Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:
liberlamare a scris:eu nu frecventez locul ala.

Du-te în Mãrãști și vezi cine vinde pe-acolo, mai în capãt, dupã ce treci de bijnițari. Gândește-te cã lor le taie ãștia din pensiile mizere din care tre sã-și cumpere lemne la iarnã, sã se încãlzeascã. Eu mã duc în piațã și cumpãr de la producãtori, și câteodatã le și las zecile alea de bani pentru care mã strigã sã mã întorc, sã mi le dea rest. Eu nu stau în ele, dar îmi place sã cred cã pentru ei vor face o diferențã.
Cu afaceriștii am rar de-a face. Foarte rar. Nu pot sã vãd cu ochi buni faptul cã unii fac bani luând dintr-o parte și dând mai departe, mai scump și mai și trag clienții pe sfoarã când se poate.

nu-mi place sa ma tiganesc cu ei, iar in marasti am patit sa nu ma lase sa aleg marfa, asa ca mai bine fara.
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cel mai mult fura la bulevard in rahova la cantare clasice pe baza de arc
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mai este si o alta metoda :
un exemplu concret am eu azi la piata ,cer un kg de cirese care costa 5,5 lei/kg ,fata de la taraba imi pune din ladita cirese le pune pe cantar si zice las de 7 lei ,ca atat puse-se ,eu zic da ,
cer un kg de capsuni care este 6lei/kg ,pune din ladita ,pune pe cantar si zice las de 8 lei , eu zic da
si uita asa cum ea in loc sa vand cate un kg din fiecare produs a vandut mai mult
bine ca o cunosc pe fata si nu ma supar pe ea ,dar si asta e o metoda de a "fura" ca sa zic asa la cantar
la metoda cu tasul care mai cantareste 150-200 grame se mai intampla la bisnitari ,care dupa ce ca cumpara produsele de la producatori de drept mai fura si la cantar
eu incerc sa ocolesc pe cei care fac asta
se cam vad pe fetele lor care sunt bisnitari si care nu .
asa ca atentie la cumparaturi
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Probabil ca fata a facut ceva curs de marketing la vreo multinationala. La multinationale se cheama " a identifica nevoile clientului", in cazul expus pur si simplu te-a intrebat daca lasa asa, ceea ce e mai putin agresiv.

Alta poveste:Auzisem de la un prieten , al carui tata a mers la piata si s-a oprit la o taraba sa cumpere ceva. Avea de platit 3,5 lei , a scos o bancnota de 50 lei , si indianul i-a dat rest ca si cum ar fi platit cu una de 10 lei, pe care i-a si aratat-o. In timp ce tatatl prietenului isi pune marfa in sacosa indianul a lasat sa cada jos hartia de 50 lei si a apucat de sub covorasul pe care sta cantarul una de 10. In fine , domnul a plecat pacalit.
Eu , la 105 kg si oaresce inaltime, nu credeam ca o pot pati. Ei bine, am patit-o. Am ceva probleme cu spatele dar , nu mi-a venit sa cred cand am sarit la ala peste tejghea sa-l ajut sa-si puna si cravata la camasa. Si-a cerut indianul scuze , mi-a dat restul corect si am ramas prieteni dupa ce i-am dat marfa inapoi si i-am cerut banii pe care ii dadusem initial.
Lectia 1. Mergi in piata cu bani marunti.
Lectia 2. Daca nu ai bani marunti intreaba de 2 ori vanzatorul daca are sa-ti dea rest la 50 lei(aici puteti scimba valoare bancnotei in functie de ce aveti in buzunar).

Sincer , decat sa ma frec cu alti oameni prin supermarket , sa ma impinga cu carucioarele, sa mi se suie copii alora pe pantofi , pentru o ceapa si o salata prefer oricand sa aud precupetele , sa-l aud pe nebunul dintr-o piata din Oradea ca vrea branza(nu bani, tigari etc)
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am patit si eu asta in Bucuresti la Obor se intampla mai ales la cei care vand cartofi. Eram cu un prieten sa cumpere cartofi a dat 10 lei si s-a tezit ca ala avea in mana 1 leu. Pana mea ne-a tepit. Insa a 2-a oara a incercat si cu mine si nevastamea iar eu care stiam smecheria l-am luat la injuraturi si dupa ce m-am uitat si in sacosa si am vazut ca marfa care mi-a dat-o era toata stricata si in doar cea din fata era buna dar el punea din spate i-am cerut banii si i-am lasat marfa stricata. Asa ca sunt 3 metode in 1. Te fura la bani, te fura la cantar si iti mai da si marfa sticata. Asa ca prefer decat sa ma mai duc in piata sa iau de la market. Ultima oara am luat capsuni, cica 5 kg acasa pe cantaru meu 4 kg deci sa ii ia naiba cu ciorile si pietele lor de nespalati.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am patit sau era sa patesc si eu teapa aceea cu impinsul verzei in cintar sa arate mai mult (cu 1,5kg- am pus sa cintareasca din nou) , nu e mult ca bani dar e FURT si din cite intelesesem furtul la cintar e infractiune!
Unde se intimpla asta?
In toamna trecuta la Moghiorosh la 30 m de sectia 22 politie.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ca si producator din 1000 kg cantarite, cu care plecam de acasa la piata, la bani ieseam ca am vandut doar 950-960. De ce? Trceam la cantar in favoarea clientului. Bisnitarii oare fac la fel?
Am vandut si eu marfa catre bisnitari. Pe producator il pacaleste cand o cumpara(mai greu, dar se intampla), pe cumparator cand o vinde. Cand cumparau de la mine, evitam sa le las cava sau sa le vand cu cantarul lor.

LE: Partea cea mai nasoala e ca autoritatile nu tin cu producatorii sau cumparatorii. Teoretic nu tin nici cu bisnitarii, insa dupa cate vedeti, se intampla...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
NU opriti in Movilita sa cumparati rosii, vinete, ardei etc.
am luat eu 1 pepene de 12 kg care defapt avea 9,4 kg, dupa cateva zile am oprit la altu [ ca pe ala il stiam ] sa iau 5 kg de rosii, am luat rosiile si le-am cantarit la un magazin unde livram marfa si cat credeti ca aveam in punga....3,4 kg, m-am dus inapoi si am aflat de ce nu aveam 5 kg...... omu a inteles ca vreau 3 kg Laughing
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Omu a inteles ca vrei 3kg dar tia luat banii pe 5kg ,nu? Tare asta . Rromanu face ce stie el mai bine.Fura . Indiferent ca fura la cantar,bani,curent,apa,pamant etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR