Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cerere de prelungire a fost respinsa cei de facut? pff mau mai facut sa imi mai si pierd timpu si bani
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Orice raspuns al unei autoritati are si o modalitate de contestare, modalitate care este de obicei consemnata in raspuns. Daca tu consideri ca motivatia refuzului de prelungire a dovezii nu este intemeiata, poti contesta refuzul.
  • rypper

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
rastafarianul a scris:@rypper: deci te-a luat radarul intr-un SAT si mai si circulai cu NUMERE EXPIRATE. Deci eu te-as pune la munca in folosul comunitatii si ti-as anula pe viata permisul. Scuza-ma, dar ceea ce ai facut tu se numeste inconstienta.


Ma oprit radarul intr-un sat ptr 20km la ora in plus, dar dupa logica mea daca iti faci numerele provizorii in data de 11 a lunii deci ar trebui sa fie valabile tot pana in data de 11 urmatoarea luna. Dar la mine au fost valabile pana in data de 9 si nu mam mai uitat pe ce data expira.
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am sa va dau un model ce crere cretificat de grefa corect poate mai au nevoie uni

DOMNULE PREªEDINTE,


Subsemnatul(a) având calitatea de vã rog sã-mi aprobaþi eliberarea unui certificat de grefã privind pãrþile: reclamant , parat , avand ca obiect: ,
termenul de judecatã din dosarul nr. al Tribunalului , fiindu-mi necesar pentru prelungirea dreptului de a conduce un autovehicul pe drumurile publice. Din data de pana in data de .

S-a taxat 1 leu conform chitanþei cu ºi timbrul judiciar de 0.50 lei.




Data: Semnãtura





PREªEDINTE AL TRIBUNALULUI REGHIN
Skip ads

  • dodo7

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ma bag si eu la ultima parte a discutie respectiv numerele rosii expirate pentru ca sunt in cunostinta de cauza. cum sa procedat la mine dosar penal tinut vreo 3 luni fara avocat si decizia finala a fost amenda administrativa de 3 milioane care nu cred ca se trece la cazier, in mare masura depinde sa nu mai fi avuta antecedente penale si cum trimite politia dosaru la parchet cu neinceperea urmaririi penale sau cu.

@rastafarianul si @Gabi.B.HD voi cam dramatizati fapta asta nu a furat, nu a omorat pe nimeni parerea mea ca sunt mai periculosi aia care sunt bauti la volan. doamne fereste nu incurajez sau ceva de genu eu regret ce-am facut dar in tara asta unde se tripleaza taxa cand vor muschiu lor si taxa devine cat masina iar cei ce omoara oamenii pe trecerile de pietoni si scapa basma curata sau la ala de ce ai avut tupeu sa-i retii permisu ca e judecator scuzati-ma dar legile sunt proaste si facute doar pentru omu de rand!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@dodo7
Daca treci de faptul ca si tu ai incalcat legea suficient de tare incat sa fie infractiune, vei vedea ca eu l-am invatat pe @extralarge cum sa forteze procurorul sa-i dea dreptul de a conduce pana la definitivarea cauzei. Asta nu inseamna ca dramatizez. Si crede-ma ca pentru mine, paguba ar fi la fel de mare daca masina mi-ar fi distrusa intr-un accident de circulatie produs de o persoana care merge cu masina neinmatriculata sau de una care tocmai a furat un portofel/a spart un bancomat sau si-a omorat sotul/sotia/soacra sau un tovaras de pahar.
  • dodo7

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD nare ce sa forteze oricum cel putin 4 luni o sa stea pe tusa nu are treaba cu procurorul deoarece aceasta perioada e data de politie, eventual numai daca au trecut cele 4 luni si procurorul nu a terminat dosarul. In alta ordine de idei legea e prost facuta o baga la infractiune cu motivul ca ce ai putea face daca conduci o masina neimatriculata, ca daca lovesti pe cineva si fugi cum te gaseste asta zic ei. numere false adica daca ei mi le-au dat sunt doar expirate nu false ca nu le-am facut eu. iar in legatura cu paguba, tot la fel de mare era indiferent de cine te lovea exeplul tau e total aniurea nare nici o treaba la ce m-am referit eu si adica cum sa-ti dea puscarie pentru asa ceva cam la asta am facut referire.
  • extralarge

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la ori ce depinde daca ai comis infractiuni inainte sau nu altfel iti dai seama daca ar trimite din prima pe toti la puscarie si asa sunt inghesuiti, asa ca majoritatea li se dau amenda administrativa daca nu ai antecedente penale, da nu este sigur pentru toate cazurile.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@dodo7
Un numar de inmatriculare este legal atata vreme cat exista un document valabil care face legatura intre el si masina pe care este montat. Din momentul pierderii valabilitatii documentului, masina este considerata neanmatriculata, iar numarul de pe ea este numar fals, chiar daca in trecut a fost al masinii. Care ar mai fi logica inmatricularii definitive daca tot am scos o data numere provizorii? Mergem cu alea cat tine masina ca doar se stie cui apartine. Si asa nu mai platim nici taxe, nici impozit, nici asigurare.
Si ca tot venii vorba de asigurare, rca-ul ti-a expirat o data cu numerele. Daca ma loveai in ziua in care te-a prins politia, aveai bani sa-mi repari masina?
  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu styu daca mai urmariti sbiectu dar am si eu cam aceasi problema.normal art.85 zice ceva de puscarie. (sa nu umple puscariile ne da amenda sai mai tina pe aia care sunt deja acolo)...
dar daca stam sa o luam pe beste ...numere rosi ti se dau pt inmatriculare masina,
oadata ce ti sau dat ai fost trecut i evidentel politei cu numerele respective deci au un nume si o masina atribuita.
deci intrebarea mea ar fi care e legatura cu masina neinmatriculata(art 85)?eu am asigurarea pe 6 luni!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asigurarea nu tine loc de inmatriculare asa ca nu vad care este relevanta exemplului. Iar numarul de inmatriculare provizoriu poate fi alocat altei masini dupa ce nu mai este valabil la tine si uite asa pot fi 2 masini cu acelasi numar.
  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca ar fi alta masina cu numarul asta ar insemna alt aliniat din articolu 85 .adica numere false!
una peste alta la cazuri dastea se scapa ori cu inchisoare cu suspendare ori cu amenda administrativa.deci 5 ani pana la rescriere cazier stai cuminte.
.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR