si bine inteles ca un amic a zis sa am grija sa nu fi fost taxi ca sunt distruse ,dati km inapoi de zici ca sunt reali,,,am intrebat pe vanzator daca a fost taxi etc ,,,,si el ma asigurat ca a fost masina la o batranica care il tinea in garaj deoarece era paralizata pe pat si fara carnet vorba lui Biela ,vrajeli ieftine ,,,,am cumparat masina si surpriza merg la munte la Baisoara si cum reflecta razele soarelui pe masina si zapada nu stiu ce efect a avut aspura masinii ca am citit(urme de autocolant)Protect International ceva de genul asta daca imi aduc aminte bine si caut firma sa vad cu se se ocupa ,,,Acea firma se ocupa cu protectia si paza ,,,,De atunci am zis ca nu mai cred in batranici fara carnet si paralizate la pat care au firme de protectie........
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre danieel, stiu o tipa care merge zilnic cu masina la serviciu, 200 metri la dus si 200 metri la intors. Foarte rar baga cate un drum in afara localitatii, insa masina aia (Seat Ibiza) a avut vreo 3 accidente intr-un an la putinele drumuri in afara. De acasa pana la serviciu si invers era destul de greu sa o accidenteze, dar nu imposibil. Laughing Prin decembrie si-a vandut Ibiza si si-a cumparat un Leon TDI (foarte necesar la cati km face). Laughing Leonul inca este nelovit, insa nu cred ca a iesit cu el din localitate.
  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut baiet,am si eu o intrebare Off Topic legata de culoarea masinii ca tot se vorbeste despre asta.
Cum pot afla ce cod are vopseaua?Vreau sa vopsesc barile in culoarea masinii si nu stiu ce cod are vopseaua.
Si v-as ruga daca stiti un loc de unde o pot cumpara din Bucuresti.
Culoarea masinii este Bej metalizat(a fost adusa din Franta Embarassed )
Multumesc anticipat.

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pare a fi Panaccota de pe Vectra C.
  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Deci asta e codul vopselei cum ar veni? Question
Ms colegu Biela
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cu placere!
Cam asa arata pe C si este metalizata, ca sa fim on-topic. Cool


  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Te uiti pe stalpul din dreapta si ai acolo o tablita pe care scrie codul vopselei, e de forma <litera><3cifre>. Ex: Z163
  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc colegu aco_008 Very Happy
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu la ce anume s-a referit colegul care a deschis discutia...poate fi vorba despre auto care vin de afara in anumite culori care au prestat ca taxiuri, dar din punct de vedere al rezistentei pe timp indelungat , culorile inchise nemetalizate se intretin greu la noi(matuire si zagarieturi). Cele metalizate sunt ok, pe gri abia se vad zarieturile care pe un albastru nemetalizat juri ca ii trebuie vopsea noua. Problema la cele metalizate este strict legata de nuanta la vopsit. Sapte mii de producatori de vopseluri cu mii de retete de mix-uri. In fine eu am avut Astra G caravan albastru-plin de zgarieturi. Polishat o dta, a iesit superb, dar am fost de 3 ori la pescuit si de 5 la spalatorie si mi-am dat seama ca e imposibil sa tin vopseaua intreaga. Acum am unul gri.....polish de luciu si juri ca abia am vopsit-o.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cele albe sunt mai ieftine fiindca le cumpara lumea mai greu. Eu nu as lua culoarea alb decat la o limuzina noua. Masina second hand nu as lua alba decat sa fie cu 500 e mai ieftina ca una colorata. Nu imi dau nici eu seama de unde imi vin aceste idei.
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Cele albe sunt mai ieftine fiindca le cumpara lumea mai greu. Eu nu as lua culoarea alb decat la o limuzina noua. Masina second hand nu as lua alba decat sa fie cu 500 e mai ieftina ca una colorata. Nu imi dau nici eu seama de unde imi vin aceste idei.


Chiar nu stiu ce importanta are culoarea Smile da no .... vorba ardeleanului "bine'a fi". Sunt de toate pentru toti asa ca nu cred ca trebuie sa ne facem probleme in legatura culorii.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Cele albe sunt mai ieftine fiindca le cumpara lumea mai greu. Eu nu as lua culoarea alb decat la o limuzina noua. Masina second hand nu as lua alba decat sa fie cu 500 e mai ieftina ca una colorata. Nu imi dau nici eu seama de unde imi vin aceste idei.


de ce trebuie sa fie mai ieftina pentru ca tu sa cumperi o masina alba?
sa inteleg ca preferi una colorata dar mai scumpa si mai obosita?

bafta
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sincer parerea mea este ca e o aluzie ca vinzi masina mai ieftin daca e alba. Asta e parerea noastra, ca se gasesc masini si mai ieftine si sunt colorate Laughing
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
aluzie? nu vand domnule nimic - eu doar am pus o intrebare sa vad ce spune colegii despre acest lucru.

mai ieftine si sunt colorate = se pre poate sa fie, eu m-am referit la faptul in care gasesti doua masini (si vrei sa cumperi):
- cu aceleasi dotari,
- aceeasi Km,
- acelasi an
- numai ca una e alba (nemetalizata) iar cealalta e colorata (nemetalizata)

- de ce ar trebui ca cea alba sa fie mai ieftina? asta e intrebarea.

bafta
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie sa fie mai ieftina pentru a putea fi vanduta. S-a format aceasta idee cu taxiurile iar masinile albe nu au cumparatori.
Eu as prefera de exemplu o masina alba in detrimentul uneia argintii dar oricum, aceste 2 culori sunt in coada listei cu preferinte.
  • Taorei

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Problema alegerii culorii tine de energia fiecaruia. Vibrezi la culoarea rosu, alegi rosu, esti un tip calm, sensibil, alegi alb, albastru, uneori verde etc.

Masinile ce au culori metalizate sunt mai scumpe, atunci cand sunt noi, pe urma preturile se egalizeaza.
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Taorei a scris:Problema alegerii culorii tine de energia fiecaruia. Vibrezi la culoarea rosu, alegi rosu, esti un tip calm, sensibil, alegi alb, albastru, uneori verde etc.

Masinile ce au culori metalizate sunt mai scumpe, atunci cand sunt noi, pe urma preturile se egalizeaza.


Aici de acord cu tine Taorei. Oricum cel putin in cazul meu culoarea nu prea a contat desi la inceput imi ziceam ca vreau ori masina rosie ori neagea ... Si iote ca am ajuns sa am alba Laughing . Asta in cazul meu
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR