Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce nu se spune pe aici este ca filtrele fie ele , Mann sau Mahle nu pot filtra motorina cu impuritati pana la 2 microni , ( la pompele comon rail se cere o filtrare mai buna a motorinei ) doar max 6-7 microni , comanda filtru de motorina pe " original " acelea garantat filtreaza motorina pana la 2 microni . Acest lucru l-am aflat acum 1 an , ca structura este putin diferit acest filtru , are hartie ca si celalalt numai ca mai are inca un filtru ce seamana cu o tesatura iar ca pret este doar cu 10 ron mai scump , deci nu te zgarci la bani , masina mea cand a fost adusa din afara tarii modelul de filtru de motorina mai sus mentionat avea .
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sunt intru totul de acord cu ceea ce a spus userul visse.Si eu am montat acel filtru de motorina original GM .Inainte foloseam filtru MANN .Ca si pret acest filtru de motorina GM este este 68 lei dar am gasit si cu 60 lei .Comparativ la pret cu Mann (45-48 lei) ,deci diferenta este mica.Atasez o poza cu codul filtrului de motorina GM
Eu l-am folosit la motor 2.0 dti dar este identic si cu motorul de 1.7 dti sau cdti

Filtre ---iti recomand MANN -filtru aer(dar cu pizla deasupra), ulei ,polen
ulei Castrol magnatec diesel5w40 sau Castrol edge turbo diesel 5w40.Iti mai recomand sa faci o curatare a rezervorului de motorina chiar daca masina a mers in afara tarii si motorina a fost de mai buna calitate
  • AnakynBlade

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
marusadi a scris:pompa de apa,

Pai din cate stiu eu pompa de apa se schimba o data cu kitul de distributie asta daca o ai pe distributie

Eu am un Y17DTI din 2002 si la a mea nu e pe distributie , si am vazut ca imi curgea un pic de antigel , am schimbat-o si nu o fost cinestie ce investitie

Piesa o fost 100 Ron si manopera 100 Ron te sfatuiesc sa te uiti inainte de a te duce cu cartea de identitate la vre-un magazin, Sa vezi capacul de la pompa de apa in cate gauri se prinde eu o am pe 3 gauri si cei de la piese auto mi-au dat prima oara una cu 4 gauri si din cauza asta am mai facut un drum la ei cu masina lasata pe butuci si daca o schimbi iti mai trebuie antigel depinde acuma iti pui ce concentratie vrei , pe mine m-o ajuns cam 230 cu antigel si apa distilata.
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
inca o intrebare si incerc sa o las mai moale,ca poate aveti si voi alte probleme:ce distribuitori de piese de la sectiunea opel imi recomandati?ati luat piese de la ai?sunt originale?sunt ok?dar de autoa.ro ce spuneti?va multumesc mult!
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat o singura data de la autoa.ro, am fost multumit.
Pe forum toti baietii de la sectiunea "publicitate" sunt de incredere. Cere o oferta de pret la fiecare, si in functie de oferte poti decide de unde cumperi. Succes.
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Care ma poate ajuta cu un COD pt filtru motorina original(GM) si unde pot gasi?am comandat,am primit dar nu se potriveste(e o idee mai mare si nu intra pe suport),l-am trimis inapoi si mi-a trimis Mahle(asta se potriveste)!Ce ar putea fi oare,o fi fost schimbata carcasa cu altul de pe alt model sau?
  • aatin

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2009

  • Mesaj Privat
marusadi a scris:Care ma poate ajuta cu un COD pt filtru motorina original(GM) ....

Cauta AUTODATA si o sa ai tot ce doresti! Rolling EyesAICI GASETI TORRENTUL
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR