Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ajungeti la yack cu toti care aveti mid pe astra sau oricare ar fi modelul. Ala indica corect nu te minte il poti calibra singur iti afiseaza mai mult decat un mid.
Skip ads

  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Yack-ul parca trebuie setat la fiecare alimentare cu combustibil , cu volumul alimentat ca sa-ti arate range corect, sau poate ma insel?
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
odata setat aia e , se seteaza pe fiecare masina fiindca difera de la rezervor la rezervor de aceea se introduc si datele manual.
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pai yacc nu are fir tras la indicatoru de combustibil cum stie, cu cat combustibil alimentezi masina?
Skip ads

  • adrian82

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate asa e trebuie introduse datele acum am vezut , am uitat Sad in fine eu zic ca e mai bun decat midul , fiindca are probleme dupa cum observ.
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De fapt nu e o problema, e o chestie matematica , unii o percep altii nu, dar daca o iei strict matematic e corect ce a spus si body_18_is si il sutin, asa este arata consumul instantaneu raportat la 100 de km ca daca ar fi un "consum pur" la secunda fara sa fie raportat la distanta ti-ar arata aberatii gen: 18 ml sau 0.3ml ar fi absurd si nu ar intelege multa lume . Din moment ce consumul se raporteaza la ora si la 100km e ok, cum a dat solutia body_18 .
Pe langa asta noi fabulam aiurea pe o chestie care nu o intelegem, voi credeti ca cei de la opel care au 100 de ingineri angajati evita asa o chestie "grava" sa zicem , sincer nu cred . repet consumul se raporteaza la timp si distanta.
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu vad ce probleme sa aiba un MID montat din fabrica sau setat corect pe masina .De fiecare dta fac plinul la masina dupa ce consum 20-25-35 litri . Intotdeauna eroarea data de MID nu a depasit cateva sute de mililitri (2-5) la o cantitate insemnata de benzina . Eroarea este sub 3% si nu ma refer la 3litri/100 km Very Happy .
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
xanderx a scris:Off topic daca nu se supara nimeni
cum se face un pixel test ca in imagine?
http://data.motor-talk.de/d...xeltest-53002.JPG
ms

se poate face doar cu interfata de diagnoza.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
xanderx

Daca te uiti putin dintr-o parte, aproape ca vezi asa ca in poza Laughing
In legatura cu consumul , ce legatura are pinul 16 cu schimbatul sistemului de afisare. ?.

Daca vrei sa stii am inteles teoria. Iata si o exemplificare.

Daca sunt un sportiv si am de alergat pe o anumita distanta , alerg si beau in acelasi timp constant, imi ajunge apa pana la destinatie. Dar daca alerg mai incet si beau la fel de mult, as avea nevoie de o sticla jumate sau chiar doua, depinde cu cat alerg mai incet. Teoria e cam aceeasi.


body_18_is

Inseamna ca asa este cum spui, mai ales daca ai din fabricatie MID.

Curiozitatea este ca la mine nu se intampla asa, pana nu am montat pinul 16 din MID, scadea ,pana la consumul pe ora.


Ultima modificare facuta de aquagen la Mie 19 Mai, 2010 12:52 pm
  • IonutVD

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 X25XEi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
adrian82 a scris:Ai dreptate asa e trebuie introduse datele acum am vezut , am uitat Sad in fine eu zic ca e mai bun decat midul , fiindca are probleme dupa cum observ.


MID-ul n-are nici o problema, daca e setat asa cum trebuie. Daca are index code-ul corespunzator masinii pe care e pus, va arata ce trebuie. Eu am MID de Vectra B pe Astra G si tot e foarte aproape de adevar( cu o mica eroare, datorata dimensiunii cauciucurilor).
@body_18_is:O eroare e si normal sa apara, pentru ca nici rotile nu-si pastreaza dimensiunile de fabrica prea mult timp. Cine vrea consum "fix pe fix", sa-si ia nava spatiala! Laughing


Ultima modificare facuta de IonutVD la Mie 19 Mai, 2010 12:57 pm
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
adrian82 a scris:Ai dreptate asa e trebuie introduse datele acum am vezut , am uitat Sad in fine eu zic ca e mai bun decat midul , fiindca are probleme dupa cum observ.


Nu are cum sa fie mai bun decat midul, de vreme ce trebuie introduse datele. Trebuie sa tii un jurnal de bord sa scrii cati litrii de carburant ai bagat. Ai uitat sa iti notezi, vai trebe sa pun iara plinul......Tie ti se pare asta o treaba ?
Mie nu. Sunt mai pragamatic. Daca vrei ceva sa iti arate consum cum trebuie, atunci ala e MID-ul.
Eu doar ma confrunt cu problema asta de matematica-fizica-filozofie, pe care poate eu nu vreau sa o inteleg.

Astia care vorbim de MID-uri pe aici puteam sa ne punem YACC-uri, dar cred ca ne-am scarbit de TID Crying or Very sad .
  • balan_dorel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am un astra g caravan cu motor de 1,2 si nu stiu exact cat consuma , si am pus si gpl pe ea , daca stie careva care si cum consuma un motor de 1,2 ,cand am luato acum 3 saptamani mi sa spus ca nu consuma
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR