Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi hai sa pun cateva poze si sa si povestesc cate ceva sa nu las aceasta discutie asa-n vant ca nu se cade.
Pai in primul rand tin sa-i multumesc colegului Mirel_ch care mi-a vandut aceasta panglica de care aveam nevoie. Este un baiat super de treaba.
Discutia mea cu el a fost cum ca: acea panglica de alimentare a oglinzii se ramifica din panglica mare ce alimenteaza tot habitaclul. Atunci mi-am zis: Sa vezi cat am de muncit sa scot vechea panglica si sa realimentez parasolare, iluminat interior fata-spate, senzori alarma, senzor ploaie. Numai ca aseara a sosit panglica si Stupoare mare: panglicuta de alimentare a oglinzii este doar lipita cu un fel de scotch langa panglica mare dar sunt total independente cu mufe separate. Nu se ramifica din panglica mare cum imi spuse-se Mirel(nici el nu si-a dat seama). Eu aseara am puricat de 2 ori totul. Dragi colegi ce mai vindeti oglinzi electrocromatice incercati sa nu mai taiati firele de pe panglica si sa vindeti doar mufa. E pacat ca cel care o cumpara sa nu aibe tot cei trebuie pentru a-si definitiva proiectelul. dati omului cu tot cu panglica sa-i fie mai usor.Aceasta este panglica mare

Panglica de oglinda are 3.10 metri si are doar 3 fire de cupru.
Oglinda am vazut ca are 6 fire ce vin in mufa ei. Vad eu dupa montaj ce si cum.
Inca o chestie ce-am observat. Panglica mare avea la mufa de senzor ploaie o mufa aproape dubla fata de ce-am eu pe masina. Vad ca aceasta panglica( se vede si-n poza) este fabricata in 2002 la Berlin. Banuiesc ca la modelele facelift au facut mai mica mufa. Daca trebuia sa schimba si panglica asta nu stiu ce-as fi facut cu alimentarea senzorului de ploaie.
Panglica mare mai are o mufa ce scrie pe ea: Microfon. cred ca a fost la o masina echipata cu Bluetooth.
Am probat mufa micuta ce vine in oglinda si se mufeaza super usor. Vad ca si cea neagra ce vine la REC se potriveste.
Urmeaza munca in weekendul ce vine.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca vine neaparat de la bluetooth ci mai degraba de la un sistem hands free (fie bluetooth fie altfel)
si eu am acel microfon si am si un handsfree (care nu stiu la ce telefon se potriveste...)


dupa multe rugaminti uite ca am ajuns si eu la TIS sa-ti dau schema...

imi cer scuze insa pur si simplu nu am avut timp...
in afara de montat pamblica si activare nu cred ca mai ai altceva de facut
ai si poza cu REC si toate mufele cum se numesc si cum le identifici


si pinii de pe mufa XR8:


si mufa de la oglinda:


poti totusi sa verifici daca cumva pinii corespund la mufe (ma gandesc sa nu le fis schimbat cumva intre timp)
tot din REC ai posibilitatea sa controlezi si oglinzile electrochromatice exterioare.
la astea se refera firele care pleaca spre oglinzile stanga si dreapta prin mufa XR2.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Stai linistit Jgyprime. Nu trebuie sa-ti ceri scuze. Fiecare are timpul calculat. Oricum eu iti multumesc frumos pentru tot ajutorul tau. Ai avut perfecta dreptate cu mufa incercuita de tine in poza REC-ului meu. Acolo vine mufata panglica.
Vad la mufele alea ca vin 4 fire si vin pe colturile mufei, numai ca panglica le are-n linie si sunt decat 3. Eu sincer nu inteleg mare lucru din schemele de electrice din TIS. Poate nu stiu sa ma uit cum trebuie, poate nu ma pricep sau poate daca mi-ar explica cineva as intelege mai bine.
Si acum am o mare intrebare: OARE CE VA IESI LA FINAL? Very Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
atunci inseamna ca masina donatoare a cabluilui nu a avut oglinzi electrochromatice exterioare ci doar pe cea interioara...
practic tu vei folosi doar cele 3 fire de pe pinii 1,2 si 3 din mufa de la oglinda si pinii corespunzatori din REC
sfatul meu e daca desfaci capitonajul sa tragi pe unde poti inca cateva firicele pe langa cele de la mirel de la oglinda pana langa rec
poate vreodata o sa ai chef sa-ti montezi si oglinzi exterioare electrochromatice (asta pentru ca te-ai virusat cu modificarile)...
sa nu mai desfaci inca odata capitonajul..
ori tragi ambele palmblici si pe cea in plus o lasi acolo pentru eventuale ulterioare modificari Smile
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sincer nu mai ai de gand sa investesc si-n oglinzi exterioare electrocromatice. Ma multumesc cu atat. Sincer nu credeam ca o sa o fac si p-asta, dar start-ul acestui proiect l-a dat Horica de la care am primit oglinda schimb pe schimb cu a mea.

off topic:Singurele investitii pe care vreau sa le mai fac sunt: Montat instalatie de xenon pe faza scurta, probabil iluminatul nr. de inmatriculare spate sa-l fac alb si un soft de la EDS de 160cp( asta chiar nu stiu cand o sa am bani) Atat si nimic mai mult.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Gata colegi. Am reusit si-am montat vineri panglica. Foarte usor a fost toata operatiunea. Si ma gandesc cati bani imi cereau cei de la Dibas pentru demontat(remontat) capitonaj. Nici nu a fost nevoie de dat jos capitonajul. Am inceput cu demontat capitonaj in portbagaj la REC. Foarte usor de scos. Apoi am demontat tot suportul de ochelari cu tot cu iluminat si senzori de alarma. Apoi demontat parasolar sofer( care cred ca nici nu mai trebuia), demontat suport centura sofer, demontat manere atat sofer cat si pasager spate, si pe stalpul spate langa luneta am desfacut acel plastic gen clema dar fara sa mai desfac centura spate. Cu o sarma plastifiata si o sforicica am rezolvat toata treaba.
Sincer nu stiu daca sa pun aici toate pozele sau mai bine sa fac un tutorial cu toata treaba si sa-l numesc "Montare panglica pentru oglinda centrala electrocromatica". Astept un semn de la moderatori.
O sa pun si poze ca am facut destule.
Dar dupa ce-am facut mufarile am zis sa probez sa vedem daca iese ceva ca doar citisem ca trebuie ACTIVARE. Numai ca am ramas surprins : FUNCTIONA. Masina mea este in garaj incorporat in casa si este mai intuneric. Deci am vazut cum s-a aprins acel LED si s-a intunecat nitel oglinda. Apoi am scos masina afara si s-a stins LED-ul si s-a si deschis oglinda la culoare. Numai ca eu zic ca este o problema. In carte scrie ca oglinda nu trebuie sa se inchida la culoare daca aprind lumina interioara, deschid una din usi sau bag in marsarier.
Acel LED trebuie toata noaptea sa stea aprins? Cum vine seara oglinda se mai inchide nitel. Este bine asa?Rog pe cei ce au aceasta oglinda din fabrica sa-mi spuna care este functionarea corecta a ei si ce trebuie sa fac ca sa functioneze cum trebuie. Cred ca trebuiesc inversate de prin firele ce le are oglinda in mufa(6 la numar).
Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit in (tutorialul de montare senzori parcare creat de cornel18 din timisoara) o poza cu REC-ul masinii lui si-am observat panglica ce vine in XR8 cu 5 fire in loc de 3 asa cum am pus eu. Pentru ce ar fi celelalte 2 fire( cumva oglinda stanga sofer? si duce tot in oglinda centrala sau se ramifica pe traseu?

As fi recunoscator pentru raspuns.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din schema nu par a se ramifica ci ajung tot in XR8 plecand de la oglinda
acum ca fizic ele sunt 2 cabluri diferite si dintr-o mufa in cealalta se se plimba separat e altceva insa capetele ar trebui sa se uneasca in aceleasi mufe...
in interiorul REC se duc catre XR2 si din XR2 se duc la oglinzile exterioare...
mufa incercuita de tine e XR4
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu n-am incercuit absolut nimic. Asa era poza lui cornel18 si el a incercuit acolo. In manualul masinii spune clar cand nu functioneaza oglinda. Deci e clar ca undeva-ceva nu-i bine.Ma gandesc sa nu trebuiasca inversate din cele 6 fire ale oglinzii. O sa descarc din aparat pozele apoi o sa le incarc aici si mai cer sfaturi si pareri.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Aseara am fost plecat cu masina si m-a prins intunericul, implicit a fost testata pentru 1-a data in trafic oglinda. Tin sa va spun ca am vazut cum se intuneca usor oglinda cand venea un golf 6 si cand s-a apropiat la vreo 20m de masina nu ma deranja absolut deloc lumina farurilor lui. Functioneaza bine si cand bag in marsarier( ramane normala ). Singura problema este cand deschid usa si implicit se aprinde lumina sau cand aprind eu lumina din buton( atunci se intuneca ). Sper sa-i dau de cap pana la urma. Pun o imagine cat de cat exemplificativa..
Am observat ca firele( la culoare ma refer ) sunt in ordinea urmatoare de la stanga la dreapta:negru,maro,gri,alb,galben,verde.
Am vazut pe forum o oglinda care la fel avea ordinea asta, mai putin firele galben si verde(pentru ce-or fi astea doua?)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acum nu am acces la schema dar ar putea fi pentru motorasele de reglaj ale oglinzii interioare
la masinile dotate cu memorii pentru scaune se regleaza automat si oglinzile...
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@ciprinel (si nu numai)
mufa care intra in senzorul de ploaie are 3 pini? incerc sa imi dau seama ce naiba de folii din alea plate am si eu sub plafon.

si mai ceva...ziceai ca banda care vine din rec la oglinda are doar 3 fire dar mufa care intra in oglinda e mult mai mare si pare sa aiba mai multe cabluri acolo. cum sta treaba?
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
buna tuturor,

cam in acest mic proiectel ma aflu si eu, adica.....
am oglinda heliomata, dar am constatat ca nu am panglica de la REC la oglinda, asa ca nu o pot face functionala.
am mai intrebat pe forum de aceasta panglica daca are cineva (Tonistorm, CristianTM) si vad ca nu au nici ei.
oare are cineva aceasta panglica....?

mersi
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am eu 2 bucati dar abia astazi le-am primit prin curier si trebuie sa vad care mi-e buna. Eu am break si imi trebuie mai lunga. Daca imi ramane una, ti-o dau. Ne auzim zilele urmatoare dupa ce ma apuc de instalat.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ok, mersi, Smile eu am sedan, banuiesc ca e cea mai scurta varianta.
spor la treaba si succes, da-mi pe PM si un pret

week-end fain
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Alin Bogdan a scris:Am eu 2 bucati dar abia astazi le-am primit prin curier si trebuie sa vad care mi-e buna. Eu am break si imi trebuie mai lunga. Daca imi ramane una, ti-o dau. Ne auzim zilele urmatoare dupa ce ma apuc de instalat.


cand te apuci sa tragi, aceasta panglica, fa si ceva poze, ca nu am gasit, si vreau sa vad si eu traseul si ce este de desfacut.
spor la treaba.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare,

Azi am instalat oglinda si am tras si panglica pana in spate la REC. Am masina break dar a ajuns la fix. Numai ca nu am tras banda pe stalpul din spate de la hayon ci pe stalpul stanga unde se afla prinsa centura din spate.

Ca si pasi de urmat (cum am facut eu):
1. Am desfacut plafoniera care lumineaza interiorul (la oglinda din fata);
2. Am desfacut suruburile care sustin parasolarul stanga;
3. Am desfacut suruburile care sustin manerele de deasupra usilor pe partea stanga;
4. Am slabit panoplia care imbraca stalpul dintre usi: se scoate capacul de plastic pe care scrie "airbag"; se baga usor surubelnita in stanga/dreapta si dupa ce se departeaza putin, se trage simultan din ambele extremitati (in felul asta se aplica presiune similara in ambele parti si riscul sa se rupa e mai mic); apoi se trage efectiv de capitonajul de pe stalp; in partea de sus spre plafon este prin su cleme te stalpul caroseriei; eu nu l-am dat jos de tot, l-am slabit numai in partea de sus;
5. Similar cu pasul 4. am procedat si in ceea ce priveste stalpul stanga spate numai ca aici am desfacut si centura de siguranta; la break cel putin nu am putut altfel; la mine in partea de jos a capitonajului de pe stalp mai erau 2 cleme similare cu cele care tin panoplia de la portbagaj (cartonul ala care acopera hayonul);
6. Dupa ce am slabit capitonajul de pe fiecare stalp, am scos marginea capitonajului de pe plafon, partea imediat deasupra usilor; practic am scos capitonajul de dupa chederul care ajunge spre interiorul masinii;
7. Banda am inceput s-o trag din fata de la gaura unde este plafoniera; ce instrument am folosit? "sarma romaneasca" Smile); o sarma flexibila dar cat de cat teapana am introdus-o prin gaura de la plafoniera spre marginea capitonajului de pe plafon, deaupra usii din fata stanga; am legat de sarma capatul benzii care merge la REC si apoi am tras sarma spre usa pana a iesit mufa benzii; am procedat similar pana am tras banda la stalpul din spate; apoi am coborat-o pe stalp in jos si spre REC.

Cam asa am procedat eu. Si in felul asta am tras nu doar banda pt oglinda heliomata, ci o intreaga instalatie de astfel de benzi care merg de la plafoniera pana la REC: alimentare plafoniera, senzor de ploaie, alimentare parasolare iluminate, alimentare plafoniera spate (eu nu am dar masina donatoare se pare ca avea), parkassist - practic cam tot ce poate merge la REC prin plafon.

Oglinda functioneaza perfect. La fel si instalatia electrica ce am mai introdus-o - in paralel cu instalatia originala a masinii.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
azi am montat oglinda in plafon....pe joi ar trebui sa-mi ajunga si panglica, asa ca in week-end am sa incep operatiunea....sper sa nu intampin probleme
mersi tuturor care ati postat aici,

numa bine
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca ai gasit folia flexibila pt oglinda. Daca mai are cineva nevoie, mai am eu una disponibila.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da, ti-am scris in raspunsul de la PM.
am luat-o de la mirel_ch....cu el m-am mai intersectat si asa mi s-a parut normal.
oricum iti multumesc mult.
numa bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR