Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu a fost nici turc nici roman. A fost polonez sau ceh nu stiu exact. Am vb pe engleza cu el. Chestia e ca baiatul a parut de treaba, avea un mercedes de vreo 40 000, nu prea il vad sa se incurce cu 3000 de euro.
elegance a scris:
bica77 a scris:sigur era neamt flacaul ala?

Nici o sansa. Astea is tepe date de romani sau turci. Imi pare rau sa te descurajez, dar am vazut multe cazuri de astea si iti spun 100% ca nu o sa primesti nici un brif si nici banii nu ii mai vezi. Daca vrei neaparat sa mai vizitezi odata turcul (asa-i ca stia romaneste?) pune pe cineva sa iti cumpere numere din Germania, le pui pe masina si mergi inapoi. Numere rosii, chiar daca reusesti sa scoti nu o sa poti parasi tara cu ele. Rolling Eyes
Deschide ochii data viitoare.

Skip ads

  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am avut copie de pe brief.

Daca e trecuta in programul rabla nu mai pot face nimic, corect?
dancuciureanu a scris:Contractul de vinzare-cumparare adica kaufvertrag este o hirtie care se completeaza de mina cu date cumparator/vinzator, serie sasiu, serie brief etc. si doar firmele pun o stampila, in rest semnaturi si gata. Mai am in casa citeva hirtii necompletate, iti fac cite contracte vrei tu dar... Ce dracu' e trecut la serie sasiu, de unde a stiut serie brief?
Cum ai scos tu numere la nemti si ai facut asigurare? Pai asa fur si eu o masina, completez un kaufvertrag si ma fac cu masina legal?
Probabil neamtul sau ce smenar o fi fost avea el ceva acte dar au ramas la el. Motiv posibil: masina a fost declarata furata sau a ajuns la rabla pentru cupon. Cum vei inmatricula tu nu stiu ca se verifica la RAR si la Politie. La primarie cind scoti numerele eu stiu ca neamtul specifica instrainarea pe brief-ul mic.
Bun, cind tu spui de banca, brief, masina noua eu cred ca de fapt vor sa o treaca la rabla.

  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am luato de la autohaus. Exact la fel mi-au spus si mie ca si prietenului tau. Doar ca a mers ala de la autohaus "sau n-a mers" la banca si au zis ca trebuie sa astept pana ii vine masina noua lu' cel care a dato la banca nu imi poate da actele.
marius_cyp a scris:@lidiavasile
Unde ai cumparat masina? la o reprezentanta sau autohaus?

Am fost cu un prieten si-a cumparat un VW passat variant model 2006 - folosit la o reprezentanta SEAT, brieful nu avea la ei, zicea a ramas la banca si o trimite originalul prin posta, masina e ok si au facut contractul vanzare-cumparare, copia brieful si am mers impreuna cu un angajat al ei din reprezentanta pana la primarie, ei rezolvat totul numerele provizori pentru tranzit si asigurarea pentru 5 zile.
Pe drumul nu a fost probleme la vama, dar am fost opriti de politie dupa trecerea din vama, verificat acte si m-a cerut talonul masini in original, i-am zis e la banca si primesc originalul prin posta, si am plecat.
Cei de la reprezentanta a zis o sa trimita brieful prin posta si dupa 10 zile a primit plicul acasa cu brieful si talonul in original.

Incearca tu sa trimiti un mail sau un telefon la ei sa vezi daca au trimis brieful.

  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mai ai o varianta ,poti incerca sa o inmatriculezi in bg ,scapi mai ieftin .
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Posibil sa-i trimita brief, ramine de vazut.
Intrebarea mea este alta...stii cit te costa inmatricularea ?
  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Da' ce mai conteaza inmatricularea!? Am nevoie de acte Smile
dancuciureanu a scris:Posibil sa-i trimita brief, ramine de vazut.
Intrebarea mea este alta...stii cit te costa inmatricularea ?

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai cam 1700e taxa, inca 250e la RAR, asigurare...un 2000e ti se pare de neglijat?
  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Taxa e 250 de euro. E euro 4. Motor Ecotec pe benzina 1.6 din septembrie 2001
dancuciureanu a scris:Pai cam 1700e taxa, inca 250e la RAR, asigurare...un 2000e ti se pare de neglijat?

Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut in semnatura Y17DT de asta spuneam...per total cu 700e iesi la capat.
  • lidiavasile

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001 Y17dti & Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Aia e a lui sora-mea Y17DT
E ok taxa, acuma sa vad cum rezolv cu asta. Sa vina brieful numai Smile
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@lidiavasile vezi ca ai un mesaj privat,la adresa de e-mail specificata acolo scrie-mi numele vanzatorului,orasul si numele firmei de unde ai cumparat masina,numele tau si ceva date despre masina care ai cumparat-o.
Nu trebuie sa te sperii(deocamdata) daca in actele de vanzare-cumparare s-a specificat ca certificatul iti va fi trimis ulterior.O matusa si-a cumparat masina in 2009 si la fel brief-ul era la banca(vanzatorul era politist) si a primit actele prin posta.
Suspect este cum ai primit numere,ma gandesc poate a avut imputernicire de la banca pentru a obtine numere provizorii,insa nu stiu in ce conditii are brief-ul la banca.
In mod normal se merge la administratia de judet/locala(kreisverwaltung) cu actul de vanzare cumparare,acolo se face brief pe numele tau si primesti o chitanta cu care mergi(la buticul de peste drum) sa-ti faci numere(in cazul tau provizorii pe o perioada determinata).Tot la buticul respectiv ti se face asigurare.Inainte de a primit brief-ul in mana se verifica daca seriile corespund(cea din brief cu cea de pe sasiu) si ti se lipeste pe numere ²eticheta² de la TÃœV(RAR).
La kreisverwaltung toate documentele sunt prelucrate de politisti(se exclude varianta smecheriilor).


Ultima modificare facuta de CapellaCt la Sam 13 Feb, 2010 1:06 am, modificat de 2 ori in total
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Lasa ca pana la urma tot la dezmembrari ajunge... Evil or Very Mad Dupa parerea mea ai luat o teapa cat aia a lu' Vlad tepes de la "omul de treaba"... Evil or Very Mad
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
bica77 a scris:sigur era neamt flacaul ala?daca era neamt original sigur nu te-a mintit ,insa daca era turc ,arab, roman ,stabilit in germania asteapta-te la ce e mai rau ,dar sa nu fie ,de ce zic, si eu am fost in germania acum vreo trei saptamani de mi-am adus o masina. am luat-o de la neamt avea un mic parc de masini ,n-am vazut-o de zapada ce era pusa pe ea am luat-o asa pe incredere ,inainte mi-a zis neamtul ca n-are nimic ,ca nu e lovita, chestii ,etc dar totusi inima de roman nu era multumita cu vorbele, stii si tu la noi, pana nu incerci masina sa faci cativa km cu ea, s-o ambalezi si cate si mai cate n-o iei, e aici am luat-o asa pe vorbele neamtului cu oareca strangere de inima dar n-aveam incotro era seara tarziu 7-8 era si ultima optiune a doua zi plecam spre romania asa ca am zis ce o fii o fii am luat-o. am constatat a doua zi dimineata cand m-am uitat la ea mai bine ca era asa cum a zis neamtul nu lovita nu zgariata, de mers mergea bine etc concluzie trasa nemtul nu minte si e corect,bine probabil cu mici exceptii dar in general sunt corecti, asa ca stai linistit ,succes

*
Douazeci de ani de contacte cu esticii si... s-au "adaptat" si nemtii, aia cu neamtu' corect a devenit basm... Razz
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
CapellaCt ai timis pm la mine in loc de lidiavasile, il trimit eu unde trebuie Wink
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Scuze @dancuciureanu,din graba nu am fost atent.Am vazut abia cand era trimis;l-am trimis unde trebuie imediat dupa ce am observat.
Azi am vorbit cu matusa mea care a trecut printr-o situatie similara.Brief-ul este retinut de banca in momentul in care imprumuta bani.INSA partea neclara este cum a vandut handler-ul masina fara brief,doar proprietarul putea sa faca asta.
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Lasa ca pana la urma tot la dezmembrari ajunge... Evil or Very Mad Dupa parerea mea ai luat o teapa cat aia a lu' Vlad tepes de la "omul de treaba"... Evil or Very Mad
sa ne luam de de numele postat si sa ne dam seama de ce esti asa pesimist? numai dracu"este asa de contrar oamenilor,eu zic ca esti prea negativist, intrebarea pe care ti-o pun este asta, daca tu esti cu tine insuti tot asa de dur sau de rautacios? daca da e bine ptr. perfectionarea ta, dar cu altul trebuie sa fii mai ingaduitor, nu de alta dar intram si in postul Pastilor, asta daca crezi in Dumnezeu Rolling Eyes n-am vrut sa te supar
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Auzi, lectii nu prea am de ce sa mai iau, la varsta mea... Rolling Eyes , mai ales cu Doamne-Doamne, spun ce cred, SINCER... ca a luat teapa...
Consider ca asi fi mai "negativist" daca asi spune oamenilor ceea ce doresc sa auda, adica minciuni...
Daca cineva credea pe aici ca samsarul rus/turc/polac va trimite actele, sa se prezinte... Idea (masina lui de 40 de mii reprezinta poate 20 de clienti care-l considera "de incredere")
Eu am o oarecare experienta a pietelor de masini nemtesti si... nu cred... ai platit cash, ai garantie 1/4 ora sau 2 km...
Ca sa fiu insa si mai pozitiv, tot ce asi putea sa-i mai spun e sa mearga sa cumpere o epava, lovita-moarta-arsa, pentru acte... dar pana la urma tot la dezmembrare iese mai putin pierzator...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Este foarte posibil, masina sa fii fost cumparata prin credit auto de la o banca de acolo, automat brief-ul original impreuna cu cheia 2 ramane la banca, masina fiind garantie la credit ( la noi cel putin asa se intampla ).
Propietarul poate vinde masina( cu acordul bancii ) unui autohaus, nu avem de unde sa stim ca nu exista un doc intre proprietar si autohaus.
Probabil respectivul client al bancii/proprietar de masina nu a achitat tot creditul ( motiv ptr care nu i s-a eliberat brief-ul in original ), urmand probabil sa fac o suplimentare de credit ptr noua masina. Cand aceasta vine, va reprezenta noua garantie la credit si banca elibereaza brief-ul vechi.
Bine, nu trebuia sa pleci fara brief de acolo, cum au mai zis si alti colegi, dar acum nu mai conteaza.
Am inteles ca ai o copie de brief, eu nu inteleg cum au radiat masina acolo doar pe copie, de obicei se pune o stampila pe brief cand se radiaza.
O fi avut vreo combinatie sa o radieze pe copie de brief, probabil, mai au si aia relatiile lor.
Nu cred totusi ca e neradiata din DE, cred ca ar fi cel mai grav.
Oricum tu ai un ctr de vanzare-cump sau factura, ala e doc care atesta ca tu esti proprietar si ca ai achitat suma respectiva.
Mie in urma cu 4 ani mi-au gresit certificatul EUR 1, eu n-am verificat acolo si nu puteam plati vama la noi , dar in 4 zile mi-a ajuns hartia corecta de la neamt trimisa cu DHL, asta dupa ce l-am sunat.
Incearca sa aflii de la el despre ce banca este vorba si sa iei legatura cu ei pentru confirmare. Poate cine stie...esti norocos si scapi de un drum in DE.
Bafta !
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pai ca sa radieze masina in DE banca trebuia sa elibereze cartea masinii (brief) si in momentul radierii nu mai avea garantia la credit ( aceasi producedura si la noi, cumperi cu credit de masina, banca pastreaza cartea, ex: tata) acum a gresit ca a plecat cu masina de acolo, asta e , acum e in tara. Neradiata masina trebuie sa aiba numere negre.....daca are numere rosii e cam dubios! din cate stiu nu poti elibera 2 seturi de numere diferite pt aceeasi masina ( indiferent de tara). Inca o chestie, nu inteleg cum ai trecut vama avand doar copia de la carte.

Solutie data si de alti colegi de forum: te duci in germania, te duci la autohus, le ceri explicatii de ce nu iti da brieful acum ca tu ai platit deja masina. Te duci la primarie si te interesezi de masina si apoi la banca care detine "proprietatea" asupra masinii. Daca este in neregula apoi apelezi la politie altfel ai o mare belea pe cap si daca e respectivul in regula te amendeaza ca i-ai chemat degeaba. Atentie! daca ai doar contract de vanzare cumparare poti sa fii in neregula, de genul ca la ei contractele sunt scrise de mana si apoi poate sa zica .... contractul e fals nu am vandut masina asta..... acum asta e cea mai nasoala situatie, sper sa nu fie asa.

cel mai bine te interesezi de masina la primarie si la banca si apoi politia pe el!
  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ce vama ciucurica?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR