Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Stilul asta de intrebare "cine o are mai lunga" este penibila si infantina, oricum, toti vor afirma ca au mers cu cel putin 3040 kmh mai mult decat viteza maxima anuntata de constructor, asta pentru masini noi pe circuit, nu pentru harburi de jde mii de ani in circulatia mioritica... Mr. Green


Domnu Sorin..iti simteam lipsa Embarassed
OnTopic:a mea a luat o singura data ~170. Peste 140 de atunci nu a mai vazut ....si nici nu cred ca o sa mai vada Very Happy
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am mers cu 200 (pe contor) cu un Corsa A dat pentru 165... avea aproape 230 000 saracu'...
(In Germania, autostrada, masina incarcata, dar... in coborare Wink )
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Masina in cauza Astra F 1.7DTL('96)

viteza a fost de 195KPH(cel putin asa zicea acul vitezometrului) la deal in jos Smile) (panta inainte de intrarea in Turda dinspre Cluj..pt. cine stie zona)!
Nu ma intrebati turatii ca eram prea concentrat la drum, dar urla ca
nebuna iar celelelalte masini din trafic parca stateau Very Happy (asta a fost acum 4 ani)

La drum drept insa nu vroia mai mult de 145KPH Wink

Numai bine!

P.S. nu ii din '92 dar mi s-a parut interesanta exeprienta ...asa ca v-am impartasit-o
  • dorel

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
145 si mai mergea. Nu i-am mai dat pentru ca nu sunt pasionat de viteza, masina e cam veche si alte cele.
De obicei nu sar de 120.
Skip ads

  • ultraseby

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: MEDGIDIA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2005

  • Mesaj Privat
- eu iti spun ca se comporta foarte bine la 165 km si de mers merge pana la 175 km ,este echipata cu jante de 15 si anvelope 195 /55 incearca si tu si ai sa vezi ce diferenta este eu iti spun ca nu se compara ,acum mai depinde de la masina la masina nu toate au aceleasi rapoarte .


opel Astra F c16nz (93)


Ultima modificare facuta de ultraseby la Mie 03 Mai, 2006 8:41 am, modificat de 2 ori in total
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eh....si ca sa mai taiem din elanul celor care au postat aici:masina Astra F , cu cauciucurile mentionate de Dl Seby, la 100 km/h aveam reali cam 89,2. Deci la 140 sa zic vreun 127 poate chiar mai jos.Deci...cel putin pe masinile mai vechi, exista o abatere de cel putin 10%

Cool
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
190 km/h ..Shocked
Myhai2222 , sigur nu te-a agatat vreun BMW 520 cu bara din spate si te-a remorcat ?!? Laughing
Mai taie ....
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am facut si un test sa vad cat duce de tare Astra F a mea si nu stiu daca e normal sau nu, cu pedala de acceleratie apasata la maxim, ca are un opritor de cauciuc, vitezometru arata 140Km/h Question Exclamation

CristianTM.
Skip ads

  • Myhai2222

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti Drtaberei
  • Masina: Astra 1992 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2006

  • Mesaj Privat
hmmm , asa e la mine e diferentza de vreo 15% , dar oricum daca bordu ala arata 190 cred ca aveam si eu vreo 170 .....
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ultraseby, ai incercat cu gume de 195/55/R15 pe c16nz? eu am citit in manualul masinii (ala original, in germana) ca maxim merg 195/60/r14...

parerea mea este ca motorul fiind vechi, nu mai scoate 75cp si nici nu mai poate atinge viteza maxima din cartea tehnica - 175kmh. si oricum, nu ma simt in siguranta la acei 160 pe bord (real probabil 150?), drept pentru care nu o forjez prea des pina acolo.
  • ultraseby

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: MEDGIDIA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2005

  • Mesaj Privat
-ai perfecta dreptate Karg ,am uitat sa specific ca exista un decalaj de 10km /h dar am tinut cont ,in privinta motorului are 15000km de cand a iesit din rodaj este facut integral nu as putea spune ca la 165 km se comporta ca un passat ,dar o pot compara cu un cielo pus la punct retineti nu toate au aceleasi rapoarte chiar daca sunt echipate cu acelasi TIP DE MOTOR .


Opel Astra F 93 C16nz
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Oricum, las-o mai moale, ca macane si sincer, lumea s-a cam saturat de adolescenti care se lauda "a cui e mai lunga" Laughing mai ales in cazul cand "scula" e modesta...
Chiar nu pretinde nimeni ca masina lui NU depaseste ceea ce pretinde constructorul Question
Skip ads

  • Cristi_MPD

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu aprox. 165 kmh si am simtit ca nu mai poate. (poate si cauciucurile sunt de vina: 155/80/13)
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am mers pana la 175 si am simtit ca asta e tot, la 4 oameni in masina. Poate doar cu mine singur ar fi putut mai mult. Oricum, greu tare de la 165 in sus, abia am ajuns acolo, inca un pic si se termina strada.
  • dragos_ZCK

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ploiesti SUD
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu am dat cel mai mult 170km\h. Am un Opel Astra F 1992,motor 1.4i,C14NZ ! Smile
  • fgorun

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
In principiu, la viteze mari, vitezometrul nu indica viteza reala (care se masoara exact altfel). Viteza maxima indicata de constructor se 'apropie' cat de cat de realitate (vezi conditiile de masurare).
Aceeasi chestiune si cu ceea ce este scris pe vitezometru (utilizat la mai multe tipuri de motorizari etc.). "Afara-i vopsit gardu', inauntru-i leopardu'" Very Happy
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sa mai vin si eu sa zic... sa mai ridic moralul astrelor, de un amic cu una de prin 93 1.8 16v 125cp care se lua cu passaturi pe A2 pana pe la 200km/h. cica se cam cruceau aia ca asta mai avea si un spoiler rupt. ideea este ca nu l-a costat prea mult garnitura de chiuloasa asa ca... merita Very Happy
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
fgorun a scris:In principiu, la viteze mari, vitezometrul nu indica viteza reala (care se masoara exact altfel). Viteza maxima indicata de constructor se 'apropie' cat de cat de realitate (vezi conditiile de masurare).
Aceeasi chestiune si cu ceea ce este scris pe vitezometru (utilizat la mai multe tipuri de motorizari etc.). "Afara-i vopsit gardu', inauntru-i leopardu'" Very Happy


asa, si?
  • Varzan

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu fosta mea Astra din 93 1.6 NZ cu 170 km (asa arata pe bord) aveam cam 4300 turatii, deci cred ca viteza reala era undeva pe la 155 km.
Oricum se prezenta bine la drum (pe autostrada soarelui)

In prezent am o astra 1.7dti din 2003 (caravan) care nu merge mai mult de 170 km/h pe ceas.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
180Km/h la ~4000 ture... pe autostrada Buc-Pitesti, masina goala.

am mers ceva vreme asa pt ca era o coloana lunga pe dreapta si ma impingea de la spate un Vectra nou nout Embarassed ... cand m-am tras pe prima banda nici nu l-am vazut pe ala cand a trecut pe langa mine Crying or Very sad

Oricum, masina f stabila, mergea foarte frumos si parca mai era loc de calcat... da' mi-a fost mila de micuta mea, nu de ala din spate :p Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR