Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mario&bandit

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 x 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
romulus ...ce tip de asigurare ai italia ....dar intrebam din punctul meu de vedere , sunt rezident in spania .....masina o am de 4 ani . astra g 17 td din 99 68 cai putere si platesc asigurarea la alianz -un pachet ca sa ii zic asa in care intra asigurarea obligatorie , asistenta in drum in toata europa ( si ma gandesc ca stii cat costa sa platesti o masina sa te ridice de undeva , mai ales din autopista ) toate geamurile si obiectele din masina ( telefon , calculator etc ) am inceput acum 4 ani( la 2o ani si jumate) cu 1200 si ceva si mi-a scazut treptat pana anul acesta la 800 euro( 24 ani si jumate ) , acum sa explic si dece asa de mare , in primul rand varsta , si fiind rezident cu permis de romania nu imi pot lua puncte de permis , bineinteles ca amenda se tripleaza ..dar oricum nu stai cu morcovul ca daca te prinde pe rosu si o amenda de viteza gata nu mai conduci ...mai depinde de tipul masiniii si motorizare .in fine ..limita de varsta in care iti intra mintea la cap in spania este de 25 ani ..de aici incolo. asigurarea se reduce la 60 la suta -eu ii fac in septembrie dar oricum anul asta l-am platit pt varsta de 24 , ( dac as fii avut plateam 540 euro care crd ca nui miult in copmaratie cu ce ti se ofera )
avantaje .....cu numar de romania in italia ? nu stiu legislatia de acolo dar in spania nu poti face asigurare pe numar de romania ..si de aici dureri de cap ......gandeste-te ca trebuie asigurarea obligatorie in ro -si cred un casco sau ceva special pt strainatate ( aici rog cunoscatorii in cauza sa dea cu parerea ) daca ramai cu ea stricata in drum ce faci ..platesti ( sa nu-mi zici ca oricum platesti si acum si nu ti se intampla nimic , ca stii cum e, atunci cand nu ai te lasa :d) daca atingi pe cineva in trafic ..iara batai de cap ..cu hartiile si exemplele pot continua ...explica -ne ce cuprinde asigurarea de italia ...si facem comparatii
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca zici ca nu poti lua nr provizorii in IT, ai 2 solutii (din cate stiu eu - daca alti colegi au alta parere, ii rog sa lamureasca): 1. o aduci pe roti cu nr. de italia in romania, apoi mergi inapoi (sau trimiti cuiva) nr de italia (si eventual actele - nu stiu care e procedura de radiere la ei) pt radiere ... 2. o radiezi acolo si o aduci pe platforma in tara ...
asigurarea: RCA-ul contine acea "Carte Verde", adica esti asigurat si inafara tarii (ai pe spatele politei tarile unde esti acoperit de asigurare)... nu (mai) e nevoie de asigurare speciala pt "exterior" ...
un articol mai vechi de pe net a scris:Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a anunta recent ca, avand in vedere ca si in cursul anului 2007, pana la semnarea Acordului Multilateral de Garantare (MGA) de catre BAAR si ratificarea acestuia de catre toate statele Comunitatii Europene (precum si Islanda, Norvegia, Lichtenstein si Elvetia) este necesara existenta politei Carte Verde asupra posesorilor de autovehicule care vor calatori pe teritoriul acestor state, va fi necesar ca societatile de asigurari sa elibereze asiguratilor, in momentul cumpararii politei RCA, si o polita gratuita Carte Verde, din oficiu sau la solicitarea asiguratilor.
Aceste masuri vor fi supuse analizei si aprobarii Consiliului CSA in vederea completarii Normelor de reglementare in acest domeniu, cu aplicabilitate de la 1 ianuarie 2007.

parerea mea: daca nu te ajunge mult inmatricularea in RO si stii ca o sa circuli cu ea mai mult in alte tari decat RO, inmatriculeaz-o aici ... avantaj: pret asigurare mai mic - din ce-ai spus, tarifele acolo sunt destul de mari ... dezavantaj: nu stiu cum o sa se comporte firma de asigurare din RO in caz de vreun incident in afara ... si in tara fac multe mofturi si refuza de cele mai multe ori sa plateasca ...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@Cipiotul intr-o saptamana maxim cu totul cu RAR cu taxe platite la CEC sau unde se plate cu totul, eu am pus dosarul de inscriere la ora 10 si la ora 13:30 mi-am ridicat talonul cu numerele definitive.
Dupa ce ii faci RAR-ul si certificatul de autenticitate nu mai poti sa mai iei numere provizorii, eu dupa ce i-am facut RAR-ul nu am avut bani sa platesc taxa si am cerut si eu numere provizorii, si nenea ala de la politie a zis ca nu se poate.
Da se poate radia la noi in tara, si o sa iti dea un certificat, cu ala te duci cand o inscrii pe rom.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
1. de unde stie politia ca tu ai facut sau nu RAR-ul ? Shocked
2. Eliberarea de nr provizorii nu are legatura cu efectuarea RAR-ului si eu stiam ca se elibereaza maxim 3 randuri de nr provizorii
Cine nu finalizeaza ce are de finalizat in vederea inmatricularii in acest termnen ( 3 luni ) e treaba lui , poti duce masina cu platforma la RAR
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Slash a scris:1. de unde stie politia ca tu ai facut sau nu RAR-ul ? Shocked
2. Eliberarea de nr provizorii nu are legatura cu efectuarea RAR-ului si eu stiam ca se elibereaza maxim 3 randuri de nr provizorii
Cine nu finalizeaza ce are de finalizat in vederea inmatricularii in acest termnen ( 3 luni ) e treaba lui , poti duce masina cu platforma la RAR

Raspunsuri:
1) Greseala a fost a mea, cand m-am dus sa imi iau numere provizorii aveam dosarul cu absolut toate actele la mine, cele eliberate de rar, si brieful mic si cel mare din germania (asta inainte sa o inscriu ca stiam ca era taxa prea mare)
2)Un nene de la politie mi-a zis ca dupa ce ii fac RAR-ul am un termen de 30 sau 60 de zile nu mai tin minte, mi se pare ca era scris pe certificatul de autenticitate sau nu mai stiu sigur(imi cer scuze) in care trebuie sa inscriu masina.
Acum daca gresesc va rog sa ma corectati, eu asta mai imi aduc aminte ca am facut eu.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am inteles.
m-am gandit ca s-au desteptat si Politia si RAR-ul si au facut o baza de date comuna Wink
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
[quote="mario&bandit"]romulus ...ce tip de asigurare ai italia ....dar intrebam din punctul meu de vedere , sunt rezident in spania .....
eu am asigurare de 4 ani (am 31 ani) acum 4 ani miau dat ultima clasa, a 14-a, prima masina asigurata la ei a fost un ford focus (1800 cc.,115cp), plateam 1200è, a inceput sa scada, anul acesta sa-u scumpit toate asigurarile, in loc sa scada a crescut din nou, anul trecut plateam 1050è fiind la a-11-a clasa, acum 1189 pt ford, de o saptamana am schimbat masina (opel astra 1910cc,120cp), am trecut asigurarea de la ford pe opel, platind o diferenta de 90è pt 7 luni (in august expira asig),este tot o asigurare cu interventie stradala ...Am mai multi prieteni care au nr. de ro., si nu au probleme, sunt recunoscute, in schimb diferenta de pret este enorma, 150è in tara, 250 cu asistenta stradala in comunitatea europeana ( nu stiu cat este de adevarat, dar ei asa spun), 450 casco( in functie de masina si valoarea acesteia).Daca stai sa te gandesti bine o diferenta este, doar nu stam sa ne chinuim pe aici doar pt masini, in plus aici pe fiecare an mai platesti si alte taxe pt drumuri (taxa obligatorie ) de 200è, daca folosesti autostrada sunt alti bani, deci...............
  • apostescu romulus

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut
  • mario&bandit

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 x 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
romulus .....te inteleg perfect cu dilema asta ma confrunt si eu tot de 4 anii , intradevar e o diferenta enorma ...dar si mai multe batai de cap ....lucrez ca sofer si cunosc destui care lucreza pe spania cu camioane si furgonete de romania ..si la capitolu ....remorcare sau ridicare in autopista si in cazul unor accidente ( din pacate se intampla si dastea ) au stat f mult cu masinile blocate ,din experienta propie cu un camion m-a costat pe franta pentru 18 km 650 euro , din autopista pana la primul serviice man , asta pt ca am ramas fara aer pe o portiune de drum in lucru si ma ridicat direct o firma chemata de jandarmerie , nu au vrut sa astepte o firma partenera cu cea disn spania , si sa vezi ce figuri faceau aia de la asigurare ca de ce m-am urcat cu camionu pe plataforma , si informeazate bine ca in romania sigur nu iti da asistenta in autpistele cu plata parerea mea ca pt cateva sute in plus ...nu ai dureri de cap ..( acum depinde si ce noroc ai ) .impozit platesc si io 160 la an si autopista in functie de cat o folosesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR