Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o si eu..dar a durat mai mult de 36 min. Destul de fain Smile.
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Da, raspunsul corect este Germanul.Partea interesanta este insa cum obtii raspunsul si nu raspunsul in sine. Daca imi aduc aminte bine ,testul l-am intilnit prima data acum multi ani intr-un roman SF .Nu-mi aduc aminte acum care.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ktapet, a trecut ceva timp si nu a postat nimeni rezovarea problemei cu fesurile... elucidezi misterul pentru noi?
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ce vorbesc ei inainte? cel care vorbeste primul, deci cel care-i vede pe toti, este cel de sacrificiu si va zice oricum la plesneala, stabilesc: o sa zica negru daca nr. de fesuri albe pe care le vede este par si alb daca acel nr. este impar. pentru simplitate consideram ca el vede un nr. impar (cazul par se rezolva analog) de fesuri albe. deci va zice alb. cum gandesc urmatorii? al 2-lea care vorbeste stie de la ce a spus primul ca inclusiv cu fesul lui numarul fesurilor albe este impar. daca el vede un nr. impar de fesuri albe inseamna ca are negru daca vede un nr. par inseamna ca are alb. si deci va spune in mod logic ce culoare are pe cap. cel care vorbeste al 3-lea stie de la primul ca nr. fesurilor albe din sir de la cel care vorbeste al 2-lea incolo este impar si mai stie ce culoare are pe cap cel care vorbeste al 2-lea. si mai vede si toate fesurile de la el incolo. daca el vede un nr. impar de fesuri albe si al 2-lea a zis alb si tinad cont si de faptul ca primul a vazut un nr impar de fesuri albe => el are alb, daca al 2-lea a zis negru => el are negru.; daca el vede un nr. par si al 2-lea a zis alb => are negru; daca el vede un nr. par si al 2-lea a zis negru => are alb. tot asa vor gandi toti pana la cel care vorbeste ultimul si fiecare dintre ei vor tine cont de 3 lucruri: 1. ce a spus primul, 2. ce vad in fata, 3. ce culori s-au spus pana la ei.
e ok?
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ufff... Embarassed
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
e foarte simplu. Se inteleg sa spuna fiecare culoarea fesului purtat de cel din fata lor. Ma mai gandesc cum fac primul si ultimul. Adica, e clar ca primul va zice la plesneala iar ultimul trebuie sa o dreaga cumva. Ma mai gandesc....
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
vlazduhu a scris:e foarte simplu. Se inteleg sa spuna fiecare culoarea fesului purtat de cel din fata lor. Ma mai gandesc cum fac primul si ultimul. Adica, e clar ca primul va zice la plesneala iar ultimul trebuie sa o dreaga cumva. Ma mai gandesc....


chiar asa?!
eu zic sa te mai gandesti si sa vezi ca nu iese cu rationamentul asta nici pentru cel care vorbeste al 3-lea (antipenultimul din sir).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR