Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
flaviusflo a scris:maverik_ro facem pariu ca uleiul la -20 sau chiar -30 nu ingheata? gandeste-te ca daca ar ingheta ti s-ar rupe tot in motor. eu am zis ca uleiul la -20 sau cat o fi fost este ceva mai gros (avand o consistenta mai groasa aprox. ca a mierii de albine). nu am zis ca mierea de albine nu ingheata la -20. asta e bocna si la 2 grade. uleiul e conceput anumit sa lubrifieze si la -30 si sa nu inghete chiar daca e mai gros.
DECI NU CRED CA ARE CINEVA VREO PROBLEMA CA TOT SA INTAMPLAT LA ASA MULTI SI ATATA TIMP CAT DUPA UN PIC DE RULAJ SE SCHIMBA TREABA IN BINE.
si mie unu mi se intampla la fel.



FACEM PARIU CA UN BORCAN MIERE LA - 20 DE GRADE NU ARE CONSISTENTA EGALA CA A UNUI BORCAN DE MIERE LA 10 GRADE ? EEEE CAM ASA SE INTAMPLA SI CU ULEIUL DIN CUTIE ..... AAAA SI IMI CER SCUZE .... TREBUIA SA SPUN CA ULEIUL " INGHEATA " IN CUTIE
Skip ads

  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gabonne a scris:rezolvarea este urmatoarea: faceti reglajele la timonerie si eliminati jocurile


Colegul gabonne are dreptate , reglajul timoneriei face tot. Incepeti prin a verifica jocul de la cuplajul furcii cautatorului, are acolo doua stifturi care au prostul obicei de a se uza si da exact jocul de care e nevoie pentru a nu mai intra in viteza. Se afla deasupra cutiei de viteze, este chiar cuplajul cu care se prinde tija schimbatorului de cautator, este de forma unei articulatii cardanice. Daca aveti joc acolo sigur nu ia vitezele 1 si 2.
  • djboss

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
maverik_ro are dreptate aceeasi problema o am si eu asa au toate, nu va faceti probleme ,la temperaturile scazute asa au cam toate cutiile probleme
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu insa am alta problema, tot timpul, dar tot timpul nu imi intra in treapta I. Trebuie sa o bag scurt pe a II-a si dupa aia imediat I ca sa intre. Tot vectra a x16sz am.Aveti idee de la ce ar putea fi ?
Skip ads

  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in timpul mersului se intampla chestia asta ?
este normal daca ti se intapla in timpul mersului . la serviciu am un celebru LOGAN Van si are decat 5300 de km . nici la logan in timpul mersului nu merge sa bagi din a IV in a-I-a nici sa o..... (intelegeti voi ce este cu ....)
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la nici o masina nu merge sa bagi treapta I din mers, la plecarea de pe loc ma refeream....trebuie mereu sa o bag pe a II-a si dupa aceea treapta I. Eu mam obisnuit oricum...dar ma gandeam ca pot sa ii fac ceva...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR